Innlednign: Ansatte i skolen må forholde seg til flere lover og regler. De viktigste for oss er blant annet .......
Alle elever har rett til å ha et trygt og godt skolemiljø som fremmer helse, trivsel og læring.
Det er nulltoleranse mot mobbing i skolen. Det er elevenes egen opplevelse av hvordan de har det på skolen, som er avgjørende. Skolen skal sørge for at alle elever har det trygt og godt på skolen
Alle som jobber på skolen skal følge med på at elevene har det bra på skolen. Hvis en voksen på skolen vet om – eller tror – at en elev blir mobbet, plaget, eller på andre måter ikke har det bra, skal hun eller han alltid
gripe inn og stoppe krenkelsen med en gang, hvis det er mulig
si ifra til rektor
undersøke det som har skjedd
Rektor har ansvar for å lage en plan og sette inn tiltak for at eleven igjen får det trygt og godt på skolen igjen. Dette kalles for skolens aktivitetsplikt.
Du kan lese mer om kapittel 9A her
GISKE SITT ARBEID FOR ET GODT SKOLEMILJØ, ØKT TRIVSEL OG NULL MOBBING
MÅL: Alle elevene skal oppleve å ha et godt og trygt skolemiljø på Giske. Det skal ikke være noen form for mobbing på skolen, i fritid eller på nett. Vi har absolutt nulltoleranse!
Slik forebygger vi på skolen:
Skolen har utarbeidet et årshjul for alt arbeid med et trygt og godt miljø (§9a).
Ledelsen samler klassene trinnvis i mediateket første skoledag. Mobbing er tema som blir tatt opp.
Ledelsen besøker alle nye 8. klasser i forbindelse med oppstart. Skolens holdninger mot mobbing blir presentert.
Giske er en mobilfri skole. Det betyr at praksis er at elevene ikke bruker telefonen sin i skoledagen.
Felles foreldremøter. Mobbing er alltid et tema.
Elevundersøkelsen. Kontaktlærer får resultatet for sin klasse. Dersom den viser mobbing, skal det settes inn tiltak for å avdekke og sette en stopper for mobbingen.
Elevrådet har egen kampanje mot mobbing hvert år.
Skolens plan for et trygt og godt skolemiljø tas opp av elevråd ved valg av nye elevrådsrepresentanter.
Elevene skriver under på skolens trivselskontrakt. Denne er utarbeidet av elevrådet i samarbeid med elevrådskontakt og skolens ledelse.
Mobbing nevnes ved FN- markering 24. oktober.
Mobbing og trivsel er tema i alle taler til elevene.
Skolens arbeid med et trygt og godt skolemiljø er tema i FAU- og SMU-møter årlig.
Lov om grunnskolen og den vidaregåande opplæringa (opplæringsloven) er regelverket du må forholde deg til når du jobber i skolen og SFO. Opplæringsloven handler om hvilke rettigheter og plikter som er forbundet med opplæring og skolegang i Norge.