Координатору учнівського самоврядування


До групи методів самоорганізації життєдіяльності учнів, що забезпечують формування товариських взаємовідносин і організаторських здібностей, належить самоврядування. У психолого-педагогічній науці існують різні підходи до визначення цього поняття. Так, одні розглядають самоврядування, як вміння планувати, правильно розподіляти доручення, налагоджувати облік і контроль. Інші вважають, що самоврядування – це залучення до компетентного вирішення питань життя свого колективу, всіх його членів без винятку. Як спосіб життєдіяльності, форму організації колективу, яке забезпечує самодіяльну участь кожного члена в організації його життя, розглядають самоврядування таким чином: самоврядування – метод самоорганізації учнівського колективу, який забезпечує формування позитивних взаємовідносин та безпосереднє включення учня до соціально значущих видів діяльності.

При побудові моделі діяльності учнівського самоврядування слід дотримуватися таких принципів:

· поєднання громадських і особистісних інтересів у роботі органів учнівського самоврядування, самовизначення особистісної мети в конкретних проблемах;

· єдність прав і обов’язків особистості, її соціальна захищеність та суспільна відповідальність;

· співпраця з педагогами;

· в основу діяльності покладені суспільно значущі мотиви, морально-етичні норми спілкування.

Визначають такі функції самоврядування:

· адаптаційна - встановлення особистістю гармонійних стосунків у колективі;

· інтеграційна – поєднання колективних та індивідуальних видів діяльності; взаємодія учнів, педагогів, батьків;

· рефлексії та прогнозування – визначення перспективи на основі діагностики;

· формування управлінської культури.

Однією з поширених педагогічних помилок, яка зустрічається ще й сьогодні, є протиставлення педагогічного керівництва розвитку самодіяльності учнів.

Адміністративність, шаблонність, авторитарність у педагогічному керівництві не сприяють розвитку учнівського самоврядування, ініціативі й творчості учнів.

Формування ініціативної особистості, здатної приймати нестандартні рішення, неможливе без широкого залучення учнів до участі в управлінні громадськими справами через організацію колективної творчої діяльності та учнівського самоврядування.

Дієвість роботи учнівського самоврядування тільки тоді буде результативною, коли базуватиметься на таких провідних основах:

· тактовне, доступне роз’яснення учням їх посильної участі в управлінні

· навчально-виховним процесом;

· залучення учнів до роботи в органах учнівського самоврядування: штабах, комісіях, постійних та тимчасових формуваннях;

· педагогічне керівництво колективною творчою діяльністю молоді та їх самоврядуванням;

· широке використання в практичній роботі педагогіки співробітництва;

· розширення гласності в роботі органів учнівського самоврядування;

· організація індивідуального та групового змагання, підведення підсумків та нагородження переможців;

· систематичне навчання його активу.

Цінність учнівського самоврядування полягає в тому, що учні глибоко й всебічно проникають у сутність своїх прав та обов’язків. Керівництво життям шкільного або класного колективу доручається спочатку частині активу, а потім, поступово, всьому учнівському колективу. Ось чому на початку організації учнівського самоврядування необхідно чітко сформулювати права та обов’язки кожного активіста, ради, комісії чи іншого органу. З ними досконало ознайомити весь колектив учнів та затвердити на загальноучнівських зборах чи конференції. У зв’язку з цим доцільним є розробити письмові інструкції та положення, які закріплюють права й обов’язки чергових, старост, інших членів активу органів учнівського самоврядування.

Організація учнівського самоврядування в учнівському колективі – надзвичайно складний і багатоплановий процес. Він вимагає від педагогічного колективу значних колективних зусиль, єдності в цій роботі.

Головними вимогами для успішного розвитку учнівського самоврядування мають бути:

· зацікавленість у його розвитку адміністрації, педагогічного колективу та більшості учнів;

· чіткий розподіл обов’язків у керівництві органами учнівського самоврядування;

· оптимальна структура учнівського самоврядування з урахуванням специфіки навчального закладу;

· чітка система роботи органів учнівського самоврядування в масштабі школи, класу (єдині: вимоги, документація);

· здійснення моніторингу навчально-виховної діяльності через органи учнівського самоврядування;

· гласність у його роботі (стенди підсумків змагань, стінгазети, бюлетені тощо);

· нагородження, заохочення переможців через систему роботи учнівського самоврядування.

ЕТАПИ РОЗВИТКУ САМОВРЯДУВАННЯ

Перший етап – організаційна робота. Його головне завдання полягає в організаторській роботі з метою зосередження уваги педагогічного та учнівського колективів на проблемах учнівського самоврядування. Практична робота на цьому етапі полягає у вивчені науково-методичної літератури з цієї проблеми, проведенні засідань методичних комісій класних керівників, нарад при директорі, педагогічних рад, учнівських зборів із проблеми організації учнівського самоврядування.

На цьому етапі педагогічним та учнівським колективам розв’язуються наступні питання:

· моделюється оптимальна структура учнівського самоврядування його органів з урахуванням специфіки загальноосвітнього навчального закладу;

· розробляється документація (положення, інструкції, пам’ятки);

· визначаються права та обов’язки органів учнівського самоврядування (кожного органу з урахуванням структури);

· обирається актив.

Другий етап – полягає в організації безпосередньої роботи учнівського самоврядування; уточнюються функції кожного виконавчого органу, його членів, виходячи з їх прав та обов’язків; проводиться систематичне навчання активу з питань планування, проведення засідань, рейдів, чергувань тощо.

Третій етап характеризується постійним удосконаленням організаційної діяльності учнів:

· розширюється роль учнівського самоврядування в житті школи у міру набуття учнями організаторського досвіду;

· у його структурі створюються нові підструктури (тимчасові формування, об`єднання, клуби за інтересами тощо).

Важливою умовою педагогічного керівництва учнівським самоврядуванням є постійний пошук нових форм та методів організаційної діяльності учнів.

Досвід засвідчує, що практична робота організації учнівського самоврядування починається зі створення творчих груп із представників педагогічного та учнівського колективів. У подальшій роботі це може бути такий орган, як ініціативна група, яка обирається загальношкільними зборами чи конференцією. До його складу входять досвідчені представники педагогічного колективу та найбільш активні учні. Завдання цього органу полягає:

· у розробці та затвердженні на загальношкільних зборах (конференції) документації за всіма напрямками роботи учнівського самоврядування;

· в організації дієвого контролю за виконанням рішень;

· у розробці механізмів підведення підсумків навчально-виховної діяльності учнів, нагородження переможців;

· у підготовці матеріалів про роботу органів учнівського самоврядування для розгляду на методичних комісіях, нарадах при директорі, на педагогічних радах та пропозицій щодо їх удосконалення;

· у забезпеченні гласності в роботі органів учнівського самоврядування;

· результати участі у здійсненні керівництва роботою учнівського самоврядування беруться до уваги при атестації педагогів.

Інколи в одних школах самоврядування так і залишається на папері, а в інших – створює атмосферу творчості і взаєморозуміння. Започаткування учнівського самоврядування визначається прагненням до його дієвості адміністрацією, педагогами, сприяння залученню учнів до цього процесу, формування лідерських рис в особистості вихованця.

Головна умова розвитку самоврядування – наявність педагогів, які хочуть і вміють працювати з учнівською молоддю. Саме від них залежить, чи зможе він довіряти учням самостійно вирішувати більшість питань їхнього колективного життя, чи зуміє переконати у тому, що крім них, ці обов’язки ніхто не може виконати. Тільки тоді самоврядування стане потребою колективу.

Байдужість або недовіра до учнівської ініціативи можуть згубно позначитися на паростках учнівського самоврядування та й на всій виховній роботі.

Модель співпорядкування витісняється моделлю суб’єкт – суб’єктної взаємодії, участі та співучасті дорослих і дітей у спільних справах. Долається тоталітарна єдина виховна програма, йдеться про створення індивідуальних виховних програм і систем ситуації вибору, толерантності та поваги до учня, визнання його унікальності. Педагогіка виховання переростає з педагогіки вимог у педагогіку стосунків особистостей як рівноправних суб’єктів.

Йдеться не про те, щоб скасувати ті чи інші форми органів самоврядування, а про те, як за нових соціально-політичних умов організувати їхню діяльність, яким змістом наповнити, що позитивне можна взяти з досвіду минулого.

За способом виявлення самоврядування може бути безпосереднім (загальні збори чи саморегуляція неформальних груп і об`єднань) або представницьким (діяльність виборчих органів і осіб).

Важливо побудувати роботу таким чином, щоб у колективі не було «зайвих». Адже «кожну справу самі вигадуємо, самі виконуємо і самі оцінюємо». Так складається справжнє самоврядування, що не виключає співпраці з педагогами, які мають навчити вихованців самостійно ставити завдання, планувати й контролювати їх виконання.

Три основні етапи розвитку учнівського самоврядування відповідають стадіям організації і згуртованості колективу вихованців.

І. До компетенції самоврядування входить: планування виховної роботи, господарські справи, організація чергувань у класних приміщеннях, в навчальному закладі; контроль зовнішнього вигляду учнів; випуск газет, бюлетенів; облік успішності й відвідування уроків.

Із цими функціями й відповідними правами (контроль, заохочення, покарання) актив групи справляється.

ІІ. Актив здобуває досвід керівництва, його авторитет зростає, самоврядування перебирає на себе низку нових відповідальних функцій і прав (організація позаурочної суспільно корисної праці, дозвілля; контроль за навчанням учнів і відвідуванням ними уроків; організація естетичної і спортивної освіти; зв'язок учнівського колективу з батьками; звітування перед керівництвом навчального закладу. Майже всі функції класного керівника здійснюють органи самоврядування, а педагоги мають можливість займатися індивідуальною виховною роботою з учнями.

ІІІ. Педагог стає наставником і консультантом учнів. Частіше відвідує засідання активу, збори класних колективів відбуваються без допомоги класного керівника,

Звичайно, тривалість і зміст цих етапів залежить від конкретних умов життя навчального закладу, окремого класного колективу.

Виховний вплив класу буде результативним, якщо учень матиме в ньому позитивний неофіційний статус, а сам колектив виступатиме своєрідним фільтром на шляху негативних впливів на особистість соціального середовища.

Із метою цілеспрямованого сприяння розвитку і зміцненню учнівського колективу необхідно проводити спеціальну роботу з активом :

· інструктаж (пояснення конкретних обов’язків );

· надання допомоги щодо розробки, підготовки і проведення запланованих видів позаурочної роботи (зборів, бесід, екскурсій тощо);

· організація обміну досвідом.

Громадські доручення, з яких починається будь-яка спільна справа, - це основна форма залучення до багатогранної діяльності:

· самоосвітньої (написання рефератів, участь у роботі клубів, гуртків, семінарів, конкурсах ерудитів, олімпіадах із предметів тощо);

· організаторської (участь у заходах, присвячених різним календарним датам, зустрічі з цікавими людьми, фестивалі, свята, концерти тощо);

· пошуково-дослідницької роботи (створення літописів, альбомів, участь в екскурсіях);

· агітаційно-пропагандистської (підготовка виставок, передач радіоцентру, випуск газет , листівок тощо);

· управлінської (участь у роботі учнівського самоврядування);

· суспільно корисної (участь у трудових операціях, чергування тощо).

Громадська діяльність пропонує учням ту чи іншу роль:

· виконавця;

· організатора;

· керівника.

Рішенням педагогічної ради за кожною комісією, радою, штабом закріплюються педагоги-консультанти. Визначається єдина принципова лінія взаємодії педагогів та учнів.

Самоврядування – не гра, а серйозна справа, до якої треба ставитися відповідально, оскільки учні вже живуть у суспільстві, а не готуються до життя.

ДОРУЧЕННЯ

У ГРУПАХ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

Доручення в групах молодших школярів можуть бути колективні або індивідуальні. Наприклад: санітари, бібліотекарі, витівники, квітникарі, командири груп, командири мікроколективів, помічники вчителя та ін.

ВИМОГИ ДО ДОРУЧЕННЯ :

· врахування бажань школяра ;

· посильність;

· доручення дає друг малят, вожатий ;

· заохочувальний характер;

· змінність:1 клас - щотижня; 2 клас - один раз на два тижні; 3 клас - один раз на місяць, чверть.

Коли малята освоять всі доручення, їх можна змінювати через 3 – 4 тижні.

