Kokkuvõte nädalast

ESMASPÄEV

Peale 1. tundi kogunes kogu koolipere fuajeesse, kus algustati ühiselt teadusnädalat. Iga klass kogunes kokku ja sai endale ühe tahvelarvuti ja QR-koodi. Iga klass luges koodi, läks Padlet- keskkonda ja pani kirja, mis neil seostub teadusega. Mõtteid oli erinevaid. Kõlama jäi arvamus, et teadus on miskit keerulist ja tarka. Eks siis nädala pärast vaatame, kas arvamus on sama.

Lisaks ühistele tegevustele tegeleb ka iga klass omal moel teaduse-teemadega. Näiteks 4. klassi stendile ilmus uute teadmiste alla tuntud eesti astrofüüsiku Jaan Einasto pilt.

1. klass aga mõtles pikemalt, mis see teadus on ning igaüks sai oma arvamuse välja öelda. Ühiselt meisterdati ka erinevaid kosmosesõidukeid, sest kes teab, kus ja millega tulevikus liikuda tuleb?!

Meie 7. klass käis aga Saaremaa Ühisgümnaasiumi Keskkonnahariduskeskuses, kus osales õpitoas "Kalad - välistunnused ja siseehitus". Tegemist on õpitoaga, kus tutvutakse kalade välisehitusega ning saadakse ka kogemus kala lahkamisel. Meie õpilased lahkasid ahvenat, mis oli püütud Nasva jõest. Kogemus ise oli õpilastele uudne ja tüdrukutele tundus see isegi õudne, kuid kõik said edukalt hakkama! Kõlama jäi siiski mõte: Oli üks huvitav päev, sai teada, mis kalal kehas on.

TEISIPÄEV

Teisipäeval mõtiskles 2. klass, et mis see teadus siis ikkagi on. Üheskoos jõuti arvamusele, et teaduse juures on ikka kaks olulist märksõna: tarkus ja leiutamine. Kuna leiutamine tundub nii põnev, siis asuti ka üheskoos leiutama - robotit, mis teeks meie igapäevaelu lihtsamaks. Mõtteid oli hetkega palju ja koheselt hakkas pliiats paberil erinevaid kujundeid joonistama. Elevust kui palju!

6.-9. klass olid aga ametis erinevate teadusharudega - nimelt oli igal klassil ülesandeks humanitaar-, täppis-, sotsiaal- ja loodusteadust tutvustavate videolõikude filmimine. Tulemust näeb siit: https://www.youtube.com/watch?v=RUrYb8GMi28

Samal ajal kui 2. klass roboteid välja mõtles ning 6.-9. klass videolõigukesi "püüdsid", käis meie 4. klass arvutiklassis tähti vaatlemas. Rakendus Stellarium annab võimaluse luua silme ette planetaariumi, mis viib sind tähistaevale lähemale. Nii veetsidki meie neljandikud müstilise tunni uurides taevatähti ja täites õpetaja Merle koostatud töölehte.

Nimetatud rakenduse saab alla laadida siit: http://www.stellarium.org/

KOLMAPÄEV

Tänane päev oli ohooo kui põnev! 8. klass käis Saaremaa Ühisgümnaasiumi Keskkonnahariduskeskuses huulepalsamit valmistamas. Peale töötuba jõuti õnnelikult koolimajja tagasi, kaasas väga armsad topsikesed, mida avades täitus ruum mõnusa apelsinilõhnaga - oma kätega oli valmis tehtud huulepalsam!

Põnevust jätkus aga ka koolimajja - kaks 9. klassi õpilast käisid meie kooli pisematele teadusteatrit tegemas. Melani ja Eliis olid eelnevalt selgeks õppinud 6 katset, mida nüüd teistele näitama ja selgitama asusid. Katsed köideti kokku e-raamatuks http://www.calameo.com/read/00427335674988172d16e.

NELJAPÄEV

Neljapäeval tutvustasid meie kooli meedia- ja robootikaring enda tegemisi. Täitsa põnev oli vaadata õpilaste tehtud animatsiooni ja robotite maadlust. Ka huvilisi jätkus kuhjaga!

Toimus ka liikuv osaluskohvik, mille raames arutleti, kuidas teadust ja koolielu lõimida. Samuti kaardistati omadusi, mis peaksid olema ühel teadlasel. Huvitav mõte oli see, et ei olegi vaja teadust ja koolielu lõimida, sest teadus on igal pool (märk sellest, et nelja päeva jooksul olid õpilased õppinud teadust märkama). Samas leiti ka, et teadusnädalaid võiks olla rohkem ja õpetajad võiksid oma ainetundidesse teadust rohkem sisse tuua, sest see on põnev. Teadlase olulisemateks omadusteks arvati, et teadlane peab olema kogemustega, nutikas, teadlik, osav ja koostöövalmis.

Teadus on tasapisi jõudnud kõikjale meie ümber..ja võib öelda, et teadusnädal on küll endaga kaasa toonud selle, et nüüd mõtleme igapäevase elu ja teaduse vahelistele seostele palju rohkem. Klassides on esile tõstetud teaduslikud raamatud ja õpilased huvituvad mõttest "Mis siis kui!?" Näiteks 2. klassi poisse huvitas, mis saab mee-vee-õli-piirituse segust kui seda segada - ei olnud pikka mõtlemist, asuti kohe tegutsema!

REEDE

Reedeks olime kooli külla kutsunud Psühhobussi, kes meile 90-minutilise haridusliku teadusteatri korraldasid. Põnevust jätkus nii suurtele kui ka väikestele! Teadmisi jagati nii aju kui mälu teemadel, tehti põnevaid katseid ning pandi proovile koolipere võimed.

Kõige pikemas vahetunnis toimus Kahoot, mis pani proovile meie koolipere teadmised. Kahoot: https://play.kahoot.it/#/k/0cdfbe90-7720-40a3-b240-23eb2077090d. 1.-5. klassi segameeskondadele tegime Kahooti natukene lihtsamaks https://play.kahoot.it/#/k/679deacf-af05-4d4a-abb0-7b8a9170c21a Küsimused olid koostanud ja üles otsinud meie õpetajad.

ESMASPÄEV

Esmaspäeval panime oma projektile punkti! Iga klass esitles nädala jooksul valminud leiutisi - mõtteid oli erinevaid ja vahvaid. Näiteks 2. klassi lapsed olid oma ettekanded videole võtnud.

2.klass.mp4

Üheskoos vaadati valminud videot teadusharudest ning nutiorienteeruti QR-koodide abil koolimajas, kus tuli üheskoos erinevaid ülesandeid lahendada. Näiteks tuli otsida tuntud teadlaste mõtteteri või lahendada nuputamisülesannet. Meie kogunemine lõppes autasustamisega, kus kõik osalejad said mainitud ja tänatud.

Samuti vaadati tagasi ja pandi kirja arvamus, et mis see teadus ikkagi on, nüüd kus teadusnädal selja taga. Arvamust sai avaldada ka terve nädala kohta.

Peale tunde mindi koos kooliperega õue, et üheskoos veel nädala jooksul saadud teadmisi kinnistama - orienteeruma Loquiz-äpi abil! Mängu on võimalik mängida kui Sul on äpp Loquiz, oled Salmel ning sisestad kasutajanimeks teadusnädal ja parooliks 1988.