Методична скарбничка

Перевернутий клас[

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Неперевірена версія (що робити?)

Перейти до навігаціїПерейти до пошуку

Перевернутий клас (англ. flipped classroom) — принцип навчання, за яким основне засвоєння нового матеріалу учнями відбувається вдома, а час аудиторної роботи виділяється на виконання завдань, вправ, проведення лабораторних і практичних досліджень, індивідуальні консультації вчителя тощо. Принцип був запропонований у 2007 році учням Вудландської школи в штаті Колорадо (США) двома вчителями природничих наук — Джонатаном Бергманом та Аароном Самсом. Вони почали створювати короткі відеоподкасти з матеріалами лекцій, які учні мали переглядати вдома. Уроки ж присвячувались лабораторним роботам, а також відповідям на питання від учнів.

Переваги методу

· Учень отримує знання тоді, коли йому зручно, а не тільки за умови появи на уроці. Це може бути і відео, завантажене на смартфон чи планшет, аудіолекція, завантажена на плеєр.

· Учень засвоює матеріал у своєму темпі, може подивитися відео або прослухати аудіо стільки, скільки вважає за потрібне, зробити паузу для конспекту або простого сприйняття нової інформації.

· Формат індивідуальних консультацій з учителем допомагає дітям позбутися фрустрації і страху не зрозуміти новий матеріал. Це також допомагає вчителю бачити прогрес і рівень розуміння кожного окремого учня.

· На уроках час не витрачається на виклад нового матеріалу, завдяки чому створюється більше можливостей для застосування знань.

· Методика не вимагає спеціальних дорогих технічних пристроїв. Для реалізації роботи в межах «перевернутого класу» може знадобитись звукозаписний пристрій (диктофон, мікрофон), камера або вебкамера, комп'ютер зі стандартним програмним забезпеченням.

· Учні можуть використовувати більшу кількість додаткових джерел при самостійній підготовці вдома: інтернет, домашні книги, словники і т. д.

«Перевернуте навчання»

«Перевернуте навчання» – це форма активного навчання, яка дозволяє «перевернути» звичний процес навчання таким чином: домашнім завданням для учнів є перегляд відповідних відеофрагментів із навчальним матеріалом наступного (!) уроку, учні самостійно проходять теоретичний матеріал, а в класі час використовується на виконання практичних завдань.

«Перевернутий клас» – це така педагогічна модель, в якій типова подача лекцій та організація домашніх завдань міняються місцями. Учні дивляться вдома короткі відеолекції, в той час як у класі відводиться час на виконання вправ, обговорення проектів та дискусії. Відеолекції часто розглядаються як ключовий компонент в «перевернутому» підході, вони створюються викладачем і розміщуються в Інтернеті.

Авторами технології «Перевернуте навчання» вважаються вчителі хімії Аарон Самс і Джонатан Бергманн (США). У 2008 році вони стали записувати відеоролики зі своїми лекціями та пропонувати їх на домашнє опрацювання своїм учням. У власних книгах «Перевернуте навчання або як достукатися до кожного учня на уроці», вони розповідають про особливості цієї технології та її можливості.

Ідея «перевернутого навчання» перекликається з тим, що вже багато років просувають в інформатиці вчителі значної кількості шкіл України: попереднє ознайомлення учнів вдома з новим навчальним матеріалом за підручником, а на уроці – короткий розбір проблемних моментів, закріплення теоретичних знань та вироблення практичних навичок. Оцінювання засвоєння нового матеріалу проводиться в кінці того ж самого уроку (!) за допомогою виконання завдань у робочому зошиті, комп’ютерного тестування тощо.

Програми, рекомендовані до використання МОН України, як правило, дуже насичені навчальним матеріалом і передбачають вивчення інформатики протягом 1 год. на тиждень. Традиційними засобами класичної педагогіки досягти засвоєння такого обсягу матеріалу учнями та ще й сформувати стійкі практичні навички за відведений час неможливо.

«Перевернуте навчання», зокрема, передбачає відмову від таких, неефективних в умовах обмеженого часу, прийомів: виступи учнів біля дошки, фронтальне опитування, диктування конспектів, перегляд тривалих навчальних фільмів та презентацій тощо. Натомість запроваджуються елементи педагогіки співробітництва: вчитель виступає скоріше у ролі колеги і консультанта. Учні опановують навчальний матеріал, значною мірою, самонавчанням, що сприяє розвитку пізнавальної активності та самостійності.

Основними елементами пропонованої методики є:

· використання лаконічних (не більше 5-6 стор. на урок) навчальних підручників;

· попереднє ознайомлення учнів вдома з новим навчальним матеріалом;

· на уроці – короткі пояснення до нового навчального матеріалу за текстом підручника;

Використання підручника дозволяє вкластися у час, відведений на пояснення,

не пропустити ключові моменти, не відійти від теми уроку.

· проведення оцінювання знань та навичок учнів при виконанні практичної роботи;

Як правило, кожен учень одержує оцінку за урок. Учні знають, що будуть працювати на конкретний результат, це мотивує їх до роботи.

· проведення на кожному уроці формування та перевірки навичок, що базуються на матеріалі поточного уроку;

Там, де за комп’ютером сидить 2 або навіть 3 учні, оцінювання навчальних досягнень може проводитися по черзі через урок. Такі групи рекомендується комплектувати учнями однакового рівня знань.

· виставлення оцінки як сукупної за знання теорії та практичні навички;

Поки учні виконують роботу, вчитель одержує до 25 хв. часу, який може використати для допомоги відстаючим учням, прийняття виконаних робіт, усунення можливих збоїв в роботі обладнання тощо.

· дозвіл використання учнями інформаційних матеріалів під час роботи;

· впровадження засобів унеможливлення і невигідності «списування»;

· індивідуальний захист (здача) своїх практичних робіт;

· впровадження робочих зошитів для практичних робіт.

Зошити зберігаються у кабінеті інформатики, видаються учням на початку роботи і збираються для перевірки і оцінювання в кінці уроку.

Зрозуміло, що використання лише підручників і робочих зошитів не є повною концепцією «перевернутого навчання». Але такий підхід із попереднім переглядом вдома нового матеріалу у підручнику поки що є найбільш реальним в умовах української школи. Маємо надію, що й використання відеороликів в Інтернеті згодом стане в нас таким же звичним для вчителів і доступним для учнів, як і використання робочих зошитів і підручників зараз.

Навіть з урахуванням обмежених технічних можливостей сучасної української освіти методика «перевернутого навчання» інформатики впроваджена у школах різних регіонів України і у більшості випадків дає гарні результати засвоєння учнями нових знань та навичок. Вивчається можливість для її використання при навчанні інших предметів.

