МГ "Акад. Кирил Попов" - Пловдив

програма „ЕРАЗЪМ+“, Ключова дейност: КА 220 „Партньорства за сътрудничество“

име на проекта: „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ - DiGiTEACH


Номер на проекта - 2021-1-BG01-KA220-SCH-000029974

Заглавие на проекта - „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ - DiGiTEACH

Продължителност на проекта - 24 месеца

Целева група: учители

Стойност на проекта: 265 823.00 евро

Линк към сайт на проекта - https://www.digi-teach.eu/


11.01.2022

МГ-ПЛОВДИВ ЗАПОЧНА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ ЗА ПОВИШАВАНЕ ДИГИТАЛНИТЕ УМЕНИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ

Стартира изпълнението на проекта 2021-1-BG01-KA220-SCH-000029974 „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ - DiGiTEACH. Той се финансира от програма „Еразъм+“, Ключова дейност KA220 „Партньорства за сътрудничество“. Общият му бюджет е 265 823 евро.

По проекта работят девет организации. Водеща е Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив, а партньори са Институтът за технологичен трансфер и иновации - Пловдив, гръцката неправителствена организация Crestive Thinking Development, Сдружение „Европейски институт за социално развитие“ - Италия, Фондация Genista Research от Малта, Унгарският университет Obudai Egyetem, Virtual Campus LDA – Португалия, Фондация Plan International Espana – Испания, и Изследователски център Research and Development in Educational Technology LTD-CARDET - Кипър.

Проектът DIGITEACH има за цел да внедри дигитални инструменти и методи за предоставяне на качествено и приобщаващо образование и да подкрепи учителите при провеждането на онлайн часове чрез използване на отворени, технологични и иновативни образователни ресурси.

Дейностите по проекта са организирани в три направления - сравнителен доклад за влиянието на пандемията от КОВИД- 19 върху образователните системи в участващите държави, Отворени образователни ресурси и разработване на Обществена/общностна платформа за виртуално обучение.

Изпълнението на DIGITEACH ще продължи до 1.11.2023 г 

Този проект се изпълнява с финансовата подкрепа на програма “Еразъм+” на Европейската комисия. Публикацията отразява единствено възгледите на партньорите, но не и на Европейската комисия, която не носи отговорност за съдържащата се информацията и нейното използване.

18.01.2022

МГ-ПЛОВДИВ БЕ ДОМАКИН НА ПЪРВАТА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА DIGITEACH 

Като водеща организация, Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив бе символичен домакин на стартиращата транснационална среща на партньорите по проекта 2021-1-BG01-KA220-SCH-000029974 „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ - DiGiTEACH. Той се финансира от програма „Еразъм+“, Ключова дейност KA220 „Партньорства за сътрудничество“. От българска страна партньор по проекта е Институтът за технологичен трансфер и иновации - Пловдив, а чуждестранните партньори са седем организации от Гърция, Малта, Унгария, Италия, Португалия, Испания и Кипър.

DIGITEACH има за цел да внедри дигитални инструменти и методи за качествено и приобщаващо образование и да подкрепи учителите при провеждането на онлайн часове чрез използване на технологични и иновативни образователни ресурси. Проектът включва работа по три направления - сравнителен доклад за влиянието на пандемията от КОВИД- 19 върху образователните системи в участващите държави, Отворени образователни ресурси и разработване на Обществена/общностна платформа за виртуално обучение.

Заради ограниченията, наложени от пандемията, срещата на 18.01.2022 г. се проведе онлайн. В нея се включиха всички партньори по проекта, като всеки имаше възможност да представи своята организация.

В рамките на събитието бяха презентирани целите, планираните дейности и очакваните резултати от изпълнението на DiGiTEACH. Беше взето решение екипите да изготвят за собствена сметка анализа за влиянието на пандемията върху образователните системи в участващите държави, въпреки че той бе премахнат като част от дейностите по проекта. Партньорите се обединиха около мнението, че проучването е важно за подготовката на другите два резултата - Отворени образователни ресурси, работата по които вече е започнала, и разработване на Обществена/общностна платформа за виртуално обучение. 

Този проект се изпълнява с финансовата подкрепа на програма “Еразъм+” на Европейската комисия. Публикацията отразява единствено възгледите на партньорите, но не и на Европейската комисия, която не носи отговорност за съдържащата се информацията и нейното използване.

