Zespół

prof. dr hab. Ewa Pisula

Pracuje na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kieruje Katedrą Psychologii Zdrowia i Rehabilitacji. Stypendystka Fundacji Nauki Polskiej. Autorka monografii i artykułów w czasopismach naukowych. Główne zainteresowanie naukowe: spektrum autyzmu, psychologiczna sytuacja rodzin dzieci z trudnościami rozwojowymi oraz stres oraz radzenie sobie ze stresem u dzieci i młodzieży. Aktywnie działa na rzecz wypracowania standardów diagnozy i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu w Polsce.

dr Anna Banasiak

Pedagog specjalny, oligofrenopedagog, adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, jak również sytuacji ich rodzin. Autorka i współautorka licznych opracowań naukowych. Zastępca Prezesa Fundacji Primo Diagnosis zajmującej się diagnozowaniem i wsparciem psychopedagogicznym osób ze spektrum autyzmu.

dr Mateusz Płatos

Psycholog, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”, które działa na rzecz młodzieży i dorosłych ze spektrum autyzmu. Prowadzi badania nad funkcjonowaniem osób ze spektrum autyzmu w bliskich relacjach, nowoczesnymi metodami terapeutycznymi dla tej grupy, a także społecznymi aspektami neuroróżnorodności. Współautor innowacyjnych programów wsparcia osób ze spektrum autyzmu, takich jak Wolontariat Koleżeński “Mary i Max”, polska adaptacja programu PEERS® czy model wsparcia studentów ze spektrum autyzmu na uczelniach wyższych.

dr Dorota Danielewicz

dr n. hum., w zakresie psychologii. Adiunkt w Zakładzie Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Zainteresowania badawcze dotyczą zaburzeń rozwoju dzieci i młodzieży, zwłaszcza ze spektrum autyzmu, rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz psychologicznej sytuacji rodzin dzieci z zaburzeniami rozwoju. Autorka i współautorka wielu prac na temat specyfiki funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

dr Tomasz Gosztyła

Psycholog i socjolog. Adiunkt w Zakładzie Psychologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego zainteresowania naukowe i realizowane projekty badawcze dotyczą: 1) psychospołecznego funkcjonowania rodziny z dzieckiem ze spektrum autyzmu: satysfakcji ze związku małżeńskiego (partnerskiego), poczucia osamotnienia, radzenia sobie ze stresem oraz rozwoju potraumatycznego rodziców dzieci z autyzmem; 2) związków romantycznych osób o różnym nasileniu cech autyzmu; 3) różnorakich form wsparcia i pomocy osobom ze spektrum autyzmu i ich rodzinom.

dr hab. Dorota Podgórska-Jachnik

Profesor Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; pedagog specjalna - surdopedagog, psycholog, logopeda. Autorka licznych publikacji dotyczących edukacji włączającej i wspierania osób ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, ich emancypacji oraz rzecznictwa i rzecznictwa własnego. W ramach międzyuczelnianego porozumienia „Uniwersytety dla Wszystkich” jako pełnomocnik Rektora UŁ ds. studentów niepełnosprawnych brała udział w wypracowaniu pionierskich rozwiązań na rzecz dostępności polskich wyższych uczelni.

dr Anna Pyszkowska

Pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie certyfikacji. Na co dzień zajmuje się psychoterapią i diagnozą nastolatków i osób dorosłych w spektrum autyzmu oraz wsparciem ich rodzin w Centrum Psychoterapii "Konkret" w Gliwicach. Naukowo interesuje się tematyką autostygmatyzacji i stresu mniejszościowego w grupach zagrożonych wykluczeniem społecznym, zasobami i psychospołecznymi czynnikami wsparcia osób w spektrum autyzmu oraz efektywnością różnorodnych form interwencji psychologicznych w tej grupie. Na Uniwersytecie Śląskim prowadzi społeczność osób w spektrum autyzmu oraz szkoli kadrę dydaktyczną z metod wsparcia osób neuroróżnorodnych.

mgr Aleksandra Rumińska

Doktorantka pedagogiki na Uniwersytecie Śląskim, koordynator badań interdyscyplinarnych w Institutum Investigationis Scovorodianum w Łodzi, w trakcie szkolenia z Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej. Połowa duetu rodzicielskiego w spektrum autyzmu, mama dwójki dzieci w szerokim spektrum autyzmu, osoba samorzecznicza.

dr hab. Barbara Winczura

Pedagog specjalny w zakresie resocjalizacji, oligofrenopedagog, dyplomowany specjalista w dziedzinie diagnozy i terapii dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu (ASD), diagnosta i terapeuta dzieci z trudnościami w rozwoju i zachowaniu oraz dzieci przewlekle chorych, specjalista edukacji i terapii dzieci z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością.

Jej główne zainteresowania naukowo – badawcze dotyczą: problematyki osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD), wczesnego wykrywania autyzmu oraz wspomagania rozwoju małych dzieci z zaburzeniami w rozwoju, teorii umysłu w autyzmie, zarówno w aspekcie badawczym, jak i diagnostyczno-terapeutycznym, a także zaburzeń łączonych (współchorobowości) w obszarze psychopatologii rozwoju dzieci i młodzieży.

Jest autorką bądź współautorką wielu publikacji książkowych oraz licznych artykułów z zakresu psychopatologii rozwoju dziecka, szczególnie zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń w komunikacji oraz problematyki dzieci zagrożonych niepełnosprawnością rozwojową w aspekcie wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka.

Pracuje jako adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładzie Edukacji Osób z Niepełnosprawnością. Prowadzi liczne wykłady otwarte, seminaria, szkolenia dla rodziców, nauczycieli i terapeutów. Współtworzy we Wrocławiu Centrum Wspierania Rozwoju Dziecka z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu "Niebieski Latawiec”, w tym Terapeutyczny Punkt Przedszkolny dla Dzieci z Autyzmem. Od 2015 r. przez sześć lat pełniła funkcję Pełnomocnika Rektora do Podnoszenia Jakości Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnością na UWr. oraz była członkiem Rady Ekspertów d/s Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnością, zrzeszającej wrocławskie i opolskie uczelnie wyższe. Od 2020 r. jest liderem merytorycznym w projekcie „Uniwersytet Wrocławski uczelnią w pełni dostępną do roku 2023” oraz pełni funkcję eksperta w zakresie kształcenia studentów z niepełnosprawnością przy Wydziałowym Zespole ds. Jakości Kształcenia, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr.