Saku Gümnaasiumi kuukiri
September 2024
Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige
Mul on väga hea meel, et Saku Gümnaasiumi kuukiri on leidnud nii vanemate kui õpilaste poolt sooja vastuvõtu. Seetõttu jätkame selle väljaandmist ka alanud õppeaastal. Loed selle õppeaasta esimest kuukirja, mis keskendub septembris 2024 aset leidnud sündmustele.
Saku Gümnaasium on roheluses paiknev aktiivne kogukonnakool, mille ajalugu ulatub 1931. aastasse. Just see oli aasta, mil Saku Heategev Selts asutas Saku Tehaste Erakooli. Juba järgmisel reedel, 18. oktoobril tähistame meie armsa kooli 93. sünnipäeva. Kutsun kõiki osalema sünnipäevakaardi kujundamises. Selle aasta teema on "Kooli hing". Kaart võib olla nii käsitsi joonistatud kui ka digitaalne. Täpsem info on kõigile saadetud Stuudiumis.
Rõõmustan alanud aastale mõeldes selle üle, et meie koolil on lõpuks koosloomes valminud ja terviklik visuaalne identiteet. Loodan, et olete kõik seda juba märganud. Rakendame seda hoolikalt ja täpselt, et ka seeläbi kasvatada meie ühtsustunnet.
Saku Gümnaasiumi arengukavast lähtuv strateegiline fookus on jätkuvalt enesejuhtimise oskuste arendamisel ja selleks vajalike tingimuste loomisel. Kujundame õpilastega koos mõtestatud õpiteekonda, toetame õpilase uudishimu ja õpirõõmu ning arendame oskust õppida, sihte seada ja julgust katsetada. Nagu ikka, on igal õppeaastal ka mõned suuremad fookusteemad. Alanud õppeaastal on nendeks:
turvaline koolikeskkond ja selleks teadus- ja tõenduspõhise Kiusamisvaba Kooli programmi rakendamine, mis nõuab nii vanemate, õpilaste kui õpetajate ühist pingutust;
ennastjuhtivaks õppija kujunemiseks vajalikud teadmised ja oskused. Selleks rakendame alanud õppeaastast Saku Gümnaasiumi koostöömudelit, mille raames toimuvad koolisiseselt igakuised õpetajate õpiringid eesmärgiga luua ühine arusaam erinevate teemade (õpistrateegiad, õpiuskumused, õpimotivatsioon jne) kasutamiseks õppetöös ning jagada omavahel teadmisi, praktikaid ja kogemusi.
ettevalmistused 2025/2026. õppeaastaks, mis on seotud meie uue õppehoone valmimisega, ent nii sisulises kui korralduslikus vaates mõjutab kogu põhikooli astet.
Alanud õppeaastal on jätkuvalt ka kümneid sündmusi, mida oodata. Septembris toimus traditsiooniline Mihklipäeva laat, mis kujunes kõigile kauplejatele väga edukaks ja pakkus rohkelt rõõmu ostlejatele. Jõulukonstert ja jõuluaktused, Playback, seniseid koolimuusikale kokkuvõtvad kontsert-etendused, Jüriöö jooks, gümnaasiumiastme kevadball ning enne suvevaheaega pärast 11-aastast pausi toimuv Saku Gümnaasiumi kooliolümpia - need on vaid mõned näited sündmustest, mis rikastavad meie koolielu ja pakuvad ühtlasi kõige ehedamat võimalust nautida õpilaste ning õpetajate koostöös sündivaid elamusi. Kutsun üles osalema ja panustama.
Väga olulisel kohal on jätkuvalt koostöö lapsevanematega. Seda nii klassi tasandil kui ülekoolilises vaates. Teie märkamised, panustamine ja lahenduskeskne tegutsemine on meie õpetajatele suureks toeks. Siinkohal on mul rõõm tänada lapsevanemaid Taavi Puuorg, Kätlin Lahi, Mari Niinemaa, Hilly-Helena Tammessaarm, Anneli Karu ja Kersti Junalainen. Tänan, et viisite 4. oktoobril toimunud õpetajate päeval meie koolitöötajatele läbi töötubasid, millest võttis osa 74 tänulikku õpetajat!
