PŘIPOMÍNKY A NÁPADY

Pokud máš pocit, že by se určitá věc na celostátní úrovni měla řešit, kontaktuj tým nebo člověka, který to má na starosti nebo kterého se věc týká. Dobrým lakmusovým papírkem je před tím se poradit s lidmi, které vidíš kolem sebe, zda to je dobrý nápad a požádat je o upřímný a otevřený názor.

Pokud má nápad smysl, následně je nejlepší ho probrat na schůzce s člověkem či týmem, který danou věc řeší, zavolat si nebo si napsat a zkusit to spolu probrat. V drtivé většině případů takto dokážeme využít dobré nápady našich členů. Důležité také je, abychom se zaměřili na ty správné věci a zbytečně celou organizaci nebo klíčové lidi nepřetížili a abychom nevyhořeli. Nápadů totiž bývá hodně a když se pracuje na příliš věcech najednou, tak pak mnohem míň věcí dotahujeme do konce.


Pokud máte nápady na zlepšení. Chcete něco zlepšit, využít příležitost, napravit nějaký nedostatek či nesrovnalost? Je důležité, abyste návrh probrali a poradili se s lidmi, kteří se tomu dlouhodobě věnují. Pouze tak může organizace decentralizovaně efektivně fungovat. To, že věci řešíme v první řadě lidsky a neformálně, pomůže, abychom k sobě byli upřímní, rozvíjeli dobré vztahy a důvěru a nezatěžovali se zbytečnou administrativou.

Dobrá praxe: Obraťte se nejprve na tým, který danou věc řeší. Příslušného člověka najdete v seznamu výše.

Špatná praxe: Nepište do chatu, kde daný člověk není a nepište problém veřejně na sociální sítě, protože jednak se to k zodpovědným lidem vůbec nemusí dostat.

Navíc si chceme jako organizace pěstovat cit pro to, abychom věnovali pozornost důležitým a promyšleným věcem.


Onepager. Když se neformálně poradíte s lidmi kolem sebe, můžete postupovat takto: Sami nebo ve spolupráci s příslušným týmem připravte jednu stránku:

  1. v čem je problém,

  2. jaké jsou příčiny problému,

  3. jaká jsou možná řešení a příslušné oficiální kroky,

  4. které řešení doporučujete,

  5. odkazy na analýzy a využitá data,

  6. návrh tří termínů schůzky či telefonického či konferenčního hovoru, případně návrh věc probrat na příštím řádném jednání týmu jako samostatný bod.

Tento one pager slouží k diskusi, zda má smysl do rozpracování návrhu investovat energii. Cílem je se s příslušným týmem spojit a věc skutečně probrat, tedy vytvořit prostor pro otevřené řešení věci s reálnou snahou se domluvit. Tým může doporučit vhodný způsob řešení věci, protože často existuje celá paleta, jak naplnit vytyčený zájem. Může se nicméně stát, že daný tým je velmi vytížen, a proto je občas třeba trpělivost při hledání termínu, protože týmy se často věnují urgentním a důležitým úkolům. Tvorba kvalitního návrhu rozhodnutí je náročná věc a je dobré si sebekriticky vyhodnotit, že člověku z venku mohou chybět informace, stejně tak člověk uvnitř může být zatížen slepotou.

Vedle toho také můžete využít cestu přes stranu, což je formální postup vysvětlený v interním dokumentu Červená linie, který využívá projednání na resortních týmech.

Související dokumenty