Використано матеріали: Олександр Пилипчук, Василь Ластовецький, Євген Шестопалов

1. ВИКОРИСТАННЯ МЕТОДИКИ "РОМАШКА БЛУМА"

2. ВИКОРИСТАННЯ МЕНТАЛЬНИХ КАРТ

У СУЧАСНОМУ СВІТІ З ВЕЛИКИМ ПОТОКОМ ІНФОРМАЦІЇ ПЕРЕД КОЖНИМ УЧИТЕЛЕМ ПОСТАЄ ПРОБЛЕМА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

ЗАГАЛЬНОВИЗНАНО, ЩО ОСОБИСТІСТЬ, ЯКА ЗАЦІКАВЛЕНА, ХОЧЕ ПІЗНАТИ МАТЕРІАЛ, ЗАСВОЮЄ ЙОГО НАБАГАТО КРАЩЕ, НІЖ ТА, ЩО НЕ ЗАЦІКАВЛЕНА ЗМІСТОМ ТОГО, ЩО ВИВЧАЄ. СОКРАТ СКАЗАВ: "Я НЕ МОЖУ НАВЧИТИ НІКОГО НІЧОМУ. Я МОЖУ ТІЛЬКИ ЗМУСИТИ ДУМАТИ ". І НАШЕ ЗАВДАННЯ, ЯК ВЧИТЕЛІВ, ЗБЕРІГАЮЧИ ІНДИВІДУАЛЬНІСТЬ КОЖНОЇ ДИТИНИ, НАВЧИТИ ДУМАТИ ІЇ КРЕАТИВНО, РОЗВИВАТИ ТВОРЧЕ МИСЛЕННЯ.

ВВАЖАЮ , ЩО ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕЛЕКТ-КАРТ В НАВЧАННІ ШКОЛЯРІВ МОЖЕ ДАТИ ВЕЛИЧЕЗНІ ПОЗИТИВНІ РЕЗУЛЬТАТИ, ОСКІЛЬКИ ДІТИ ВЧАТЬСЯ ВИБИРАТИ, СТРУКТУРУВАТИ І ЗАПАМ'ЯТОВУВАТИ КЛЮЧОВУ ІНФОРМАЦІЮ, А ТАКОЖ ВІДТВОРЮВАТИ ЇЇ В ПОДАЛЬШОМУ. РОЗУМОВІ КАРТИ ДОПОМАГАЮТЬ РОЗВИВАТИ КРЕАТИВНЕ І КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ, ПАМ'ЯТЬ І УВАГУ ШКОЛЯРІВ, А ТАКОЖ ЗРОБИТИ ПРОЦЕСИ НАВЧАННЯ ЦІКАВІШИМИ І РЕЗУЛЬТАТИВНІШИМИ.

"МЕТОД ІНТЕЛЕКТ-КАРТ", СТВОРЕНИЙ АМЕРИКАНСЬКИМ УЧЕНИМ І БІЗНЕСМЕНОМ ТОНІ БЬЮЗЕНОМ. ТОНІ БЬЮЗЕН ЗАПРОПОНУВАВ ІДЕЮ СТВОРЕННЯ ДІАГРАМ ЗВʼЯЗКІВ, ЩО ОДЕРЖАЛИ НАЗВУ «МЕНТАЛЬНІ КАРТИ» АБО «КАРТИ ЗНАНЬ».

КАРТИ ЗНАНЬ МОЖНА ЗОБРАЖАТИ НА ПАПЕРІ, НА ДОШЦІ ВРУЧНУ, ЗА ДОПОМОГОЮ РІЗНИХ ПРОГРАМНИХ ЗАБЕЗПЕЧЕНЬ.

БУКВАЛЬНО СЛОВО "MIND" ОЗНАЧАЄ "РОЗУМ", А СЛОВО "MAPS" - "КАРТИ", "КАРТИ РОЗУМУ". У ПЕРЕКЛАДАХ КНИГ Т. БЬЮЗЕНА НАЙЧАСТІШЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ТЕРМІН "ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ", ХОЧА ЗА СПОСОБОМ ПОБУДОВИ КАРТИ ВІДОБРАЖАЮТЬ ПРОЦЕС АСОЦІАТИВНОГО МИСЛЕННЯ, ТОМУ ЇХ ДОРЕЧНІШЕ БУЛО Б НАЗИВАТИ КАРТАМИ АСОЦІАЦІЙ.

ЦЕНТРАЛЬНУ ІДЕЮ ЦІЄЇ ТЕОРІЇ НАЙКРАЩЕ ПРЕДСТАВИТИ СЛОВАМИ ЇЇ АВТОРА: "КОЖЕН БІТ ІНФОРМАЦІЇ, ЩО НАДХОДИТЬ У МОЗОК, КОЖНЕ ВІДЧУТТЯ, СПОГАД АБО ДУМКА - МОЖЕ БУТИ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ У ВИГЛЯДІ ЦЕНТРАЛЬНОГО СФЕРИЧНОГО ОБ'ЄКТА, ВІД ЯКОГО РОЗХОДЯТЬСЯ ДЕСЯТКИ, СОТНІ, ТИСЯЧІ І МІЛЬЙОНИ ПРОМЕНІВ. КОЖЕН ПРОМІНЬ ЯВЛЯЄ СОБОЮ АСОЦІАЦІЮ, І КОЖНА АСОЦІАЦІЯ, У СВОЮ ЧЕРГУ, МАЄ У СВОЄМУ РОЗПОРЯДЖЕННІ ПРАКТИЧНО НЕСКІНЧЕННУ БЕЗЛІЧ ЗВ'ЯЗКІВ З ІНШИМИ АСОЦІАЦІЯМИ. І ЦЕ ТЕ, ЩО МИ НАЗИВАЄМО ПАМ'ЯТТЮ, ТОБТО БАЗОЮ ДАНИХ АБО АРХІВОМ. У РЕЗУЛЬТАТІ ВИКОРИСТАННЯ ЦІЄЇ БАГАТОКАНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ОБРОБКИ ТА ЗБЕРІГАННЯ ІНФОРМАЦІЇ МОЗОК У БУДЬ-ЯКИЙ МОМЕНТ ЧАСУ МІСТИТЬ "ІНФОРМАЦІЙНІ КАРТИ", СКЛАДНОСТІ ЯКИХ ПОЗАЗДРИЛИ Б КРАЩІ КАРТОГРАФИ ВСІХ ЧАСІВ, БУДЬ ВОНИ В ЗМОЗІ ЦІ КАРТИ ПОБАЧИТИ ".

