MČR KO Sprint

OHLASY A REPORTÁŽE

Videoreportáž stavitele tratí Dana Wolfa

Pár záznamů z backstage :)

KO Sprint 2023.mp4

Novinky:

Děkujeme všem závodníkům. Pevně věříme, že se vám závodit líbil. Realizační tým OPI

29.9.2023: Ze závodu je dostupných několik fotogalerií - odkazy zde

28.9.2023: Je po závodě. Gratulujeme vítězům, děkujeme všem závodníkům. Oficiální výsledky zde

26.9.2023: Dopravní informace

Příjezd od Prahy po D4 - od konce D4 (u Příbrami) skoro až do Písku projížídte stavbou dálnice. Čtvrtek ráno se dá očekávat přesun z Prahy a středních Čech na Šumavu. Počítejte prosím s dostatečnou časovou rezervou. Pokud se nedejbože stane na tomto úseku havárie tak jste v pasti.


Jinak prosím dbejte pokynů ohledně příjezdu na parkoviště - sekce "Příjezd a parkování" v Pokynech.

24.9.2023: Je to tady!!! Předstartovní horečka stoupá a my jsme zveřejnili startovku na kvalifikaci a veřejného dopoledního závodu.

24.9.2023: Byly zveřejněny pokyny. je to hutné čtení, protože se jedná o opravdu unikátní závod, tak čtěte drazí závodnicí a závodnice

10.9.2023: Upřesňující informace pro veřejný závod

Upřesňující informace pro účastníky veřejného závodu:


Do kategorií veřejného závodu RED, BLUE, BLACK a GREEN se mohou hlásit závodníci libovolně, bez ohledu na věk či pohlaví.


Rozdíl je pouze ve směrných časech, které odpovídají:


RED 12 min na úrovni D21 na 221. místě rankingu

BLACK 12 min na úrovni H21 na 221. místě rankingu

BLUE 12 min na úrovni kategorie H55

GREEN 12 min na úrovni kategorie D55 

18.8.2023:        rozhovor s Dannem Wolfem, stavitelem tratí

V čem si myslíš, že budou tratě na MČR v KO sprintu unikátní?

Tratě budou unikátní už ze samé podstaty závodu, který v Česku ještě nikdy na takové úrovni nebyl. Bude to tedy velká premiéra a pro nás i trochu vykročení do neznáma. Samozřejmě máme řadu zkušeností ze zahraničních či světových závodů, ale bylo potřeba vymyslet, jak to celé přenést do českého prostředí. A nikde není psáno, jestli to, co funguje na světové úrovni, bude fungovat i na domácím šampionátu, kde pole vyrovnaných TOP závodníků není tak široké. Ať už tratě uspějí či nikoliv, budou každopádně dobrým či špatným vzorem pro další pořadatele, tak to beru jako velkou zodpovědnost a zvu všechny závodníky, aby přijeli do Písku se na těchto unikátních tratích proběhnout a pomohli nám vybudovat a rozvinout český KO sprint.


Prozradíš nám, s jakými obtížemi se stavitel setkává, když staví KO sprint ve srovnání s klasickým sprintem?

Ano, nejedná se o klasický sprint, ale o výrazně kratší závod, kde není zdaleka tolik manipulačního prostoru. Jako stavitel však i do výrazně kratších tratí musíte dostat všechno to, co by měl obsahovat dobrý sprint. Tedy zajímavé postupy o několika variantách, komplexní volby postupu, zrychlení, zpomalení do technických pasáží apod. Vyřazovací kola se navíc běží s hromadným startem, kde je potřeba se pokusit startovní pole rozdělit a závodníkům nabídnout co nejvíce možností zkoušet své varianty a rozhodnout závod "orienťácky", ne jen fyzicky v cílové rovince. A také aby závod plynul dopředu a trať byla vhodná pro hromadný start. Takže vlastně stavím několik krátkých sprintů s využitím prvků, které se používají ve sprintových štafetách. A do toho se samozřejmě jako vždy snažím, aby se trať závodníkům líbila a fungovala i při individuálním pojetí.


Kdy jsi začal s prvními návrhy tratí a jak moc jsou jiné vůči finálním?

