Захист України

Практичні роботи

НАВЧАЛЬНО-ПОЛЬОВІ ЗБОРИ

Стрільба зі стрілецької зброї

Вправа № 1. Стрільба з малокаліберної (пневматичної) гвинтівки

Умови виконання: Ціль — (мішень № 4) грудна фігура з колами, зменшена в 4 рази, нерухома. Відстань до цілі — 25 м. Кількість патронів — 3 шт. Час на стрільбу — не обмежений. Положення для стрільби — лежачи з упору.

Оцінка: 12 балів — вибити 25 очок; 11 балів — вибити 24 очки; 10 балів — вибити 23 очки; 9 балів — вибити 22 очки; 8 балів — вибити 21 очко; 7 балів — вибити 20 очок; 6 балів — вибити 19 очок; 5 балів — вибити 17 очок; 4 бали — вибити 15 очок; 3 бали — вибити 12 очок; 2 бали — вибити 10 очок; 1 бал — вибити менше 10 очок. Примітка: при стрільбі з пневматичної гвинтівки стрільба ведеться з положення «сидячи за столом з опорою на лікті» з відстані 5 м по мішені «П».

Вправа № 2. Стрільба з малокаліберної (пневматичної) гвинтівки

Умови виконання: Ціль — мішень № 8 (ростова фігура, що біжить), зменшена у 8 разів, нерухома. Відстань до цілі — 25 м. Кількість патронів — 3 шт. Час на стрільбу — не обмежений. Положення для стрільби — лежачи з упору. Мішень поділити на три рівні частини.

Оцінка: 12 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких три у верхню частину мішені; 11 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких два у верхню частину мішені; 10 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких один у верхню частину мішені; 9 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких три у середню частину мішені; 8 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких два у середню частину мішені; 7 балів — уразити мішень трьома пострілами, з яких один у середню і два у нижню частину мішені; 6 балів — уразити мішень двома пострілами, з яких один у верхню частину мішені; 5 балів — уразити мішень двома пострілами, з яких один у середню частину мішені; 4 бали — уразити мішень двома пострілами, з яких два у нижню частину мішені; 3 бали — уразити мішень одним пострілом у верхню частину мішені; 2 бали — уразити мішень одним пострілом у середню частину мішені; 1 бал — уразити мішень одним пострілом у нижню частину мішені. Примітка: при стрільбі з пневматичної гвинтівки стрільба ведеться з положення «сидячи за столом з опорою на лікті» з відстані 5 м по мішені «П».

Вправа № 3. Стрільба з малокаліберної (пневматичної) гвинтівки по двом цілям

Умови виконання: Цілі — мішень № 8 (ростова фігура, що біжить), зменшена у 8 разів, нерухома та мішень № 4 (грудна фігура з колами), зменшена в 4 рази, нерухома. Відстань до цілі — 25 м. Кількість патронів — 6 шт. Час на стрільбу — не обмежений. Положення для стрільби — лежачи з упору. Пробні постріли виконуються по мішені № 8. Оцінка: 12 балів — уразити обидві мішені і вибити 28 очок; 11 балів — уразити обидві мішені і вибити 26 очок; 10 балів — уразити обидві мішені і вибити 24 очки; 9 балів — уразити обидві мішені і вибити 23 очки; 8 балів — уразити обидві мішені і вибити 21 очко; 7 балів — уразити обидві мішені і вибити 19 очок; 6 балів — уразити обидві мішені і вибити 18 очок; 5 балів — уразити обидві мішені і вибити 16 очок; 4 бали — уразити обидві мішені і вибити 14 очок; 3 бали — уразити обидві мішені і вибити 13 очок; 2 бали — уразити обидві мішені і вибити 10 очок; 1 бал — уразити одну мішень № 8. Примітка: при стрільбі з пневматичної гвинтівки стрільба ведеться з положення «сидячи за столом з опорою на лікті» з відстані 5 м по мішеням: № 4 — зменшеній в 20 разів, № 8 — зменшеній в 40 разів.