Lõpetuseks loodan, et meie kõigi süda saab eelseisval õppeaastal olema täidetud lahkuse, hoolivuse, sõbralikkuse ja aususega.
Keit Fomotškin, koolijuht
SPORT
18. septembril toimusid Harjumaa koolidevahelised staadioniteatejooksu võistlused, kus Saku Gümnaasium oli esindatud 50 õpilasega ning kust toodi kaasa rohkelt medaleid. Koondarvestuses saavutas Saku Gümnaasium 1.–9. klasside arvestuses I koha ning 10.–12. klasside arvestuses II koha.
23.–27. septembrini toimus Saku Gümnaasiumis spordinädal, mille raames viidi igal päeval läbi erinevatele klassikomplektidele mõeldud sporditegevusi. Esmaspäeval alustasid 3. klassid maastikumänguga, samas kui 8. ja 9. klasside õpilased osalesid frisbee-turniiril, kus iga klassi esindas üks meeskond, ning ülejäänud õpilased said osa võtta orienteerumisest. Lisaks käisid 8. klassi õpilased heategevuslikul Mesikäpa teatejooksul. Teisipäeva hommik algas 2. klasside maastikumänguga, millele järgnes 4. klasside rahvastepalli turniir. Kolmapäeval võistlesid 5. klasside õpilased rahvastepallis ning 1. klassidele toimus traditsiooniline õunajooks, mille lõpus jagati osalejatele tänukirjad ja õunad. Neljapäeval toimus 6. ja 7. klasside õpilastele krossi-teatejooks, kus iga klassi esindas 5 tüdrukut ja 5 poissi, samal ajal kui teised õpilased osalesid fotojahil. 3. klassid võistlesid teisipäevast reedeni 6x25 m segateateujumises. Gümnaasiumiõpilased osalesid teisipäevast neljapäevani kolme ala väljakutses, kus pandi end proovile ämblikuvõrgu läbimises, takistusrajal ja footgolfis.
Tegevused olid põnevad ja positiivseid emotsioone oli rohkelt.
MÄRKAMISED
13. septembril toimus Tallinna Ülikooli Pedagoogika Arhiivimuuseumis 14. väikeste kodu-uurijate tänupäev. Meie koolist osales üle-eestilisel võistlusel “Minu hea õpetaja” 6 õpilast. Kokku laekus konkursile 102 tööd. Võidutööga tuli koju meie kooli õpilane Minni Laugen, kes uuris oma vanaema Regina kooliaja kohta.
1. SEPTEMBER SAKU GÜMNAASIUMIS
Pühapäeval, 1. septembril toimusid Saku Gümnaasiumis 1. klasside aktused, traditsiooniline rongkäik ja kooliaasta avaaktus. Kooliteed alustas 132 esimese klassi õpilast. Kokku alustas 2024/2025. õppeaastal Saku Gümnaasiumis kooliteed 1550 õpilast. Sellega on Saku Gümnaasium õpilaste arvu poolest suuruselt kolmas üldhariduskool Eestis.
Koolijuht Keit Fomotškin sõnas aktustel, et Saku Gümnaasium on roheluses paiknev aktiivne kogukonnakool. Kool keskendub õppija heaolule, toetades teda kogu koolitee vältel ja aidates tal kujuneda elurõõmsaks ja arukaks isiksuseks.
Alanud õppeaastal on Saku Gümnaasiumis jätkuvalt fookuses õpilaste enesejuhtimise oskuste arendamine, mille raames tegeletakse süvitsi erinevate õpistrateegiate õppimise ja katsetamisega. Olulise uuendusena asutakse kooliüleselt rakendama Kiusamisvaba Kooli programmi (KiVa). Ikka selleks, et tegeleda süsteemselt kiusuennetusega ja luua veelgi turvalisemat koolikeskkonda.
