Saku Gümnaasiumi kuukiri

November 2024

Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige

Saku Gümnaasium on roheluses paiknev aktiivne kogukonnakool. Rõõm on tõdeda, et meie koolis rakendatavate koostööpraktikate vastu tuntakse aina enam huvi. Novembris külastasid meie kooli Tartu linna koolijuhid, Põlva Kooli huvijuhid ja Kuressaare Nooruse Kooli juhtkonna liikmed. Samal ajal esindasid meie õpilased kooli erinevatel olümpiaadidel, konkurssidel ja spordivõistlustel ning tegid seda igati silmapaistvalt. Suur tänu kõigile õpilastele, kes hindavad õppimist, liikumisrõõmu ja sellega kaasnevat pingutust ning väärtustavad kooli esindamist. Südamlik tänu ka meie õpetajatele ja treeneritele, kelle tugi ja pühendunud töö aitab luua koolirõõmu ja innustab õpilasi andma endast alati parimat!

Novembris startisime selle õppeaasta ühe suurima ja erinevaid õppeaineid lõimiva projektiga, milleks on Saku Gümnaasiumi kooliolümpia. Kuu keskel toimus klasside vahel riikide loosimine. Lisaks moodustati Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängude komitee, arutati kooliperega olümpiahariduse perioodi tegevuskava. Detsembris jätkatakse jõudsalt ettevalmistusi kooliolümpiamängude aasta avamiseks, mis toimub 13. jaanuaril 2025. Taaselustame viimati 2014. aasta septembris toimunud kooliolümpiamängude traditsiooni ja inspireerime seeläbi õpilasi saavutama oma täit potentsiaali nii spordis kui ka elus. Saku Gümnaasiumi kooliolümpiamängud toimuvad 5. juunil 2025. 

Kuu krooniks oli kindlasti Eesti Teadusagentuuri poolt korraldatava üle-eestilise õpilasleiutajate konkursi raames Saku Gümnaasiumile omistatud parima kooli tiitel. See on vägev saavutus, milles on väga oluline roll meie õpetaja Eleri Troskal, kõigil õpilasleiutajatel ja nende lähedastel. Suur-suur tänu teile kõigile! Oleme uhked ja tänulikud.

Jõulud on imeline aeg. Selleks, et saada kätte see päris jõulutunne, soovitan tulla 18. detsembri õhtul kell 19.00 algavale Saku Gümnaasiumi jõulukontserdile, mille eel on avatud ka heategevuslik jõulukohvik.

Toredat detsembrit ja imelist jõulutunnet meile kõigile!

Keit Fomotškin

koolijuht

SPORT

Rahvastepall. 13. novembril toimusid Harjumaa koolidevahelised rahvastepalli võistlused 4.-5. klassi poistele. Turniir toimus Saku Valla Spordikeskuses ja kokku osales 32 võistkonda. Saku Gümnaasium osales kahe võistkonnaga. 3. koha saavutas üks võistkondadest, kes otsustavas mängus alistas Kindluse Kooli I tiimi geimidega 2:1. Võitis Viimsi Kool ja teise koha saavutas Aruküla Põhikooli I võistkond. 

Harjumaa meistrivõistlustel Kiili spordihoones saavutas Saku Gümnaasiumi 4.-5. klasside tüdrukute võistkond esikoha, võites 2:1. Viimases mängus võitlesid tüdrukud kaotusseisust end esikohale. Mängu lõpetas Mariette, kes koos kapten Melaniega vastaste viimased mängijad elimineeris. Teise koha sai Haabneeme Kool ja kolmanda koha saavutas Tabasalu Kool.

Toimusid ka Harjumaa koolidevahelised rahvastepallivõistlused 1.–3. klassi õpilastele. Meie kooli poisid näitasid suurepärast mängu ja saavutasid 24. võistkonna seas tubli 5. koha. Tüdrukud jõudsid poodiumile, võites 17 kooli konkurentsis auväärse 3. koha.

