Saku Gümnaasiumi kuukiri

Juuni 2024

Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige

 

Loed selle õppeaasta viimast kuukirja. Mul on hea meel, et kuukiri on leidnud nii vanemate kui õpilaste poolt sooja vastuvõtu. Seetõttu jätkame selle väljaandmist kindlasti ka järgmisel õppeaastal. Tänan siinkohal õpetaja Kärt Kangurit, kes on aidanud kuukirja materjali koondada ja kuukirja koostada! 


Vaatame selles kuukirja numbris tagasi mais ja juuni alguses 2024 toimunud olulisematele sündmustele ning jagame infot käimasoleva kuu olulisemate tegevuste kohta.


Olen lõppevale aastale tagasi vaadates väga tänulik kõigile õpetajatele, tugisüsteemi, juhtkonna jt koolipere liikmetele, et oleme astunud meie kooli arengukavale tuginedes olulisi samme ennastjuhtivat õppijat kujundava kooli suunas. Saku Gümnaasiumi õppekava uuendamine, Erasmus + pikaajalise akrediteeringu saamine, KiVa programmiga liitumine, mentorkoostöö Tartu Forseliuse Kooliga ja meie kooli õpetajate koostöömudeli loomine, erinevate õpistrateegiate praktiseerimine õpilastega ning õpetajate õpiringide käivitamine, Saku Gümnaasiumi visuaalse identiteedi loomine - need on vaid mõned näited kümnetest koos loodud ja saavutatud edusammudest. 


Olen uhke ja tänulik, et meie õpilaste seas on aina enam julgust ja soovi koolielu küsimustes kaasa rääkida ning panustada. Nii põhikooli kui gümnaasimi õpilasesindus on teinud arengus olulise kvaliteedihüppe. Arvamusfestivali läbiviimine, positiivseid emotsioone pakkunud Playback jäljendusvõistlused, 5. klassi õpilaste mängujuhtide panus liikumisaktiivsuse suurendamiseks vahetundides, kaasava eelarve tiimide lennukad ideed ja õnnestumine, bingo, gümnaasiumi kevadball, sõbrapäev - taaskord vaid mõned näited selle aasta õpilaste suurtest tegudest, mis on toonud palju rõõmu. 


Olen tänulik hoolekogule avatud ja toetava koostöö eest ning kümnetele vanematele, kes on sel õppeaastal aidanud koolielu mitmekesisemaks muuta ja toetanud meie õpetajaid. 


Suur tänu ka kooli pidajale Saku vallale ja kõigile valla allasutustele, kellega on tõepoolest olnud taaskord väga hea koostöö. 


Rõõmustan ka kõigi meie rahvatantsijate ja koorilauljate üle, kes osalesid 9. juunil Keilas toimunud Harjumaa Laulu- ja Tantsupeol. Võin julgelt öelda, et koori- ja rahvatantsu traditsioonide järjepidevuse kandmine on heades kätes ja saab järgmistel aastatel ainult hoogu juurde. Ootame nüüd juba põnevusega ja asume valmistuma 2025. aasta suvel toimuvaks suureks laulu- ja tantsupeoks Tallinnas. Rõõmustan kõigi meie tantsijate ja lauljate üle ning tänan südamest meie juhendajaid! 


Lõpetuseks teaduspõhine lugemissoovitus psühholoogi ja unenõustaja Kene Verniku poolt kirjutatud artikli näol, mille leiate siit. 


Tänutundega ja kõigile imeilusat suve soovides

Keit Fomotškin, koolijuht

1.-3. KLASSIDE PARIMAD KESTVUSUJUJAD

2. mail toimus Saku Gümnaasiumi 1. – 3. klasside kestvusujumise võistlus Mini Cooper 2024. Kõik ujujad olid väga väga tublid! 

Täpsemad tulemused on näha siit.

HARJUMAA KOOLIDE MURDMAATEATEJOOKSU VÕISTLUSED

14. mail toimusid Kolgaküla Terviseradadel Harjumaa koolide murdmaateatejooksu võistlused. 

Sellel aastal pidime küll eelmisel kevadel võidetud suurte põhikoolide karika Kuusalu koolile loovutama. Meie saavutasime teise koha, aga tulemustega võis siiski rahule jääda.Tüdrukud jooksid 5x500m ja poisid 5x 1000 m. Rajad olid päris rasked, suurte tõusudega.

Täpsemad tulemused on näha siit.