Метання ручних гранат

Вправа №1. Метання ручної осколкової гранати під час руху

Умови виконання: Цілі — стрільці в окопі: три грудні фігури (мішень № 4), встановлені у визначеному габариті по фронту 10 м і вглибину 5 м на відкритій місцевості. Габарит розбивається вглибину на три частини: центральну — глибиною 1 м, ближню і дальню — глибиною по 2 м кожна. Мішені встановлюються в центральній частині. Відстань до цілі — 25 м. Кількість гранат — 1 болванка масою 310 г. Положення для метання — під час руху з відстані 25–40 м.

Рівень компетентності: «високий» — влучити в центральну частину габариту; «достатній» — влучити в дальню частину габариту; «середній» — влучити в ближню частину габариту.

Вправа №2. Метання ручних протитанкових гранат

Умови виконання: Ціль — танк (мішень № 12) встановлюється в габариті по фронту 3,5 м і вглибину 7 м. Габарит розбивається вглибину на три частини: центральну — глибиною 2,5 м, ближню і дальню — глибиною по 2,25 м кожна. Відстань до цілі — 15–20 м. Кількість гранат — 1 болванка масою 1070 г. Положення для метання — з окопу.

Рівень компетентності: «високий» — влучити в центральну частину габариту, «достатній» — влучити в дальню частину габариту; «середній» — влучити в ближню частину габариту. Примітка. Відстань до цілі вимірюється від передньої стінки окопу до середини центральної частини габариту. Під час розподілу за балами враховується якість виконання тактичних прийомів.

Вправа №3. Метання гранати з розбігу на дальність (вага гранати 600 г)

Умови виконання: Форма одягу — військова, польова. Кількість гранат — 3 шт. Вправа виконується з макетом автомата, який тримається в правій (лівій) руці. Зараховується краща з трьох спроб.

Оцінка: 12 балів — 42 м; 11 балів — 40 м; 10 балів — 38 м; 9 балів — 36 м; 8 балів — 34 м; 7 балів — 32 м; 6 балів — 30 м; 5 балів — 28 м; 4 бали — 26 м; 3 бали — 24 м; 2 бали — 22 м; 1 бал — 20 м.

Прикладна фізична підготовка

Вправа №1. Підтягування на перекладині.

Виконується з вису на прямих руках хватом зверху (положення вису фіксується 1–2 сек.). При підтягуванні підборіддя повинно бути вище перекладини.

Вправа № 2. Згинання і розгинання рук в упорі на брусах.

Виконувати в положенні упору, руки випрямлені, опускання проводиться до повного згинання рук, а розгинання — до повного їхнього випрямлення (положення упору фіксується 1–2 c).

Вправа № 3. Біг на 1 км.

Проводиться на будь-якій місцевості із загального або роздільного старту. Старт і фініш обладнуються в одному місці.

Вправа № 4. Метання гранати Ф-1 на дальність.

Виконується з макетом автомата в руці будь-яким способом з розбігу без поворотів або з місця. Дальність кидка вимірюється від лінії кидання довжиною 4 м і шириною 7 см. Коридор шириною 10 м розмічається паралельними білими лініями. Виконувати три спроби поспіль, залік — за кращою.

Вправа № 5. Загальна контрольна вправа на смузі перешкод (ознайомлення з елементами).

