Saku Gümnaasiumi kuukiri

Aprill 2024

Hea Saku Gümnaasiumi koolikogukonna liige

 

Vaatame tagasi märtsis 2024 toimunud olulisematele sündmustele ja jagame infot käimasoleva kuu olulisemate tegevuste kohta.


Pean väga oluliseks, et teeme õpilaste sotsiaalsete ja emotsionaalsete oskuste arendamisel ning ka kiusuennetuses koostööd tõenduspõhiste ennetusprogrammidega. Meie koostööpartnerid sel teekonnal on VEPA, SPIN-programm ja alates 19. veebruarist 2024 ka SA Kiusamisvaba Kool (KiVa). Kõiki kolme ühendab muuhulgas väga oluline fakt, et tegemist on Tervise Arengu Instituut juures tegutseva ennetuse teadusnõukogu poolt hinnatud programmidega, mille tõenduse tase on määratletud ja seda väga kõrgel tasemel. 


Meie kooli KiVa tiim ja juhtkond teeb eelseisvatel kuudel ettevalmistusi programmi rakendamiseks alates 2024/2025 õppeaastast. KiVa tiimiliikmed osalevad aprillis baaskoolitustel, tehakse ettevalmistusi sügisest alustavate KiVa tundide läbiviimiseks klassijuhataja tundides jpm. Väga olulisel kohal on ka KiVa õpilasküsitluse läbiviimine vahemikus 15. aprill-17. mai 2024, et kaardistada baastase ja võrrelda järgmistel aastatel samalaadse küsitluse läbiviimise läbi, kas ja millise muutuse KiVa programmi rakendades saavutame. Meie kooli KiVa tiimijuht Kärt Kangur saatis 11. aprillil eelseisva õpilasküsitluse kohta täpsema kirja. Väga loodan, et enamik meie kooli õpilastest on valmis küsitlusele vastama. Vaid nõnda saame parimal moel teada reaalsest olukorrast, millest lähtuvalt esimesel KiVa rakendamise aastal kiusuennetuse teekonnal läbimõeldud ja süsteemseid samme astuda. 


Lõpetan kevadega haakuvate sõnumitega ja kutsun üles rohkem liikuma ning õues olema. Soojemad ilmad annavad meile võimaluse teha rohkem õuetunde, mida ka Saku Gümnaasiumis aina rohkem teeme. Samal ajal on see igaühe jaoks suurepärane aeg liikumisaktiivsuse suurendamiseks. Seetõttu kutsun sarnaselt eelmisele kevadele üles kõiki õpilasi ja koolitöötajaid rohkem jalgsi ja rattaga kooli liikuma. Selline liikumisviis on tervisele kasulik, soodne ja samal ajal keskkonnasõbralik nagu Saku vallale kohane. Ja kui liigute rattaga, siis ikka turvaliselt kiivrit kandes. Leiame võimalusi looduses olemiseks ja liikumiseks, milleks juba mais 2024 pakub suurepäraseid võimalusi ka Saku valla keskkonnakuu raames toimuv. Vaata lähemalt siit


Kevadiste tervitustega ja nauditavat kuukirja lugemist soovides

Keit Fomotškin, koolijuht

SPORT

SÕUDEERGOMEETRI VÕISTLUSED

Kurtna Koolis toimus sõudeergomeetritel sõudmise võistlus Kurtna Kangutaja. Gümnaasium saavutas koolide arvestuses kokkuvõttes kõrge III koha.

Individuaalselt tõid kõige säravamad tulemused medali ja poodiumikoha näol:

Aitäh juhendajatele!

HARJUMAA KOOLIDE KERGEJÕUSTIKU-
VÕISTLUS

19. märtsil toimusid Lasnamäe kergejõustikuhallis Harjumaa koolide kergejõustikuvõistlused. Saku Gümnaasiumi õpilaste saagiks jäi 10 medalit.

Tulemused on nähtavad siit.

Palju õnne võitjatele ja aitäh juhendajatele!

TEATESUUSATAMINE

12. märtsil toimusid Kõrvemaal Harjumaa koolidevahelised võistlused teatesuusatamises. Meie kool võitis kaks medalit.

4.-5. klassi tüdrukud ja poisid sõitsid 4 x 1,5 km. Saku Gümnaasiumi tüdrukute võistkond koosseisus Grit Tomingas, Kariin Koik, Kristin Kaldre ja Vanessa Noormets sai I koha. Poistele ja tüdrukutele anti ühine start. Saku tüdrukud olid nii tublid, et neid suutis edestada ainult üks poiste võistkond ja hõbemedal oleks tulnud ka aasta vanemas vanuseklassis.

