Alla olevassa PI- kuvassa on suunniteltu painesäiliössä olevan materiaalin välivarastointi ja siirto eteenpäin teollisessa prosessissa. Painesäiliön tavoitepaine on 4 bar. Instrumentti-ilma tuotetaan Atlas copco - GA 11 7.5 kompressorilla. Määrittele ja valitse alla olevaan prosessiin paineen säätöön ja mittaukseen suunnitellut instrumentit pistekohtaisesti. Kuvaa säätö/mittauspiste alla olevien kysymysten avulla.
1. Miettikää ja kuvatkaa prosessin toimintaperiaate paineen osalta. Mitä huomioitavaa prosessissa on paineen säädön ja mittauksen kannalta?
2. Kertokaa miten paineeseen liittyvien pisteiden tunnus (kirjainyhdistelmä) syntyy ja mitä ne tarkoittavat. Mikä tarkoitus mittaus tai säätöpisteellä prosessissa on? Mistä mahdollista säätöä ohjataan? Mitä pisteiden P2, PV1 ja PV2 ohjauksissa pitää huomioida? Kerro niiden ohjauksen/säädön toiminta.
3. Valitse sopivat komponentit, kerro komponenttien tärkeimmät ominaisuudet esim. painealue, viestisignaali (t), säätötapa, kytkentä, anturin tyyppi-, toiminta- ja asennusperiaate, mahdolliset lisätarvikkeet mittaus/säätösignaalin siirtoon (ei kaapelointia).
4. Liitä dokumenttiin PSK standardin instrumenttiasennuksen tyyppipiirrustus.
5. Miten valitsemanne komponentit otetaan käyttöön? Esittele esim. mahdollisen lähettimen käyttöönotossa tarvittavat parametrit ja niiden tarkoitus.
Käytä tehtävän palautuksessa viestinnän opettajan määrittelemää opinnäytetyön pohjaa.