MÄRKAMISED

Saku Vallaraamatukogu tähistas oma 100. sünnipäeva ja selle raames toimus 14. mail Saku valla esimene luuleprõmm. Seal said ka meie kooli õpilased ja õpetajad oma luuleloomingut esitada. Välja anti kaks eripreemiat. Raamatukogu eripreemia pälvis Elisabeth Hinno ja Saku Gümnaasiumi eripreemia Leelo Madissoon. 

TUNNUSTAMISED

24. mail tunnustati 1.-4. klassi tegijaid ning 1.-4. klassi õpilaste saavutusi.  Koolijuhi vastuvõtul 5.-12. klassidele said tunnustuse õpilased, kes saavutasid aineolümpiaadidel maakonnas 1. – 6. koha ning üleriigiliselt 1. – 10. koha; viktoriinidel ja võistlustel maakonnas 1.- 3. koha ning üleriigiliselt 1. – 6. koha; kelle tööd on omaloominguliste tööde konkurssidel auhinnatud/ära märgitud.

25. mail tänas Saku Gümnaasium käesoleval õppeaastal kooliellu panustanud vanemeid ja koostööpartnereid

4.e klass võttis osa Eesti Vabariigi Presidendi korraldatud kirja- ja mõttetalgutest. Lapsed pidid presidendile kirjutama teemal “Kas ma Eestit unes nägin?”. Mai lõpus said kolm vahvat suleseppa (Aare Tiitus, Marii Udso ja Johannes Chris Laakso) koos õpetaja Aivi Tomsoniga kutsed presidendi tänuüritusele roosiaeda. Tänuüritus toimus 4. juunil. Rõõm kohtumisest president Alari Karisega oli lastel siiras ja see emotsioon jääb meelde veel kauaks. 

Aitäh kõigile klassidele, kes osalesid kampaanias “Parima ujumisoskusega klass”. Täname sind, liikumisõpetaja Kelli Põder, et innustasid klasse kampaaniast osa võtma.

Õnnitleme peaauhinna võitnud Saku Gümnaasiumi 3.f klassi ja klassijuhataja Maarja Kändmaad, kelle klassile tegi 5. juunil 2024 meeleoluka ujumistunni MM-il viienda koha ujunud Kregor Zirk. Koos tehti erinevaid, lõbusaid ja arendavaid harjutusi. Tunni lõpus said lapsed autogrammi küsida ja pilti teha ning kõiki ootas üllatusauhind Sportlandi poolt.

SAKU GÜMNAASIUMI    46. LENNU LÕPUKELL

18. aprillil toimus meie kooli 46. lennu abiturientidel viimane päev tavapäraste õppetundidega. Sel päeval võis näha 12. klasside noori koolimajas mängimas ja lõbutsemas. 

19. aprillil tegid abituriendid läbi kolme õppehoone oma viimase lõpukella jooksu. Nende auks korraldasid 11. klasside õpilased lõpukella gala kuhu saatsid neid käekõrval meie kooli kõige pisemad, 1. klasside õpilased. Galal meenutati ühiselt Saku Gümnaasiumi kooliaastaid. Ühtlasi said silmapaistvad abituriendid kaaslaste käest humoorikaid tunnustusi.

KEVADISED SPORDIPÄEVAD 1.- 4. KLASSIDELE

Saku Gümnaasiumi abituriendid korraldasid praktiliste tööde raames kaks põnevat spordipäeva:

ÕUESÕPPEPÄEV

31. mail toimus 1.- 3. klasside õpilastel õuesõppepäev. See oli tõeline seiklus – looduses lustides, koos sääskede, päikese ja väikeste roomajatega. Tegevusi jätkus kõigile. Joosti nagu tuul, võisteldi nutikalt, lahendati põnevaid viktoriine, avastati looduse saladusi, peeti fotojahti, meisterdati ja palju muud! Isegi lõunasöök oli vabas õhus.

Suured tänud õpetajatele, kes mõtlesid välja nii ägedad tegevused ja muidugi lastele, kes tegid kaasa täie innuga. Erilised tänud kooli toitlustajatele, kes suutsid 30. minutiga rohkem kui 400 last ära toita – see on tõeline supervõime! Päev oli imeline ja kuigi lapsed olid lõpuks väsinud, säras nende nägudelt rahulolu.

SÕPRUSKOOLIDE VAHELINE ÕPILASVAHETUS

6. mail toimus juba teist korda sõpruskoolide vaheline õpilasvahetus. Lasnamäe Gümnaasiumist ja Saku Gümnaasiumist osles kokku 24 noort. Oma tavapärase õpikeskkonna vahetasid välja nii teise kooliastme (4.c) kui ka gümnaasiumi (10g-3) noored.