ІНТЕЛЕКТ-КАРТА "ЯВЛЯЄ СОБОЮ ЗОВНІШНЮ" ФОТОГРАФІЮ "СКЛАДНИХ ВЗАЄМИН НАШИХ ДУМОК В КОНКРЕТНИЙ МОМЕНТ ЧАСУ . ВОНА ВІДОБРАЖАЄ ЗВ'ЯЗКИ (СМИСЛОВІ, АСОЦІАТИВНІ, ПРИЧИННО-НАСЛІДКОВІ ТА ІНШІ) МІЖ ПОНЯТТЯМИ, ЧАСТИНАМИ, СКЛАДОВИМИ ПРОБЛЕМИ АБО ПРЕДМЕТНОЇ ОБЛАСТІ, ЯКУ МИ РОЗГЛЯДАЄМО.

МЕТА СТВОРЕННЯ КАРТ МОЖЕ БУТИ РІЗНА: ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ СКЛАДНОГО МАТЕРІАЛУ, ПЕРЕДАЧА ІНФОРМАЦІЇ, ПРОЯСНЕННЯ ДЛЯ СЕБЕ ЯКОГОСЬ ПИТАННЯ. ЇХ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ У ВЕЛИКІЙ КІЛЬКОСТІ РІЗНОМАНІТНИХ СИТУАЦІЙ: В ПРОФЕСІЙНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ, У НАВЧАННІ, ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПЛАНУВАННЯ І Т. ІНШЕ

ІСНУЮТЬ ТАКОЖ ПЕВНІ ПРАВИЛА СТВОРЕННЯ ІНТЕЛЕКТ-КАРТ, РОЗРОБЛЕНІ ТОНІ БЬЮЗЕНОМ.

МЕНТАЛЬНІ КАРТИ — ЦЕ ЗРУЧНА І ЕФЕКТИВНА ТЕХНІКА ВІЗУАЛІЗАЦІЇ МИСЛЕННЯ І АЛЬТЕРНАТИВНОГО ЗАПИСУ.

КАРТИ ПАМ'ЯТІ (АНГЛ. MIND MAP) — СПОСІБ ЗОБРАЖЕННЯ ПРОЦЕСУ ЗАГАЛЬНОГО СИСТЕМНОГО МИСЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СХЕМ. ТАКОЖ МОЖЕ РОЗГЛЯДАТИСЯ ЯК ЗРУЧНА ТЕХНІКА АЛЬТЕРНАТИВНОГО ЗАПИСУ.


КАРТИ ПАМ'ЯТІ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ СТВОРЕННЯ, ВІЗУАЛІЗАЦІЇ, СТРУКТУРИЗАЦІЇ І КЛАСИФІКАЦІЇ ІДЕЙ, А ТАКОЖ ЯК ЗАСІБ ДЛЯ НАВЧАННЯ, ОРГАНІЗАЦІЇ, ВИРІШЕННЯ ЗАВДАНЬ, УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ, ПРИ НАПИСАННІ СТАТЕЙ. КАРТА ПАМ'ЯТІ РЕАЛІЗУЄТЬСЯ У ВИГЛЯДІ ДІАГРАМИ, НА ЯКІЙ ЗОБРАЖЕНІ СЛОВА, ІДЕЇ, ЗАВДАННЯ АБО ІНШІ ПОНЯТТЯ, ЗВ'ЯЗАНІ ГІЛКАМИ, ЩО ВІДХОДЯТЬ ВІД ЦЕНТРАЛЬНОГО ПОНЯТТЯ АБО ІДЕЇ. У ОСНОВІ ЦІЄЇ ТЕХНІКИ ЛЕЖИТЬ ПРИНЦИП «РАДІАНТНОГО МИСЛЕННЯ», ЩО ВІДНОСИТЬСЯ ДО АСОЦІАТИВНИХ РОЗУМОВИХ ПРОЦЕСІВ, ВІДПРАВНОЮ КРАПКОЮ АБО ТОЧКОЮ ДОТИКУ ЯКИХ Є ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОБ'ЄКТ. (РАДІАНТ - ТОЧКА НЕБЕСНОЇ СФЕРИ, З ЯКОЇ ЯК БИ ВИХОДЯТЬ ВИДИМІ ШЛЯХИ ТІЛ З ОДНАКОВО НАПРАВЛЕНИМИ ШВИДКОСТЯМИ, НАПРИКЛАД, МЕТЕОРИТІВ ОДНОГО ПОТОКУ). ЦЕ ПОКАЗУЄ НЕСКІНЧЕННУ РІЗНОМАНІТНІСТЬ МОЖЛИВИХ АСОЦІАЦІЙ І ОТЖЕ, НЕВИЧЕРПНІСТЬ МОЖЛИВОСТЕЙ МОЗКУ. ПОДІБНИЙ СПОСІБ ЗАПИСУ ДОЗВОЛЯЄ КАРТІ ПАМ'ЯТІ НЕОБМЕЖЕНО РОСТИ І ДОПОВНЮВАТИСЯ. В УКРАЇНСЬКИХ ПЕРЕКЛАДАХ ТЕРМІН МОЖЕ ЗВУЧАТИ ПО-РІЗНОМУ — «КАРТИ РОЗУМУ», «КАРТИ ПАМ'ЯТІ», «ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ», «МАЙНД-МЕПІ».

- ЯКІ КНИГИ ВИ ПРОЧИТАЛИ?

- ЯКІ ТВОРИ ЗАЛИШИЛИ СВІЙ СЛІД У ВАШІЙ ДУШІ?

- ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАЮТЬ КНИГИ У ВАШОМУ ЖИТТІ?

МЕНТАЛЬНІ КАРТИ - ЦЕ ЗРУЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ ВІДОБРАЖЕННЯ ПРОЦЕСУ МИСЛЕННЯ І СТРУКТУРИЗАЦІЇ ІНФОРМАЦІЇ У ВІЗУАЛЬНІЙ ФОРМІ. ТАКИМ ЧИНОМ :

  • МК МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ, ЩОБ "ЗАСТЕНОГРАФУВАТИ" ТІ ДУМКИ І ІДЕЇ, ЯКІ ПРОНОСЯТЬСЯ В ГОЛОВІ, КОЛИ ВИ РОЗДУМУЄТЕ НАД ЯКИМ-НЕБУДЬ ЗАВДАННЯМ.

