РОЗДІЛ 1

Розуміння процесу екологізації

Екологізація - це процес здобуття знань та практичних навичок, спрямованний на забезпечення безпеки довкілля; процес покращення сбособу життя і ухвалення рішень більш екологічно відповідальним чином, результатом чого може стати покращення захисту навколишнього середовища і екологічної сталості природніх ресурсів для нинішнього та майбутніх поколінь.

Джерело: Практичний посібник з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017).

Екологізація - це нова та актуальна концепція, яка не обмежена часовими рамками. Процес екологізації на рівні закладу має запроваджуватись офіційно, щоб загальне концептуальне бачення цього процесу та конкретні кроки, спрямовані на забезпечення безпеки довкілля, стали частиною повсякденних функцій співробітників закладу, та супроводжувались регулярними заходами з контролю та моніторингу.

Чому варто інвестувати в екологізацію професійної освіти?

Наведемо деякі переваги та аргументи для впровадження екологізації професійної освіти відповідно до Практичного посібника з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017):

  • Екологізація професійної освіти сприяє впровадженню більш екологічно стійких і екологічно свідомих методів виробництва,

  • "Екологічний" працівник більш конкурентоспроможний на ринку праці; "екологічна" робоча сила підвищує прибутковість підприємства,

  • Нові зелені сектори економіки вимагають "екологічних" навичок, тому існує потенціал для створення нових робочих місць,

  • Інвестиції в навчання, які допоможуть соціально незахищеним групам отримати спеціалізовані навички, дозволять їм брати участь у заходах, пов'язаних з переходом до зеленої економіки

Для того, щоб залишатися актуальною, сфера професійної освіти потребує постійного перепланування, оновлення чи розроблення нових навчальних програм. Чимало нових робочих місць з'являється в галузях, де екологізація відіграє важливу роль, зокрема, у сонячній і вітровій енергетиці або "зеленому" туризмі.


Відео: актуальність екологізації як складової професійної освіти

Перегляньте відео, у якому Мерві Янссон з Omnia Education Partnerships (Фінляндія) пояснює актуальність екологізації для професійної освіти

Щоб увімкнути субтитри, натисніть позначку [СС] у правому нижньому куті вікна відеопрогравача.

Існують декілька напрямів екологізації у сфері П(ПТ)О. На схемі вище представлено п'ять напрямів (підходів) екологізації професійної освіти, зазначених у практичному посібнику з екологізації професійно-технічної освіти (ЮНЕСКО, 2017). Розглянемо кожний з них детальніше.

1. Екологізація приміщень, де проходить навчання

Визначає, як головну мету, сприяння «екологізації» приміщень, де проходить навчання, для зміцнення механізмів сталого функціонування. Це означає застосування принципів сталого розвитку, залучення відповідних ресурсів та створення фінансових та інших переваг для групи.

2. Екологізація навчального плану і навчальної програми

Передбачає у навчальному плані та навчальній програмі обов'язкове набуття знань щодо екологічно сталого розвитку та опанування "екологічних" навичок. Крім того, викладачі опановують додаткові компетентності для використання міждисциплінарного або тематичного підходу під час викладання відповідного матеріалу.

3. Екологізація досліджень

Сприяє впровадженню та дотриманню принципів екологічно сталого розвитку в дослідницькій діяльності, розробленні програм та стандартів. Такий підхід заохочує заклади професійної освіти брати участь у зборі та обміні даними, які є корисними для навчальної спільноти. Зацікавлені сторони вивчають можливості застосування практик екологічно сталого розвитку та спільно знаходять рішення.

4. Екологізація навчальної спільноти та робочого місця

Має на меті розробку і впровадження спільно з підприємствами і спільнотами планів і програм екологічно сталого розвитку закладів професійної освіти, яких об’єднують спільні цілі. При цьому сталі екологічні практики на робочому місці та "екологічний" спосіб життя стають новою нормою.

5. Екологізація інституційного середовища

Передбачає впровадження засад екологічно сталого розвитку в усі сфери роботи закладів П(ПТ)О. Таким чином, екологізація інституційного середовища та сталий розвиток стають основною складовою всіх стратегій і планів закладів професійної освіти, а результати їхньої реалізації стають очевидними й відчутними.

Відео: Підходи до екологізації професійної освіти

Перегляньте відео, у якому Мерві Янссон (Omnia Education Partnerships) (Фінляндія) розповідає про підходи до екологізації професійної освіти.

Щоб увімкнути субтитри, натисніть позначку [СС] у правому нижньому куті вікна відеопрогравача.


У Розділі 2 детальніше розглянемо, як планувати екологізацію враховуючи різні підходи до процессу.

Будь ласка, перейдіть до