1.-5. klasside rahvastepalli kompleksarvestuses jäi meie koolil esikohast lahutama vaid üks punkt. Sellegipoolest saavutasime sellel aastal kokkuvõtteks kõrge 3. koha!

Korvpall. 6. novembril toimus Harjumaa koolidevaheline korvpallivõistluse finaal 8.–9. klassi poistele. Meie poisid näitasid alagrupimängudes suurepärast mängu, mis tagas neile pääsu finaalturniirile. Tihedas konkurentsis saavutasid nad finaalis tubli 4. koha.

25. novembril toimusid Harjumaa koolidevaheline meistrivõistluste finaalturniir korvpallis 6.-7. klassi poistele. Osales kuus paremat kooli, kes olid jagatud kahte alagruppi. Saku Gümnaasium alistas alagrupi esimeses mängus tulemusega 41:22 Laagri Kooli aga teises mängus pidime tunnistama Kiili Gümnaasiumi I tiimi paremust. Seda tulemusega 29:48. Poolfinaalis tuli meile vastu Haabneeme Kool, kellest olime paremad seisuga 43:23. Finaalis tuli teist korda tunnistada Kiili Gümnaasiumi I tiimi paremust seisuga 21:37. Kokkuvõtteks meie kooli võistkonnale kõrge 2. koht. 

KOOLIOLÜMPIAMÄNGUD

Saku Gümnaasiumis on alustatud ettevalmistusi kauaoodatud kooliolümpiamängudeks, mis toimuvad 5. juunil 2024. Meie kooli ajaloos on olümpiamängud seni toimunud vaid korra, 18. septembril 2004. Nüüd soovime seda kogukonda ühendavat traditsiooni taaselustada.

Kooliolümpiamängud koosnevad kahest osast: jaanuarist maini kestvast olümpiaharidusperioodist ja suurest spordipeost juunis. Lisaks loodame avada 5.–9. klasside õppehoone juures asuva uue kergejõustikustaadioni, mis lisab sündmusele veelgi erilisust.

Aitäh kõigile, kes on oma ideede ja panusega ettevalmistusi toetanud! Ka riikide loosimine on juba toimunud ning võistkonnad moodustatud. Vaata loosimise videot siit.

OLÜMPIAADID JA KONKURSSID

Keemia olümpiaadi koolivoor. 7. novembril toimus Saku Gümnaasiumis keemiaolümpiaadi koolivoor põhikooli ja gümnaasiumiastme õpilastele. Osales 28 keemiahuvilist õpilast. Tulemused on nähtavad siit.  Aitäh juhendajatele ning palju õnne võitjatele!

Nuputa koolivõistlus. 4.-7. novembril toimus 5.-7. klasside Nuputa võistluse koolivoor. Tulemused on nähtavad siit. Palju õnne võitjatele ja aitäh juhendajatele! 

Muusikaolümpiaad. Toimus muusikaolümpiaad, kus õpilased panid proovile oma muusikalised teadmised ning tegid loovesitusi. Tulemused on nähtavad siit.  Aitäh kõigile osalejatele ja juhendajatele!

Geoguessr'i turniir. 14. novembril võtsid 7.-9. klassid mõõtu võistkondlikul Geoguessr-i turniiril. Teemaks oli Euroopa ja kokku tuli leida viies 3-minutilises voorus Google Street View järgi võimalikult täpne asukoht Euroopa kaardil. Osalejaid oli kokku 28. Võitjad on nähtavad siit. Aitäh osalejatele. 

Geograafiaolümpiaadi tulemused. 25. novembril võtsid 7.-9. klasside õpilased mõõtu oma geograafiaalastest teadmistes. 9. klassidest osales 10 õpilast, 8. klassidest 17 õpilast ja 7. klassidest 7 õpilast. Tulemused on nähtavad siit.  Palju õnne võitjatele ja juhendajale!