Виконується без зброї. Дистанція — 400 м. Вихідне положення — стоячи в траншеї: метнути гранату масою 600 г із траншеї на 20 м по цегляній стінці (проломах) або по площі (2,6 м × 1 м) перед стінкою (зараховується пряме влучення); при невлученні в ціль першою гранатою продовжувати метання (не більше трьох гранат) до поразки цілі; за невлучення гранати до результату на фініші додається 5 с. Вискочити із траншеї і пробігти 100 м по доріжці у напрямку до лінії початку смуги; оббігти прапорець і перестрибнути рів шириною 2,5 м; пробігти проходами лабіринту; подолати паркан; залізти по вертикальній драбині на другий (зігнутий) відрізок зруйнованого моста; пробігти по балках, перестрибнути через розрив і зістрибнути на землю із положення стоячи з кінця останнього відрізка балки; подолати три щаблі зруйнованої драбини і обов’язково торкнутися двома ногами землі між щаблями, пробігти під четвертим щаблем; пролізти у пролом стінки; зістрибнути в траншею; пройти по ходу сполучення; вискочити з колодязя; стрибком подолати цегляну стінку; вибігти по похилій драбині на четвертий щабель і збігти по щаблях зруйнованої драбини; залізти по вертикальній драбині на балку зруйнованого моста; пробігти по балці, перестрибнути через розриви і збігти по нахиленій дошці; перестрибнути рів шириною 2 м, пробігти 20 м, оббігти прапорець і пробігти в зворотному напрямку 100 м по доріжці. Примітка. Для подолання кожної перешкоди дозволяється не більше трьох спроб. Якщо пропущена будь-яка перешкода, порушено умови подолання перешкод, вправа вважається невиконаною.

Тактична медицина

Заняття з тактичної медицини організовують і проводять з метою навчання учнів спроможності рятувати та зберігати життя людини, яка перебуває у невідкладному стані, в умовах бойової обстановки. Основним завданням підготовки з тактичної медицини є надання учням теоретичних знань, засвоєння ними практичних прийомів і навичок з надання домедичної допомоги в обсязі само- і взаємодопомоги при пораненнях, травмах і ураженнях. Для проведення занять з тактичної медицини використовують відповідні стенди, наочні посібники, навчальне військово-медичне майно (аптечки медичні загальновійськові індивідуальні, перев’язувальні матеріали, імпровізовані шини тощо), медичні манекени (фантоми, муляжі, тренажери), обладнання для перегляду відеоматеріалів (мультимедійна техніка).

Заняття з тактичної медицини повинні бути простими для сприйняття слухачами, мати загальний характер з висвітленням основних теоретичних принципів надання домедичної допомоги (25% навчального часу), а також передбачати відпрацювання практичних навичок (75% навчального часу).

Відпрацювання практичних навичок слід проводити в складі навчальних груп, що працюють одночасно на кожній навчальній ділянці, а саме: поле бою (сектор обстрілу); сектор укриття з виконанням сценаріїв типових ситуацій, які супроводжуються пораненнями, травмами і ушкодженнями в умовах бойових дій.

При комплексному виконанні практичних дій учасники імітації повинні чітко визначити ролі: рятівники з сектора обстрілу, прикриття, спостереження, рятівники з сектора укриття, зв’язківець тощо.

Під час відпрацювання заняття після кожної імітації проводити аналіз виконання прийомів та порядку дій. Недостатньо освоєні прийоми повинні аналізуватися та за можливості повторюватися, поки учні навчаться виконувати їх правильно.

Заняття рекомендовано проводити з імітуванням бойових умов, бажано з використанням піротехніки, муляжів зброї, в повному оснащенні (бронежилет, індивідуальне медичне оснащення).

Оцінюванню підлягають: 1) знання та вміння використання засобів індивідуального медичного оснащення в залежності від бойових і небойових умов; 2) вміння надавати само- та взаємодопомогу при кровотечах в секторах обстрілу та укриття; 3) вміння надавати домедичну допомогу при гострих порушеннях дихання; 4) вміння надавати домедичну допомогу при переломах, вивихах, розтягах в бойових і небойових умовах; вміння переміщувати пораненого в умовах бойових дій.

Загальні вимоги безпеки під час проведення занять з предмета «Захист України»

Безпека під час проведення занять з предмета забезпечується їхньою чіткою організацією, суворим дотриманням заходів безпеки, які визначаються статутами, курсом стрільб, відповідними керівництвами та настановами.

Керівники навчальних закладів зобов’язані вживати заходів щодо попередження загибелі та травмування учнів, встановлювати необхідні вимоги безпеки під час роботи з озброєнням та військовою технікою, під час здійснення маршу в район занять, проведення занять, стрільб, спеціальних занять і робіт, своєчасно доводити ці вимоги до учнів та добиватися їхнього суворого виконання.