08-09.11.2022

МГ-ПЛОВДИВ СЕ ВКЛЮЧИ В МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА DiGiTEACH


Представители на Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив се включиха в международна партньорска среща по проекта BG01-KA220-SCH-000029974 „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ – DiGiTEACH, която се проведе в началото на ноември тази година в гр. Никозия, Кипър. Проектът се финансира от програма „Еразъм+“, Ключова дейност KA220 „Партньорства за сътрудничество“.

МГ-Пловдив е водеща организация, а партньори са Институтът за технологичен трансфер и иновации - Пловдив, гръцката неправителствена организация Crestive Thinking Development, Сдружение „Европейски институт за социално развитие“ - Италия, Фондация Genista Research от Малта, унгарският университет Obudai Egyetem, Virtual Campus LDA – Португалия, Фондация Plan International Espana – Испания, и Изследователски център Research and Development in Educational Technology LTD-CARDET - Кипър.

По време на срещата партньорите дискутираха работата по първия проектен резултат - Отворени образователни ресурси, по който има постигната над 80% готовност. Създадени са 11 обучителни модули: Оценяване на учениците в дигиталното образование; Умения за дигитално преподаване; Кибертормоз; Справяне с дезинформация, невярна информация и фалшиви новини;  Критична педагогика;  Помощни средства за обучение; Наставничество на ученици със специални потребности; Проектиране на геймифицирано обучение; Дигитална грамотност и цифрово гражданство; Онлайн реч на омразата; Дигитални инструменти за обучение и преподаване.

В рамките на посещението бяха обсъдени и дизайнът, основните функционалности и съдържанието на Обществена/общностна платформа за виртуално обучение, която ще бъде създадена по проекта.

Този проект се изпълнява с финансовата подкрепа на програма “Еразъм+” на Европейската комисия. Публикацията отразява единствено възгледите на партньорите, но не и на Европейската комисия, която не носи отговорност за съдържащата се информацията и нейното използване.


КОМИСАР МАРИЯ ГАБРИЕЛ ПОСЕТИ МГ-ПЛОВДИВ И ЗАСАДИ ДЪРВО В ДВОРА НА УЧИЛИЩЕТО

Българският еврокомисар с ресор иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел посети ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив. По време на гостуването си в гимназията тя се срещна с ученици и учители, а основен фокус на визитата бяха новостите по програма „Еразъм +“ и Европейският корпус за солидарност. В срещата се включиха изпълнителният директор на Центъра за развитие на човешките ресурси Михаил Балабанов и представители на екипа му.

По време на дискусията, която се проведе в СТЕМ центъра на училището, възпитаници на гимназията представиха проекта „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ - DiGiTEACH. Той се финансира от програма „Еразъм+“, Ключова дейност KA220 „Партньорства за сътрудничество“. Водеща организация е Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, а партньори са Институтът за технологичен трансфер и иновации – Пловдив и седем организации от Гърция, Малта, Унгария, Италия, Португалия, Испания и Кипър. Проектът DIGITEACH има за цел да внедри дигитални инструменти и методи за предоставяне на качествено и приобщаващо образование и да подкрепи учителите при провеждането на онлайн часове чрез използване на отворени, технологични и иновативни образователни ресурси. По проекта се разработва платформа за виртуално обучение.

Домакините запознаха комисар Габриел и с участието си като пилотно училище по проекта ActNow по Програма „Еразъм+“, насочен към изграждане на капацитет на учителите, образователните експерти и младежките работници по отношение на по-доброто интегриране на темите за изменението на климата и устойчивото развитие в тяхната практика.

„Винаги се радвам да видя млади хора ентусиазирано да се интересуват от теми като СТЕМ образованието, опазването на околната среда и ролята на иновациите в образованието“, заяви комисар Мария Габриел, която насърчи младежите да бъдат активни, да споделят идеите си и да популяризират сред връстниците си възможностите по Програма “Еразъм +”, Европейския корпус за солидарност, Инициативата “Момичета в кръговата икономика”, DiscoverEU, Стажовете за цифрово образование и Инициативата “Иноватори в училище”.