„Kiusul ei ole meie koolis kohta. Mitte keegi ei tohi olla kiusatud ei koolis, väljaspool seda ega veebikeskkonnas. Kui see siiski juhtub, peame olema julged sekkuma ja ütlema STOP, kiusatavat kaitsma ja toetama. Mitte ükski koolipere liige ei tohi jääda kõrvale ega tunda end üksikuna, vaid peab tundma end hoitud ja hinnatuna“, ütles koolijuht Keit Fomotškin suurel avaaktusel. Juhtkonna, õpetajate ja õpilaste esindaja poolt sõlmiti ka koolirahu leping, et koolirõõm oleks kättesaadav õpilastele, õpetajatele, koolipersonalile ja vanematele.
Saku Gümnaasiumil on alanud õppeaastast ka uuendatud visuaalne identiteet. Kooliaasta avaaktuse lõpetaski uue kooli lipu heiskamine.
Pildid rongkäigust on leitavad siit.
AVATI KOOLI KAASAVA EELARVE VÕIDUPROJEKT
2. septembril avasid kooli kaasava eelarve võiduidee esitaja Perkel Kõrgesaar (9.e) ja koolijuht Keit Fomotškin kaasava eelarve võiduprojekti. Saku Gümnaasiumi esimese kaasava eelarve fookuses olid liikuvamad vahetunnid. Kevadel toimunud hääletuse käigus osutus nelja lõpphääletusele jõudnud idee seast võitjaks piljardi- ja õhuhoki laua komplekti idee.
Piljardilaua avalöök tehti põhikooli õppehoone fuajees, kus saab ka edaspidi piljardit mängida ja oma oskuseid proovile panna.
👉Piljardi mängimiseks pöördu palun kooli administraatori poole, kus saad panna kinni aja ja laenutada kokkulepitud ajal õpilaspileti alusel mängimiseks vajalikud kiid ning pallid. Laud on kasutamiseks vahetunnil ja pärast tundide lõppu kuni kella 18ni.
👉Õhuhoki mängimiseks pöördu palun põhikooli spordikeskuse poolse administraatori poole. Saad samuti aja kokku leppida ning laenutada õpilaspileti alusel vajalikud mänguvahendid. Õhuhoki laud on kasutamiseks vahetunnil ja pärast tundide lõppu kuni kella 15ni.
👉Hoiame üheskoos nii piljardi- kui õhuhoki lauda ja nende abil mõistagi ka liikumisaktiivsust!
1. KLASSI ÕPILASED TUTVUSID ÜHISTRANSPORDIGA
12. septembril tutvusid 1. klasside õpilased ühistranspordi kasutamise reeglitega Põhja-Eesti Ühistranspordikeskus poolt läbi viidud baaskoolitusel.
Suur aitäh koolituse läbiviijatele!
6.c Saku terviserajalt korjatud prügiga
Foto: Kärt Kangur
OSALESIME AKTSIOONIS MAAILMAKORISTUSPÄEV 2024
Selleks tegime üheskoos olulisi samme puhtama keskkonna nimel:
kogusime mittetöötavaid väikelektroonika seadmeid;
koristasime kooli ümbrust, Saku mõisaparki ning Saku terviserada.
Maailmakoristuspäeva eesmärgiks oli leida just pisiprügi ning veipe. Meie kooli 6. klassi õpilased leidsid koristamise käigus kõiksugu prügi - riideid, koeratrakse, metallijuppe ja muud põnevat. Suurimaks üllatused olid aga tohutu hulk alkoholipudeleid ja seitse veipi.
Soovime panna kõigile südamele, kui oluline on hoida meie kodukant puhtana. Selleks viskame alati prügi prügikasti, mitte maha! Igaühe panus loeb!
