РОЗДІЛ 4

Моніторинг прогресу та оцінювання результатів

Під час і після впровадження плану екологізації важливо відстежувати прогрес і оцінювати результати. Кожен з п'яти підходів до екологізації, описаних у Розділі 1, може бути оцінено. Це допомогає відстежувати рівень прогресу.

У цьому розділі ми поговоримо про процес моніторингу та оцінювання детальніше.

План моніторингу

Моніторинг має ґрунтуватися на переліку очікуваних результатів і на заздалегідь визначених показниках досягнення результатів, передбачених в інституційному плані екологізації й описаних в рекомендаціях з його впровадження. Критерії та показники оцінювання мають бути чіткими та обґрунтованими. Для окремих відділів чи підрозділів можна зробити детальнішу версію моніторингу прогресу.

Важливо інформувати працівників і залучати їх до процесу моніторингу та оцінювання для підтримки їхньої мотивації. Ви можете здійснювати моніторинг і оцінювання за допомогою якісних методів замість кількісних. Зокрема, можна встановлювати особисті та /або групові цілі щодо запланованої зміни у плані екологізації, проводити їхнє обговорення й аналіз.

Ви можете створити допоміжні та покращені інструменти для моніторингу, якщо у Вашому плані моніторингу та оцінювання буде передбачено:

        • Прозору і раціональну структуру

        • Делеговані обов'язки

        • Механізми зворотного зв'язку

        • Бажані цілі

Прогрес у запровадженні екологізації професійної освіти може бути оцінено якісно й кількісно. Важливо встановити цілі, водночас, вони не обов'язково мають вимірюватися в цифровому значенні. Результати від впровадження заходів слід відстежувати поряд з витратами та вигодою. Різні підходи до екологізації можуть вимірюватись на основі різних переліків результатів: окремих змін або параметрів, для досягненням яких заклад поетапно працює.

Приклад

Подивіться на приклад підходів до оцінювання, представлених у практичному посібнику з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017).

Розроблення системи моніторингу та оцінювання

Існує декілька універсальних інструментів, які можна використовувати для моніторингу та оцінювання. Щоб краще бачити пріоритетні підходи до екологічно сталого розвитку в інституційному плані екологізації, Ви можете винести бажані результати в окрему рубрику оцінок результативності.

Рубрика оцінок результативності - це простий інструмент для відображення бажаних результатів відповідно до різних підходів до екологізації, визначених в якості пріоритетних в інституційному плані екологізації. За допомогою системи моніторингу та оцінювання у вигляді рубрики оцінок результативності Ви можете оцінити індивідуальні та інституційні цілі та досягнення, а також вчасно здійснювати заходи згідно з інституційним планом екологізації.

Інструменти можуть бути адаптовані відповідно до контексту та конкретного бачення кожного закладу.

UKR_table1_CHAPTER 4_DEGREE OF IMPLEMENTATION.docx

Ось приклад такої рубрики для різних підходів з практичного посібника з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017)

Екологізація професійної освіти - це безперервний процес, що складається з багатьох кроків. Можливо, Ви не одразу побачите результати, але, згодом, проявивши терпіння, відстежуючи прогрес і оцінюючи результати, Ви нарешті побачите зміни та зможете здійснити перехід до більш екологічно сталого середовища.

Завдання

Виберіть один з підходів до екологізації. Визначте декілька цілей/бажаних результатів, пов'язаних з обраним підходом. Для кожної з цілей/результатів продумайте способи відображення прогресу: визначте чотири етапи прогресу і показники для кожного етапу.

За допомогою таких цих шаблонів Ви зможете в подальшому оцінювати процес реалізації.

UKR_table2_CHAPTER 4_A TEMPLATE FOR THE ASSESSMENT.docx

Ви пройшли всі розділи цього модулю. Щоб залишити свій відгук і одержати сертифікат, будь ласка, перейдіть до