Доручення, які виконують молодші школярі :

Командир групи, мікроколективу :

· вміє організувати групу на виконання плану роботи, завдань по грі – подорожі ;

· вчиться розподіляти доручення в ході підготовки до класних справ між групами школярів ;

· учиться підводити підсумки роботи груп дітей за тиждень, місяць ;

· допомагає малюкам у виконанні доручень, відповідає за систематичну їх зміну в мікроколективах групи ;

· пояснює зміст і значення правил групи, її назву, емблему;

· разом із шефами (вожатими, юними педагогами) організовує гру – подорож .

Санітар :

· стежить за зовнішнім виглядом малят та чистотою в класі ;

· надає першу медичну допомогу (змазати йодом ранку, забинтувати палець);

· організовує спільно з учителем зустрічі малят з медичною сестрою чи лікарем, під час яких малята дізнаються про гігієну та загартування організму, про здоровий спосіб життя ;

· знаходить в книжках корисні поради про здоровий спосіб життя, розповідає про них учням ;

· разом із юними педагогами організовує свята здоров’я.

Квітникар:

· відповідає за озеленення класу;

· вчиться правильно доглядати за рослинами: поливати, витирати від пилу, «лікувати» «хворі» квіти;

· запрошує разом із учителем лікаря для бесід про бережне відношення до природи, лікарських рослин, про користь лікарських рослин;

· знаходить і приносить однокласникам цікаві замітки з газет та журналів про рослинний та тваринний світ;

· дізнається про Червону книгу природи, розповідає малятам про її зміст;

· проявляє ініціативу в організації свят про природу, екскурсій в природу.

Витівник (ігровик):

· організовує веселі ігрові змагання в мікрогрупі дітей;

· веде «Веселий зошит», в якому записує цікаві загадки, ігри ;

· організовує ігри та розваги на перервах у своїй мікрогрупі ;

· разом із вожатим проводить свято гри та іграшки.

Бібліотекар :

· дізнається про цікаві книги в шкільній бібліотеці, дає поради прочитати їх;

· приносить в клас дитячі газети та журнали, розповідає про найцікавіше в них;

· створює класну бібліотеку, видає книги, стежить, щоб діти акуратно з ними поводилися;

· разом із юним педагогом організовує участь мікрогрупи в операції «Живи, книго»;

· вчиться акуратно ставитися до книг і зошитів, обгортає їх, робить закладки, вчить цьому однокласників.

Помічник вчителя :

· допомагає вчителю зберігати в порядку господарство малят (клей, папір, ножиці, альбоми, папки, настільні ігри тощо), видає їх для занять;

· проявляє ініціативу в роботі гуртків «Умілі руки», «Майстерня Діда Мороза» ;

· вчиться пришивати відірвані ґудзики, манжети, вішаки, вчить цьому однокласників ;

· організовує участь малят у трудових операціях групи (робота на пришкільній ділянці, на шкільній території).

ПАМ’ЯТКА ДРУГУ МАЛЯТ

(ВОЖАТОМУ, ЮНОМУ ПЕДАГОГУ)

Головне – посмішка. Сум і грубість лиши за порогом класу. Жарт - вихід із безвихідного становища.

Доручай малюкам справу, яка їм під силу.

Дізнався сам – передай малюкам.

Ніколи не роби сам того, що можуть зробити малюки.

Зумій так пояснити суть доручення, щоб малюки захотіли його виконати.

Ніколи не пропускай випадку, особливо на перших порах, похвалити дитину, навіть за найменший успіх. Найкраще в присутності всіх учнів.

Не обіцяй малюкам «золоті гори», яких в тебе немає.

Не приходь до малюків з «порожніми руками», май при собі щось вагоме – цікаву історію, загадку, гру, веселий випадок із життя тощо.

Зроби свій прихід в групу святом для малят.

Не забудь оцінити роботу кожного учня і вчи при цьому їх самих.

Будь таким, якими хочеш бачити своїх малят.

Ти повинен постійно вчитися у своїх ровесників – друзів малят, вчителів, у міському центрі дитячих громадських організацій «Перспектива», з допомогою книг та журналів.

Вчися вмінням і навичкам, які будуть корисними в твоїй роботі з малюками: танцювати, малювати, співати, виразно читати, проводити ігри, випускати газети, малювати плакати тощо.

Навчися знаходити цікаві справи з малюками. Почни з того, що найбільше любиш.

Будь уважним, терпеливим, чесним і справедливим.

План (примірний)

засідань ради учнівської організації (парламент)

Жовтень 20…р.

1. Про підсумки виборчої кампанії в учнівських класних колективах. 2. Про проведення місячника превентивного виховання.

3. Про активізацію роботи волонтерських груп.

4. Організація КТС «Шкільне подвір’я».

Листопад 20…р.

1. Про організацію роботи експедиційних загонів у рамках руху «Моя земля – земля моїх батьків».

2. Звіт директора департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій про стан чергування в школі та в класних аудиторіях.

3. Про організацію роботи навчальних консультпунктів у 5-11 класах.

4. Про участь у міському конкурсі «Нащадки козацької слави».

Грудень 20…р.

1. Про підсумки роботи департаменту науки й освіти щодо участі учнів школи в інтелектуальних змаганнях.

2. Звіт департаменту праці та соціального захисту про озеленення та санітарний стан у класних аудиторіях.

3. Про роботу старшокласників (юних педагогів) із молодшими школярами.

4. Про підготовку та проведення новорічних і різдвяних свят (місячник «Новорічні забави»).

Січень 20…р.

1. Про проведення свята зустрічі з випускниками школи «Зоряний час».

2. Звіт голів класних колективів, у яких навчаються учні, схильні до правопорушень, про проведену з ними роботу.

3. Звіт міністра науки й освіти про підсумки навчання учнів протягом першого семестру 20….н.р.

4. Обговорення умов проведення конкурсу на кращу учнівську організацію.

Лютий 20…р.

1. Про роботу юних педагогів щодо організації рухливих перерв із молодшими школярами.

2. Про організацію шкільного конкурсу «Учень року».

3. Про підготовку та проведення рейду «Школа без диму».

Березень 20…р.

1.Організація роботи з молодшими школярами в розрізі виконання ними громадських доручень.

2.Про пошуково-дослідницьку роботу в рамках туристсько-краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна».

3. Обговорення та затвердження творчого проекту до свята 8 Березня «Хай святиться ім’я твоє».

4. Моделювання проекту місячника «Здоровий дух - у здоровому тілі».

Квітень 20…р.

1. Про підготовку до звітної кампанії в учнівській організації.

2. Звіт про роботу департаменту охорони здоров’я.

3. Про презентацію роботи класних учнівських організацій у рамках фестивалю «Веселкове сузір’я».

4. Про підсумки роботи учнівського правового лекторію.

Травень 20…р.

1. Про підсумки проведення місячника «У здоровому тілі – здоровий дух».

2. Підготовка до свята випускників «Мелодія прощального вальсу».

3. Підведення підсумків шкільного конкурсу «Учень року» та «Краща учнівська організація».

4. Підсумки звітів у класній учнівській організації.

План (примірний) засідань Президентської ради на ІІ семестр 20… -20… н.р.

СІЧЕНЬ

1.Затвердження плану роботи Учнівської Республіки на ІІ семестр 20…-20… н.р.

2.Аналіз роботи відомств за І семестр. Звіти їх керівників.

3.Підведення підсумків конкурсу «Кращий клас» за І семестр.

ЛЮТИЙ

1.Стратегія «Сенкан» на тему «Учнівське самоврядування».

2.Вирішення організаційних питань щодо святкування Дня святого Валентина, Міжнародного жіночого дня, випуску загальношкільної газети, бюлетеня «Блискавка».

3.Ділова гра «Колектив починається з тебе».

БЕРЕЗЕНЬ

1.Традиції учнівського самоврядування.

2.Звіт про виконану роботу учнівських відомств.

3.Організація змістовного дозвілля під час канікул.

КВІТЕНЬ

1.Роль Президентської ради в організації та проведенні звітних зборів в учнівських колективах 5-11-х класів.

2.Підготовка до загальноучнівської конференції.

3.Проведення операції «Живи, книго!»

ТРАВЕНЬ

1.Підведення підсумків конкурсу «Кращий клас». Оголошення результатів рейдів-перевірок на загальношкільній лінійці.

3.Аналіз роботи відомств за ІІ семестр.

2.Внесення пропозицій до плану Учнівської Республіки на наступний рік.

4.Тест «Чи вмієш ти правильно оцінити ситуацію?»

Мета: провести самоаналіз; зробити для себе висновки, хоч і не завжди приємні, проте об’єктивні.

КОМІСІЇ (примірні) УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ ТА ЇХ ФУНКЦІЇ

Комісія з питань захисту прав дітей та допомоги у проблемних

ситуаціях:

· проводить просвітницьку роботу з питань вивчення прав дитини

· відповідно до статей Конвенції ООН про права дитини, Законів України; учить правильно знаходити шляхи захисту своїх прав та інтересів.

· організовує роботу психологічних та правових консультаційних пунктів.

Налагоджує співпрацю з:

· державними структурами: службою у справах дітей, поліцією тощо;

· спеціалістами: юристами, лікарями, психологами, педагогами та ін.;.

· створює банк методичних розробок та рекомендацій: щодо питань правового виховання й профілактики проблемних ситуацій у дітей та підлітків; різноманітних матеріалів для підготовки й проведення дискусій, ток-шоу, КВК, брейн-рингів, тематичних круглих столів за участю батьків, вчителів, представників різних державних структур тощо.

· моделює, підтримує та реалізує різноманітні проекти відповідно до напряму діяльності комісії.

· проводить соціологічні дослідження і виявляє найвагоміші проблеми дітей, організовує з ними необхідну роботу та надає допомогу.

· приділяє увагу дітям: сиротам, із обмеженими можливостями, з багатодітних та малозабезпечених сімей, талановитим і творчо обдарованим.

· організовує висвітлення роботи комісії на сторінках шкільної та районної газет.

Комісія з питань освіти:

· бере активну участь в організації та проведенні предметних тижнів, олімпіад, конференцій; відзначає найактивніших учасників та переможців;

· проводить соціологічні дослідження серед учнів, учителів та батьків із проблемних питань навчання й виховання, перспектив здобуття подальшої освіти, необхідності отримання в даний час позашкільної освіти та взаємовідносин між учителями та учнями;

· налагоджує співпрацю з управлінням освіти, позашкільними навчальними закладами; знаходить спільні шляхи вирішення проблем, які існують у системі освіти; організовує і проводить диспути, круглі столи, конференції з питань становлення особистості; організовує проведення тематичних семінарів та тренінгів із питань, які не входять до шкільних програм.

Комісія з питань преси та інформації:

· створює інформаційну базу даних, необхідних для діяльності кожної комісії; постійно працює над поновленням матеріалів;

· оформляє вихідну документацію (інформаційні листи) про діяльність кожної комісії та ради дітей у цілому;

· інформує про місце та умови проведення конкурсів, семінарів, конференцій, фестивалів, свят, та їх підсумки;

· налагоджує зв’язки і співпрацю з редакцією газети «Наше місто»;

· випускає тематичні стінгазети, бюлетені.

Комісія з питань спорту та здорового способу життя:

· організовує серед дітей просвітницькі акції щодо запобігання залежності від комп’ютерних ігор, гральних автоматів тощо;

· організовує просвітницьку роботу спільно зі структурами охорони здоров’я із профілактики таких захворювань, як: грип, туберкульоз, кишкові інфекції тощо;

· сприяє профілактиці раннього статевого життя, материнства у шкільному віці та подібних проблемних питань.

· проводить необхідні опитування, анкетування та соціологічні дослідження;

· налагоджує співпрацю зі спортивними школами, туристичним відділом НЦДЮТ, лікарями і психологами в контексті спільного проведення акцій, заходів, спортивних та туристських змагань тощо;

· організовує тренінги, проводить навчання членів комісії;

· висвітлює результати роботи комісії в засобах масової інформації.