Õpilasleiutajate konkurss. 29. novembril 2024 toimus Eesti Teadusagentuuri korraldatud vabariikliku õpilasleiutajate konkursi auhinnatseremoonia, kus oma leiutisi tutvustasid õpilased, kes olid valitud ligi 500 töö hulgast. Tunnustused andis üle Eesti Vabariigi president Alar Karis. Meie kooli õpilased saavutasid silmapaistvaid tulemusi. Erakordne oli ka meie kooli tulemus. Pälvisime parima kooli preemia. Žürii sõnul paistsid meie kooli õpilaste tööd silma oma kõrge taseme, sisukuse ja professionaalsuse poolest, mis on suur tunnustus meie õpetajatele ja osalenud õpilasleiutajatele.

1.C, 1.E JA 1.F KLASSI AABITSAPIDU

22. novembril toimusid 1. klasside aabitsapeod. Kõik meie kooli esimesed klassid on jõudnud tähtede õppimisel lõpusirgele. Omandatud oskused ja saadud kogemused on andnud värsketele õpilastele enesekindluse ning teadmise, et iga järgnev pingutus on samuti saavutatav ning eesmärkide seadmine viib sihile.

Vaata videokokkuvõtet 1.c, 1.e ja 1.f klassi aabitsapeost siit. 

KADRITRALL 

22. ja 25. novembril korraldasid Saku Gümnaasiumi õpilastest mängujuhid 1.-3. klassi õpilastele nii põhikooli kui algkooli õppehoones meeleoluka kadritralli, kus kohtas väga palju lustlikke Kadrisid.

Suur tänu aktiivsetele ja lõbusatele mängujuhtidele!

SUUR LEIUTAJATE FESTIVAL

Novembri lõpu nädalavahetusel toimunud Suurel Leiutajate Festivalil astusid Eesti Teadusagentuuri laval ülesse Saku Gümnaasiumi ja Kindluse Kooli õpilased. Töötubades jagati inspiratsiooni, kuidas leiutamisega algust teha, kaardistati leiutajate omadusi, tutvustati juba olemasolevaid leiutisi ning anti osalejatele võimalus need ka oma kätega valmis meisterdada.

Täname PROTO avastustehast, kes andis nooretele leiutajatele sellise vahva võimaluse oma leiutisi ka laiemalt tutvustada! Lenna, Hemili, Heneriin, Minni, Kirsi, Marta ja Matilda – oleme teie üle väga uhked! 

ERASMUS+ KOGEMUSLUGU: TEISTMOODI ÕPPETUNNID HORVAATIAS

Kuus Saku Gümnaasiumi abiturienti – Anette Ärm, Karola Heintalu, Emma Katariina Kaare, Janell Lohk, Ats Kanarbik ja Matthias Kannel – osalesid Erasmus+ projekti raames õppetundides Horvaatias. Esimesel päeval külastati koos Itaalia, Horvaatia ja Prantsusmaa õpilastega Stoni linna, kus õpilased tegid grupitööd seismilise olukorra uurimisel. Seejärel suunduti Dubrovnikisse, kus tutvuti projekti "Õppimine väljaspool klassiruumi" teemadega läbi ainetundide. Ajalootunnis tutvuti vanalinna ajalooga, geograafias vaadati üle riikide ning eriti Horvaatia geograafiline asukoht ja kaubandussuhted ning osaleti inglise keele, kunsti ja bioloogia tundides. Õpilased hindasid uudset õppevormi ja said palju huvitavat teada. Üks päev viidi Spliti linna, kus õpiti taas erinevates ainetundides. 

Selle projekti raames said õpilased õppida, suhelda eakaaslastega ning tutvusid ka kohaliku kultuuriga. 

Õpilasi saatsid õpetajad Evelin Jauk ja Piret Kaare.