В рамките на срещата се проведе и викторина с въпроси от комисаря, след която най-активните ученици от гимназията бяха наградени. На финала на своето посещение, заедно с председателя на Управителния съвет на ИТТИ Ганчо Колаксъзов, директора на МГ Веселина Карапеева и други гости, комисар Габриел засади дръвче в двора на ОМГ „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив като част от кампанията „Засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г“.

НА СРЕЩА В ПОРТУГАЛИЯ ПАРТНЬОРИТЕ ПО ПРОЕКТА DiGiTEACH ОБСЪДИХА НАПРЕДЪКА В ИЗПЪЛНЕНИЕТО МУ 


Директорът на Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив Веселина Карапеева се включи в среща по проекта 2021-1-BG01-KA220-SCH-000029974 „Учителите се дигитализират. Дигитални умения, технологии и педагогики за преподаване и учене в училищата“ – DiGiTEACH по програма „Еразъм+“. Тя се проведе на 20 и 21 април тази година в гр. Порто, Португалия.

По проекта работят девет организации. Водеща е МГ-Пловдив, а партньори са Институтът за технологичен трансфер и иновации - Пловдив, гръцката неправителствена организация Crestive Thinking Development, Сдружение „Европейски институт за социално развитие“ - Италия, Фондация Genista Research от Малта, Унгарският университет Obudai Egyetem, Virtual Campus LDA – Португалия, Фондация Plan International Espana – Испания, и Изследователски център Research and Development in Educational Technology LTD-CARDET - Кипър.

По време на срещата, домакин на която бе Virtual Campus LDA – Португалия, партньорите по проекта обсъдиха напредъка в работата по него, постигнатите резултати до момента, комуникацията и управлението. Бяха начертани следващите стъпки в неговото изпълнение. Участниците в събитието дискутираха дейностите, заложени в проекта. Бе направен и разбор на предстоящите задачи за всеки един от партньорите.

Проектът DIGITEACH има за цел да внедри дигитални инструменти и методи за предоставяне на качествено и приобщаващо образование и да подкрепи учителите при провеждането на онлайн часове чрез използване на отворени, технологични и иновативни образователни ресурси. Дейностите по проекта са организирани в три направления - сравнителен доклад за влиянието на пандемията от КОВИД- 19 върху образователните системи в участващите държави, Отворени образователни ресурси и разработване на Обществена/общностна платформа за виртуално обучение.

Изпълнението на DIGITEACH ще продължи до 1.11.2023 г.



ПРИКЛЮЧИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА ЗА ПОВИШАВАНЕ ДИГИТАЛНИТЕ УМЕНИЯ НА УЧИТЕЛИТЕ - DiGiTEACH

Приключи изпълнението на проекта DiGiTEACH (2021-1-BG01-KA220-SCH-000029974)-Teachers go digital. Digital skills, technologies and pedagogies for teaching and learning in schools, по който Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“, гр. Пловдив, е водеща организация, а партньори са осем организации от Гърция, Малта, България, Унгария, Италия, Португалия, Испания и Кипър. Проектът, чиято продължителност е две години, е финансиран от програма „Еразъм+“, Ключова дейност KA220 „Партньорства за сътрудничество“.

Основната цел на DIGITEACH е да внедри дигитални инструменти и методи за предоставяне на качествено и приобщаващо образование със специален фокус върху ученици със специални образователни потребности и да подкрепи учителите при провеждането на онлайн часове чрез използване на отворени, технологични и иновативни образователни ресурси.

По проекта са разработени отворени образователни ресурси, имащи за цел да подпомогнат учителите в използването на възможностите на цифровите инструменти за преподаване и учене. Те са структурирани в пет раздела и петнадесет видеоклипа. Създадена е и уеб базирана платформа (https://training.digi-teach.eu/), където учителите могат да се включат в безплатни курсове и да придобият дигитални педагогически компетенции, осигуряващи висококачествено приобщаващо образование. Курсът се предлага на няколко езика - английски, български, гръцки, унгарски, италиански, португалски и испански. Регистрирайки се в приложението, преподавателите ще имат възможността да участват в групи по специални интереси и по този начин да контактуват по специфични теми със свои колеги от други държави. Идеята е да се създаде виртуална практическа общност на ЕС на учители и обучители.

Допълнителна информация за изпълнението на проекта може да бъде намерена на неговия уебсайт - 

https ://www.digi-teach.eu/.