Комісія з питань екології та краєзнавства:

· сприяє розвитку духовності дітей, відчуття взаємозалежності людини і природи;

· проводить просвітницьку роботу з питань збереження навколишнього середовища, починаючи з території власного дому, навчального закладу, міста і т.д.;

· налагоджує співпрацю з відповідними громадськими структурами;

· укладає угоди про співпрацю у проведенні акцій, заходів, трудових десантів;

· заохочує дітей до вивчення історії свого краю, малої батьківщини, шанобливого ставлення до місць ушанування пам’яті людей та історичних подій;

· сприяє результативній роботі з питань озеленення приміщень, вулиць, парків;

· організовує різноманітні заходи (акції, свята, конкурси, екскурсії) з теми екології навколишнього середовища;

· висвітлює роботу в засобах масової інформації.

Комісія з питань культури та дозвілля:

· створює і поновлює банк методичних рекомендацій та сценаріїв.

· проводить різноманітні заходи як ділового, так і розважального характеру;

· постійно допомагає іншим комісіям у проведенні свят, фестивалів, конкурсів і зустрічей;

· створює та поновлює банк даних про творчо обдарованих дітей школи;

· організовує різноманітні екскурсії.

Комісія з питань роботи з дітьми молодшого та середнього шкільного віку:

· спільно з педагогом-організатором проводить навчання старшокласників, юних педагогів; допомагає дітям молодшого та середнього шкільного віку в організації роботи органів учнівського самоврядування;

· готує та проводить різноманітні заходи, свята, розваги, ігри.

План (примірний) проведення засідань

відомства «Олімпія»

на 20…-20… навчальний рік

День проведення засідань – друга середа місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Олімпія» і розподіл обов’язків між її членами.

2. Затвердження плану роботи відомства на на 20…-20… навчальний рік.

Листопад

1. Обговорення за «круглим столом» питань про проведення спартакіад, лицарських турнірів, веселих стартів.

2. Про організацію та проведення спортивних змагань між учнями й учителями.

3. Рейд-перевірка проведення ранкової зарядки фізоргами.

Грудень

1. Підсумки роботи відомства за I семестр та пропозиції на наступний.

2. Участь в організації туристських змагань і походів.

Січень

1. Вивчення побажань учнів щодо роботи спортивних гуртків.

2. Про планування комплексу вправ ранкової зарядки (спільно з учителем фізичного виховання ).

Лютий

1. Про надання дописів про спортивне життя школи для шкільної та міської преси.

2. Співпраця відомств «Олімпія» та «Турбота» в організації рухливих ігор на перервах з молодшими школярами.

Березень

1. Здійснення рейтингу участі учнів у спортивних заходах.

2. Нові нетрадиційні форми проведення спортивних позаурочних заходів.

Квітень

1. Підготовка відомства «Олімпія» до участі у звітній кампанії Учнівської республіки.

2. Розподіл доручень між членами відомства щодо вивчення, аналізу та систематизації матеріалів про спортивно-оздоровчу роботу класних колективів для висвітлення на загальношкільних виборчих зборах.

Травень

1. Підведення підсумків роботи «Олімпія» за минулий навчальний рік. Пропозиції на наступний.

2. Обговорення плану пошукової діяльності класних колективів упродовж літа про визначні досягнення волинян-спортсменів.

План (примірний) проведення засідань

відомства «Факел»

на 20…-20… н.р.

День проведення засідань – перша середа місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Факел» та розподіл обов’язків між його членами.

2. Затвердження плану роботи відомства «Факел» на 20…-20… навчальний рік.

3. Контроль за виконанням учнями домашніх завдань, веденням зошитів.

4. Організація взаємодопомоги в навчанні школярам, у яких є в цьому необхідність. Створення консультпунктів.

Листопад

1. Контроль за станом навчання учнів із низьким рівнем навчальних досягнень. Робота консультпунктів.

2. Проведення рейдів щодо наявності у школярів щоденників та підручників.

3. Допомога вчителям у проведенні шкільних олімпіад, предметних тижнів, тематичних вечорів.

Грудень

1. Підведення підсумків рейдів-перевірок щодо виконання учнями домашніх завдань.

2. Підсумки роботи відомства «Факел» за I семестр. Пропозиції на наступний.

Січень

1. Вивчення причин низького рівня знань учнів та планування роботи щодо усунення недоліків.

2. Проведення рейдів-перевірок щодо відвідування учнями гуртків.

Лютий

2. Про організацію роботи з учнями, які систематично не виконують домашні завдання.

2. Роль учнівського самоврядування в класних колективах щодо сприяння підвищенню навчання, рівня успішності учнів. Досвід, проблеми, пошуки.

Березень

1. Організація та проведення Дня науки у школі.

2. Звіт представників від кожного класу про стан успішності.

Квітень

1. Збір матеріалів для поповнення інформаційної бази шкільних кабінетів із підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання.

2. Роль відомства «Факел» у залученні учнів до науково-дослідницької роботи.

Травень

1. Підведення підсумків роботи за ІІ семестр. Пропозиції на наступний навчальний рік.

2. Про результати конкурсу «Кращий клас». Нагородження класів-переможців.

План (примірний) проведення засідань

відомства «Муза»

на 20…-20… н.р.

День проведення засідань – другий понеділок місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Муза» та розподіл обов’язків між його членами.

2. Затвердження плану роботи відомства «Муза» на 20…- 20… навчальний рік.

3. Організація дозвілля в позаурочний час.

Листопад

1. Про вироблення рекомендацій щодо підготовки та проведення виховних заходів.

2. Підготовка та проведення свята, приуроченого Дню іменинника.

3. Результативність співпраці відомства «Муза» з класними колективами в організації позаурочного дозвілля.

Грудень

1. Організація та проведення новорічних ранків, вечорів. Оформлення класних кімнат.

2. Проведення акції «Подаруй дитині іграшку».

3. Підсумки роботи відомства «Муза» за I семестр. Пропозиції на наступний семестр.

Січень

1. Проведення параду колядок та щедрівок.

2. Анкетування серед учнів на предмет їх інтересів та захоплень.

3. Нові нетрадиційні форми проведення позаурочних заходів, вечорів відпочинку.

Лютий

1. Моделювання проекту до Дня Святого Валентина.

2. Організація роботи поштової скриньки привітань.

3. Про підготовку та участь у міському огляді художньої самодіяльності.

Березень

1. Підготовка до святкування Міжнародного жіночого дня.

2. Робота відомства щодо організації змістовного й цікавого дозвілля під час канікул.

Квітень

1. Організація виставки малюнків «Я хочу жити в якісному світі».

2. Про проведення КТС в класних колективах. Обмін досвідом.

3. Організація родинних свят до Дня матері, Міжнародного дня сім’ї.

Травень

1. Підготовка і проведення свята Останнього дзвоника, випускного вечора у школі та участь у міських заходах «На хвилях прощального вальсу».

2. Підсумки роботи відомства «Муза» за IІ семестр. Пропозиції на наступний навчальний рік.

План (примірний) проведення засідань

відомства «Юнкор»

на 20…-20… н.р.

День проведення засідань – другий вівторок місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Юнкор» та розподіл обов’язків між його членами.

2. 2.Затвердження плану роботи відомства «Юнкор» на 20…-20… навчальний рік.

3. Ознайомлення учнів із планом роботи органів учнівського самоврядування.

Листопад

1. Конкурс учнівських робіт «Безпека дорожнього руху».

2. Випуск бюлетенів «Блискавка» про події шкільного життя.

3. Про інформування учнів щодо визначних подій шкільного життя.

Грудень

1. Про інформування на загальношкільних лінійках учнів школи про результати участі у міських, обласних заходах (конкурсах, олімпіадах, змаганнях, виставках та ін.).

2. Підсумки роботи відомства «Юнкор» за I семестр. Пропозиції на наступний семестр.

Січень

1. Інформаційне забезпечення загальношкільних свят.

2. Про організацію та проведення шкільного конкурсу на кращу стіннівку.

Лютий

1. Сприяння відомства «Юнкор» гласності роботи учнівського колективу.

2. Дотримання єдиних вимог до писемного мовлення під час висвітлення інформаційних матеріалів.

Березень

1. Аналіз випуску тематичних газет, бюлетеня «Блискавка».

2. Про підсумки рейду-перевірки оформлення та дієвості класних куточків.

3. Виставка учнівських малюнків «Я хочу жити в якісному світі».

Квітень

1.Обговорення випуску стінгазет до Дня Перемоги і Дня матері.

2.Співпраця відомств «Юнкор» та «Кристал» у випуску бюлетенів «Блискавка» на правову тематику.

Травень

1.Підготовка до свята Останнього дзвоника. Випуск святкової газети.

2.Підсумки роботи відомства «Юнкор» за IІ семестр. Пропозиції на наступний навчальний рік.

План (примірний) проведення засідань

відомства «Турбота»на 20…-20… н.р.

День проведення засідань – перша п’ятниця місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Турбота» та розподіл обов’язків між його членами.

2. Затвердження плану роботи відомства на 20…- 20… навчальний рік.

3. Стан підручників, що перебувають у користуванні. Профілактичні заходи по їх збереженню.

4. Вшанування та вітання вчителів-пенсіонерів із Днем працівників освіти, ветеранів війни з річницею визволення України від німецько-фашистських загарбників.

Листопад

1. Допомога молодшим школярам у проведенні Дня театру (перегляд вистави лялькового театру).

2. Рекомендації щодо роботи з молодшими школярами. Добір нових ігор, кросвордів, шарад, загадок.

3. Вивчення інтересів молодших школярів відповідно до вікових та індивідуальних особливостей, внесення коректив у планування роботи.

4. Підготовка та проведення фестивалю талантів «Крок до зірок».

Грудень

1. Організація та проведення новорічних свят для молодших школярів.

2. Участь відомства «Турбота» в організації екскурсій для молодших школярів.

3. Підсумки роботи відомства за I семестр. Пропозиції на наступний.

Січень

1. Рекомендації щодо підготовки та проведення різноманітних заходів.

2. Співпраця з Червоним хрестом та громадською організацією «Карітас».

Лютий

1. Організація і проведення заходів з нагоди Дня захисника Вітчизни.

2. Про організацію дозвілля молодших школярів на перервах.

3. Підготовка та проведення гри-подорожі в країну Диво.

Березень

1. Робота відомства «Турбота» щодо організації змістовного цікавого дозвілля під час канікул.

2. Виховання в учнів позитивних рис характеру: чесності, самокритичності, взаємодопомоги через гру.

Квітень

1. Участь школярів у екологічному флеш-мобі «В нашім місті чисто-чисто!»

2. Організація та проведення операції «Живи, книго!».

3. Підготовка й проведення гри-подорожі в країну Диво.

Травень

1. Участь в операції з нагоди Дня Перемоги «Добрий ранок, ветеране!».

2. Підсумки роботи відомства «Турбота» за IІ семестр. Пропозиції на наступний навчальний рік.

План (примірний) проведення засідань відомства «Кристал»

на 20…-20… н.р.

День проведення засідань – перший вівторок місяця

Жовтень

1. Визначення змісту діяльності відомства «Кристал» та розподіл обов’язків між його членами.

2. Затвердження плану роботи відомства «Кристал» на 20…- 20… навчальний рік.

3. Підведення підсумків місячника з вивчення і повторення Правил для учнів, профілактики дорожньо-транспортних пригод «Увага! Діти на дорогах».

Листопад

1.Аналіз стану відвідування учнями школи.

2.Організація рейдів-перевірок:«Зовнішній вигляд», «Спізнення», «Димок», «Санітарія класу».

3.Організація впорядкування закріпленої за класами території шкільного подвір'я. (Визначення конкретних завдань для класів. Інформування).

Грудень

1.Організація чергування під час проведення новорічних дійств.

2.Підведення підсумків випуску бюлетеня «Блискавка».

3.Підсумки роботи відомства «Кристал» за I семестр та пропозиції на наступний.

Січень

1. Роль відомства «Кристал» у дотриманні в класах дисципліни та порядку.

2. Підтримання чистоти у класах. Рекомендації.

Лютий

1. Аналіз випуску бюлетеня «Блискавка» за результатами чергування.

2. Формування навичок здорового способу життя у гімназистів.

Березень

1. Аналіз матеріалів (за даними класів), щодо запізнень і пропусків уроків без поважних причин.

2. Стан дотримання школярами Правил для учнів, Єдиних вимог до школярів.

3. Підготовка матеріалів до загальношкільної лінійки.

Квітень

1. Про впорядкування закріпленої за класами території, шкільного подвір’я.

2. Звіт про стан відвідування школи учнями 5-11-х класів за січень-квітень.