6.-7. klassi poisid sõitsid 4 x 3 km ja Saku Gümnaasiumi teatemeeskond sai II koha. Võistkonnas olid Kristjan Õruste, Steven Sumberg, Hugo Mark Orgusaar ja Hardy Grünberg.

Aitäh juhendajatele!


TÄHTEDE MÄNGUD

8. märtsil toimus Saku Gümnaasiumi Tähtede mäng korvpallis.  Algatuseks mängisid kaks põhikooli poiste võistkonda.  Päeva teises põhimängus kohtusid gümnaasiumi astme õpilased vs õpetajad/lapsevanemad/vilistlased/treenerid.

Esimesel poolel võitsid tiim Tumedad ning teisel poolel õpilased.

Täpsem info osalejate ja visatud korvide kohta loeb siit.

27. märtsil toimus meie koolis esmakordelt Tähtede mäng jalgpallis. Omavahel mängisid gümnasistide võistkond versus õpetejate ja vilistalste võistkond Mäng oli lõpuni väga tasavägine. Normaalaeg lõppes seisuga 3:3. Mängu tulemuse otsustasid penaltid ja võitjaks tulid gümnasistid. 

Sel õppeaastal korraldati Tähtede mängud praktilise töö raames abiturientide Virginia Badjonkina ja Anette Tamme poolt. Suur tänu kõikidele koolitöötajatele, kes sündmuste korrlaldamisele kaasa aitasid, sponsoritele ja Saku Spordikeskusele. 

GÜMNAASIUMIASTME VÕRKPALLITURNIIR

12. klassi praktilise töö raames toimus 7. märtsil ka gümnaasiumiastme võrkpalliturniir, kus kõik gümnaasiumi klassid panid välja oma võistkonna ja parimaks osutus G11-1 klassi võistkond.



MÄRKAMISED

Saku Gümnaasiumi omaloomingukonkurss - emakeelepäeval olid 5.-9. klasside õpilased oodatud osalema konkursil riimilise või vabavärsilise luuletusega, mis on seotud märksõnaga „jälle“. Kokku laekus 28 eriilmelist luuletust, mille seast valis žürii välja parimad. Žüriisse kuulusid konkursi korraldanud õpetajad Pille Soodla, Mirelle Tetto ja Kadri Koppel. Tulemusi näeb siit. Aitäh korraldajatele ja osalejatele! Palju õnne võitjatele!

Language Limits 2024 - 5. märtsil toimus Harjumaa koolide 9. klasside veebipõhine teadmistelahing. Võistlusel sai proovile panna oma keeleoskused ning üldised teadmised Ühendkuningriigi ajaloo, vaatamisväärsuste ja kuulsate inimeste kohta. Teadmistelahing koosnes 150 küsimusest, millele tuli vastus anda ühe tunni jooksul. Meie parimad tulemused olid: Mattias Holtsmann I koht ning Elisabeth Tomingas V koht. Palju õnne võitjatele! Aitäh juhendajatele!

Harjumaa Playback - 19. märtsil toimus Kosel 19. korda Harjumaa Playback. Meie kooli esindas 3.e klass Subwoolferi looga “Give that wolf a banana”, mis oli Norra Eurovisiooni lugu aastal 2022. Õpilased said eripreemia parimate kostüümide eest ja kokkuvõttes I koha! Palju õnne, 3.e klass ja õpetaja Erle!

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Pangea - Vahemikus 12.-19. märts toimus rahvusvahelise matemaatikavõistluse Pangea Eesti voor. Saku Gümnaasiumi õpilased said selles väga häid tulemusi: 4. klassi õpilaste hulgas jagas 2. kohta 4.c klassi õpilane Mihkel Veer (juhendaja Eleri Troska), 8. klassi õpilaste hulgas saavutas 2. koha 8.d klassi õpilane Martin Kotkas (juhendaja Edlin Ukkivi), 9. klassi õpilaste hulgas sai 3. koha 9.e klassi õpilane Marek Lepist (juhendaja Annika Krusell). Aitäh kõigile osalejatele ja nende juhendajatele!

Muusikaolümpiaadi tulemused - G12-3 klassi õpilane Anett Sisas saavutas viie vooru (kirjalikud ülesanded, noodistlaulmine, laulu esitamine, omaloomingulise noodistatud pala esitamine ja kontserdiarvustus) kokkuvõttes pronksdiplomi ning gümnaasiumiastme parima noodistlugeja ja kirjaliku töö eripreemiad. Palju õnne! Anetti juhendas muusikaõpetaja Inga Nurme, aitäh!

