Automaatiosuunnittelun prosessimalli, 2007
Suomen Automaatioseuran määrittelemä elinkaarimalli on tarkoitettu vaativiin järjestelmähankintoihin
Suomen Automaatioseuran automaatiojärjestelmän elinkaarimalli jakaantuu:
määrittelyvaiheeseen,
suunnitteluvaiheeseen,
toteutukseen,
asennusvaiheeseen,
testaukseen
kelpoistukseen
Perussuunnitteluvaiheessa laaditaan järjestelmän toimintakuvaukset ja luodaan järjestelmästä looginen malli. Looginen malli sisältää yksityiskohtaisen laite- ja instrumenttiluettelon, sekä luettelot prosessiliitynnöistä, säätöpiireistä, sekvensseistä ja näytöistä.
Automaation toiminnallinen suunnittelu voidaan aloittaa perussuunnitteluvaiheessa silloin, kun laitteiston suunnittelu ei oleellisesti muutu. Perussuunnittelu vaiheessa tuotetaan automaatiojärjestelmän looginen malli.
Toiminnallinen suunnittelu sisältää automaation mittaukset ja säätötehtävät, joita ovat mm. ohjaukset, säädöt. Valvonnan ja suojauksen tehtävät, joita ovat hälytykset, suojaukset ja lukitukset. Automaation toimintaa kuvaavia dokumentteja ovat toimintakuvausten lisäksi esimerkiksi toimintakaaviot, kuten toimintaa kuvaavat logiikka- ja säätökaaviot tai yksittäisohjauksien keskinäisiä suhteita kuvaavat sekvenssikaaviot.
Toimintakuvaus on sanallinen kuvaus laitteiston, sovelluksen tai järjestelmän toiminnasta, jonka ensimmäinen versio syntyy perussuunnitteluvaiheessa. Toimintakuvausten avulla voidaan mm. siirretää suunnitteluvaiheessa syntynyt tieto eteenpäin operaattoreille ja kunnossapitohenkilöstölle, jotka voivat hallita erikoistilanteita tai opetella hallitsemaan toimintakuvauksen kohdetta.
Toimintakuvaukset ovat käytössä sovelluksen tai prosessin ohjelmointivaiheessa, poikkeustilanteissa, ajojen suunnittelussa, tietämyksen hallinnassa, päätöksenteon tuessa sekä operaattorien ja muun henkilökunnan opastuksessa ja koulutuksessa.
Toimintakuvauksen laadinnassa tyypillisiä kenttiä voivat olla mm.:
toiminta - Kuinka järjestelmän tai sovelluksen tulisi toimia
lukitukset - Mitkä lukitusehdot estävät järjestelämän tai sovelluksen käynnistymisen
hälytykset - Mistä tapahtumista tai toimintatiloista tulisi syntyä hälytys
kytkennät muihin piireihin ja positioihin - Voidaanko tankata prosessista toiseen.
kuvaus, miten automaatio ohjaa piiriä - Millä säädöillä tai ehdoilla sovellusta tai prosessia ohjataan.
mitkä piirit vaikuttavat sen toimintaan - Voidaanko toisesta prosessin osasta pyytää tankkaamaan.
mitä tietoja piiri lähettää muille piireille - Tiedot, joilla prosessista toiseen voidaan siirtää raaka-ainetta.
piirin muutoshistoria - Minkälaisia muutoksia ajan myötä sovelluksen tai prosessin piiriin on syntynyt
häiriöohjeet - Mahdollisten tunnettujen häiriötilanteiden selvittämiseen tarvittavat ohjeet
sijainti - Missä osassa prosessia, sovellusta tai esimerkiksi tehdasta kyseinen toiminto sijaitseee.
Toimintakuvauksessa kuvataan järjestelmän toiminnot riittävän tarkasti ja selkeästi. Sanallista kuvausta voidaan selkeyttää liittämällä toimintakuvaukseen tarvittava toimintakaavio tai vastaavasti toimintakaavioita voidaan selkeyttää sanallisella toimintakuvauksella.