Травень

1. Підсумки роботи відомства «Кристал» за IІ семестр.

2. Створення «банку цікавих ідей» (систематизація пропозицій щодо плану роботи відомства «Кристал» на наступний рік).

Рішення ради учнівської організації (сенат), примірні протоколи

Потокол №1

засідання учнівського сенату

від …. вересня 20…р.

Присутні…..чоловік;

…………….., заступник директора з виховної роботи,

……………, педагог-організатор.

Порядок денний:

1. Обговорення затвердження плану роботи учнівського сенату на 20… – 20… н. р.

Голова сенату

2. Розподіл доручень між членами учнівського сенату.

Голова сенату

3.Про підсумки участі у Всеукраїнському місячнику пропаганди правил дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!».

Педагог-олрганізатор

4. Про підготовку та проведення свята, приуроченого Дню вчителя.

Педагог-олрганізатор

Слухали: пропозиції Іванова Петра, голову сенату, про створення та затвердження виконавчих органів сенату.

Виступили: Василенко Анастасія, яка підтримала пропозиції президента сенату.

Трачук Оксана запропонувала свою структуру органів виконавчої влади сенату.

Вирішили:

1.1.Врахувавши пропозиції членів сенату, створити при ньому департаменти:

· внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій;

· науки й освіти;

· культури і спорту;

· охорони здоровя;

· соціального захисту прав учнів;

· праці й волонтерських справ

1.2.Призначити заступником голови сенату Турченка Олексія.

1.3.Затвердити директорів департаментів у складі:

Іванова Віктора - директором департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій;

Сидоренко Назарія - директором департаменту науки та освіти;

Назаренко Івана директором департаменту культури й спорту;

Ващенко Артура - директором департаменту охорони здоровя;

Волощука Степана - директором департаменту соціального захисту прав учнів;

Солоненко Василя - директором департаменту праці й волонтерських справ.

Слухали: Іванова Петра, президента сенату, який ознайомив з проектом плану роботи сенату на 20…- 20… н. р., створеного на основі діагностики, проведеної спільно з практичним психологом серед учнівської молоді школи, на предмет бажань та інтересів щодо організації роботи учнівської організації.

Виступили: Коваленко Анатолій, який запропонував передбачити у плані проведення конкурсно-розважальної програми «Зірка+Зірка».

Васильчук Владислав зініціював своренння та реалізацію проекту « Краща учнівська організація серед 5-х - 11-х класів.

Слухали: інформацію Терещук Владислави Іванівни, педагога-організатора школи, яка підвела підсумки участі у місячнику «Увага! Діти на дорозі!» згідно з Положенням про Всеукраїнський конкурс.

Виступили: Петров Валерій з пропозицією провести загальношкільну лінійку, на якій ознайомити класні учнівські організаціїї з підсумками їх участі у конкурсі «Увага! Діти на дорозі!».

Турський Василь запропонував доручити департаменту культури й спорту спільно з департаментом надзвичайних ситуацій організувати роботу над проектом виступу шкільної агітбригади на тему «Правила дорожнього руху знаєш – безпеку обминаєш».

Слухали: інформацію Терещук Владислави, педагога-організатора, яка зазначила, що у зв’язку з наближенням свята працівників освіти виникла необхідність розробити сценарії проведення тематичних заходів, обговорити питання щодо привітання педагогів. Запропонувала подати пропозиції щодо цього класним колективам протягом тижня.

Виступили:

Троцюк Василина зазначила, що, на її думку, це питання до своєї уваги повинен взяти департамент культури і спорту.

Савченко Тетяна запропонувала всім членам сенату подати і свої пропозиції щодо проведення свята.

Усі одноголосно підтримали виступаючих.

Вирішили:

1. Затвердити план роботи учнівського сенату та вважати керівництвом до дії.

2.Департаментам внутрішніх справ і надзвичайних ситуацій, культури й спорту до 15. 09. 20…р. провести загальношкільну лінійку щодо участі класних колективів у Всеукраїнському місячнику « Увага! Діти на дорозі!».

4.Департамету культури та спорту до 20. 09. 20…р. організувати обговорення в класних колективах питання щодо проведення Дня учителя, виробити пропозиції. Матеріали систематизувати та розробити план відзначення торжества. Долучити до участі у цьому учнівський актив класних колективів.

Голова сенату

Секретар

Протокол №2

засідання учнівського сенату від ____жовтня 20…р.

Присутні: 19 осіб;

…………. ,директор школи;

……………….., педагог-організатор;

голова загальношкільного батьківського комітету.

Порядок денний

1. Про підсумки виборчої кампанії в учнівських класних колективах.

Віце-президент

2. Про проведення місячника правових знань.

Директор департаменту внутрішніх

справ та надзвичайних ситуацій

3. Про активізацію роботи волонтерських груп.

Директор департаменту соціального

захисту та волонтерства

4. Організація КТС «Шкільне подвір’я».

Директор департаменту праці

Слухали: інформацію ____________, заступника голови сенату, який підвів підсумки виборчої кампанії в учнівських класних колективах. Відзначив, що активну участь у ній взяли члени сенату, класні керівники. Обрано учнівський актив, розподілено доручення між школярами, враховуючи їх побажання.

Виступили: ______________, член департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, звернувши увагу на важливість результативності роботи учнів згідно з їх громадськими дорученнями. Запропонував ввести в практику проведення рейдів «Доручення».

________________, член департаменту культури і спорту підтримав пропозицію. Рекомендував при департаменті створити рейдові групи у складі представників учнівського активу класних колективів.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, про проведення місячника правового виховання, який запропонував проект плану, складеного на основі систематизації матеріалів із цього питання, поданих класними колективами.

Виступили: ______________, член департаменту охорони здоров’я, з пропозицією організувати зустріч із працівниками правоохоронних органів щодо відповідальності неповнолітніх за антиправні дії.

______________, член департаменту науки й освіти, запропонувала провести перегляд кінофільмів на правову тематику та їх обговорення.

_____________ , член департаменту культури і спорту, внесла пропозицію підвести підсумки місячника правових знань у шкільній пресі.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту захисту соціальних прав та надзвичайних ситуацій, який звернув увагу на питання волонтерства як запит ХХІ віку. Вважає цю роботу необхідно активізувати не лише на рівні учнівського сенату, але й класних колективів.

Виступили: ____________, член департаменту охорони здоров’я, з пропозицією переглянути питання волонтерської роботи на рівні класних учнівських організацій. Внести корективи у планування класних учнівських організацій.

_____________, член департаменту соціального захисту та волонтерства, акцентувала увагу на необхідності в обмежений термін поновити склад волонтерських груп, подати списки в департамент соціального захисту та волонтерства.

_____________, член департаменту культури і спорту, підкреслила, що волонтери повинні активізувати пошукову діяльність із нагоди відзначення річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників, Днів: Гідності та Скорботи, Перемоги.

Слухали: _____________, директора департаменту праці, яка ознайомила з проектом КТС «Шкільне подвір’я». Наголосила на необхідності проведення роз’яснювальної роботи в класних колективах.

Виступили: ___________, заступник голови учнівського сенату із проханням до членів департаменту праці подати робочий план проведення КТС «Шкільне подвір’я», врахувавши пропозиції класних учнівських колективів, погодивши з дирекцією школи.

____________, член департаменту праці, запропонувала створити рейдову групу з метою перевірки підсумків КТС. Узагальнивши інформацію, озвучити її на загальношкільній лінійці.

Вирішили:

1.1. Роботу щодо проведення виборчої кампанії в учнівських класних організаціях вважати задовільною.

1.2. До 20.10.20…р. заступнику голови сенату створити банк даних про склад учнівського активу в класних колективах.

2. Членам департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій:

2.1. До 25.10.20..р. на загальношкільній лінійці провести інструктивно-роз’яснювальну роботу для учнів 5-11 класів щодо роботи у ході місячника правових знань.

2.2. До 25.10.20…р. підготувати добірку кінофільмів з пропаганди правової культури, про наявність їх озвучити у класних учнівських організаціях.

2.3. Забезпечити виступ членів лекторської групи з правознавства в 1-4, 5-7 класах.

3. Директорові департаменту праці та волонтерства:

3.1. До 25.10.20…р. обговорити на засіданні департаменту питання активізації роботи волонтерських груп.

3.2. До 01.11.20…р. створити банк даних про волонтерські групи.

3.3. До 01.11.20…р. розробити завдання для волонтерських груп в контексті благочинної діяльності.

4. Департаменту праці соціального захисту:

4.1. До 15.10.20…р. розробити в рамках КТС «Шкільне подвір’я» робочий план, визначивши об’єкти діяльності для всіх класних колективів.

4.2. До 22.10.20…р. узагальнити матеріали рейду за наслідками КТС «Шкільне подвір’я» і озвучити на загальношкільній лінійці.

Голова сенату ________________

Секретар ________________

Протокол №3

засідання учнівського сенату від ____листопада 20….р.

Присутні: 17 осіб;

………………., директор школи;

…………………….., заступник директора з виховної роботи;

…………………….,педагог-організатор.

Порядок денний

1. Про організацію роботи експедиційних загонів у рамках руху «Моя земля – земля моїх батьків».

Директор департаменту науки й освіти

2. Звіт директора департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій про стан чергування в школі та в класних аудиторіях.

Директор департаменту внутрішніх

справ та надзвичайних ситуацій

3. Про організацію роботи навчальних консультпунктів у 5-11 класах.

освіти та науки

Директор департаменту освіти й науки

4. Про участь у міському конкурсі «Нащадки козацької слави»

Директор департаменту культури

і спорту

Слухали: інформацію ____________, директора департаменту науки й освіти, який проаналізував роботу учнівської організації в рамках руху «Моя земля – земля моїх батьків». Відзначив, що за підсумками участі в туристсько-краєзнавчих експедиціях школа посіла 2-е місце на рівні міста, одна робота була представлена на обласний етап. Особливо вирізнилися активною пошуковою роботою учні 7-Б класу (голова _____________), 9-Б класу (голова ______________). Однак, відсутня результативна робота в класних колективах 10 класу (голова ____________), 11 класу (голова ____________), які не представили творчих доробків в жодній номінації в рамках загаданих експедицій. Активу, відповідальному у класах за дану ділянку роботи, необхідно в подальшому покращити стан справ із цього питання.

Виступили: ____________, член департаменту науки й освіти, запропонувавши оголосити подяку учнівським класним організаціям-переможцям за результатами пошукової роботи в рамках експедицій руху «Моя земля – земля моїх батьків». Заслухати актив класних колективів, що усунулися від участі у пошуковій роботі краєзнавчого спрямування. Виробити рекомендації стосовно активізації роботи у подальшому.

Слухали: звіт директора департаменту внутрішніх справ і надзвичайних ситуацій про стан чергування в школі та класних аудиторіях. Він відзначив, що робота з даного питання в основному вирішується задовільно. Вирізнилися дотриманням правил внутрішнього розпорядку класні колективи 8-А, 8-Б, 9-А класів (голови ________________). Не налагоджено питання на належному рівні у 6-х класах. Проблему обговорено на рівні департаменту. Прийняті заходи щодо усунення недоліків у роботі згаданих колективів.

Виступили: _____________, член департаменту культури і спорту, з пропозицією щотижневого підведення підсумків чергування в інформаційному віснику «Дзеркало чистоти».

_______________, член департаменту охорони здоров’я зініціював здійснення моніторингу дисципліни і правопорядку класних учнівських організацій, одним із критеріїв якого є якість чергування.

______________, член департаменту праці, запропонував розробити критерії щодо здійснення моніторингу дисципліни і правопорядку. Врахувати його результати при підведенні підсумків конкурсу «Учнівський класний колектив року».

Слухали: _____________, директора департаменту науки й освіти, який зупинився на аналізі успішності учнів, порівнявши її з рівнем інтелектуальних можливостей за результатами діагностики. Прийшли до висновків, що є контингент учнів, рівень знань яких значно нижчий їх потенційних можливостей. Виходячи з цього, учнівському сенату необхідно виробити відповідні рекомендації стосовно удосконалення роботи учнівських навчальних консультпунктів.

Виступили: ____________, член департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, зазначивши, що члени департаменту з’ясують стан справ навчання на рівні класів. Спрямують зусилля на активізацію роботи навчальних консультпунктів.