ILMUS KOOLILEHE UUS NUMBER!

Kas sina oskad tõhusalt õppida? Kas tead, millise presidendiga on töötanud meie koolijuht? Oled sa näinud, millega mängitakse bate-batet? Oled sa kuulnud midagi tulekera jalgpallist? Kui ei, siis on aeg lugeda Aeg Me Ümber 6. numbrit! Leiad selle SIIT!

UUE ÕPPEHOONE VALMIMINE

Saku Gümnaasiumi 5.-9. klasside õppe- ja spordihoone on saavutanud täiskõrguse ja 12. märtsil tänati ehitajaid ning peeti sarikapidu. Ehitusprotsessi järgmistes etappides saab karkassist terviklik maja. Ehitustööd lähevad plaanipäraselt. Rohkem infot koos fotogaleriiga on leitav siit. 

KILVAMEISTER

12. märtsil leidis 8. korda aset mälumäng „Saku Gümnaasiumi kilvameister“. Gümnaasiumimaja aulas said kokku 8.-12. klassi õpilaste võistkonnad, aga ka õpetajate ja vallavalitsuse esindajad, et oma teadmised, loogiline mõtlemine, teksti mõtestatud lugemine ja silmaring proovile panna.

19 võistkonda nuputasid vastuseid küsimustele, mis jagunesid 5 kategooriasse: kultuuririkkus, Saku, Eesti, muusika ja varia. 

Võitjad selgitati kolmes kategoorias: 8.-9. klassid, 10.-12. klassid ning kooli lõpetanud osalejad.

Tulemusi näeb siit. 

Suur aitäh osalejatele ning korraldajatele:  Gerrit Kanarbik, Kadri Koppel, Marju-Riina Laugen, Ele Toom, Erik Varik, Anne Aidma, Kirsti Solvak, Jüri Roots ja Lana-Maria Peterson. 

KEVADKRAAKS

Saku Gümnaasium tähistas 19. märtsil kevade algust põhikooli solistide laulupäevaga Kevadkraaks ning koolikontsertidega 4.-6. klassidele. Meie koolis on palju toredaid ja julgeid lauljad, keda oli väga põnev kuulata ja vaadata.

Kevadkraaksu tulemused on nähtaval siin. 

Lisaks laulupäevale said kõik 4.-6. klasside õpilased osa väga huvitavast Ruslan Trochynskyi koolikontserdist, kus saime tuttavaks erinevate puhkpillidega ning kuulsime lugusid nii Ukraina kui Eesti vanadest kommetest ja muusikast.

Aitäh korraldajatele ja julgetele esinejatele!

ESIMESE KOOLIASTME PLAYBACK

8. märtsil toimus esimese kooliastme Playback. Nähti mitmeid toredaid ja hoolega harjutatud etteasteid.  Meie žüriiliimed Keit Fomotškin, Krisse Mai Vahar ja Kristina Tarmet valisid välja ka kolm eriauhinda:

Lisaks veel ka koolijuhi eripreemia (1 tund koolijuhi poolt läbiviidavat diskot), mis läks klassile 2.c - Nathan Evans "Wellerman".

Aitäh esinejatele ja juhendajatele!

MAAILMAHARIDUSE NÄDAL 

SAKU GÜMNAASIUMIS


8.-15. märtsil toimusid maailmahariduse nädala raames meie kooli kõikides õppehoonetes palju erinevaid tegevusi, töötubasid, koolitusi, näituseid jpm:


EMAKEELE NÄDALAL 

Emakeele nädala raames toimus 12. märtsil                       1. kooliastme koolisisene emakeeleolümpiaad,              14. märtsil 1. kooliastme etluskonkurss ja 15. märtsil    1. kooliastme Eesti kirjanduse aineviktoriin.

Nädal lõppes taas algkoolimajas ja seda väga meeleoluka Vaba Lavaga vol 3. 


Emakeelepäeva puhul valis Saku Gümnaasiumi koolipere kõige ilusamat P-tähega algavat eestikeelset sõna. Ilusa sõna said päeva jooksul kirja panna õpilased, koolitöötajad ja lapsevanemad. Oma sõna kirjutas 460 inimest. Saku Gümnaasiumi koolipere valis kõige ilusamaks P-tähega algavaks eestikeelseks sõnaks- PALUN!

Aitäh kõigile, kes oma panuse andsid!


