Зупинимо СНІД!

1 грудня - Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Міфи та реальність про ВІЛ/СНІД

Центр громадського здоров’я МОЗ України оприлюднив дані щодо захворюваності і смертності від ВІЛ-СНІДу і туберкульозу.

За даними центру, у січні-серпні 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 10518 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 2883 пацієнтів діагностовано СНІД, а 1467 людей померло від СНІДу.

На Черкащині в січні-серпні зареєстровано 226 нових випадків ВІЛ-інфекції, 67 осіб захворіли на СНІД, 27 осіб померли від СНІДу.

На активний туберкульоз у першій половині 2020 року (січень-липень) в Україні захворіло (включно з рецидивами) 9600 осіб (це на 27,4% менше, ніж торік). На Черкащині цей показник – 288 осіб (на 18,8% менше, ніж торік).

Дані про смертність від туберкульозу за цей рік у ЦГЗ МОЗ відсутні (статистика підбивається наприкінці року). За даними Держстату, торік від туберкульозу в Україні померло 3418 осіб, на Черкащині – 87 осіб.

Різниця між ВІЛом та СНІДом

ВІЛ – вірус імунодефіциту людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. При лікуванні цей процес може бути значно довшим.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту. Комплекс захворювань, які розвиваються внаслідок руйнування вірусом (ВІЛ) імунної системи.

У ВІЛ є кілька штамів, які з часом здатні змінюватися і мутувати. Нещодавно, американські вчені вперше за 19 років виявили новий штам вірусу імунодефіциту людини.

Як передається

Будь-який сексуальний контакт без презервативу

Використання заражених голок і шприців.

Переливання зараженої крові.

Через матір до дитини під час вагітності, пологів та під час грудного вигодовування.

Салон краси, пірсинг та тату-салони можуть стати причиною зараження, якщо майстер погано простерилізував інструменти.

Медичні працівники, працівники поліції та рятівної служби можуть мати ризик інфікування при контакті з кров’ю.


Як не передається

Слина, мокротиння, сльози, піт, сеча, фекалії та блювотні маси. Через обійми і рукостискання також неможливо заразитися.

Вірус не передається через побутові предмети - посуд, одяг, телефон, унітаз і т.д

ВІЛ не можна підхопити через укуси комах. Комарі, мухи, клопи, воші не можуть переносити вірус імунодефіциту. (Виняток мухи-жигалки).

Не можна заразитись через шерсть кішки, укус собаки чи контакт з дикою твариною.

Профілактика

Вакцини проти ВІЛ не існує. 2019 року розроблена вакцина, яка "навчає" імунну систему організму руйнувати оболонку вірусу, але вона ще проходить тестування.

Основним профілактичним засобом є обов'язкове використання презервативів, чистих голок та продезинфікованих інструментів.

Як перевіритись

Простий аналіз крові може підтвердити або спростувати наявність вірусу у організмі.

Результати аналізу можуть бути позитивними (ВІЛ-позитивний статус, що означає наявність вірусу імунодефіциту в організмі) або негативними (ВІЛ-негативний статус, антитіл до ВІЛ не виявлено).

Однак навіть при негативному статусі слід пам’ятати про "період вікна" - час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження.

Симптоми

У багатьох ВІЛ-інфікованих людей не проявляються жодні симптоми аж до пізніх стадій захворювання. Насправді, вірус може жити в організмі впродовж аж 10 років, або й більше, не викликаючи жодних очевидних проявів. Надмірна втома, діарея, нудота, блювота, лихоманка та виснаження можуть бути серед симптомів, які хворі відчувають на пізніх стадіях – коли хвороба вже прогресувала. Ці симптоми зазвичай викликані опортуністичними інфекціями, з якими ослаблена імунна система не змогла боротись.

Протягом перших 2-х тижнів – 30 днів після зараження, дехто може відчувати гострі симптоми, схожі на симптоми грипу. Важливо пам’ятати, що не кожна інфікована людина відчуває ці симптоми.