  • МК ДОЗВОЛЯЮТЬ ТАК ОФОРМИТИ ІНФОРМАЦІЮ, ЩО МОЗОК ЛЕГКО ЇЇ СПРИЙМЕ, БО ІНФОРМАЦІЯ ЗАПИСАНА НА "МОВІ МОЗКУ".

  • МК ВІДОБРАЖАЮТЬ ПРИРОДНИЙ СПОСІБ МИСЛЕННЯ ЛЮДСЬКОГО МОЗКУ.

ЯКЩО ВИ ХОЧЕТЕ СПРИЙНЯТИ ЯКУ-НЕБУДЬ ІНФОРМАЦІЮ І ДЛЯ ЦЬОГО ОФОРМЛЯЄТЕ ЇЇ У ВИГЛЯДІ ЗВИЧАЙНОГО ТЕКСТУ, ТО ВАШОМУ МОЗКУ ПОТРІБНО БУДЕ ЗРОБИТИ ДОДАТКОВУ РОБОТУ ПО ПЕРЕКЛАДУ ЦІЄЇ ІНФОРМАЦІЇ ЗРОЗУМІЛОЮ ДЛЯ ВАС МОВОЮ. У ЛІНІЙНОМУ ЗАПИСІ ЗАЗВИЧАЙ ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ТЕКСТ ІЗ ЗАГОЛОВКАМИ, СПИСКИ, ТАБЛИЦІ І СХЕМИ. РЕЧІ НАЧЕБТО ПРОСТІ І ЛОГІЧНІ. ПРОТЕ ВСІМ ЗНАЙОМЕ ЗУСИЛЛЯ, ЯКЕ ДОВОДИТЬСЯ ПРИКЛАДАТИ, ВЧИТУЮЧИСЬ В КОНСПЕКТ, НАВІТЬ ЗРОБЛЕНИЙ ОСОБИСТО. ЧОМУ?

  • ЗАПИСАНЕ ВАЖКО ЗАПАМ'ЯТАТИ І ЩЕ ВАЖЧЕ ВІДНОВИТИ В ПАМ'ЯТІ. ЦЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ТОМУ, ЩО ВІЗУАЛЬНО ТАКИЙ ЗАПИС ВИГЛЯДАЄ МОНОТОННО, З ЕЛЕМЕНТАМИ, ЩО ПОСТІЙНО ПОВТОРЮЮТЬСЯ, – СЛОВАМИ, АБЗАЦАМИ, СПИСКАМИ І ТАК ДАЛІ А МИ, КОЛИ У НАС ПЕРЕД ОЧИМА ПЛИВУТЬ МОНОТОННІ КАРТИНКИ, ЛЕГКО ВІДКЛЮЧАЄМОСЯ.

  • У ТАКОМУ КОНСПЕКТІ ВАЖКО ВИДІЛИТИ ГОЛОВНІ ІДЕЇ. ЗАЗВИЧАЙ ЦІ ІДЕЇ МИ ЗАПАМ'ЯТОВУЄМО ЗАВДЯКИ ОСОБЛИВИМ КЛЮЧОВИМ СЛОВАМ, ЯКІ ДЛЯ НАС Є НОСІЯМИ ВРАЖЕНЬ ПРО ІДЕЮ. ЦИХ СЛІВ НЕБАГАТО І ВОНИ ВТРАЧАЮТЬСЯ В МАСІ ЗВИЧАЙНИХ СЛІВ.

  • ЧАС ПРИ ТАКОМУ ЗАПИСІ ВИТРАЧАЄТЬСЯ ДУЖЕ НЕЕФЕКТИВНО. МИ СПОЧАТКУ ЗАПИСУЄМО БАГАТО НЕПОТРІБНОГО, А ПОТІМ ВИМУШЕНІ ЦЕ НЕПОТРІБНЕ ЧИТАТИ І ПЕРЕЧИТУВАТИ, НАМАГАЮЧИСЬ ЗНАЙТИ ТІ САМІ КЛЮЧОВІ СЛОВА І ВИЗНАЧИТИ СТУПІНЬ ЇХ ВАЖЛИВОСТІ.

НАСЛІДКИ ЦЬОГО ВСІМ ВІДОМІ: НУДЬГА, НЕУВАЖНІСТЬ, НЕЗАСВОЮВАНІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ, ВИТРАТА ЧАСУ, ВІДЧУТТЯ ВЛАСНОЇ НЕСПРОМОЖНОСТІ, ВТРАТА ЗАЦІКАВЛЕНОСТІ ДО ПРЕДМЕТУ, ЩО ВИВЧАЄТЬСЯ, І ТАК ДАЛІ. ДО ТОГО Ж, ІНОДІ ЧИМ СТАРАННІШЕ МИ ЗАПИСУЄМО, ТИМ ГІРШЕ РЕЗУЛЬТАТ, ТОМУ ЩО МИ ВИМУШЕНІ БОРОТИСЯ З САМИМИ СОБОЮ, А ЦЕ СТОМЛЮЄ. ЯКЩО Ж ЦЯ ІНФОРМАЦІЯ ОФОРМЛЕНА У ВИГЛЯДІ МЕНТАЛЬНИХ КАРТ, ТО ВОНА ЛЕГКО І ПРОСТО УКЛАДЕТЬСЯ ЗАСВОЮЄТЬСЯ , ТОМУ ЩО ЗАПИСАНА НА "МОВІ МОЗКУ".

ТОНІ БЬЮЗЕН, АВТОР ТЕХНІКИ МЕНТАЛЬНИХ КАРТ, ПРОПОНУЄ НАМ ПЕРЕСТАТИ БОРОТИСЯ З СОБОЮ І ПОЧАТИ ДОПОМАГАТИ СВОЄМУ МИСЛЕННЮ. ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО ТІЛЬКИ ВИЯВИТИ НЕЗАПЕРЕЧНИЙ ЗВ'ЯЗОК МІЖ ЕФЕКТИВНИМ МИСЛЕННЯМ І ПАМ'ЯТТЮ І ЗАПИТАТИ СЕБЕ , ЩО САМЕ СПРИЯЄ ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЮ.

ПОРАДИ ТОНІ БЬЮЗЕНА З ТЕХНІКИ І СТВОРЕННЯ МЕНТАЛЬНИХ КАРТ

ПОСТУПОВО ВИ РОЗВИНЕТЕ СВІЙ ОСОБИСТИЙ СТИЛЬ, АЛЕ НА ПЕРШОМУ ЕТАПІ, НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ НАСТУПНИХ ПРАВИЛ.