______________, член департаменту культури і спорту, запропонував визначити учня чи групу школярів у департаменті внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, які б постійно контролювали питання дієвості навчальних консультпунктів у класних колективах.

Слухали: ____________, директора департаменту культури і спорту, який проінформував членів учнівського сенату про проведення міського фестивалю «Нащадки козацької слави», до участі у якому необхідно долучитися й учнівській організації школи.

Виступили: __________, член департаменту культури і спорту, що зініціював проведення фестивалю «Нащадки козацької слави» у рамках школи, сформувати загальношкільну команду зі складу кращих учасників.

____________, член департаменту праці й соціального захисту, підтримав пропозицію. Звернув увагу на важливість якісної підготовки команди до участі у фестивалі. З цією метою вважає за необхідне проаналізувати зміст сценаріїв виступу агітбригад класних учнівських колективів, врахувати кращі матеріали при проектуванні програми виступу агітбригади школи на міському конкурсі.

Вирішили:

1.Департаменту науки й освіти:

1.1. До 15.11. 20…. р. розробити завдання в рамках туристсько-краєзнавчих експедицій руху «Моя земля – земля моїх батьків» для експедиційних загонів.

1.2. До 25.11.20….р. обговорити питання щодо організації пошукової краєзнавчої роботи на засіданні департаменту науки й освіти, заслухати класні колективи, які зайняли пасивну позицію щодо роботи у цьому ракурсі.

2. Департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій до 15.11.20…р. розробити критерії здійснення моніторингу дисципліни і правопорядку. Підсумки рейтингу класних учнівських організацій щодо цього підводити щотижнево на загальношкільних лінійках.

3. Департаменту освіти й науки до 20.11.20..р. забезпечити діяльність навчальних учнівських консультпунктів у класних колективах. Результативність їх роботи розглянути на засіданні департаменту та загальношкільних лінійках.

4. Провести шкільний фестиваль «Нащадки козацької слави» з 15.11.20…р. по 22.11.20…р.

5. Департаменту культури і спорту до 30.11.20…р. змоделювати проект виступу шкільної агітбригади на міському рівні. Представити на розгляд учнівського сенату.

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №4

засідання учнівського сенату від ____грудня 2012р.

Присутні: 19 осіб;

…………………., директор школи;

……………………, заступник директора з виховної роботи.

Порядок денний

1. Про підсумки департаменту науки й освіти щодо участі учнів школи в інтелектуальних змаганнях.

Директор департаменту науки й освіти

2. Про звіт департаменту праці та соціального захисту щодо озеленення й санітарний стан у класах.

Директор департаменту праці

та соціального захисту

3. Про роботу старшокласників (юних педагогів) із молодшими школярами.

Директор департаменту культури і спорту

4. Про підготовку та проведення новорічних та різдвяних свят – місячник «Новорічні забави».

Директор департаменту культури і спорту

Слухали: інформацію ___________, директора департаменту науки й освіти, про участь учнів в інтелектуальних змаганнях, який окреслив успішні результати школи в олімпіадах, турнірах, конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт, інших змаганнях шкільного, міського та обласного рівнів. Акцентував увагу на високому рейтингу участі членів учнівського сенату в інтелектуальних змаганнях, а саме: ______________. Багаточисленним представництвом у заходах відзначилися 9-А, Б, 10-А класи, в цілому - 32 учні (9-А – 9 осіб, 9-Б – 9, 10 – 14). Акцентував увагу на недостатню роботу навчальних секторів у 10-Б, 11 класах, на що необхідно звернути увагу радам учнівських колективів цих класів, сприяти посиленій роботі щодо підвищення рівня знань та реалізації інтелектуальних можливостей учнів.

Виступили: _____________, член департаменту охорони здоров’я, який запропонував учнівському сенату ініціювати питання на рівні педагогічної ради про стимулювання переможців інтелектуальних змагань міського рівня морально і матеріально.

_______________, директор департаменту праці, зауважив на необхідності скласти подяки від учнівського сенату учням, переможцям інтелектуальних змагань,.

_______________, директор департаменту науки й освіти, запропонував заслухати на засіданні учнівського сенату голів рад класних колективів, у яких низький рейтинг участі в інтелектуальних змаганнях.

Слухали: інформацію ________, директора департаменту праці та соціального захисту, про проведення трудових акцій із озеленення класних аудиторій і дотримання санітарного стану в них, зазначивши, що в основному в акцію включилися всі учнівські колективи. Класні аудиторії озеленені згідно з екологічними проектами, змодельованими кожним колективом. Санітарний стан, як засвідчили проведені рейди членами департаменту, належний.

Виступили: ___________, директор департаменту охорони здоров’я, запропонувавши провести конкурс на кращу класну аудиторію.

____________, член департаменту культури і спорту, підтримав пропозицію.

Слухали: _____________, директора департаменту волонтерства, який закцентував увагу на організації волонтерської роботи старших класів та юних педагогів. Підкреслив, що вбачає проблему у недостатньо правильному підході до комплектування загону юних педагогів, серед яких повинні бути учні, що мають хист до педагогіки, бажання займатися цією справою і визначилися у професійних намірах педагогічного характеру.

Виступили: _____________, директор департаменту науки й освіти, який запропонував переглянути склад загону юних педагогів, провести повторне діагностування на виявлення інтересів та бажань учнів, за результатами якого розробити програму діяльності юних педагогів. Слухали: інформацію _____________, директора департаменту культури і спорту, що зініціював власну програму проведення новорічних та Різдвяних свят. Запропонував членам учнівського сенату внести свої доповнення та ідеї. Увага була зосереджена на проведенні роз’яснювальної роботи серед учнів у рамках запобіжних заходів щодо застосування вибухово-небезпечних предметів у ході проведення новорічних та різдвяних свят.

Виступили: _____________, директор департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, який запропонував до 15.12.20…р. провести загальношкільну лінійку-інструктаж щодо недопустимості використання небезпечно-вибухових предметів у ході проведення новорічних та різдвяних свят та під час канікулярних забав.

________________, директор департаменту культури та спорту, наголосив на необхідності проведення засідання департаменту культури і спорту з питань планування новорічних та різдвяних заходів.

_____________, директор департаменту охорони здоров’я, підтримав пропозицію.

_____________, директор освіти і науки, запропонував подавати свої ідеї щодо проектів новорічних та різдвяних свят у скриньку «Банк ідей», роботу якої організувати з 16 по 20.12.20…….р.

Вирішили:

1. До 20.12.20…р. учнівському сенату ініціювати питання на рівні педагогічної ради щодо морального та матеріального стимулювання учнів-переможців у міських інтелектуальних змаганнях.

2. У січні 20….р. на засіданні учнівського сенату заслухати голів рад класних учнівських колективів, у яких низький рівень участі школярів в міських інтелектуальних змаганнях.

3. У травні 20…р. провести конкурс на кращу класну аудиторію.

4. Департаменту охорони здоров’я та праці до 20.01.20…р. розробити умови конкурсу на кращу класну аудиторію та затвердити на засіданні учнівського сенату.

5. До 30.12.20…р. провести повторне анкетування на предмет інтересів та бажань учнів щодо громадської діяльності, на основі чого поновити склад загону юних педагогів.

6. До 10.01.20….р. спільно з педагогом-організатором департаментам культури й спорту та волонтерства розробити програму діяльності юних педагогів з учнями 1-4 класів.

7. До 20.12…р. департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій підготувати інформацію про заборону використання вибухонебезпечних предметів у ході різдвяно-новорічних свят і озвучити на загальношкільній лінійці.

8. Обговорити та затвердити робочий план проведення різдвяно-новорічних свят, вироблений на засіданні учнівського сенату.

9. Департаменту культури і спорту до 25.12.20…р. підготувати плани-сценарії різдвяно-новорічних свят з урахуванням матеріалів «Банку новорічних ідей».

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №5

засідання учнівського сенату від ____січня 20…р.

Присутні: 19 осіб;

…………………., педагог-організатор;

…………………., голова загальношкільного батьківського комітету.

Порядок денний

1. Про проведення свята зустрічі з випускниками школи «Зоряний час».

Заступник голови учнівського сенату

2. Звіт директора департаменту освіти і науки за перший семестр 20…-20…н.р.

Директор департаменту освіти і науки

3. Обговорення умов проведення конкурсу на кращу класну аудиторію.

Директор департаменту внутрішніх справ

та надзвичайних ситуацій

4. Звіт голів рад 10-х та 11-х класів щодо сприяння участі учнів в інтелектуальних змаганнях.

Директор департаменту науки й освіти

Слухали: інформацію _____________, заступника голови учнівського сенату, про проведення свята зустрічі з випускниками «Зоряний час», який зазначив, що даний захід традиційний. Рекомендував проводити його на початку лютого щорічно. Запропонував обговорити і розробити план проведення свята у нинішньому році.

Виступили: ____________, директор департаменту науки й освіти, запропонувавши членам учнівського сенату роботу у групах над міні-проектом свята «Зоряний час».

______________, директор департаменту охорони здоров’я, пропозицію підтримав.

Слухали: звіт ____________, директора департаменту освіти й науки, про підсумки навчання за І семестр 20…- 20… н.р., в інформації якого прозвучала статистика, що засвідчила про успішне закінчення І семестру навчального року усіма класними колективами. Однак, найнижча успішність у 7-Б класі, навчальні досягнення 12% школярів не відповідає їх інтелектуальному рівню, причиною в основному є пропуски уроків із-за хвороби. А тому необхідно звернути увагу на усунення недоліків посередництвом навчальних консультпунктів.

Виступили: ____________, директор департаменту праці і соціального захисту, який підтримав пропозицію, що прозвучала в інформації звітуючого.

Слухали: __________ звіти голів учнівських колективів10-го та 11-го класів про участь школярів в інтелектуальних змаганнях, які зазначили, що дане питання обговорено на класних зборах, вироблено програму стосовно активізації роботи щодо цього

Виступили: _________, директор департаменту охорони здоров’я, зазначивши, що учнівські колективи, як засвідчують їх звіти, на правильному шляху. Надіється, що наступні інтелектуальні змагання покажуть результативність участі в них усіх класних колективів.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту охорони здоров’я, який проінформував членів засідання учнівського сенату про умови проведення конкурсу на кращу навчальну аудиторію, розроблені спільно з департаментом праці, запропонував їх обговорити.

Всі одноголосно підтримали запропоновані умови проведення конкурсу.

Вирішили:

1.1. Затвердити творчий проект «Зоряний час», змодельований за результатами міні-практикуму членів учнівського сенату.

1.2. Свято зустрічі з випускниками школи «Зоряний проект» провести 02.02.20…р.

1.3. Департаменту культури і спорту до 20.01.20…р. розробити план-сценарій свята в рамках творчого проекту «Зоряний час».

2. Департаменту освіти й науки забезпечити належну роботу навчального консультпункту 7-Б класу щодо усунення прогалин у знаннях учнів, які пропустили заняття із-за хвороби. До 01.03.20…р., проаналізувати результативність їх роботи.

3. Редколегії учнівського департаменту до 25.01.20…р. підготувати замітку у шкільну стінну газету «Інтелектуальний Олімп», висвітлити результати участі учнів школи в олімпіадах, турнірах, конкурсах-захистах науково-дослідницьких робіт тощо.

4. Затвердити критерії щодо проведення конкурсу на кращу навчальну аудиторію.

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №6

засідання учнівського сенату від ____лютого 20…р.

Присутні: 19 осіб;

………………… , педагог-організатор.

Порядок денний

1. Про роботу юних педагогів щодо проведення рухливих перерв із молодшими школярами.

Директор департаменту волонтерства

2. Про організацію шкільного конкурсу «Учень року».

Заступник голови сенату

3. Звіт голів рад класних колективів, у яких навчаються учні, схильні до правопорушень (8-А, 6-Б класи).

Департамент внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій

4. Про організацію рейду «Школа без диму».

Департамент внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій

Слухали: інформацію ______________, директора департаменту волонтерства, який проаналізував роботу юних педагогів у рамках проведення рухливих перерв молодших школярів. Зазначив, що в основному робота налагоджується. Особливо відчувається посилена діяльність юних педагогів 9-11 класів. Варто звернути увагу на добірку рухомих ігор для проведення їх на перервах.

Виступили: ______________, директор департаменту науки й освіти, який запропонував департаменту волонтерства скласти збірочку рухливих ігор на допомогу юним педагогам.