Перед початком занять керівник навчального закладу зобов’язаний особисто переконатися, що для цього створені безпечні умови, учні засвоїли вимоги безпеки та мають достатні практичні навички щодо їхнього виконання.

Відповідальність за дотримання учнями вимог безпеки на заняттях несуть викладачі предмета. Вони зобов’язані:

• вивчити з учнями вимоги безпеки під час проведення занять, прийняти заліки зі знання цих вимог та забезпечити постійний контроль за їхнім дотриманням;

• перевірити справність озброєння, військової та іншої техніки, яка виводиться (вивозиться) на заняття, звернувши особливу увагу на знання учнями правил поводження з ними;

• перевірити справність та припасування одягу (обмундирування), спорядження й засобів індивідуального захисту учнів з урахуванням пори року;

• під час проведення занять на військовій техніці, з озброєнням, у лісистій місцевості, під час розташування табором та в інших пожежонебезпечних місцях вимагати від учнів суворого дотримання вимог пожежної безпеки;

• визначати маршрути руху у пішому порядку (маршрути руху машин) та порядок пересування (перевезення) учнів до місць проведення занять;

• на заняттях використовувати тільки технічно справне навчальне обладнання, зразки озброєння та військову техніку.

Г Л О С А Р І Й

А

Агонія — останні прояви життєвих функцій організму перед смертю; передсмертні муки; конання.

Азимут — тут: кут, який утворюється заданим напрямом руху й напрямом на північ.

Алергія — підвищена або спотворена чутливість організму до дії якої-небудь речовини.

Альтернативна, (невійськова) служба — державна служба громадян, які підлягають призову на строкову військову службу, але особисто заявили про неможливість проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням.

Ангіна — гостре запалення слизової оболонки зіва, зокрема мигдаликів глотки.

Анорексія — відсутність або втрата апетиту; свідоме небажання їсти.

Антидот — лікарський препарат, який застосовується для знезараження отрути, що потрапила в організм; протиотрута.

Астма — задишка, спричинювана деякими захворюваннями серця чи бронхів; ядуха, що виникає раптово, як напад.

Б

Багнет — колюча зброя, яку насаджують на кінець дула гвинтівки (автомата); штик.

Бактеріологічна (біологічна) зброя — спеціальні боєприпаси і бойові прилади із засобами доставки, споряджені біологічними засобами.

Бактерія — мікроскопічний одноклітинний організм; мікроб.

Бій — організовані й узгоджені щодо місця, часу, ударів, вогню і маневрів дії війська з метою знищення противника або відбиття його ударів в обмеженому районі.

Ботулізм — гостра інфекційна хвороба, спричинена анаеробними мікробами, що знаходяться в зіпсованих продуктах.

В

Вагітність — фізіологічний стан організму жінки, пов'язаний із заплідненням яйцеклітини і розвитком зародка та плоду.

Варта — озброєний підрозділ, відряджений для виконання бойового завдання з метою охорони й оборони військових об'єктів, бойових прапорів тощо.

Венеричні (шкірно-венеричні) хвороби — інфекційні хвороби, що передаються переважно статевим шляхом; гонорея, сифіліс, трихомоноз, хламідіоз, герпес та ін.

Відмороження — ушкодження тканин організму внаслідок дії на них низьких температур.

Військова дисципліна — суворе й точне дотримання всіма військовослужбовцями порядку і правил, установлених законодавством України і статутами Збройних Сил України.

Військова топографія — розділ топографії, що включає розробку засобів вивчення і розвідки місцевості з метою використання її в бойових умовах.

Вірус — один з найдрібніших мікроорганізмів, що викликає інфекційне захворювання.

Віспа — інфекційна хвороба, що характеризується гнійним висипом на шкірі та слизових оболонках і помірною інтоксикацією.

Вогонь - стрільба зі стрілецької та артилерійської зброї; команда (наказ) стріляти.