1. ВАЖЛИВО РОЗМІЩУВАТИ СЛОВА НА ГІЛКАХ, А НЕ В РОМБАХ І ПАРАЛЕЛЕПІПЕДАХ ТОЩО. ВАЖЛИВО І ТЕ, ЩО ГІЛКИ ПОВИННІ БУТИ ЖИВИМИ, ГНУЧКИМИ, ЗАГАЛОМ, ОРГАНІЧНИМИ. МАЛЮВАННЯ МЕНТАЛЬНОЇ КАРТИ В СТИЛІ ТРАДИЦІЙНОЇ СХЕМИ ПОВНІСТЮ ЗАПЕРЕЧУЄ ІДЕЇ МАЙНДМЕППІНГУ. ЦЕ СИЛЬНО УСКЛАДНЮЄ РУХ ПОГЛЯДУ ПО ГІЛКАХ І ВНОСИТЬ БАГАТО ЗАЙВИХ ОДНАКОВИХ, А ОТЖЕ МОНОТОННИХ, ОБ'ЄКТІВ.

2. ПИСАТИ НА КОЖНІЙ ЛІНІЇ ТІЛЬКИ ОДНЕ КЛЮЧОВЕ СЛОВО. КОЖНЕ СЛОВО МІСТИТЬ ТИСЯЧІ МОЖЛИВИХ АСОЦІАЦІЙ, ТОМУ СКЛЕЮВАННЯ СЛІВ ЗМЕНШУЄ СВОБОДУ МИСЛЕННЯ. РОЗДІЛЬНЕ НАПИСАННЯ СЛІВ МОЖЕ ПРИВЕСТИ ДО НОВИХ ІДЕЙ.

3. ДОВЖИНА ЛІНІЇ ПОВИННА ДОРІВНЮВАТИ ДОВЖИНІ СЛОВА. ЦЕ ПРОСТІШЕ І ЕКОНОМНІШЕ.

4. ПИШІТЬ ДРУКОВАНИМИ ЛІТЕРАМИ, ЯКОМОГА ЯСНО І ЧІТКО.

5. ВАРІЮВАТИ РОЗМІР ЛІТЕР І ТОВЩИНУ ЛІНІЙ ЗАЛЕЖНО ВІД СТУПЕНЯ ВАЖЛИВОСТІ КЛЮЧОВОГО СЛОВА.

6. ОБОВ'ЯЗКОВО ВИКОРИСТОВУЙТЕ РІЗНІ КОЛЬОРИ ДЛЯ ОСНОВНИХ ГІЛОК. ЦЕ ДОПОМАГАЄ ЦІЛІСНОМУ І СТРУКТУРОВАНОМУ СПРИЙНЯТТЮ.

7. ЧАСТО ВИКОРИСТОВУВАТИ МАЛЮНКИ І СИМВОЛИ (ДЛЯ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ТЕМИ МАЛЮНОК ОБОВ'ЯЗКОВИЙ). ІНОДІ МЕНТАЛЬНА КАРТА ВЗАГАЛІ МОЖЕ ЦІЛКОМ СКЛАДАТИСЯ З МАЛЮНКІВ.

8. ПРАГНУТИ ТАКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРОСТОРУ, ЩОБ НЕ ЗАЛИШАЛОСЯ ПОРОЖНЬОГО МІСЦЯ А ГІЛКИ НЕ РОЗМІЩУВАЛИСЯ ДУЖЕ ЩІЛЬНО. ДЛЯ НЕВЕЛИКОЇ МЕНТАЛЬНОЇ КАРТИ ВИКОРИСТОВУЙТЕ АРКУШ ПАПЕРУ ФОРМАТУ А4, ДЛЯ ВЕЛИКОЇ ТЕМИ – А3.

9. ГІЛКИ, ЩО РОЗРОСЛИСЯ, МОЖНА УКЛАДАТИ В КОНТУРИ, ЩОБ ВОНИ НЕ ЗМІШУВАЛИСЯ З СУСІДНІМИ ГІЛКАМИ.

10. РОЗТАШОВУВАТИ ЛИСТ ГОРИЗОНТАЛЬНО. ТАКУ КАРТУ ЗРУЧНІШЕ ЧИТАТИ.

ВИКОРИСТАННЯ В НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

КАРТИ ЗНАНЬ ІДЕАЛЬНО ПІДХОДЯТЬ ДЛЯ ВИКОРИСТАННЯ НА УРОКАХ. МОЖУТЬ БУТИ ЗАСТОСОВАНІ ДО БУДЬ-ЯКИХ ВИДІВ ЗАВДАНЬ, АКТИВНО ПРИВЕРТАЮТЬ УВАГУ УЧНІВ РІЗНОГО ВІКУ ДО ТВОРЧОГО МИСЛЕННЯ, ОРГАНІЗАЦІЇ І ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ. ГНУЧКІСТЬ КАРТ ЗНАНЬ ДОЗВОЛЯЄ РОЗГЛЯДАТИ БУДЬ-ЯКУ ТЕМУ АБО ПИТАННЯ, ВОНИ МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ ДЛЯ ВСЬОГО КЛАСУ, ГРУПИ АБО ІНДИВІДУАЛЬНО. МОЖЛИВОСТІ КАРТ ЗНАНЬ ДОЗВОЛЯЮТЬ:

  • ПОЛІПШИТИ ПАМ'ЯТЬ, НАГАДАТИ ФАКТИ, СЛОВА І ОБРАЗИ

  • ГЕНЕРУВАТИ ІДЕЇ

  • НАДИХНУТИ НА ПОШУК РІШЕННЯ

  • ПРОДЕМОНСТРУВАТИ КОНЦЕПЦІЇ І ДІАГРАМИ

  • АНАЛІЗУВАТИ РЕЗУЛЬТАТИ АБО ПОДІЇ

  • ПІДСУМОВУВАТИ ІНФОРМАЦІЮ

  • ОРГАНІЗУВАТИ ВЗАЄМОДІЮ МІЖ УЧНЯМИ В ГРУПОВІЙ РОБОТІ АБО РОЛЬОВИХ ІГРАХ.

КРІМ ОЗНАЙОМЛЕННЯ СВОЇХ УЧНІВ З ТЕОРІЄЮ І ПРАКТИКОЮ ІНТЕЛЕКТ-КАРТ, ВЧИТЕЛЬ МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ У ВИРІШЕННІ РЯДУ ВЛАСНИХ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ, РОБЛЯЧИ ВИКЛАДАННЯ І, ВІДПОВІДНО, НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС ЛЕГШИМ І ПРИЄМНІШИМ ЗАНЯТТЯМ.

А ЯК ЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ НА УРОКАХ?