______________, директор праці, зазначив, що це питання може оптимально вирішитися у спосіб представлення кожним класом своєї добірки ігор, що полегшить роботу в укладенні збірки.

Слухали: ____________, заступника голови сенату, який звернув увагу на важливість стимулювання учнів навчатися й вести себе в рамках Статуту школи. Однією із оптимальних форм, як зауважив, може стати конкурс «Учень року».

Виступили: ____________, директор департаменту науки й освіти, який підтримав ідею заступника голови сенату. Запропонував урахувати ідеї щодо цього класних колективів і розробити Положення про конкурс.

_____________, директор департаменту науки й освіти, запропонував підтримати ідею, доручити систематизацію матеріалів та аналіз ідей класних колективів ініціативній групі, до складу якої ввести директорів департаментів.

_____________, президент учнівського сенату, зініціював доручити його заступнику очолити ініціативну групу щодо підготовки проекту Положення конкурсу «Учень року» та озвучити його у березні 20... року на черговому засіданні учнівського сенату.

Усі погодилися з думкою голови учнівського сенату.

Слухали: звіт голів рад 6-Б та 8-А класних колективів про роботу з учнями, схильними до правопорушень. В інформації обох звітуючих зазначалося, що учні цього контингенту (у 8-А – 4 особи, в 6-Б – 5 осіб) значно змінилися в кращу сторону. Встигають у навчанні, відвідують спортивні гуртки, беруть участь у класних заходах. На думку звітуючих, якщо така тенденція щодо позитивних змін поведінки цих учнів буде спостерігатися і надалі, визріє необхідність зняти їх із внутрішньошкільного обліку, як схильних до правопорушень.

Виступили: ____________, директор департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, підтримавши думку звітуючих.

Слухали: інформацію ____________, заступника голови сенату, який озвучив алгоритм дій щодо проведення рейду «Школа без диму».

Виступили:_____________, директор департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, запропонував на засіданні учнівського сенату скласти графік роботи в рамках цього питання та виробити Пам’ятку щодо проведення рейду.

Дану пропозицію підтримали одноголосно.

Вирішили:

1.Департаменту волонтерства до кінця лютого 20.. року систематизувати ідеї класних організацій щодо проведення рухливих ігор, укласти збірку «Активна перерва».

2.1. Затвердити ініціативну групу з питань проектування Положення про конкурс «Кращий учень школи» у складі директорів департаментів. Призначити головою ініціативної групи заступника голови сенату.

2.2. Заступнику голови сенату у березні 20… року представити для обговорення на засіданні учнівського сенату проект Положення про конкурс «Кращий учень школи» для затвердження

3. Інформацію голів рад учнівських колективів 8-А та 6-Б класів із питань роботи з учнями, схильними до правопорушень взяти до відома.

4. Рейд «Школа без диму» провести в останній тиждень лютого 20… року.

5. Затвердити графік роботи учнівського сенату в рамках рейду «Школа без диму» та Пам’ятку на допомогу в роботі.

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №7

засідання учнівського сенату від ____березня 2013р.

Присутні: 21 особа;

…………………………., заступник директора з виховної роботи.

Відсутні: Іванова Лариса, член департаменту науки і освіти та Петренко Назарій, член департаменту охорони здоров’я з поважних причин.

Порядок денний

1. Організація роботи з молодшими школярами із питань виконання громадських доручень та звітності.

Департамент волонтерства

2. Обговорення творчого проекту до свята 8 Березня «Хай святиться ім’я твоє».

Департамент науки й освіти

3. Моделювання проекту місячника «Здоровий дух у здоровому тілі».

Департамент охорони здоров’я

4. Затвердження Положення про шкільний конкурс на кращу учнівську організацію.

Голова сенату.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту волонтерства, стосовно роботи з молодшими школярами, який зазначив, що для дієвості учнівського самоврядування важливо формувати у школярів навички самоуправління з молодшого віку. Департамент волонтерства над цим працює. Спільно з учителями 1- 4-х класів юні педагоги на зборах класних колективів розподілили громадські доручення, враховуючи бажання школярів. Постійно ведеться навчання учнів 1- 4 класів у контексті: як виконувати доручення, перед ким звітувати. Склалася система навчання школярів щодо виконання громадських доручень тимчасового й постійного характеру.

Виступили: ____________, член департаменту освіти й науки, з ідеєю здійснювати моніторинг рейтингу активності учнів молодших класів у громадській роботі та навчання їх із цього питання юними педагогами. Кращих учнів та учнів-наставників стимулювати.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту культури і спорту, який ознайомив із творчим проектом до свята 8 Березня на тему «Хай святиться ім’я твоє». Зазначив, що проект є результатом роботи департаменту спільно з активом учнівських класних колективів. Запропонував обговорити проект, доповнити своїми ідеями.

Усі одноголосно погодилися зі змістом запропонованого проекту свята.

Слухали: інформацію _____________, директора департаменту охорони здоров’я, яка проаналізувала роботу департаменту та класного учнівського самоврядування щодо формування навичок здорового способу життя, виходячи з матеріалів анкетування та підсумків рейду «Школа без диму». Як наслідок, спостерігається позитивна тенденція щодо погляду школярів на це питання. 100% респондентів засуджують вживання токсичних та наркотичних засобів, алкоголю й нікотину. З метою профілактики шкідливих звичок спільно зі шкільною радою профілактики правопорушень заплановано проведення місячника «Здоровий дух у здоровому тілі». Виступаючий запропонував присутнім подати свої ідеї щодо проведення місячника, узагальнивши їх, виробити заходи.

Виступили: __________, член департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій, який озвучив проект заходів, відпрацьованих колективно членами учнівського сенату.

Усі одностайно підтримали ідеї щодо проведення заходів у рамках місячника здорового способу життя.

Виступили: ______________, голова учнівського сенату, який запропонував департаменту охорони здоров’я озвучити на засіданні ради профілактики правопорушень інформацію щодо участі учнівського сенату у тематичному місячнику. Врахувати пропозиції її членів, взяти до уваги.

Слухали: інформацію ___________, голови сенату, який ознайомив із проектом Положення про шкільний конкурс на кращу учнівську організацію.

Усі одностайно схвалили проект.

Вирішили:

1.1.Директору департаменту внутрішніх справ та надзвичайних ситуацій очолити ініціативну групу з питань розроблення критеріїв рейтингу участі учнів 1-4 класів у громадській діяльності. Організувати її супровід старшокласниками у складі:

1.

2.

3.

4.

5.

1.2. Підсумки рейтингу підводити щомісячно.

2. Затвердити творчий проект з нагоди свята 8 Березня «Хай святиться ім’я твоє». Залучити до реалізації його актив класів.

3.1. Місячник «Здоровий дух у здоровому тілі» провести з 20.03. по 20.04.20…р.

3.2. Затвердити заходи місячника «Здоровий дух у здоровому тілі» і вважати керівництвом до дії.

4.1. Затвердити Положення про шкільний конкурс на кращу учнівську організацію.

4.2. Підсумки шкільного конкурсу на кращу учнівську організацію підвести у травні на засіданні учнівського сенату.

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №8

засідання учнівського сенату від ____квітня 20…р.

Присутні: 19 осіб;

…………….., заступник директора з виховної роботи.

Порядок денний

1. Про підготовку до звітної кампанії в учнівській організації.

Голова учнівського сенату

2. Звіт про роботу департаменту охорони здоров’я.

Директор департаменту охорони здоров’я

3. Про презентацію роботи класних колективів у рамках фестивалю «Веселкове сузір’я».

Заступник голови сенату

4. Про підсумки роботи учнівського правового лекторію.

Директор департаменту дисципліни

і правопорядку

Слухали: інформацію ___________, голови учнівського сенату, який коротко проаналізував виконання завдань за звітний період, зосередивши увагу на проведенні звітної кампанії. Запропонував скласти робочий план підготовки та проведення звітної кампанії, над чим попрацювати колективно.

Виступили: ____________, заступник голови учнівського сенату, озвучив проект робочого плану підготовки та проведення звітної кампанії.

__________, член департаменту дисципліни і правопорядку, звернувши увагу, на участь членів учнівського сенату у звітних зборах класних організацій. Із цією метою запропонував скласти графік проведення звітів у класних колективах з урахуванням їх пропозицій.

Всі одностайно підтримали пропозицію, доручивши скласти графік проведення звітів у класних колективах департаменту дисципліни і правопорядку.

Слухали: звіт __________, директора департаменту охорони здоров’я, про підсумки роботи щодо пропаганди знань із здорового способу життя та профілактики шкідливих звичок серед учнівської молоді. Звернув увагу на комплекс заходів, проведених у класних колективах та на рівні школи. Зокрема, заслуговують на увагу, як зазначив, і тематичні дні, місячники, декади здорового способу життя. Участь у заходах взяли лікарі, працівники працівники поліції, ССД, центру для дітей, сім’ї і молоді. Активними у реалізації запланованих заходів були департаменти охорони здоров’я, правопорядку і дисципліни, науки й освіти, учнівські колективи: 6-Б, В, 7-А,Б, 10, 11 класів.

Однак, криміногенна ситуація у навколишньому соціумі залишається складною. А тому учнівський сенат і надалі повинен зосереджувати увагу на профілактиці шкідливих звичок учнів, залучаючи школярів до різноманітних форм соціальної діяльності, спрямованої на вироблення імунітету до несприйняття асоціальних явищ.

Виступили: ___________, член департаменту науки і освіти, звернувши увагу на необхідність активізації роботи шкільних наркопостів щодо пропаганди знань здорового способу життя.

__________, член департаменту соціального захисту і турботи, запропонував провести старшокласниками-лекторами тематичні бесіди у 1-9 класах.

Слухали: ______________, звіт директора департаменту правопорядку і дисципліни, про організацію роботи правового учнівського лекторію. У своєму виступі він окреслив проведені заходи юними лекторами та результативність їх. Як засвідчили діагностичні бесіди, учні володіють правовими знаннями щодо відповідальності перед Законом за скоєні анти правні вчинки, а тому і в подальшому вартує роботу цю продовжувати у такому руслі.

Виступили: ___________, член департаменту охорони здоров’я, який зазначив, що вважає за потрібне створити медіатеку із профілактики шкідливих звичок та демонструвати фільми або їх фрагменти під час лекцій.

Слухали: інформацію ____________, заступника голови учнівського сенату, про проведення фестивалю учнівських організацій «Веселкове сузір’я», завдання якого полягає у презентації творчих родзинок із досвіду роботи. Опис його необхідно подати в електронній версії до 20.04.20….р. в учнівський сенат для попереднього розгляду.

Виступили: ___________, директор департаменту науки й освіти, зініціював запросити на фестиваль учнівських організацій «Веселкове сузір’я» керівників гуртків позашкілля, які відвідують учні, та батьків.

Вирішили:

1.1.Затвердити робочий план підготовки та проведення звітної кампанії і вважати керівництвом до дії.

1.2. Департаменту правопорядку і дисципліни до 15.04.20…р. скласти графік звітів у класних колективах, зазначивши представників від учнівського сенату для участі у них.

2.1. Департаменту охорони здоров’я до 28.04.20…р. активізувати роботу шкільних наркопостів.

2.2. Лекторській учнівській групі до 01.05.20…р. долучитися у ході місячника здорового способу життя до участі у просвітницькій роботі в рамках тематичного місячника.

3.1. Провести шкільний фестиваль учнівських організацій «Веселкове сузір’я» 17.05.20…р.

3.2. Департаменту правопорядку і дисципліни до 05.05.20…р. забезпечити представлення програм виступу класних колективів на огляд учнівського департаменту.

3.3. Департаменту турботи і волонтерства запросити до участі у фестивалі учнівських організацій керівників гуртків, у яких навчаються учні, та батьків.

4. Запропонувати лекторській учнівській групі створити медіатеку профілактичного спрямування щодо здорового способу життя.

Голова ________________

Секретар ________________

Протокол №9

засідання учнівського сенату від ____травня 2013р.

Присутні: 19 осіб;

………………….., заступник директора з виховної роботи.

Порядок денний

1. Про підсумки проведення місячника «Здоровий дух у здоровому тілі».

Директор департаменту охорони здоров’я

2. Про підготовку і проведення свята випуску учнів 11-их класів

Заступник голови учнівського сенату

3. Підведення підсумків шкільних конкурсів: «Класний колектив року», «Учень року».