"MÜRGID, LÕHNAD JA PESUAINED" MOODULI TÖÖTUBA EESTI MAAÜLIKOOLI JUHENDAMISEL: KAS MAITSET TUNNEB KEEL, NINA VÕI NÄEME SEDA HOOPIS SILMADEGA?

14. märtsil kohtusid loodusteadustega seotud moodulite 11. klasside gümnasistid Eesti Maaülikooli Toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia õppetooli lihatehnoloogia ja sensoorika õppejõu Kristi Kerneriga ja turunduse peaspetsialisti Ly Luksiga. Esimese tunni ajal anti väga põhjalik ülevaade õpinguvõimalustest Eesti Maaülikoolis. Teise tunni ajal oli õpilastel võimalus tutvuda toiduainete sensoorse hindamise põhialustega. Sensoorne hindamine ei ole ainult maitsmine. Lisaks on olulised kuulmis-, nägemis-, lõhna- ja kompimismeel. Üllatuslikult selgus, et sensoorikale kulutab tööstusharudest kõige enam mitte toidutööstus, vaid autotööstus. Õpilased said teada, et on olemas ka 6. põhimaitse – oleogustus ja seda leidub rääsunud ja vananenud rasvases toidus.

Täname Eesti Maaülikooli hariva ja väga huvitava töötoa eest!

SAKU GÜMNAASIUMI KOOSTÖÖ MAAELU TEADMUSKESKUSEGA (METK) JÄTKUB

2.f klass külastas Maaelu Teadmuskeskust (METK). Õpilased tutvusid erinevate taimede ja nende seemnetega. Külastati seemnelaborit, kus õpilased said mikroskoobiga seemneid uurida ja sorteerida. Külastati ka idandamise laborit, kus nähti, kuidas seemneid idandatakse ja millised on erinevate seemnete idandid. Lõpetuseks panid õpilased endale karbi sisse kasvama herned ning said kodus külvamiseks kaasa paki muruseemet.

Aitäh, METK!

4.C KLASS KÄIS KÜLAS LASNAMÄE GÜMNAASIUMIS

20. märtsil käisid 4.c klassi õpilased sõprusvisiidil Lasnamäe Gümnaasiumi keelekümblusklassil. Koolipäeva jooksul orienteeruti koolimajas, pandi ühiselt proovile teadmisi, tantsiti ning mängiti erinevaid liikumismänge.

Kõik need tegevused pakkusid mitmekülgseid võimalusi õppimiseks, suhtlemiseks ja kultuuridevaheliseks koostööks, aidates kaasa õpilaste hariduslikule ja isiklikule arengule ning avardades ühtlasi üldist maailmapilti.

Täname Lasnamäe Gümnaasiumi 4.a klassi ja nende toredaid õpetajaid!


SAKU GÜMNAASIUMI KEVADBALL 2024

22. märtsil toimus gümnasistide üks oodatumaid sündmusi gümnaasiumiastme kevadball 2024. Sel aastal oli balli teemaks "The Great Gatsby". Sündmus oli väga elav ja laval sai näha koolibändi, kabareetantsu, muusikuid ja DJ. Õpilased tantsid ka peotantsu ja valiti välja balli kuningas ja kuninganna. Kevadball 2024 lõppes ilutulestikuga. Sel korral lõid balli korralduses kaasa ka meie kooli vilistlased. Väga suure panuse balli õnnestumisse andsid Saku Gümnaasiumi hoolekogu liikmed koos Saku Lionsi klubiga, kes panid ballil püsti ägeda kohviku, mille tulu läheb kooli sündmuste korralduse toetuseks. Kevadballi korraldasid abituriendid Eliise Teras ja Emili Ilumäe oma praktilise tööna. 

TARTU FORSELIUSE KOOLI KÜLASTUS

27. ja 28. märtsil külastasid Saku Gümnaasiumi õpetajad, tugisüsteemi ja juhtkonna liikmed Tartu Forseliuse Kooli, mis on meie mentorkool ennastjuhtivat õppijat toetavate praktikate juurutamisel. Enim positiivset vastukaja sai osalejatelt külastatud kooli õpetajate ja õpilaste oskuslik õpistrateegiate rakendamine tundides ning pikema kestusega tunnid. Suur tänu külastuste protsessi koordineerimise eest arendus- ja projektijuht Maris Pajula! Oleme tänulikud ka kõigile koolipere liikmetele, kes aitasid samal ajal koolis tavapärast töörütmi säilitada 🙏

TULEKUL