Гельмінтоз — хвороба, спричинена гельмінтами — паразитичними черв'яками, що живуть в організмі людей і тварин.

Гіпертонія — підвищення кров'яного тиску, здебільшого в артеріях, внаслідок деяких захворювань.

Грип — гостроінфекційна хвороба, що вражає переважно органи дихання і супроводжується загальним отруєнням організму.

Дегазація — знешкодження місцевості, повітря, різних предметів, заражених отруйними речовинами.

Дезактивація — видалення (змивання, змітання) радіоактивних речовин із заражених ділянок місцевості, споруд, техніки, різних предметів.

Дезінсекція — знищення шкідливих комах спеціальними засобами.

Дезінфекція — знищення хвороботворних мікроорганізмів і руйнування токсинів на місцевості, спорудах, техніці, різних предметах.

Деонтологія медична — сукупність етичних норм і правил поведінки медичного персоналу, спрямованих на максимальне підвищення ефективності лікування пацієнтів.

Дератизація — сукупність заходів, спрямованих на знищення гризунів.

Десмургія — розділ хірургії, що вивчає правила накладання пов'язок.

Детонатор — вибухова речовина, яка в разі вибухання викликає детонацію вибухової речовини.

Детонація — поширення в речовині хімічного перетворення з надзвуковою швидкістю, викликаного вибухом іншої речовини або ударом.

Дефібриляція — усунення фібриляції (різночасного і розрізненого скорочення м'язових волокон серцевого м'яза).

Дизентерія — гостра інфекційна хвороба людини, вражає переважно товсті кишки.

Дистанція — відстань у глибину між військовослужбовцями, машинами, підрозділами, частинами; інтервал.

Дифтерія — гостра інфекційна, переважно дитяча хвороба, яка виявляється в ураженні верхніх дихальних шляхів.

Доза випромінювання — кількість енергії Іонізуючих випромінювань, поглинутих одиницею маси опромінюваного середовища.

Дозиметр — прилад для вимірювання дози радіації, яку отримує людина, перебуваючи в зоні дії радіоактивних речовин.

Ентеросорбент — препарат, що поглинає і виводить із шлунково-кишкового тракту шкідливі та токсичні речовини.

Енцефаліт — запалення головного мозку людини.

Епідемія — масове поширення однойменних інфекційних захворювань, що мають спільні джерела інфекції.

Задишка — часте, утруднене дихання внаслідок хвороби, втоми, виснаження і т. ін.

Зворотний азимут — напрям від місцевого предмета до свого місцезнаходження.

Знезараження знищення хвороботворних мікроорганізмів; здійснюється у формі дезактивації, дегазації, дезінфекції.

Іммобілізація — забезпечення нерухомості кісток у місці перелому чи вивиху, що зменшує біль і запобігає травматичному шоку.

Імунітет — несприйнятливість організму до дії хвороботворних мікробів або отруєння; стійкість організму проти зараження та отруєння.

Інкубаційний період — прихований період хвороби від моменту зараження до появи перших ознак захворювання.

Інсульт — раптове гостре порушення кровообігу мозку» що супроводжується непритомністю й паралічем людини; апоплексія.

Інтервал — відстань по фронту між військовослужбовцями, машинами, підрозділами, частинами; дистанція.

Інфаркт міокарда — змертвіння ділянки серцевого м'яза внаслідок припинення кровопостачання.

Інфекція — проникнення в організм хвороботворних мікроорганізмів; зараження.

Іонізація — перетворення електрично нейтральних частинок середовища в електрично заряджені.

Карантин — суворий режим ізоляції певної групи населення з метою запобігання розповсюдженню інфекційних захворювань.

Кашлюк (коклюш) — гостра заразна, переважно дитяча хвороба, що характеризується нападами конвульсивного кашлю.

Кір — дитяча заразна хвороба, що характеризується висипом, запаленням дихальних шляхів, слизової оболонки очей, ротової порожнини та гарячкою.