Koolipäeva jooksul arendati mitmesuguseid oskusi, sealhulgas keeleoskust, sotsiaalseid oskusi, kohanemisvõimet, iseseisvust ning ühtlasi avanes võimalus katsetada eriilmelisi õppimisviise. Osalejate tagasiside oli väga positiivne ning sarnastel päevadel sooviti osaleda ka tulevikus.

Kaks sõpruskooli võtsid oma koostöise õppeaasta kokku ühiselt seiklusmänge mängides. Põnevaid ülesandeid sai lahendada 3 km pikkusel Keila-Joa loodusrajal. Õpilasvahetust, sõprusklasside külaskäike, kirjavahetust, sportlikke kohtumisi ning maailmaharidusnädalal osalemist meenutati tänutundega ühise kringli söömise ajal. Soojad suvesoovid pandi teele koos uute ideedega juba järgmiseks õppeaastaks. 

SAKU GÜMNAASIUMI VEPA ÕPETAJAD VÕTSID ÕPPEAASTA KOKKU

Saku Gümnaasiumi VEPA õpetajad võtsid koolijuhi kutsel kohvikus UKAS kokku 2023/2024. õppeaasta. Arutati, kuidas on läinud, mängiti VEPA-bingot ja kirjutati, mille eest ollakse VEPAle tänulikud.

Koolijuht Keit Fomotškin sõnas, et on tänulik suure südamega ja pühendunud VEPA kogukonna liikmetele meie koolis ning lisas, et VEPAt rakendavad õpetajad on inimesed, kes loovad headust ja toetavat koolikultuuri.

Saku Gümnaasiumis rakendatakse VEPA Käitumisoskuste Mängu alates 2020/2021 õppeaastast ning seda kasutab 18 VEPA koolituse läbinud 1.-4. klasside õpetajat. Neid toetab kolm koolisisest mentorit. VEPA elemendid on üsna aktiivselt kasutuses ka II ja III kooliastme õpetajate seas.

10. KLASSI KESKKONNAKAITSE ALUSED KURSUSE ÕPPEKÄIK TERVISEMUUSEUMI

6. mail võtsid 10. klasside mooduli “Inimene ja keskkond” õpilased osa Tervisemuuseumi teematunnist “Toidu tulevik”. Õpilased otsisid lahendusi küsimusele: kuidas toita ära 10 miljardit suud? Üheks võimalikuks variandiks on liha tarbimise vähendamine, millel on väga suur keskkonnamõju. Valgu allikaks võivadki saada putukad, mida õpilased said tunnis maitsta. Tunni viis läbi meie oma ajalooõpetaja Liis Raadla.

Muuseumitunni eesmärgiks on suunata õpilasi mõtlema kuludele ning probleemidele, mis kaasnevad meile harjumuspärase toidu tootmisega ja seeläbi pöörata tähelepanu igapäevasele toidu ja loodusressursside raiskamisele.

Tund toetub filmile “10. miljardit suud” ning õpilased on kogu tunni jooksul kaasatud aktiivsesse rollimängu, kus tänastele globaalsetele probleemidele otsitakse lahendusi läbi isikliku, kohaliku ja globaalse tasandi. Fookusse võetakse teemad, kuidas targemini ja keskkonnasõbralikumalt toituda, vähendada toiduraiskamist, edendada väiketalundust ja kohalikku tootmist ning milliseid innovatiivseid ja põnevaid lahendusi on pakutud. Tunni jooksul lihvivad õpilased rühmatöö ja arutluse pädevust ning rakendatakse loovat probleemilahendamise oskust. Tunni lõpetavad õpilaste lühikesed teemat kokkuvõtvad liftikõned, mis arendavad esinemisoskust.

“Toidu tulevik” käsitleb toiduturvalisuse temaatika, lõimides (inim)geograafiat, ühiskonnaõpetust, inimeseõpetust ning bioloogiat.

EUROOPA PÄEV

Euroopa on mitmekesine ja rikas oma kultuuride, traditsioonide ning keelte poolest. Nii tähistati ka Saku Gümnaasiumis 9. mail Euroopa päeva. Ühiselt uuriti Euroopa Liidu ajalugu, kultuuri, keeli ning väärtusi. Toimusid toredad kohtumised õpilaste vahel, käidi orienteerumas, koostati ja pandi end proovile Kahoot mängus. Lisaks valmisid plakatid ja joonistused. Oli tegus ja põnev koolipäev.