PÕHIKOOLI ISESEISVA ÕPPIMISE PÄEV

11. novembril toimus põhikooli iseseisva õppimise päev. Samal ajal olid õpetajad jt koolipere liikmed kokku tulnud, et arutada 2025. aasta kooliolümpiamängude tegevuskava. Meie spordi- ja kogukonnajuht Anett tutvustas Saku Gümnaasiumi kooliolümpia esialgset tegevuskava. Toimus ka ideekorje, kus õpetajad said pakkuda mõtteid ja ettepanekuid, kuidas olümpiateemat erinevatesse ainetundidesse ja kooliellu lõimida. Ideid tuli palju ja mitmed neist teostame jaanuarist-juunini 2025 kooliolümpiamängude raames toimuva haridusprogrammi raames. 

PÕHIKOOLI ÕE STIILINÄDAL 18.-22. NOVEMBRIL

Põhikooli õpilasesindus korraldas novembri keskel sügisese stiilinädala, mille käigus oli õpilastel võimalik riietuda tavapäraselt lustlikumalt ja mitte tavapäraselt. Teemadeks olid 90ndad, triibuline teisipäev, filmi tegelane, kuulus artist ning duo päev.

Stiilinädalat kokkuvõttev videolõik on siin.

Suur tänu põhikooli õpilasesinduse liikmetele korralduse ja märkamiste eest!

FÜÜSIKA JA KEEMIA VIKTORIIN "VÄLK JA PAUK!"

29. novembril toimus Saku Gümnaasiumi gümnaasiumihoones 12. korda 8. ja 9. klasside õpilastele mõeldud maakondlik füüsika ja keemia viktoriin “Välk ja pauk!”. Osales 20 neljaliikmelist võistkonda 19. Harjumaa koolist.

Viktoriin koosnes kahekümnest küsimusest. Kuna on kultuuririkkuse aasta, olid sel korral mitmed küsimused seotud kultuuririkkuse teemaga. Esmakordselt tuli viktoriinis lahendada ka praktiline ülesanne, kus tuli skaalata dünamomeetri abil mõõta suure metallseibi massi.

Viktoriini tulemused:

1. koht Saku Gümnaasium;

2. koht Keila Kool;

3. koht Laagri Kool.

Saku Gümnaasiumi võidukasse võistkonda kuulusid: Berit Grünberg, Erlend Põllupüü, Kaja Kelder ja Mattias Rumberg.

Õnnitleme võitjaid ja täname viktoriini korraldanud õpetajaid Gerrit Kanarbik ning Anna Kikkas!

I TRIMESTRI 1.-9. KLASSIDE TUNNUSTAMINE

25. novembril ja 2. detsembril tunnustasime 1.-9. klassi õpilasi I trimestri koolisiseste aineolümpiaadide heade tulemuste ja spordivõistluste saavustuste eest. 1.-4. klassid valisid traditsiooniliselt ka klassi tegijad ehk klassi silmapaistvama õpilase, kes on klassikaaslastele nii oma õpihuvi kui käitumisega heaks eeskujuks. Igas klassis on õppeaastal kolmel õpilasel võimalik klassi tegijaks saada, kuna valiku saab teha iga trimestri lõpus. 

Täname kõiki õpetajaid, kes on noori motiveerinud ja toetanud!

10. KLASSIDE MENTORTUND 

10. klassid kuulasid oma hommikuse mentortunni raames loengut „Inimkaubandus!? Kas tõesti puudutab ka mind?“. Sirle Blumberg Sotsiaalkindlustusametist rääkis eesti noorte kogemuslugude põhjal, mis on inimkaubandus, milliseid inimkaubanduse juhtumeid Eestis igal aastal aset leiab ning kuidas noored saavad ennast nii füüsilise kui ka vaimse ärakasutamise eest kaitsta.

