Новини

Заключителна конференция в Слънчев Бряг

Във връзка с приключването на дейностите по Националната програма “Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, обучаващи бъдещи учители” Министерството на образованието и науката организира и проведе на Слънчев бряг заключителна конференция в периода 12-14 юли 2024 година. На събитието присъстваха ректори, зам.-ректори, декани и представители на центровете за иновативни образователни технологии към 20-те университета - участници  в националната програма. Отчетоха се много положителни резултати и се начетраха идеи за нови образователни национални програми.

Заключителна работна среща в Стара Загора - Ямбол

Във връзка с приключването на дейностите по Националната програма „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища" на 4 и 5 юли 2024 г. Министерството на образованието и науката организира заключителна работна среща с представители на висшите училища бенефициенти, отговарящи за работата на създадените по програмата Центрове за иновативни образователни технологии и откриване на две зали по ИОТ в Стара Загора и Ямбол. По време на официалнната програма, в която участва и министър Цоков, в дискусиите и неформалите срещи между участниците се коментираха дейностите на Центровете, трудностите, които са преодолени и се дадоха идеи за нови възможности.

Среща с колеги от Турция 

На 19.06.2024 ЦИОТ посрещна  доц. Еля Кьоксал и докт. Севил Сойкан от Nigde Omer Halisdemir University в мултимедийната зала на ТУ - Варна, създадена по националната програма "ПОВИШАВАНЕ КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ ОТ ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА, ПОДГОТВЯЩИ БЪДЕЩИ УЧИТЕЛИ", с които планираме съвместни дейности по програма "Erasmus+". Колегите подготвят учители по природни науки и се интересуват от планирането, създаването и реализирането на дейности в STEM центрове в българските университети и средни училища. Заедно посетихме ПГКМКС "Акад. Бл. Сендов" и участвахме в дискусия с учители от училището за успехите и предизвикателствата за реализирането на STEM дейностите с ученици.


Участие в XVIII международна конференция "Стратегия за качество в промишлеността и образованието" 03 - 06 юни 2024 г. на територията

на ТУ-Варна

Конференцията традиционно кани ръководители на най-висшите изпълнителни власти, представители на големи предприятия и компании, водещи експерти в областта на стандартизацията, сертифицирането и качеството, известни учени, преподаватели от висши учебни заведения от Украйна, ОНД и балтийските държави, България и други страни от Източна Европа. Участието в нашата конференция е много добра възможност за обмен на опит, установяване на творчески и бизнес контакти с колеги и потенциални партньори в сферата на бизнеса, в индустриалния сектор и в сферата на образованието.

Преподаватели на ДЕПОС - доц. д-р Елена Колева, гл. ас. д-р Севдалина Георгиева, ст. пр. Надежда Цонева, в съавторство с инж. Вяра Дукова, директор на ПГКМКС "Акад. Бл. Сендов", гр. Варна, участваха в програмата на конференцията с докладите: "STEAM подходи в обучението по чужд език" и "Изкуствен интелект в училищното образование". (Новина в сайта на ТУ-Варна).

Урок по превенции с ученици от ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", 

гр. Варна

На 21.05.2024 г. в залата на Центъра за иновативни образователни технологии към ДЕПОС в рамките на упражненията по дисциплината "Обща и социална педагогика" студенти от I курс от специалност "Социален мениджмънт" на ТУ - Варна проведоха урок на тема "Наркотици" с ученици от 11. клас на ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", гр. Варна. Студентката Ивалина представи основните рискове от употребата на наркотици, направи обширен анализ на вредите, проведе дискусия.

В края на семестъра всички студенти показват педагогическите си умения придобити по време на лекциите и упражненията с преподавателите доц. д-р Elena Koleva и гл. ас. д-р Севдалина Георгиева. Предстоят уроци по превенции на социални проблеми, свързани с хазарта, алкохола, тютюнопушенето, насилието, кибертормоза, зависимостта от социалните мрежи и др.