ЧОМУ Я ВВАЖАЮ МОЖЛИВИМ ВИКОРИСТАННЯ ІНТЕЛЕКТ-КАРТ НА УРОКАХ ПРИРОДОЗНАВСТВА?

ПРЕДСТАВЛЯЮЧИ КОЖНЕ ПОНЯТТЯ У ВИГЛЯДІ КАРТИНКИ, СХЕМИ УЧЕНЬ ВИКОРИСТОВУЄ СКЛАДНИЙ ЛАНЦЮГ НАВИЧОК, ХАРАКТЕРНИХ ЯК ДЛЯ ЛІВОЇ , ТАК І ДЛЯ ПРАВОЇ ПІВКУЛІ МОЗКУ. ВИКОРИСТАННЯ МАЛЮНКІВ І ОБРАЗІВ ПОЛЕГШУЄ РОЗУМІННЯ І ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ .

БУДЬ-ЯКА РІЧ, ЩО ПОСТАЄ В УЯВІ НЕЗВИЧАЙНОЮ, БАРВИСТОЮ АБО КУМЕДНОЮ, НАБАГАТО ЛЕГШЕ ЗАПАМ'ЯТОВУЄТЬСЯ І ШВИДШЕ СПЛИВАЄ В РОЗУМІ, НІЖ РЕЧІ БАНАЛЬНІ Й НУДНІ (ДЛЯ ЦЬОГО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ РІЗНІ КОЛЬОРИ І МАЛЮНКИ). САМЕ НА ЦЬОМУ І ГРУНТУЄТЬСЯ ЧУДОДІЙНА СИЛА РОЗУМОВИХ КАРТ.

ТАКИМ ЧИНОМ, В СТВОРЕННІ РОЗУМОВИХ КАРТ ЗАДІЯНІ УЯВА, ТВОРЧЕ ТА КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ, УСІ ВИДИ ПАМ'ЯТІ: ЗОРОВА, СЛУХОВА, МЕХАНІЧНА, ЩО І СПРИЯЄ РЕЗУЛЬТАТИВНОМУ ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЮ.

Я ВИКОРИСТОВУЮ ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ НА СВОЇХ УРОКАХ ДЛЯ:

1) РОБОТИ З ЛЕКСИЧНИМ МАТЕРІАЛОМ: НОВІ СЛОВА – ТЕРМІНИ, ПОНЯТТЯ;

2) РОБОТИ З НАВЧАЛЬНИМ МАТЕРІАЛОМ;

3) РОБОТИ З ТЕКСТОВИМ МАТЕРІАЛОМ ДОДАТКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ;.

4) ЕФЕКТИВНО ВИКОРИСТОВУВАТИ КАРТИ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ДО КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ, ОСКІЛЬКИ НА ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ І ПОВТОРЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ВИТРАЧАЄТЬСЯ МЕНШЕ ЧАСУ, ЇЇ ВІДТВОРЕННЯ СТАЄ БІЛЬШ ОСМИСЛЕНИМ.

5) ПРЕДСТАВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПРОЕКТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: МОЖНА ВІДТВОРИТИ У ВИГЛЯДІ РОЗУМОВОЇ КАРТИ ВЕСЬ ПРОЦЕС СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ, АБО ТІЛЬКИ РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЕКТУ, НОВІ ІДЕЇ І Т. ІНШЕ, А ПОТІМ ПІД ЧАС ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРОЕКТУ ПОЯСНЮЄТЬСЯ ВСЕ ТЕ, ЩО ЗОБРАЖЕНО НА КАРТІ;

6) ПІД ЧАС ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

УЧНІ МОЖУТЬ, ЯК САМІ СКЛАДАТИ ІНТЕЛЕКТ-КАРТУ, ТАК І ЗА ДОПОМОГОЮ ВЧИТЕЛЯ. УЧИТЕЛЮ КРАЩЕ ЗАЗДАЛЕГІДЬ САМОМУ СКЛАСТИ СВОЮ ІНТЕЛЕКТ-КАРТУ, ЩОБ НЕ ЗАБУТИ ТІ ЧИ ІНШІ ВАЖЛИВІ МОМЕНТИ ПРИ ВИВЧЕННІ ТЕМИ. КАРТУ МОЖНА СКЛАСТИ ЯК В РУЧНУ, ТАК І ЗА ДОПОМОГОЮ КОМП'ЮТЕРНИХ ПРОГРАМ, ЯКИХ ВЕЛИКА КІЛЬКІСТЬ.

ПЕРЕКОНАНА, ЩО СТВОРЕННЯ ІНТЕЛЕКТ-КАРТ БУДЕ ЕФЕКТИВНИМ І ЦІКАВИМ МЕТОДОМ НАВЧАННЯ НА БУДЬ-ЯКОМУ УРОЦІ.

НАПРИКЛАД, ТЕМИ НА УРОКАХ ПРИРОДОЗНАВСТВА БАГАТО МАТЕРІАЛУ, ЩО Є СКЛАДНИМ ДЛЯ ЗАСВОЄННЯ І ЗАПАМ'ЯТОВУВАННЯ УЧНЯМИ. АЛЕ ЗА ДОПОМОГОЮ РОЗУМОВИХ КАРТ МОЖНА ЗАПАМ'ЯТАТИ І КЛАСИФІКУВАТИ ВЕЛИКУ КІЛЬКІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ.

ІДЕЯ ТОНІ БЬЮЗЕНА ЯКРАЗ І ПОЛЯГАЄ В СТВОРЕННІ ТАКОЇ «НЕСУЧОЇ КОНСТРУКЦІЇ», ПОКЛИКАНОЇ ДОПОМОГТИ ВІДНОВИТИ ЖИВІ ДУМКИ, ЩО ЗНАХОДЯТЬСЯ ЗА НУДНИМ ТЕКСТОМ, АБО СТВОРИТИ ЇХ, ЯКЩО ВИКОРИСТОВУВАТИ МАЙНДМЕППІНГ ЯК ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ СТВОРЕННЯ НОВИХ ІДЕЙ. АДЖЕ ПАМ'ЯТЬ І КРЕАТИВНІСТЬ - ПО СУТІ, ДВІ СТОРОНИ ОДНОГО ПРОЦЕСУ: ПАМ'ЯТЬ ВІДТВОРЮЄ МИНУЛЕ, А КРЕАТІВНОСТЬ СТВОРЮЄ МАЙБУТНЄ.

