РОЗДІЛ 2

Планування екологізації професійної освіти

Ознайомившись з концепцією екологізації та її актуальністю для професійної освіти, перейдемо до наступного етапу — планування екологізації професійної освіти.  Цей етап складається з декількох кроків, з якими ми ознайомимося в цьому розділі.

Перед початком планування сформуйте робочу групу

Насамперед у Вашому закладі П(ПТ)О необхідно сформувати групу основних учасників, які будуть сприяти процесу і будуть відповідати за розроблення  і обґрунтування кроків, які необхідно буде запровадити. Саме ці учасники стануть рушійною силою змін. Ними можуть бути керівники, співробітники, представники студентської спільноти тощо.

Планування екологізації професійної технічної освіти: покроковий процес

Крок 1: Підвищення обізнаності та формулювання обґрунтувань 

Основна команда, відповідальна за впровадження плану "екологізації", має підвищити обізнаність колективу і пояснити важливість цієї зміни для закладу в цілому. Важливо чітко сформулювати обґрунтування і переконатися, що зміст передано належним чином.

Що необхідно брати до уваги при формулюванні обґрунтувань? 

Наведемо приклад з практичного посібника з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017), що містить перелік ключових цілей та питань, які слід враховувати при формулюванні обґрунтувань:

Крок 2: Розвиток бачення

Як тільки буде досягнуто чітке розуміння причин того, чому заклад вдається до екологізації, будуть визначені ключові підстави та переваги її впровадження, можемо перейти до розвитку бачення.  

Бачення - це твердження, що демонструє цілі установи в довгостроковій перспективі та може бути виражено шляхом відповіді на наступне запитання: яким Ви бачите Ваш заклад за декілька років? 

Зверніть увагу, що цілі повинні бути чітко сформульовані, а ролі визначені. Це дасть змогу краще проаналізувати, чи були результати позитивними та чи були досягнуті бажані цільові орієнтири. Оскільки це трудомісткий і складний процес, залучайте внутрішніх або зовнішніх експертів, які допоможуть керувати процесом. 

Крім того, бачення та, як його результат, план екологізації, мають враховувати наступні рекомендації:

Крок 3: Сприяння залученню ширшого кола учасників

Від самого початку група основних учасників, відповідальних за процес екологізації,  має залучати інші зацікавлені сторони. 

Залучення може охоплювати студентську раду, управлінську команду, викладацький та адміністративний персонал тощо. Залучені учасники  беруть на себе відповідальність за процес і отримують можливість озвучувати ідеї і вносити пропозиції. Пам'ятайте про необхідність чітко формулювати права та обов'язки залучених осіб, щоб забезпечити відповідальне ставлення й чітке дотримання плану. 

Крок 4: Оцінка поточних реалій

Оцінка поточних реалій дозволяє проаналізувати пріоритети, ресурси і потреби. Без чіткого розуміння поточних умов та загальної ситуації не можна переходити до етапу реалізації.

Для проведення широкомасштабного оцінювання ви можете використовувати інструмент управління змінами під назвою "аналіз силових полів (АСП)". Цей метод корисний для ухвалення рішень шляхом аналізу підтримуючих і стримуючих сил, присвоєння цим силам відповідних балів і наведення аргументації, що стоїть за рішеннями.  

У цьому процесі кожна із зацікавлених сторін відповідає за свою сферу. Процес аналізу силових полів (АСП) може складатися з декількох кроків, на кожному з яких проводиться аналіз і ухвалюється рішення. На малюнку нижче наведено приклад трикрокового процесу АСП, представленого у практичному посібнику з екологізації технічної та професійної освіти (ЮНЕСКО, 2017). 

Приклад трикрокового процесу аналізу силових полів (АСП)

Крок 1 

Крок 2

Крок 3

Крок 5: Розроблення інституційного плану дій з екологізації

Після завершення Кроку 4 Оцінка поточних реалій, Ви можете приступити до розроблення інституційного плану екологізації.

З різних причин, наприклад, через обмеження фінансування або нестачу кадрів, всі заходи не можуть бути реалізовано негайно, тому Вам необхідно підготувати перелік пріоритетів і пояснити зацікавленим сторонам, чому були обрані саме ці пріоритети. Обов'язково включіть у свій інституційний план екологізації джерела фінансування, розподіліть відповідальність між різними зацікавленими сторонами та розробіть показники моніторингу ефективності. 

Крім того, інституційний план екологізації має охоплювати короткострокові, середньострокові та довгострокові цілі. Додатково план повинен включати чіткий графік перегляду зазначених цілей та внесення змін за необхідності.

Завдання

Почніть свій процес планування із заповнення даного шаблону-інструменту. Цей шаблон не слід розглядати як єдиноможливий засіб планування екологізації, а скоріше як інструмент, який допоможе Вам на старті. Після спільної роботи із різними зацікавленими сторонами протягом усього процесу Ви можете розширити, переглянути та додати більше інформації до шаблону.  

UKR_table_CHAPTER 2_planning canvas.docx

Будь ласка, перейдіть до