ВІТАЛЬНЕ СЛОВО

Іван Дмитрович Бех, 

доктор психологічних наук, професор, дійсний член Національної академії педагогічних наук України, директор Інституту проблем виховання НАПН України

Шановні колеги!

Конференція, яка стосується освіти і виховання в інформаційному суспільстві в умовах воєнного і повоєнного часу – явище знакове для нашої української освіти. Сьогодні науковці і практики обговорюватимуть широке коло проблем, що стосуються збереження освіти, повернення людського капіталу, створення безпечного середовища для дітей, формування національної солідарності і національної ідентичності. Особлива увага приділятиметься інклюзивній освіті в умовах війни. І саме цією ідеєю прониклися і наші науковці, й наші практичні педагоги, професія яких стимулює до постійної самоосвіти, до самовдосконалення, я сказав би – набуття наукового універсалізму. Адже без володіння цілим комплексом психолого-педагогічних і медико-корекційних знань вам неможливо обійтися.

У Концепції Нової української школи, яку ви, безумовно, сприйняли і наполегливо реалізуєте, закладена велика світоглядна ідея – перейти від техноекономічної культури до культури гідності, за якої усі знання дитини будуть одухотвореними вищими цінностями, тим стрижнем, на основі якого формується справжня особистість.

Вашими зусиллями, шановні колеги, нині створюється сучасна інклюзивна дидактика. Саме так, адже кожна наука – це не лише погляд ззовні, а й зсередини. Лише в такому синтезі можна отримати продуктивні теоретичні знання і (що надзвичайно важливо) інноваційні технології. У цьому контексті нам слід створити пролонговану концепцію індивідуальної проєкції розвитку дитини в освітньо-виховному процесі.

Зазначу, що нині ми вже маємо наукові і практичні уявлення про розумове, соціально-моральне, комунікативне, фізичне становлення дитини, яка включена в систему інклюзивної освіти. Це справжнє наше вітчизняне досягнення.

На часі пошук шляхів організації інклюзивного освітнього  середовища для дітей дошкільного і шкільного віку. Ми маємо сказати своє вагоме слово і стосовно інклюзивної вищої та фахової передвищої освіти.

Надзвичайно важливою бачиться проблема національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді в сучасних умовах, здатності критично мислити, протистояти негативним інформаційним і ворожим впливам.

Шановні колеги! Наш час вимагає суспільно значущої дії. Тож бажаю вам усіляких успіхів у цій справі!

 Академік Іван Дмитрович Бех

Павелків Роман Володимирович, 

доктор психологічних наук, професор, перший проректор Рівненського державного гуманітарного університету

Шановні учасники конференції!

В нашому університеті з 27 по 28 квітня 2023 року триватиме робота Всеукраїнської науково-практичної конференції «Освіта і виховання в інформаційному суспільстві в умовах воєнного та повоєнного стану», організованої кафедрою педагогіки початкової, інклюзивної та вищої освіти педагогічного факультету РДГУ.

Це вже восьма така конференція, і її актуальність підтверджується інтересом багатьох науковців України, які виявили бажання взяти участь у цьому заході. Особливо приємно відзначити, що до роботи у конференції долучилося багато молодих науковців, оскільки актуальність тематики заходу детермінована реаліями інформаційного суспільства та викликами сучасної освіти в умовах воєнного стану. Після перемоги ми маємо побудувати новітню систему освіти, яка не житиме минулим, а передбачатиме потреби майбутнього на основі сформованих у молодих педагогів сучасних професійних умінь, що сприятимуть ефективності навчання, спілкування молодого покоління як справжніх фахівців, громадян та патріотів у післявоєнний період.

Сьогоднішній студент дуже відрізняється від того, який навчався в університеті ще якихось 10 років тому. Вільний доступ до інформації через мережу інтернет, інформатизація суспільства спонукає педагогів до пошуку нових методів викладання. Саме тому наш університет активно намагається наповнювати своє інформаційне освітнє середовище відповідним освітнім контентом. Сучасний педагог повинен бути готовим тримати руку на пульсі всіх інновацій, які дійсно працюють та затребувані. Проведення таких конференцій дає можливість обрати оптимальні методи і прийоми організації освітнього процесу в закладах освіти з урахуванням особливостей розвитку освіти України в умовах воєнного та повоєнного стану.

Ця конференція для університету подія знакова, адже РДГУ – ЗВО поліпрофільний, і тому тут окрім підготовки профільних фахівців  відбувається формування національної ідентичності та солідарності особистості майбутнього педагога, тут вчать любити свою Батьківщину та надають відповідну методологічну допомогу і консультації щодо роботи в Новій українській школі в умовах інформаційних впливів та воєнного стану з урахуванням сучасних інноваційних процесів й інформаційних технологій в освіті, особливостей міжкультурної комунікації в теорії та практиці навчання і виховання майбутніх учителів.

Шановні учасники конференції! Бажаю вам успіху та плідної праці на освітянській ниві!

  Професор Роман Володимирович Павелків




Дейнега Олександр Вікторович,

доктор економічних наук, професор, проректор з наукової роботи Рівненського державного гуманітарного університету