Команда — наказ командира за встановленою формою; команди поділяються на підготовчі та виконавчі.

Крововилив — виливання крові з ушкодженої судини в тканини і порожнини організму.

Кровотеча — витікання крові в ушкоджених кровоносних судин.

Кумуляція — концентрація енергії спрямованого вибуху.

Магнітний азимут — горизонтальний кут, що вимірюється за годинниковою стрілкою від північного напряму меридіана до напряму на предмет.

Малярія — гостра заразна хвороба, що супроводжується виснажливими нападами гарячки; болотна пропасниця.

Маневр — переміщення військ з метою створення найдоцільнішого їх згрупування та зайняття найкращої позиції для завдання удару по противникові. - .Мутація — раптова зміна спадкових ознак і властивостей організму.

Наступ — бойові дії військ проти противника, який обороняється, з метою просування вперед.

Нейтронна - зброя — різновид ядерної зброї, основним ура-жальним чинником якої є проникаюча радіація.

Оборона — система вогневих точок та укріплень, на якій розміщуються війська, готуючись відбити напад противника.

Обсервація — комплекс заходів, що передбачають посилене медичне спостереження за осередком ураження і здійснення в ньому лікувально-профілактичних заходів.

Обтюратор — смужка тонкої гуми для забезпечення герметичності лицьової частини протигаза.

Окоп — земляна споруда, що служить вогневою позицією, укриттям від вогню та місцем спостереження; шанець.

Онкологія — галузь медичної науки, що вивчає пухлини та методи їх лікування.

Опік — пошкодження тканин тіла вогнем, сонячним промінням, хімічними речовинами або чим-небудь гарячим.

Орієнтир — видимий місцевий предмет або елемент рельєфу, який використовують у військах для визначення місця свого знаходження, напряму руху

Отруєння — хімічна травма організму, спричинена його інтоксикацією.

Отруйні речовини — хімічні сполуки, здатні уражати, людей і тварин на великих площах, проникати в споруди, заражати місцевість і водойми.

Панкреатит — запалення підшлункової залози.

Пародонтоз — захворювання тканин ясен навколо зуба, що призводить до його розхитування і випадання.

Пневмонія — запалення легень.

Позиція — ділянка місцевості, зайнята військами та обладнана для ведення оборони або як вихідний рубіж для наступу.

Пост — все доручене для охорони та оборони чатовому, а також місце або ділянка місцевості, на якій він виконує свої обов'язки.

Постріл — викидання кулі з каналу ствола під дією порохових газів, що утворюються при згорянні порохового заряду.

Похідний порядах відділення — шикування відділення в колону по одному або по два.

Правець — гостре інфекційне захворювання, що характеризується корчами; стовбняк.

Прицілювання — процес надання каналу ствола напряму, необхідного для того, щоб уразити ціль.

Променева хвороба — захворювання, спричинюване дією на організм радіоактивних випромінювань.

Простір мертвий (неуражуваний) — частина прикритого простору, на якому ціль не може бути уражена при даній траєкторії.

Простір прикритий — простір за укриттям, що не пробивається кулею, від його гребеня до точки зустрічі.

Простір уражуваний — частина прикритого простору, на якому ціль може бути уражена.

Протигаз — спеціальний прилад для захисту органів дихання, обличчя та очей від шкідливої дії отруйних речовин.

Профілактика — заходи, що запобігають виникненню і поширенню хвороб, сприяють охороні здоров'я населення.

Рана — пошкодження шкіри, слизової оболонки чи глибокої тканини, що супроводжується болем та кровотечею і має вигляд зяючого отвору.

Рентген — одиниця дози рентгенівського і гамма-випромінювання.

Респіратор — прилад для індивідуального захисту органів дихання від пилу, отруйних випаровувань, газів і т. ін.

Світлове випромінювання — потік променевої енергії, що включає ультрафіолетові, видимі та інфрачервоні промені, джерелом яких є місце вибуху, що світиться.

Секреція — утворення і виділення залозами особливих речовин, необхідних для життєдіяльності організму.