«ДИТИНА ПОВИННА БУТИ ДУМАЮЧОЮ, АКТИВНИМ ЗДОБУВАЧЕМ ЗНАНЬ,

ДОПИТЛИВИМ ШУКАЧЕМ ІСТИНИ, МАНДРІВНИКОМ У СВІТІ ПІЗНАННЯ”

В. О. СУХОМЛИНСЬКИЙ

СПІЛКУВАННЯ З КНИГОЮ ДОПОМАГАЄ УЧНЕВІ ОВОЛОДІТИ ПЕВНОЮ СУМОЮ ЗНАНЬ, ЗАСВОЇТИ ДОСВІД ПОПЕРЕДНІХ ПОКОЛІНЬ, ЗАЛУЧАЄ ДО КУЛЬТУРНИХ НАДБАНЬ ТА ЦІННОСТЕЙ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ, ЙОГО ЗВИЧАЇВ, ТРАДИЦІЙ.

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ ЯК НАВЧАЛЬНИЙ ПРЕДМЕТ – ШИРОКЕ ПОЛЕ ДЛЯ ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ДОСЛІДЖЕННЯ ДОПОМАГАЄ УЧНЯМ НАПРАЦЮВАТИ НАВИЧКИ САМОСТІЙНОЇ ТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ФОРМУЄ Й РОЗВИВАЄ ВМІННЯ УВАЖНО ПРОЧИТУВАТИ ТЕКСТИ ХУДОЖНІХ ТВОРІВ. О. ШАЦЬКИЙ ПИСАВ, ЩО «НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ - ТАКА ФОРМА ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОЇ РОБОТИ, ЯКА ПОВ'ЯЗАНА З ВИРІШЕННЯМ УЧНЯМИ ТВОРЧОЇ, ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ЗАДАЧІ ІЗ ЗАЗДЕЛЕГІДЬ НЕВІДОМИМ РЕЗУЛЬТАТОМ І ПЕРЕДБАЧАЄ ОСНОВНІ ЕТАПИ, ХАРАКТЕРНІ ДЛЯ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ».

ЧЕРЕЗ ДОСЛІДНИЦЬКУ, ПОШУКОВУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЛЕГКО ВИЯВИТИ Й УЗАГАЛЬНИТИ ЗНАННЯ УЧНІВ. ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА – ЦЕ РОБОТА В БІБЛІОТЕЦІ, ЗУСТРІЧІ З ФАХІВЦЯМИ, ВИВЧЕННЯ ДРУКОВАНИХ ТА ЕЛЕКТРОННИХ ПУБЛІКАЦІЙ, ДЖЕРЕЛ З ІНТЕРНЕТУ. ПОШУК І ДОСЛІДЖЕННЯ Є ЕФЕКТИВНИМИ ЗАСОБАМИ РОЗВИТКУ ПІЗНАВАЛЬНИХ ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ, ВИХОВАННЯ ЇХ САМОСТІЙНОСТІ, ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ, ФОРМУВАННЯ ВАЖЛИВИХ ДОСЛІДНИЦЬКИХ УМІНЬ: КРИТИЧНО МИСЛИТИ, ПРОВОДИТИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НАД ТЕКСТОМ, САМОСТІЙНО РОЗВ'ЯЗУВАТИ ЗАВДАННЯ.

У ПЕДАГОГІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЕВІ ДОЦІЛЬНО ЗАСТОСОВУВАТИ ДОСЛІДНИЦЬКІ ПРОЕКТИ. ПРОЕКТНО-ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ – ЦЕ ТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ, ЩО МАЄ СПІЛЬНУ МЕТУ, УЗГОДЖЕНІ МЕТОДИ, СПОСОБИ ДІЯЛЬНОСТІ, СПРЯМОВАНА НА ДОСЯГНЕННЯ ЗАГАЛЬНОГО РЕЗУЛЬТАТУ, ЯКА СПРИЯЄ РОЗВИТКУ САМОСТІЙНОСТІ, ЦІЛЕСПРЯМОВАНОСТІ, ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ, НАПОЛЕГЛИВОСТІ, ТОЛЕРАНТНОСТІ, ІНІЦІАТИВНОСТІ. У ПРОЦЕСІ РОБОТИ НАД ПРОЕКТОМ ДІТИ ОТРИМУЮТЬ СОЦІАЛЬНУ ПРАКТИКУ ЗА МЕЖАМИ ШКОЛИ, АДАПТУЮТЬСЯ ДО СУЧАСНИХ УМОВ ЖИТТЯ.

ПРОЕКТНО-ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ЗАБЕЗПЕЧУЄ РОЗВИТОК КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНЦІЙ І УЧБОВОЇ АКТИВНОСТІ ШКОЛЯРІВ. ДЛЯ ЦЬОГО УЧИТЕЛЮ НЕОБХІДНО РОЗРОБИТИ СПЕЦІАЛЬНІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ УМІНЬ І НАВИЧОК ДОСЛІДНИЦЬКОЇ РОБОТИ.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРОПОНУЮ РОЗГЛЯНУТИ ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ПРОЕКТ "ДИТЯЧА КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ МОЇХ БАТЬКІВ". УЧНІ ПРАЦЮЮТЬ ЗА ПЕВНИМ ПЛАНОМ:

1. ТЕМА ДОСЛІДЖЕННЯ. (КОЛО ЧИТАННЯ МОЇХ БАТЬКІВ У ДИТИНСТВІ)

2. АКТУАЛЬНІСТЬ. (ЗНАЙОМСТВО З УЛЮБЛЕНИМИ КНИГАМИ БАТЬКІВ – ОДИН ІЗ МОЖЛИВИХ СПОСОБІВ АКТИВІЗАЦІЇ ЧИТАННЯ ДІТЕЙ)

3. ОБ’ЄКТ ДОСЛІДЖЕННЯ. (ЧИТАЦЬКА АКТИВНІСТЬ БАТЬКІВ У ДИТИНСТВІ)

4. ПРЕДМЕТ ДОСЛІДЖЕННЯ. (КНИГИ, ЯКІ ЧИТАЛИ БАТЬКИ У ДИТИНСТВІ)

5. МЕТА ПРОЕКТУ. (СПРИЯТИ ПІДВИЩЕННЮ ЗАЦІКАВЛЕНОСТІ ДІТЕЙ ЧИТАННЯМ)

ОТРИМУЮТЬ ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗАВДАННЯ:

- З’ЯСУВАТИ, ЧИ БУЛО ЧИТАННЯ УЛЮБЛЕНИМ ЗАНЯТТЯМ БАТЬКІВ. ЧИ ВІДВІДУВАЛИ БАТЬКИ БІБЛІОТЕКУ. ЯК ЧАСТО?

