Функции и отговорности

Функции

  • Заемащият длъжността учител в начален етап на основното образование в група за ЦОУД организира и провежда самоподготовката на учениците, заниманията по интереси в свободното им време и осъществява възпитанието, социализацията и подкрепата им в училище

Лицето, заемащо длъжността „учител в начален етап на основното образование в група за ЦОУД", изпълнява и следните функции:

1. Планира, организира и ръководи самоподготовката на учениците, организирания отдих и насочва към физическа активност и занимания, свързани с потребностите и интересите им.

2. Подпомага и подкрепя учениците по време на самоподготовката им и проверява резултатите от самостоятелната им работа и степента на усвояване на предвидените компетентности.

3. Организира различни форми на работа за социализиране на учениците и формиране на култура на поведение, оказва необходимата подкрепа и съдейства за пълноценното им интегриране в образователната и социалната среда съобразно специфичните им потребности.

4. Осигурява допълнително обучение и консултации на учениците за повишаване на социалните умения за общуване и решаване на конфликти, за развиване на умения и придобиване на необходимите познания за справяне с проблеми чрез предлагане на подходящи и алтернативни подходи за решаването им, насочване на учениците към конструктивно поведение, самостоятелност и самоконтрол.

5. Координира, съгласува и съобразява дейността с институционалната политика, мотивира и стимулира развитието и напредъка на учениците.

6. Взаимодейства с учителите, които преподават на учениците, и другите педагогически специалисти от институцията като част от екипната работа за обсъждане на проблеми, консултиране и обмяна на добри практики при работата им с едни и същи ученици с цел повишаване на ефективността от педагогическите подходи.

7. Контролира, насърчава и отчита участието на учениците в образователния процес и своевременно информира класния ръководител за допуснати отсъствия и възникнало проблемно поведение с цел набелязване на мерки за преодоляване.

8. Познава учебните програми по предметите, по които осъществява самоподготовката на учениците.

9. Планира и подпомага самоподготовката на учениците за учебния ден, организира и провежда възпитателно-образователния процес извън задължителните учебни часове.

10. Познава и прилага подходящи методи, средства и материали при реализиране на възпитателно-образователния процес извън задължителните учебни часове.

11. Умее да организира самоподготовката на учениците при избора, интерпретирането и разбирането на информацията, като насочва процеса на усвояване на знанията чрез предоставяне на допълнителна информация и поставя въпроси за организиране на дискусия по дадената тема.

12. Умее да подкрепя учениците да се самоорганизират и да разпределят времето си.

13. Умее да сътрудничи с педагогическия екип и родителите по отношение на напредъка на учениците при самоподготовката и възпитанието им.

14. Има положително отношение и подкрепя учениците в процеса на самоподготовка, като проверява степента на усвояване на знанията им за следващия ден и стимулира самостоятелно постигнатите им резултати.

15. Познава и прилага изискванията за безопасни условия за работа, вкючително и в интернет среда, при самоподготовката, възпитанието и труда на учениците, като им осигурява сигурна и безопасна среда.

16. Проявява отношение към обезопасяването на физическата среда в използваните райони от децата и учениците и сигнализира за нередности.

17. Участва в организацията на конкурси, състезания, изложби и други дейности, организирани от училището.

18. Проявява положително отношение към грижата и отговорността за учениците, като:

- изгражда умения за здравословен начин на живот, потребност от активен живот и хигиенни навици;

- формира умения за работа в екип, възпитава ги в дух на толерантност и формира гражданска позиция;

- изгражда умения за собствено мнение и самостоятелни действия.

19. Познава социалните и културните условия на живот на учениците и подпомага социалната им интеграция, като показва положително отношение към многообразието на съответната ученическа група.

20. Познава добре рисковете и опасностите на детско-юношеската възраст, възможностите за превенция и начините на действие при такива ситуации.

21. Отговaря за живота и здравето на учениците както по време на образователния процес в учебните часове, така и по време на организираните допълнителни дейности или занимания по интереси.

22. Участва в провеждането на национално външно оценяване, държавни зрелостни изпити, като квестор, оценител, консултант.

23. Познава държавните образователни стандарти за оценяване на резултатите от обучението на учениците и за предучилищното образование и умело разработва и прилага ефективен инструментариум за проверка и оценка (диагностика) на постигнатите резултати на децата/учениците, за определяне на достигнатото равнище на усвояване на знания и формиране на умения от всеки ученик.

24. Умее да използва подходящи методи, средства и подходи (в т.ч. и иновативни) за насърчаване на напредъка и постигнатите резултати от децата или учениците и да определя критерии и показатели за оценяване на знанията и уменията на учениците, с които запознава както класа, така и отделния ученик.

25. Изгражда умения у учениците за самооценка, самокритичност и самоусъвършенстване.


Отговорности

1. Осигуряване на трайно усвояване на знания по преподавания предмет;

2. Създаването и поддържането на атмосфера и дисциплина, които благоприятстват и стимулират конструктивно общуване и сътрудничество в процеса на обучение;

3. Изграждане на етични взаимоотношения между учител и ученици и между самите ученици;

4. Учителят не може да нарушава правата на ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху тях.

5. Формирането на позитивни социални и граждански умения и ценностни ориентации в учениците;

6. Формирането в учениците на навици за учене, организираност и самодисциплина и ги възпитава в самостоятелност и поемане на отговорност за собствените, действия и поведение;

7. Пълноценното интегриране на учениците в училищната среда, съобразно специфичните им потребности;

8. Организирането и провеждането на педагогическата дейност в съответствие с изискванията към неговата работа, определени в различните нормативни актове и образователни документи;

9. Водене и поддържане на установената училищна документация, свързана с неговата дейност;

10. Състоянието на поверената му материално-техническа база;

11. Поддържането на положителен имидж на учебното заведение