4.e klass osales Tallinnas Euroopa päeva orienteerumismängul. Läbida tuli 10 erineva maa saatkonna juures asuvat punkti, kus tuli vastata Euroopa Liidu teemalistele küsimustele. Päev oli põnev, sportlik ja õpetlik.

ALGKOOLIMAJA VABA LAVA VOL 4

10. mail toimus algkooli õppehoones selle õppeaasta viimane Vaba Lava. Sel korral sai näha palju tantsu, lauldi, mängiti pilli ja räägiti anekdoote. 

DIGITURVALISUSE MÄNGUD

Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt tunnustatud 2023. aasta parim meediapädevuse õpetaja Triin Sooäär viis 4.c ja 4.d klassiga läbi digiturvalisuse mänge. Õppimine toimus läbi ühiste vestluste ning lõbusate liikumis- ja rollimängude.

Käsitlemist leidnud teemad:

Aitäh Triin, et aitasite nii olulist teemat väga asjatundlikult käsitleda.

SAKU GÜMNAASIUMI RAHVATANTSIJAD TANTSULAAGRIS

24.-25. mail toimus Nelijärve Puhkekeskuses Sakukate kevadine tantsulaager. Sel korral osalesid 1d, 2a, 3c ja 4c tantsulapsed.

Trennid vaheldusid vahvate mängude, suplemise ja seikluspargis ronimisega. Tehti hoolega trenni, et esindada väärikalt Saku Gümnaasiumi 9. juunil eelseisval Harjumaa laulu- ja tantsupeol „Meie Vägi”.

Lusti ja jaksu jagus veel hiliste õhtutundideni. Tänukummardus meie tantsijate juhendajale Marjele. Samuti kõigi klasside klassiõpetajatele Elerile, Anastassiale, Ketterile ja Ingale.

9. KLASSI ÕPILASTE VIIMANE KOOLIKELL

28. mail helises viimane koolikell ka meie 9. klassi õpilastele.

Meenutasime koolis veedetud aega, jagasime tulevikusoovitusi ning tuletasime meelde, et kõik on alles ees.

SAKU GÜMNAASIUMI KAASAVA EELARVE PROJEKT

Meie kooli esimese kaasava eelarve rakendamise aastal oli fookuses liikumisaktiivsuse tõstmine ja selleks koolikeskkonnas vastavate võimaluste loomine. 

Eelmisel nädalal oli võimalik kõigil põhikooli õppehoones õppival õpilasel valida välja sobiv Saku Gümnaasiumi kaasava eelarve 2024 finaali jõudnud idee ning selle poolt hääletada. Hääletamine toimus klassijuhataja tundides.

Meie 6. ja 8. klassi õpilaste tiimide lõpphääletusele jõudnud projektid olid järgmised:

Kokku andis oma hääle 920 õpilast. 17 sedelit oli rikutud, mistõttu arvesse läks 903 häält.

Võiduideeks osutus õhuhoki- ja piljardilaua projekt, mis sai 362 häält (40% häältest) ja mille eestvedajaks on 8. klassi õpilane Perkel Kõrgesaar. Palju õnne idee autorile ja võitjale! Soovime koostöös kooli personaliga sujuvat idee elluviimist. 

Suur tänu kõikidele õpilastele ja nende juhendajatele, kes sellel teekonnal kaasas olid. Oli väga põnev ja innustav protsess meile kõigile. Aitäh ka meie koostööpartneritele SA Eesti Koostöö Kogu ja Korruptsioonivaba Eesti! 

TARTU FORSELIUSE KOOLI ÕPETAJAD KÄISID TUNDE VAATLEMAS

22. mail külastasid Saku Gümnaasiumi Tartu Forseliuse Kooli 8 õpetajat ja õppejuht. Eesmärgiga vaadelda meie kooli tunde ja anda tagasisidet, kuidas meil läheb Saku Gümnaasiumi arengukavast lähtuva põhieesmärgi – õpilase enesejuhtmine on paranenud toetava keskkonna loomise ja enesejuhtmise oskuste teadliku arendamise kaudu – rakendamisega. Tunnivaatluste fookuses oli õpistrateegiate kasutamine tundide läbiviimisel. Kokku viidi läbi 21 tunnivaatlust.