"TOIT JA RAVIMID" MOODULI EMÜ TOIDU- JA ÜLIKOOLIS ÕPPIMISTEEMALISED LOENGUD

31. oktoobril kohtusid 12. klassi loodusteadustega seotud mooduli õpilased Eesti Maaülikooli teadlastega. Esimesena rääkis Liis Lutter supertoitudest, probiootikumidest ja seedetrakti tervisest, selgitades, et 70% immuunsusest on seotud seedesüsteemiga. Toonika Rinken tutvustas toidu keemiat, rõhutades, et iga aine mõju organismile sõltub kogusest, ja jagas teadmisi toidu koostisosadest, sealhulgas E-lisaainetest ja saasteainetest. Kolmandana tutvustas Kätrin Zupsmann ülikooli erialasid, elamis- ja õppimisvõimalusi. Õpilased said palju uut teada ja olid väga tänulikud.

MOODULITUND TALTECH KEEMIAINSTITUUDI LABORIS

14. novembril külastasid meie abituriendid TalTech Loodusteaduste majas Keemiainstituudi laborit. Seal asuti kohe laboritööde juurde. Määrati kaasasoleva joogi ja kohaliku veevärgivee karedust. Seejärel tõestati värviliste katsetega erinevate ioonide olemasolu. Töötoa vahvaks lõpuakordiks oli suhkru söestamine konts. väävelhappega.

Õpilastele väga meeldis õppejõu Kaie Laane lahke ja põhjalik juhendamiseviis. Nad said korraks kujutleda end tulevaste üliõpilastena. Noortele meeldis labor, laborikatsed ja sealt saadud praktiline kogemus. Kahju, et laboris veedetud aeg nii kiirelt lendas. Noored oleks tahtnud seal kauemgi katsetada.

GÜMNASISTID BRÜSSELIS

6. ja 7. novembril külastasid G12-3 õpilased Johanna Helene Palm ja Martha-Ly Lilleorg Brüsselit, kus kohtusid Euroopa Parlamendi saadiku Sven Mikseriga ning käisid vaatamas Euroopa Parlamendi hoonet ja Euroopa Ajaloo Muuseumi.

Reisikulud kattis Euroopa Parlament ning oli auhind Riigivanem August Rei Sihtasutuse korraldatud essee- ja videokonkursi võidu eest.

"SOLVE FOR TOMORROW"

Saku Gümnaasiumi G10-1 õpilased Edna Põldoja, Laura Abe ja Alevtina Badjonkina ning G11-2 õpilased Marileen Valgma, Jenni Mõttus, Aari Bachmann, Kertu Kuklase, Liisi Paumere osalesid Samsungi ideekonkursil “Solve For Tomorrow”. Paraku võistkonnad viie Baltikumiülese finalisti hulka sel korral ei jõudnud, kuid tööd said kiita tugevate ideede eest.

Konkursitöö eesmärgiks oli esitada idee sellest, kuidas saada AI toel paremaks õpilaseks. On selge, et tehisaru on meie kooliellu sisenenud, nüüd tuleb selgitada, kuidas seda seal kasutada nii, et õpilased tõeliselt areneksid ning ei laseks sel lihtsalt enda eest koolitööd teha.

Palju õnne tublidele noortele! Aitäh juhendaja Kristina Šadeiko-Liivale!

10. KLASSIDE TALLINNA PÄEV

21. novembril toimus 10. klasside õpilastele inspireeriv Tallinna päev. Õpilased tutvustasid üksteisele mitme tunni jooksul Tallinna peamisi vaatamisväärsusi. Eeltegevusena olid õpilased jagatud gruppidesse, iga grupi liikmed andsid kaaslastele ülevaate ajaloost, tutvustasid erinevaid objekte ning rääkisid ka huvitavatest legendidest. Mitu tundi möödus mõnusas meeleolus pealinnas jalutades ja kõik said targemaks pealinna ajaloost.

Tallinna päeva üks osa oli ka kunstigalerii külastamine. Iga grupp leidis endale sobiva ja käis uurimas, mida kunstnikud eksponeerivad.