K zapojení do projektu MČR v KO sprintu v Písku jsem byl osloven tuším někdy na jaře 2022, to vznikly i nějaké první náčrtky a koncepce na tehdy dostupných mapových podkladech. Novější mapu celého prostoru jsem dostal někdy v červnu 2022, tam se koncepce zpřesnila a ověřila logika umístění cílové arény a shromaždiště, aby mohlo začít jednání s vlastníky pozemků, městem a dalšími institucemi. Tato zpřesněná koncepce se již od finálních tratí příliš neliší, liší se samozřejmě umístění kontrol, využití některých prostor apod. A s každou další úpravou jsem se snažil tratě ještě trochu zkrátit, abychom se vešli do směrných časů, které jsou opravdu přísné.


Jak hodnotíš vhodnost mapy pro národní úroveň? Na co se závodníci mohou těšit? Jaké překážky se ti stavěly do cesty?

Myslím si, že mapa je kvalitní. Samozřejmě, město je živý organismus a musíme stále sledovat změny do poslední chvíle. Ale otázka spíše míří asi na terén a ten si myslím, že je moc pěkný a hlavně vhodný. Město Písek má moc hezké historické centrum i další orientačně zajímavé části, které centrum obklopují. Což je přesně ten mix zajímavých oblastí na relativně malém prostoru, který na závod tohoto typu potřebujete.


Kolik času ti zabrala stavba? Co všechno je potřebné, a kolikrát musíš trať ty nebo někdo jiný otestovat, než je hotová?

Těžko říct, nepočítám hodiny, ale zatím to zas tak moc času nebylo. Řekl bych tak patnáct hodin do stavu velmi pokročilé koncepce. Bohužel teď na jaře až do srpna jsem byl plně vytížen pořádáním Žebříčku B a hlavně Světového poháru, takže jsem na tratích nijak nepracoval. Největší penzum práce nastává nyní, tedy cca měsíc před závodem. To je potřeba doladit pokročilé koncepce, pro které máme vyjednaná povolení, ve finální tratě, ukotvit finální umístění všech kontrol a tím vyvážit volby postupů, upřesnit popisy, připravit vše do tisku, připravit různé odvozené mapy pro GPS tracking a podobné a hlavně připravit organizační mapy, které jsou u sprintu nedílnou součástí. Tedy mapy, kde bude co zapáskováno, hlídáno, otevřeno nebo naopak uzavřeno apod. Myslím, že i když jsou tratě v podstatě postavené, tak teprve teď ta největší práce začíná.


Co tě vedlo k tomu, aby ses stal stavitelem o-tratí? Je za tím nějaká zajímavá náhoda?

Zajímal jsem se o to v podstatě od té doby, co jsem začal běhat orienťák. Když jsem byl malý, tak kdekoliv na dovolené jsem vždy nakreslil mapku areálu ubytování a připravoval pro rodinu či kamarády orienťák a nějak mi to už zůstalo. Někdy ve dvanáctkách, čtrnáctkách jsem se naučil s Ocadem, začal stavět oddílové tréninky, v patnácti první oblastní žebříček, v šestnácti první etapu na Pěkných prázdninách a k tomu potom postupně Český pohár, ŽA, ŽB, Český pohár štafet, Mistrovství Evropy, Světový pohár a Mistrovství světa. Jeden významný český závod mi ale stále chybí. Nikdy jsem zatím nestavěl tratě MČR. Takže v září to bude i pro mě velká premiéra.




28.5.2023: Zveřejnili jsme logo závodu. Vytvořila ho písecká závodnice Kristýna Holubová (OPI1051). Potvrdilo se tak, že orientační běžci a běžkyně jsou nejenom skvělí sportovci, ale také nadaní umělci! 


květen 2023:        revize mapy

Honza Drbal dokončil revizi mapy tak, aby Dan Wolf mohl začít připravovat finální verze tratí. Kam dát šváby, kde zavřít provoz a tak podobně.

prosinec 2022: Už na tom děláme ....

Dan Wolf, Radim Hošek, Honza Drbal, Otto Hartvich, Petr Sobotka .... užší realizační tým už začal připravovat první MČR v KO Sprintu. Držte nám palce.