4. Підсумки звітної кампанії в учнівських організаціях.

Слухали: інформацію __________, директора департаменту охорони здоров’я, який довів до відома членів засідання підсумки роботи учнівських колективів упродовж місячника здорового способу життя. Зазначив, що заходи, вироблені на засіданні учнівського сенату, виконані. Підсумки виконання їх розглянуто на рівні органів класного учнівського самоврядування.

Виступили: ____________, директор департаменту науки і освіти, запропонувавши висвітлити підсумки діяльності органів учнівського самоврядування у ході місячника здорового способу життя у шкільній стінній газеті, що доручити редколегії.

Усі погодилися з даною пропозицією.

Слухали: інформацію ___________, заступника голови сенату, який зосередив увагу на завершенні навчального року та наближенні свята випуску 11-класників зі школи. Подав свої пропозиції щодо змісту і форми проведення.

Усі члени учнівського сенату працювали над проектуванням робочого плану проведення урочистостей з нагоди свята.

Виступили: __________, директор культури і спорту, який озвучив проект робочого плану проведення випускного вечора «Прощальна мелодія вальсу». Зазначив, що підготовку сценарію свята доручено департаментам культури і спорту та науки і освіти.

Члени прийняли версію робочого плану без змін.

Слухали: інформацію ____________, директора департаменту науки й освіти, про підсумки конкурсів «Класний колектив року», «Учень року». Підкреслив, що за підсумками членів журі добре до участі підготувалися всі організації. За критеріями оцінювання конкурсу визначено його рейтинг у такому контексті __________(вказуються бали і місця класних колективів). Відповідно кращим учнем визнано ______________, учня _____ класу.

Слухали: інформацію ____________, заступника голови учнівського сенату, який підвів підсумки звітної кампанії в учнівських організаціях, зазначивши успішність її. Зосередив увагу на врахуванні підсумків у ході виборчої кампанії.

Виступили: ___________, директор департаменту науки й освіти, зініціював ідею напередодні виборчої кампанії провести тематичне навчання активу класних колективів, розробити пам’ятки на допомогу у проведенні виборчих класних зборів.

Усі члени учнівського сенату підтримали дану пропозицію.

Вирішили:

1. До 17.05.20…р. редколегії загальношкільної стінної газети підготувати замітку про підсумки роботи учнівського сенату та класних колективах.

2. Затвердити робочий план підготовки і проведення випускного вечора «Прощальна мелодія вальсу».

3. Департаменту культури і спорту до 20.05.2013р. скласти сценарій проведення урочистої частини свята випуску 11-класників.

4.1. Інформацію про підсумки конкурсів «Класний колектив року» та «Учень року» взяти до уваги.

4.2. Переможцям конкурсу скласти подяку й оголосити на загальношкільній лінійці.

5.1. Інформацію про підсумки звітної кампанії в учнівській організації взяти до уваги.

5.2. Департаменту науки й освіти провести навчання активу щодо проведення виборів у класних учнівських організаціях до 01.09.2013р.

Голова ________________

Секретар ________________

На засіданнях ради учнівської організації обов’язково розглядаються питання про виконання її рішень.

ПЛАН (примірний) НАВЧАННЯ членів ОРГАНІВ УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ

20… -20… Н.Р.

Тема 1 (вересень 20…р.)

Планування роботи

1. Вивчення Статуту школи.

2. Організація самоврядування в класі.

3.Алгоритм роботи над планом.

Практичне заняття: проведення класних зборів.

Тема 2 (жовтень 20…)

Самоврядування в класі

1. Актив класу і його функції.

2. Обговорення питання дисципліни в школі. Права і обов'язки чергових.

Практичне заняття: Оформлення класного куточка.

Тема 3-4 (листопад 20…)

Успішність класного колективу.

1. Обговорення шляхів досягнення успішності класного колективу.

2. Робота навчальної комісії стосовно допомоги учням, які мають прогалини в знаннях із навчальних предметів.

3. Участь класів у шкільних і міських олімпіадах.

Практичне заняття: Проект «Скоро свято НОВИЙ РІК».

Тема 5 (січень 20…)

Година спілкування

1. Роль учнівського самоврядування в проведенні та організації години спілкування. Визначення тематики. Форми проведення годин спілкування. Співпраця з класним керівником у ході їх підготовки.

2. Класні збори. Методика і форми їх проведення (знайомство з методичними рекомендаціями)..

Практичне заняття: Рольова гра. Робота в групах. Моделювання міні-проектів проведення класних зборів різних за формою: звітні, виборчі, організаційні, тематичні.

Тема 6 (лютий 20…)

Твої права і обовязки.

1. Вивчення конвенції ООН «Про права дитини».

2. Організація роботи в класах щодо збереженню підручників. Операція «Живи, книго!» Рейд-перевірка підручників.

Практичне заняття: КТС (колективна творча справа) «Закони знай, обов’язки виконуй»

Тема 7 (березень 20…)

Чергування в школі і в класах.

1. Рівень самостійності учнів в організації чергування.

Практичне заняття. Рольова гра. Алгоритм організації та здійснення чергування, звітність про результати його. Обов’язки чергового.

Тема 8 (квітень 20…)

Звітно-виборча кампанія.

1. Форми проведення звітно-виборчих зборів у класах.

Практичне заняття: Вільний мікрофон «Калейдоскоп цікавих справ».

Тема 9: (травень 20…)

Підсумки роботи за рік.

1. Підведення підсумків роботи за навчальний рік (бесіда-діалог).

2. Моделювання проекту святоа «Веселкове сузір’я»

Практичне заняття: КТС (колективна творча справа) «Банк цікавих ідей»

(збір пропозицій для плану роботи на наступний навчальний рік).

ПЛАН (примірний) НАВЧАННЯ ОРГАНІВ УЧНІВСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ

20… -20… Н.Р.

Дата проведення: 1-й четвер місяця (у разі потреби два рази в місяць)

Місяць

Тема заняття

Відповідальний

Вересень

Самоуправління в школі. Етапи його становлення.

Педагог-оранізатор

Вересень

Основні нормативно-правові документи щодо діяльності дитячих громадських організацій.

Педагог-оранізатор

Жовтень

Віртуальний простір учнівського самоуправління. Інформаційне забезпечення.

Педагог-оранізатор

Жовтень

Структура й моделі учнівського самоуправління

Педагог-оранізатор

Листопад

Хто такий лідер.

Тренінг. Організаторські вміння й навички. Взаємодія учнівського активу школи та класу

Педагог-оранізатор

Листопад

Класні збори. Прийняття управлінських рішень та відповідальність за їх виконання. Врахування думки учнівської спільноти

Педагог-оранізатор

Грудень

Звіти та вибори в класних учнівських організаціях.

Педагог-оранізатор

Грудень

Спілкування – важлива складова лідера та успішної людини. Основи ораторського мистецтва.

Тренінг «Розвиток словникового запасу»

Педагог-оранізатор

Січень

Ведення документації органів учнівського самоуправління

Педагог-оранізатор,

Січень

Тренінг. Моделювання проектів документів органів учнівського самоврядування (планування ради учнівського колективу, відомств, оформлення протоколів, вироблення рішень тощо)

Педагог-оранізатор

Лютий

Конфлікт у нашому житті.

Як вирішити проблему.

Чи потрібно стримувати власні емоції?

Педагог-оранізатор

Лютий

Методика групової роботи

Проект – одна із форм діяльності органів учнівського самоврядування. Як створити проект? Які форми проектів бувають?

Педагог-оранізатор, практичний психолог

Березень

Практичне заняття.

Моделювання творчих проектів

Педагог-оранізатор, практичний психолог

Березень

Методика організації та проведення

конкурсних, розважальних програм. Ігропрактика й ігрові технології. Організація та проведення інтелектуальних, ділових, пізнавальних ігор та ігрових програм

Педагог-оранізатор, практичний психолог

Квітень

КТС (колективна творча справа). Як її спланувати? Як реалізувати?

Практичне заняття. КТС «Я – успішна особистість»

Педагог-оранізатор,

Практичний психолог

Квітень

Організація роботи шкільної преси

Педагог-оранізатор

Травень

Презентація діяльності класних учнівських організацій

Педагог-оранізатор

Положення (примірне) про шкільну дитячу організацію

“Країна Барвінкова”.

Загальні положення:

1.1Учнівська організація “Країна Барвінкова” – це організація школярів віком від 6 до 10 років, які за бажанням класами об’єднуються у містечка. Жителі “Країни Барвінкової” називаються барвінчатами. В країні є свої традиції, закони, символіка і атрибути. Організація допомагає згуртуванню дітей, сприяє розвитку індивідуальних, творчих та інтелектуальних здібностей, а також навичок самоврядування.

1.2. Систематично щотижнево для жителів “Країни Барвінкової” проводяться загальні лінійки з навчання, дисципліни, що сприяє вихованню у дітей таких якостей, як відповідальність, дисципліна, порядок, охайність, самоповага та взаємоповага один до одного.

1.3.На початку року в кожному містечку обирається мер, новообраний мер складає присягу. Мери класів-містечок утворюють мерію – вищий орган “Країни Барвінкової”. Мерія базується на принципах представницької демократії, рівності всіх її учасників, підзвітності класним колективам.

1.4. Організація діяльності “Країни Барвінкової” має двоступеневу структуру – загальношкільну та класну із чітким взаємозв’язком органів самоврядування класів із загальношкільним, що знаходить своє відображення у підпорядкуванні перших останнім, а також у консультативному педагогічному керівництві органами учнівського самоврядування “Країни Барвінкової” з боку педагога-організатора та класних керівників.

Основні закони “Країни Барвінкової”:

- захист інтересів, прав і свободи своїх однолітків;

- виконувати громадські обов’язки в межах “Країни Барвінкової” та держави загалом;

- закон учителя (в країні не допускається прирікання та грубість до наставників);

- закон доброти, чесності, поваги і любові до рідних, близьких людей, однолітків (люби ближнього свого, як себе самого);

- закон взаємодопомоги, взаємовиручки;

- закон бережливості (усі громадяни шкільної країни повинні бережливо ставитися до підручників та іншого шкільного майна);

- повага до національних традицій, вивчення свого краю та історії України;

- розвиток власних здібностей і талантів;

- “навчання і труд, спорт і здоров’я – поруч ідуть”.

Символіка “Країни Барвінкової”

Девіз барвінчат:

Ми – веселі, активні діти,

Бо цвітінням барвінка зігріті!

Навчатися – уміємо,

Працювати – зуміємо,

Відпочивати – не забудемо,

По Країні Барвінковій подорожувати будемо.

Гімн “Країни Барвінкової”

( на мотив пісні - “Рідний край”)

Край, де ми народились,

Де ростемо, живемо,

Батьківщиною ніжно

Із любов’ю звемо.

Приспів:

Рідний край, рідний край,

Ти, Вітчизно, наша.

Різні в світі землі є,

Але ти - найкраща.

І ліси, і рівнини,

Ріки, гори, поля, -

Все це наша Вітчизна,

Неозора земля.

Щоб могли всі народи

Жити в спільній сім’ї,

Захистимо природу,

Бережімо її

Назви гуртів та девізи .

Гурт

Мальва

Сонце сяє на небесах

Ми – веселий дружний клас.

Разом будемо рости,

Друзів будем берегти.

Веселка

По веселці промчимося

Труднощів не боїмося.

Все зуміємо і зможемо

В конкурсах переможемо.

Дзвіночки

Ми – дзвіночки, дзвіночки

Із сонця і води.

Ми чуйними і добрими

Будемо рости.

Сонечко

Сонечко! Сонечко!

Ми – промінчики твої

Будемо справжніми людьми

На рідній землі.

Лелечата

Здобуваймо більше знань

Хлопчики й дівчата!

Недарма ж нас звуть усіх

Юні лелечата!

Морячки

Ми – команда корабля

І надійна й ділова.

В нас талантів водограй,

Який хочеш вибирай!

Посмішка

Труднощі з посмішкою долаємо

І завжди перемагаємо!

Козачата

Тепло своїх долонь,

Розуму і серця,

Ми Україні рідній віддаєм!

Калинка

Без калини нема України,

Без добра немає людини!

Закони об’єднання:

1. Єдність слова і діла.

2. Дружба і товариськість.

3. Чесність і совість.

4. Турбота й милосердя.