Aitäh kõigile, kes panustasid!
6.f klassi õpilaste poolt leitud kooliümbruse prügi
Foto: Julija Kuldvee
MIHKLIPÄEVA LAAT
27. septembril Saku Gümnaasiumi traditsiooniline 3. klasside Mihklipäeva laat, mis tõi kokku rõõmsaid müüjaid ja külastajaid. Laadal pakuti nii ise valmistatud maiustusi kui erinevat käsitööd. Täname kõiki 3. klasside õpilasi, õpetajaid ja vanemaid. Oli erakordselt meeleolukas laat ja seda tänu teile!
Esmakordselt osales laadal ka KiVa tiim, kes tutvustas KiVa (Kiusamisvaba Kool) programmi ning kogus laadaliste käest häid soove. Iga laadaline sai võimaluse kirjutada koolile hea soovi, mis asetati soovikasti. Tänutäheks said soovide kirjutajad valida endale KiVa sõnumiga rinnamärgi, millel olid erinevad sõnumid ("Olen sõbralik ja hooliv", "Koos peatame kiusamise", "Kedagi ei jäeta maha", "Kiusule kriips peale").
Kogunenud soovidest luuakse KiVa heade soovide poster, mis aitab levitada headust üle kogu kooli. Nõnda loome ja hoiame ühiselt turvalist koolikeskkonda.
REBASTE NÄDAL
16.–20. septembril toimus meie koolis traditsiooniline rebaste ristimise nädal, mille eesmärgiks oli lõimida 10. klasside õpilased lõbusate tegevuste ja mängude kaudu gümnaasiumiperre. Selle aasta teemaks oli "Loomaaed", mis tõi kaasa palju loomingulisi ja humoorikaid hetki. 12. klasside õpilased hoolitsesid selle eest, et nende rebased oleksid igaks päevaks varustatud lõbusate kostüümidega, mis peegeldasid loomaaia tegelasi. Nädala jooksul said rebased proovile panna oma meeskonnavaimu ja loovuse erinevates ülesannetes. Toimusid mitmed meeleolukad võistlused, nagu käruralli, köievedu, õuna söömise võistlus ja palju muud. Lisaks valmistati ette ristimistseremoonia tants ja luuletus oma jumalatele, mida esitati nädala lõpul toimunud suurel ristimistseremoonial. Pärast tseremooniat said kõik 10. klasside õpilased "ametlikult" gümnaasiumipere liikmeteks. Selle aasta rebaste rändkarika pälvis G10-1. Suur aitäh kõigile, kes panustasid selle nädala kordaminekusse ja eriline tänu peakorraldajatele - Martha-Ly Lilleorg ja Johanna Lotte Puuorg ning nende juhendajale Kristina Šadeiko-Liivale!
KiVa meeskond
SAKU GÜMNAASIUM ON AASTAST 2024 KIVA KOOL
KiVa on teadus- ja tõenduspõhine kiusamisvastane programm, mille eesmärgiks on kiusamise ennetamine ja kiusujuhtumite lahendamine.
🧐👉Kiusamine ei ole see, kui ühel päeval sõbrad tülli lähevad või vaieldakse oma klassikaaslasega. Kiusamine on olukord, kui korduvalt ja meelega kahjustatakse kedagi, kes on kaitsetu. Kiusamine võib olla verbaalne ja füüsiline. Samuti on väga problemaatiline ka küberkiusamine.
😔 Seega – kui märkad, et kedagi kiusatakse, siis anna meile teada! Ootame koostööd nii õpilaste, õpetajate kui ka lapsevanematega.
Lapsevanemad, teile vajalik miniõpik asub siin.
Lisainformatsiooni ja infot KiVa tiimiliikmete kohta leiab siit ja alati saab külastada ka Kiusamisvaba Kool veebilehekülge!