- ЗРОБИТИ ОПИТУВАННЯ БАТЬКІВ ЩОДО ЇХНІХ УЛЮБЛЕНИХ КНИЖОК У ДИТЯЧІ РОКИ; З’ЯСУВАТИ, ЧОМУ САМЕ ЦІ КНИГИ ЇМ НАЙБІЛЬШЕ ПОДОБАЛИСЯ.

- СКЛАСТИ ОКРЕМИЙ ПЕРЕЛІК УЛЮБЛЕНИХ ТВОРІВ МАМИ Й ТАТА. ПОРІВНЯТИ ЇХНІ ДИТЯЧІ УПОДОБАННЯ, ЗРОБИТИ ВИСНОВКИ.

- ПРОЧИТАТИ УЛЮБЛЕНІ ДИТЯЧІ КНИГИ БАТЬКІВ. ВИЗНАЧИТИ ДЛЯ СЕБЕ ОДИН НАЙКРАЩИЙ ТВІР ІЗ МАМИНОГО І ТАТОВОГО ПЕРЕЛІКІВ КНИГ.

- ВИГОТОВИТИ РЕКЛАМНУ ЛИСТІВКУ ДЛЯ ОДНОКЛАСНИКІВ "ПРОЧИТАЙ УЛЮБЛЕНУ КНИГУ МОЇХ БАТЬКІВ!"

- ПРЕЗЕНТУВАТИ СВОЮ РОБОТУ В ПРОЕКТІ.

ЗАВЕРШАЛЬНИМ ЕТАПОМ Є КОЛЕКТИВНЕ ЗАВДАННЯ:

- ОРГАНІЗУВАТИ КНИЖКОВУ ВИСТАВКУ "ДИТЯЧА КНИЖКОВА ПОЛИЦЯ НАШИХ БАТЬКІВ".

- ПІДГОТУВАТИ СВЯТКОВУ ПРЕЗЕНТАЦІЮ РОБОТИ У ПРОЕКТІ, ЗАПРОСИТИ БАТЬКІВ.

ОПТИМАЛЬНИМИ МЕТОДАМИ ДОСЛІДЖЕННЯ ТАКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ СТАНУТЬ ОПИТУВАННЯ, АНКЕТУВАННЯ, АНАЛІЗ, ПОРІВНЯННЯ, ОЦІНЮВАННЯ, СИНТЕЗ.

УЧНІ З НЕАБИЯКИМ ІНТЕРЕСОМ ВІДШУКУВАЛИ ІНФОРМАЦІЮ ЗА ТЕМОЮ. МАЛИ МОЖЛИВІСТЬ ПРОЯВИТИ БІЛЬШУ ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ ДО ЧИТАННЯ НА ПРИКЛАДІ ВЛАСНИХ БАТЬКІВ. ПІСЛЯ СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ ДІТИ РОЗУМІЮТЬ, ЩО КОМП’ЮТЕР МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ІГОР, АЛЕ Й ДЛЯ ПОШУКУ РІЗНОЇ ЦІКАВОЇ ІНФОРМАЦІЇ, ЯКА ПОТРІБНА В НАВЧАННІ, ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПРЕЗЕНТАЦІЙ ТОЩО. РОЗПОВІДІ УЧНІВ БУЛИ НАПОВНЕНІ ПОЗИТИВНИМИ ВРАЖЕННЯМИ ТА ЕМОЦІЯМИ ВІД ВИКОНАНОЇ РОБОТИ.

ПІД ЧАС УРОКУ ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ З ТЕМИ «РОЛЬ КНИГИ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ» ЗАДАЮ ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ: «ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ КНИГИ І ЧИТАННЯ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ?». УЧНІ АКТИВНО ВІДШУКУЮТЬ ЗАГАДКИ ПРО КНИГУ, ДО РОБОТИ ВАРТО ДОЛУЧИТИ ВИСТУП БІБЛІОТЕКАРА, СТАТИСТИЧНІ ДАНІ ПРО ЧИТАЧІВ ШКОЛИ ДОЗВОЛЯТЬ ЇМ ВКЛЮЧИТИСЯ В УСВІДОМЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ І НАМІТИТИ ШЛЯХИ ЇЇ РІШЕННЯ: «ЩО МИ ЗНАЄМО ПРО ПРОБЛЕМУ РОЛІ КНИГИ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ? ЩО ХОЧЕМО ЗНАТИ? ЯК ДІЗНАТИСЯ?» ПРЕДМЕТОМ ДОСЛІДЖЕННЯ СТАЄ КНИГА. ОРГАНІЗОВУЮ РОБОТУ В ГРУПАХ.

ПЕРША ГРУПА РОЗПОВІДАЄ ПРО АНАТОМІЮ КНИГИ (ОБКЛАДИНКУ, КОРІНЕЦЬ, ФОРЗАЦ, ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ, КНИЖКОВИЙ БЛОК… ДРУГА ГРУПА ГОТУЄ ПОВІДОМЛЕННЯ «ПУТІВНИК ПО КНИЖКОВИХ СТОРІНОК» (ТИТУЛЬНИЙ АРКУШ, ПЕРЕДМОВА, ЗМІСТ, ДОВІДКОВИЙ АПАРАТ, ІЛЮСТРАЦІЇ ТОЩО). ТРЕТЯ ГРУПА СИСТЕМАТИЗУЄ МАТЕРІАЛ ПО ТЕМІ: «ІСТОРІЯ КНИГИ». ДІТИ ШУКАЮТЬ ВИСЛОВЛЮВАННЯ ВІДОМИХ ПИСЬМЕННИКІВ ПРО РОЛЬ КНИГИ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ.

НАСТУПНИМ ЕТАПОМ Є ЗАПИТАННЯ:

УЧНІ РОБЛЯТЬ ВИСНОВКИ І ПІДХОДЯТЬ ДО ЗАВЕРШАЛЬНОГО ЕТАПУ - РЕФЛЕКСІЇ: ДІЛЯТЬСЯ ВРАЖЕННЯМИ ВІД ЧИТАННЯ УЛЮБЛЕНИХ КНИГ.

ОТЖЕ, ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ВПЛИВАЄ НА ФОРМУВАННЯ ЇХ ЧИТАЦЬКИХ ІНТЕРЕСІВ.

ВИКОРИСТАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ ДАЄ МОЖЛИВІСТЬ ДОПОВНИТИ УРОКИ РІЗНОМАНІТНОЮ ІНФОРМАЦІЄЮ, А РІЗНІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАОХОЧУЮТЬ ДІТЕЙ ДО РОБОТИ.