Мета шкільного дитячого об’єднання;

1. Пізнати нове , пережити його у своїх почуттях , мріях ,

будучи у тій чи іншій ролі.

2. Навчитися поважати себе і оточуючих.

3. Випробувати себе у різних ролях.

4. Допомагати батькам по - господарству.

5. Навчитися допомагати один одному у навчанні.

6. Розучування нових пісень , освоїти нові ігри.

7. Дізнатися про щось нове або просто помріяти і

пофантазувати.

Структура дитячого об’єднання

Основою об’єднання є певний колектив дітей 1-4 класів. Форму будови первинного колективу і програму діяльності визначають члени колективу. Первинний колектив самостійно визначає зміст законів, традицій, звичаїв, символів і атрибутів. Діти утворюють загони які об’єднують учнів 1-4 класів. Загони можуть ділитися на ланки, групи, команди. Доручення в класах визначаються також в залежності від обрання шляху та доріжки.

РЕКОМЕНДАЦІЙНІ НАЗВИ ДИТЯЧИХ КЛУБІВ, ОБ’ЄДНАНЬ,

ЗА ІНТЕРЕСАМИ

Старший шкільний та середній вік:

· народознавство: «Берегиня» «Легенда», «Витоки», «Обрій», «Джерело», «Полонина», «Народознавці», « Краяни», «Перевесло», «Кришталеві струни», «Заповіт»;

· екологія : «Планета», « Юні екологи», «Зелений світ», «Голубий

обрій», «Флора», «Чисті джерела», «Сонячні дороги»,

«Еколог». «Карпати», «Шовкова косиця»;

· милосердя: «Турбота», « Гаряче серце», « Данко», « Неспокійні

серця», «Горизонти надій».

· мистецтво: « Рідне слово», Пегас», «Синевир», «Імені Шевченка», « Духовність», « Фантазія», «Чарівне люстерко», «Шляхетні панянки».

· організація дозвілля: «Романтик», «Факел», « Свіжий вітер», «Форум», «Голубі вітрила», «Мелодія», «Єва», «Зустріч», «Компас», « Горизонт», « Світанок».

Молодший шкільний вік:

«Дзвіночок», « Барвінок», « Соколята»,«Світанковий обрій», «Веселята», «Струмочок», «Чомучки», «Чарівне горнятко», «Срібні

джерела», « Криничка», «Промінець»

ВИДИ ТА ФОРМИ РОБІТ В ДИТЯЧИХ ОБ’ЄДНАННЯХ

ЗА ІНТЕРЕСАМИ

Письмова сповідь Вечір запитань і відповідей

Турнір ерудитів Усний журнал

Рольова гра Лото

Диспут КВК

Огляд преси Тематичне свято

Конкурс Шкільна спартакіада

Анкетування Змагання

Подорож Урок - казка

Єралаш Олімпіада

Урок пам”яті Лекторій

Похід Шоу - програма

Екскурсія Фестиваль

Відкритий діалог Шоу « Поле чудес»

Поетичний струмочок Виховна година

Анкета-сповідь Зоряна година

Конкурс гострословів Брейн-ринг

Відверта розмова Конкурс декламаторів

Аукціон народної мудрості Конкурс мовознавців

Спортивно-розважальна програма Що?Де?Коли?

Захист самохарактеристик Урок-казка

Операція Гра-конкурс

Урок мужності Свято-зустріч

Трудовий десант Гра - випробування

Театрально-пізнавальна программа Гра-екскурсія

Конкурс вікторина Вечір-зустріч

Гра – естафета Конкурс малюнків

Музична (літературна) вітальня Доповідь

ПРИМІРНИЙ ПЕРЕЛІК ДОРУЧЕНЬ

В ДИТЯЧИХ ОБ”ЄДНАННЯХ

ЗА ІНТЕРЕСАМИ

Староста або голова учнівського колективу;

Його заступник

Члени ради

Редактор стінної газети

Організатор „турніру всезнайок”

Організатор походів, екскурсій

Організатор трудових десантів

Фізорг

Організатор роботи з молодшими школярами

Краєзнавець, народознавець

Відповідальний за дитячу бібліотеку

Організатор інформаційного огляду новин

Організатор дозвіллєвих заходів

Відповідальний за творчі виставки

Відповідальний за випуск дитячої газети.

ОСНОВНІ ВИХОВНІ ЗАХОДИ

НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

· Свято Першого дзвоника.

· День фізкультури і спорту.

Всесвітній день туризму.

Свято урожаю, осінній бал.

День працівників освіти.

Річниця визволення України від фашистських загарбників.

День прикордонника.

Посвята в читачі.

День Збройних Сил України.

День Гідності та Свободи

Свято Миколая Чудотворця.

Новорічні ранки та карнавали.

День школи.

День закоханих.

Шевченківські дні.

Жіночий день.

День сміху.

Місячник екології.

Марафон „Дзвони Чорнобиля”

Вахта пам”яті. День Перемоги.

Свято Матері.

Останній дзвоник.

Випускний вечір.

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач міського методичного кабінету

_______

10 квітня 2013р.

Положення

про міський конкурс-огляд учнівських організацій

загальноосвітніх навчальних закладів міста

(допускаються аналогічні умови проведення шкільного конкурсу-огляду класних учнівських організацій)

1. Загальні положення

1.1. Міський конкурс на кращу організацію діяльності органів учнівського самоврядування проводиться Нововолинським міським методичним кабінетом.

1.2. Мета конкурсу: виявлення, узагальнення і поширення кращого досвіду роботи органів учнівського самоврядування різних рівнів, активізації роботи з педагогами та батьками, сприяння розвитку дитячого та молодіжного лідерського руху у місті.

2. Завдання конкурсу

Завданнями конкурсу є:

1) пошук сучасних ефективних форм і методів організації діяльності органів самоврядування дітей та учнівської молоді;

2) виявлення, узагальнення та поширення кращого досвіду діяльності органів учнівського самоврядування міського рівня і загальноосвітніх навчальних закладів, визначення результативності їх роботи у різних напрямах;

3) вивчення соціально-педагогічних умов розвитку учнівського самоврядування в загальноосвітніх навчальних закладах;

4) сприяння урізноманітненню форм навчання дітей-лідерів у загальноосвітніх навчальних закладах, програмно-методичному забезпеченню їх діяльності;

5) підтримка творчих ініціатив, розвитку інноваційних форм і методів виховної діяльності з вихованцями та учнями, спрямованими на формування їх активної життєвої позиції;

6) упровадження новітніх технологій у сфері розвитку дитячого та молодіжного лідерського руху, учнівського самоврядування різних рівнів;

7) заохочення талановитих педагогів, активних дітей-лідерів та батьків до подальшої творчої діяльності, активного розвитку учнівського самоврядування та впровадження ефективних форм і методів роботи;

8) створення інформаційно-методичного банку нових сучасних технологій і моделей, інноваційних творчих методик, оптимальних форм і методів роботи з дітьми-лідерами та педагогами-координаторами, роботи органів учнівського самоврядування, медіатеки з питань науково-методичного супроводу розвитку дитячого та молодіжного лідерського руху.

3. Порядок і терміни проведення конкурсу

3.1. У конкурсі можуть брати участь міські, шкільні органи самоврядування навчальних закладів.

3.2. Конкур проводиться у два тури:

І тур (заочний) – 20.05.2013р.;

ІІ Тур (очний) – 22.05.2013р.

3.3. На конкурс подаються матеріали діяльності органів самоврядування в рамках проектів за номінаціями:

- загальна система роботи: стислий опис, загальна схема (структура) органу учнівського самоврядування, нормативно-правова база діяльності. Організаційно-функціональний зміст роботи структурних складових органів учнівського самоврядування, їх повноваження, взаємодія та система роботи, програми, проекти, інновації, результативність роботи. Інформаційно-презентаційна діяльність, форми і методи проведення просвітницької роботи, формування громадської думки, розповсюдження інформації. Партнерство з державними та недержавними організаціями, взаємодія з педагогічним і батьківським колективами. Методичне забезпечення, навчання дітей-лідерів та координаторів органів учнівського самоврядування. Форми і методи створення позитивного психологічного клімату в колективі, команді, організації;

- партнерство: наявність системи партнерської діяльності, відповідних структур для налагодження даної роботи, відповідна підготовка дітей-лідерів та координаторів учнівського самоврядування. Зміст, форми та методи партнерської взаємодії, результативність. Угоди, наміри про співпрацю, спільні плани дій щодо розвитку окремих напрямів діяльності, відповідні програми, проекти, результативність їх впровадження, висвітлення у засобах масової інформації;

- інновації: інноваційні форми та методи роботи в організації системи діяльності органів учнівського самоврядування, методичній роботі, навчанні дітей-лідерів та педагогів, у проектній та ігровій діяльності, проведенні масових заходів. Нові форми та методи висвітлення інформації, проведення просвітницької роботи та презентації різних напрямів діяльності органів самоврядування дітей та учнівської молоді;

- проектна діяльність: система налагодження проектної діяльності органів самоврядування дітей та учнівської молоді, інформаційно-методичне забезпечення, форми і методи підготовки команди та організації впровадження програм, проектів, їх актуальність, новизна та оригінальність, змістове наповнення, соціальна значимість, практичне значення, результативність даного виду роботи, висвітлення у засобах масової інформації.

4. Вимоги до матеріалів

4.1. Матеріали для участі у першому турі подаються в паперовому варіанті та на електронних носіях у текстовому редакторі Word, презентація у форматі PowerPoint з описом структури та функціонування моделі.

4.2. Мова матеріалів – українська.

4.3. Обсяг друкованих матеріалів опису не повинен перевищувати 10 сторінок друкованого тексту формату А-4, текст набирається гарнітурою TimesNewRoman, розмір шрифту 14, без переносів, півтора інтервали, поля – 20 мм зверху і знизу, 30 мм зліва, 15 мм справа.

4.4. До опису додаються: титульна сторінка, на якій зазначається назва навчального закладу, назва органу дитячого самоврядування, автори та укладачі (прізвище, ім’я, по- батькові ); перелік поданих матеріалів.

4.5. Претенденти на участь у конкурсі подають на розгляд журі й інші матеріали: відгуки учнів, вихованців, батьків, педагогічних працівників, органів управління освітою, наукових установ, громадських організацій тощо, методичні рекомендації, форми анкет, опитувальники, схеми, таблиці тощо, по можливості фотографії, відео- та аудіо записи, а також інформацію про попередню публікацію (або її представити). Обсяг додаткових матеріалів не обмежується.

4.6. Матеріали, подані на конкурс, не рецензуються й не повертаються.

4.7. Роботи направляються до міського методичного кабінету.

5. Критерії оцінювання матеріалів

Оцінюються подані матеріали за такими критеріями:

5.1. Актуальність, змістовність, креативність, практична спрямованість, результативність, наявність системи роботи, партнерської взаємодії.

5.2. Теоретичне обґрунтування поданих матеріалів.

5.3. Розкриття мети у завданнях, проектах, акціях, інших формах діяльності.

5.4. Формування власного досвіду або використання досвіду інших навчальних закладів.

5.5. Чіткість структури органу учнівського самоврядування або окремих напрямів діяльності: її оригінальність і доцільність, відповідність її окремих елементів поставленій меті, необхідність і достатня кількість їх для результативної роботи в усіх напрямах, органічний взаємозв’язок елементів моделі між собою, взаємодія з педагогічним колективом та органами батьківської громадськості, з адміністрацією навчального закладу, доступність опису моделі або її окремих складових.

5.6. Ступінь врахування напрямів і профілів діяльності навчального закладу, виховного потенціалу учнівського й педагогічного колективів та батьківської громадськості (традицій, соціального запиту та позашкільну освіту в місті).

5.7. Організаційно-педагогічне та матеріально-технічне забезпечення функціонування органів учнівського самоврядування чи його окремого напряму діяльності (наявність відповідних положень, методичних розробок щодо функціонування та розвитку учнівського самоврядування).

5.8. Якість оформлення поданих матеріалів.

У ході ІІ туру конкурсу враховується:

5.9. Змістовність та лаконічність змісту презентації творчого проекту (до 15 хв.).

5.10. Нестандартна форма захисту ключових ідей діяльності учнівської організації.

5.11. Практичне спрямування теоретичних положень, на засадах яких функціонує учнівське самоврядування, результативність форм роботи.