Урок по превенции с ученици от ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", 

гр. Варна

На 16.05.2024 г. в залата на Центъра за иновативни образователни технологии към ДЕПОС в рамките на упражненията по дисциплината "Обща и социална педагогика" студенти от I курс от специалност "Социален мениджмънт" на ТУ - Варна проведоха урок на тема "Рисково сексуално поведение "с ученици от 11. клас на ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", гр. Варна. Студентката Виктория представи основните рискове на сексуалното поведение, проведе анкета и активира учениците с мини състезание "Стани богат" по темата.

В края на семестъра всички студенти ще покажат педагогическите си умения придобити по време на лекциите и упражненията с преподавателите доц. д-р Elena Koleva и гл. ас. д-р Севдалина Георгиева като изнесат уроци по превенции на социални проблеми пред колегите си от специалността или ученици от ПГКМКС "Акад. Благовест Сендов", гр. Варна.

Предстои урок за наркотиците с учениците, а пред студентите ще бъдат представени теми, свързани с хазарта, алкохола, тютюнопушенето, насилието, кибертормоза, зависимостта от социалните мрежи и др.


На 20.02.2024 г. се проведе семинар с учители по чужд език в партньорство с изд. "ПИЪРСЪН ЛОНГМАН" на тема: ТЕХНОЛОГИИ И ЦЕННОСТИ В ОБУЧЕНИЕТО ПО ЧУЖД ЕЗИК. Програмата на семинара включваше две лекции:

1. Моделиране на STEM обучение по чужд език, разработена от доц. д-р Елена Колева и гл. ас. д-р Севдалина Георгиева - ЦИТО, ДЕПОС, ТУ - Варна.

2. Развиване на читателска независимост чрез извънкласно четене, лектор Ваня Въловска, изд. "ПИЪРСЪН ЛОНГМАН".

Учителите се запознаха с понятието "инженеринг" и "учебен проблем" и възможностите за включването им в обучението по чужд език за моделиране на STEM  обучение.

Семинарът илюстрира как насърчаването на извънкласното четене на адаптирана художествена литература на английски език, поддържа знанията на учениците за езика актуални, възпитава ценности и в същото време развива критическото им мислене. 

Благодарим за участието на всички колеги!

До нови срещи!

На 15.02.2024 г. се проведе среща за методическа подкрепа на учители по математика и информатика, които имат по-малко от 3 години педагогически стаж. Срещата бе открита от ст. експ. по математика Лилия Стойчева и ст. експ. по информатика Павлина Стоянова от РУО - Варна и се поставиха акцентите - мотивацията, индивидуализацията в обучението, ролята на учебните програми в подготовката на урока. Лекторите гл. ас. д-р Севдалина Георгиева и доц. д-р Елена Колева, ЦИОТ, ДЕПОС, ТУ - Варна, представиха методически указания за планиране, организиране и провеждане на урока по математика и информатика. Контролът и оценката на учебните постижения беше акцент и се изяви интерес за продължаване на темата в бъдещи срещи или квалификационни курсове. 

При засилен интерес на 06.02.2024 г. се проведе методическа среща за учители по математика и информатика на тема "Изкуственият интелект в професионалната дейност на учителя" по инициатива на ст. експ. Павлина Стоянова и ст. експ. Лилия Стойчева от РУО - Варна. На срещата лекторите - доц. д-р Елена Колева и гл. ас. д-р Севдалина Георгиева (ЦИОТ, ДЕПОС, ТУ - Варна) - анализираха основните функции на учителя: планиране на образователния процес; организиране и провеждане на образователния процес; оценяване на напредъка на учениците; сътрудничество с други учители и институции; дейности за възпитание, социализация и подкрепа на децата и учениците и възможностите изкуственият интелект да бъде в помощ и подкрепа на педагогическия специалист. На срещата присъстваха над 80 учители от област Варна, които участваха активно в дискусията и планираха следващи срещи.

Ако се интересувате от приложението на  изкуствения интелект в образованието, не пропускайте следващи събития на ЦИОТ, ТУ - Варна!



Центърът е създаден по националната програма: 

"ПОВИШАВАНЕ КОМПЕТЕНТНОСТИТЕ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ ОТ ДЪРЖАВНИТЕ ВИСШИ УЧИЛИЩА, ПОДГОТВЯЩИ БЪДЕЩИ УЧИТЕЛИ".

Програмата е инициирана и координирана от Министерството на образованието и науката.