11. KLASS ÄMARIS

Saku Gümnaasiumi 11. klassi õpilased said 22. novembril põneva võimaluse tutvuda Eesti kaitseväe elu ja tehnikaga, külastades Ämaris Staabi- ja sidepataljoni ning Lennubaasi. Päev algas Staabi- ja sidepataljoni külastusega, kus õpilased õppisid ajateenijate igapäevaelu ja elamistingimusi, testisid relvade raskust ja sõitsid sõjaväesõidukitega. Järgnes külastus Lennubaasi, kus tutvustati M28 transpordilennukit, Robinson R44 helikopterit ja päästetehnikat. Õpilased said teada, kuidas kõik need üksused toetavad Eesti julgeolekut. 

ABITURIENDID RABAS

21. novembril läksid abituriendid Rummu rappa Harjumaal. Rabas saadi harjutada räätsadel liikumist, julgemad proovisid ka joosta. Kõigil jalad siiski kuivaks ei jäänud. Kraavide ületamiseks tuli õppida külg ees libedal purdel liikumist.

Rabametsast korjati hiliseid pohli ja raba pealt priskeid jõhvikaid.

MAROKO KULTUURI TÖÖTOAD

Noorsootöö nädala "Erinevus rikastab" raames said meie õpilased osa Maroko kultuuri töötubadest, mis hõlmasid nii teetseremooniat, taekwandod kui ka kultuuriliste eripärade ja Maroko tantsu tutvustamist.

Suur tänu Saku Vallavalitsusele ja Maroko Kultuuriselts MTÜ/The Moroccan Cultural Society NGOle korralduse eest.

KiVa "TAGASI KOOLI" ÕHTU 

20. novembril toimus Saku Gümnaasiumis KiVa programmi “Tagasi kooli” õhtu, kus lapsevanemad said tutvuda KiVa metoodikaga ja kogeda, kuidas seda koolis rakendatakse. Õhtul osalesid vanemad erinevates mängudes ja tegevustes, mis keskendusid grupikuuluvusele, kiusamise rollidele ja tunnete mõistmisele. Tutvustati ka KiVa programmi teaduslikku tausta ja tõhusust kiusamise ennetamisel. Lapsevanemad arutlesid, kuidas kodus toetada laste vaimset heaolu ning aidata luua turvalist koolikeskkonda. 

Täname kõiki osalejaid ja õhtu korraldajaid!

GÜMNAASIUMI PLAYPACK 2024

22. novembril toimus gümnaasiumi Playback etendus, mis sel aastal võttis fookusesse maailmakuulsate muusikalide jäljendamise. Kõik klassid olid jõudsalt proovi teinud, ning ka kohale kutsutud professionaalse žürii arvates oli tase väga kõrge.

Kuigi sel õhtul võitsid kõik, kes käisid kohal ja seda vaatemängu oma silmaga nägid, sündmuse toimumisele kaasa aitasid ning osa võtsid, jagati siiski välja ka auhinnalised kohad:

Täname kõiki osavõtjaid suure panuse eest.

Täname ka korraldajaid - gümnaasiumi õpilasesindust, kes veetsid sel päeval koolimajas enam kui 12 tundi, et luua kooliperele tipptasemel sündmus. Gümnaasiumiastme Playback on järelvaadatav siit.

TULEVASED SÜNDMUSED

10. detsember kell 11.00-13.30 - õpilasfirmade jõululaat põhikooli õppehoone fuajees. Arveldamine sularahas.

18. detsember - Saku Gümnaasiumi jõulukontsert ja heategevuslik jõulukohvik. Jõulukontsert toimub Saku Gümnaasiumi põhikooli maja aulas ja algab kell 19.00. Jõulukohvik avab uksed kell 18.00. Arveldamine jõulukohvikus toimub sularahas. 

20. detsember - 2024. aasta viimane koolipäev ja jõuluaktused. 

23. detsember 2024 - 5. jaanuar 2025 - koolivaheaeg.