Kõik vaatlejad tõid välja, et igas tunnis kasutati vähemalt ühte (enamasti mitut) õpistrateegiat. Neist enam märgati meenutamist ja seostamist ning lisaks koostöist õppimist (nt eri laadi grupitööd). Tihti märkas vaatleja enam strateegiaid, kui õpetaja ise teadlikult kasutas. Väga rõõmustav oli kuulda, et õpistarteegiate kasutamist oli kõikides vaadeldud tundides läbivalt märgata. Imetore oli ka Tartu Forseliuse Kooli õpetajate poolt kuulda, et meie meeskonnas oli väga mitmeid õpetajaid, kes juba ka strateegiate kasutamist õpilastele tunni käigus täiendavalt selgitasid ning ka neid, kes kaasasid õpilasi aruteludesse. Rõõm on tõdeda, et meie meeskonnas on väga tugev oskus ja kogemus juba olemas, et õpistrateegiate teemaga uuel õppeaastal järgmine arengusamm ette võtta.

Lisaks strateegiate temaatikale toodi välja palju positiivseid märkamisi:

Oleme tänulikud meie kooli õpetajatele, kes võtsid tunnivaatlejad avatud südamega enda tundidesse. Suur tänu ka meie mentorkoolile Tartu Forseliuse Koolile, et olete meile toeks ja abiks ennastjuhtivat õppijat kujundava kooli suunas liikumisel. Jätkame koostööd juba uuel õppeaastal.

SAKU GÜMNAASIUMI ÕPILASESINDUSED VÕTSID ÕPPEAASTA KOKKU

29. mail võtsid põhikooli ja gümnaasiumiastme õpilasesindused lõppeva õppeaasta kokku.  

Põhikooli õpilasesindus:

Gümnaasiumiastme õpilasesindus tõi välja sel õppeaastal uute asjadena ellu viidud tegevused: 

Toimusid ka traditsioonilised tegevused: õpilasesinduse põhimääruse muutmine ja kinnitamine, õpilaste esindamine koolisündmustel, sõbrapäeva korraldamine, advendihommiku tervitus koolikaaslastele, helkurite kontroll koolis kogukonnajuhiga ja õpetajate abistamine koolisündmustel.

2023/2024 ÕPPEAASTA RAHULOLUKÜSITLUSE TULEMUSED  on nähtavad siit! 

SAKU GÜMNAASIUMI TANTSIJAD JA LAULJAD HARJUMAA LAULU- JA TANTSUPEOL

9. juunil toimus Keilas Harjumaa Laulu- ja Tantsupidu 2024 “Meie vägi”. Kohal oli ka tõeline Saku valla vägi - 146 lauljat ja 286 tantsijat. Saku Gümnaasiumist osales peol 4 koori ja 5 rahvatantsurühma:

️ Saku Gümnaasiumi mudilaskoor

️ Saku Gümnaasiumi lastekoor

️ Saku Gümnaasiumi poistekoor

️ Saku Gümnaasiumi neidudekoor

️ Saku Gümnaasiumi 1. klassi tantsurühm

️ Saku Gümnaasiumi 2. klassi tantsurühm

️ Saku Gümnaasiumi 3. klassi tantsurühm

️ Saku Gümnaasiumi 4. klassi tantsurühm

️ Saku Gümnaasiumi noorterühm Sakukad

Aitäh kõikidele lauljatele, tantsijatele ja õpilaste saatjatena panustanutele! Eriline tänu meie juhendajatele Diana Põld, Inga Nurme, Marje Kaselaid, Anni Ulmas ja abilistele Eleri Troska, Inga Eglit, Ketter Heinmaa ja Anastassia Igonina! Oli südamlik pidu, mille õnnestumisel oli teil kõigil väga eriline roll 👏! 

LÕPUTRALL

Saku Gümnaasiumi 1.-8. klassid ja 10.-11. klassid lõpetasid õppeaasta ühise lõputralliga, kus kõlasid suvesoovitused ja kooslaulmise helid ning saime püüda tantsupärleid ja süüa jäätist.

Jagame ka siin mõtteid, mida suvel kindlasti teha võiks 

Ja ärge unustage, et kui loete vähemalt sama palju raamatuid suve jooksul kui koolijuht Keit, siis saate uue kooliaasta alguses temalt šokolaadi küsima minna. Vihjeks niipalju, et koolijuht plaanib lugeda vähemalt 10 raamatut. Šokolaadi saamiseks peab olema foto, millel näha loetud raamatud ja olema valmis ka loetu teemal rääkima! 

Kaunist suvepuhkust! 

TULEMAS