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) — інфекційне захворювання, спричинене вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), що характеризується ураженням імунної системи, розвитком різних вторинних інфекцій і злоякісних пухлин.

Скарлатина — гостре інфекційне захворювання, що характеризується загальною інтоксикацією, ангіною, збільшенням лімфатичних вузлів, дрібноточковою висипкою з наступ­ним пластинчастим лущенням.

Смерть — припинення життєдіяльності організму, його загибель; припинення біологічного обміну речовин в організмі або його частиш.

Спадковість — властивість живих організмів, що проявляється у збереженні й відтворенні в нащадків ознак зовнішньої та внутрішньої будови, фізико-хімічних особливостей і життєвих функцій батьків; сукупність природних властивостей організму, одержаних від батьків.

Спірометрія — визначення об'єму повітря, що його видихає людина.

Стафілокок — рід хвороботворних бактерій: кулястої форми, які викликають ангіну, запалення легень і шкіри і т. ін.

Стенокардія — серцева хвороба, яка виявляється в нападах різкого стискаючого болю за грудниною; грудна жаба.

Стихійне лихо — надзвичайне природне явище, що діє з великою руйнівною силою, завдає значної шкоди життєдіяльності населення, знищує матеріальні цінності.

Стрептокок — хвороботворна бактерія кулястої форми, клітини якої розміщуються у вигляді ланцюжка.

Стрес — стан напруження організму, викликаний дією зовнішніх або внутрішніх факторів.

Стрій — визначене Стройовим статутом розташування один за одним у певному порядку військовослужбовців або військових підрозділів для спільних дій у пішому порядку та на машинах.

Строково- військова служба — в мирний час військова служба військовозобов'язаних громадян України чоловічої статі, які придатні до неї за станом здоров'я і яким виповнилося 20 років.

Техногенний — породжений, створений технікою, промисловістю.

Токсикоз — хворобливий стан, що виникає внаслідок дії на організм людини токсинів та отрут.

Токсин — отруйна речовина, яку утворюють хвороботворні мікроорганізми, а також деякі види тварин і рослин.

Токсодоза — кількісна характеристика токсичності отруйних речовин, що відповідає певному ефекту ураження.

Травматичний шок — загрозливе для життя ускладнення важких уражень, що характеризується розладом діяльності центральної нервової системи, порушенням кровообігу, обміну речовин, інших важливих функцій організму.

Траєкторія кулі — крива лінія, яку описує центр ваги кулі при польоті в повітрі.

Туберкульоз — інфекційне захворювання, спричинене особливою бацилою — паличкою Коха, вражає різні органи (здебільшого легені) людей і тварин; сухоти.

Туляремія — гостра інфекційна хвороба тварин, якою можуть заражатися і люди.

Хімічна зброя — зброя масового ураження, дія якої ґрунтується на токсичних властивостях деяких хімічних речовин.

Холецистит — запалення жовчного міхура.

Цистит — запалення слизової оболонки сечового міхура, що здебільшого спричиняється бактеріями (кишковою паличкою, стафілококом, стрептококом).

Шеренга — стрій, у якому військовослужбовці вишикувані один біля одного на одній лінії згідно з визначеними інтервалами.

Шок — загальний тяжкий розлад функцій організму, спричинений порушенням нервової регуляції життєво важливих процесів; етан пригніченості, розгубленості.

Шприц — хірургічний інструмент у вигляді, циліндра з поршнем і порожнистою голкою, який використовується для впорскування в організм лікарських речовин, а також, для відсмоктування звідти рідини.

Шприц-тюбик — шприц, призначений для одноразового внутрішньом'язового або підшкірного введення знеболювальних ліків; складається з поліетиленового корпусу, ін'єкцій­ної голки з канюлею і захисного ковпачка.

Ядерна зброя — зброя, енергія для вражальної дії якої виділяється при ядерних реакціях поділу або синтезу.

Ядуха — крайній ступінь задишки, розвивається внаслідок спазм бронхів, набряку легень.