Nukleáris szaktábor

XV. Nukleáris Szaktábor beszámolója


Az MNT, az idei Nukleáris Szaktábort 2023. július 2 - 7. között rendezte meg Keszthelyen, középiskolások számára.
Jelentkezni az alábbi űrlap kitöltésével lehetett 2023. június 10-ig. A tavalyi táborról egy rövid összefoglaló film elérhető a https://www.youtube.com/watch?v=7fic24TmWTA címen.

Az idei tábor, 2023 évi, beszámolója itt olvasható

Szervezés, helyszín

A tábor szervezését Mester András végezte, aki azonban betegség miatt nem tudta az idei tábort vezetni. A táborvezetői szerepet Ujvári Sándor vállalta el, segítője Tarján Péter volt. A táborban fiatal segítőként részt vett Vavrik Márton és Szegedi-Csinády Csongor a FINE részéről. Helyi szervezőként felbecsülhetetlen segítséget nyújtott Farkas László, mind a szakmai, mind a szabadidős programok megszervezésében. 

A tábornak a – korábbi évekhez hasonlóan – a Zalaegerszegi SZC Keszthelyi Vendéglátó Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma adott helyt. A szállás az intézmény kollégiumában volt, az előadások az iskola épületében voltak. Az étkezések többsége a Kollégium menzáján történt. A táborba 35 résztvevő érkezett meg (1 ember betegség miatt lemondta).

Csoportkép a KVSZK előtt. A résztvevők a tábor logójával ellátott pólót viselik

Programok

A programot – a korábbiakhoz hasonlóan – úgy alakítottuk, hogy főként délelőttönként hangzottak el a szakmai előadások (13 előadó 15 előadást tartott), amelyek között bevezető ismeretek is helyet kaptak, a neves nukleáris szakemberek előadásai mellett.
Július 4-én egész napos buszos kiránduláson vettünk részt. Ennek során ellátogattunk az Energiatudományi Kutatóközpontba, ahol alapos betekintést kaptunk a Központ kutatási témáiba. 

Látogatás az Energiatudományi Kutatóközpontban

Az egyéb szakmai programok között helyet kapott  kétféle labormérés (Planck-állandó meghatározása, Lego-tomográfia infravörös fénnyel) és egy szimulációs feladat (tumorok keresése PET-tel) a Vajda János Gimnázium laboratóriumaiban, Farkas László, Ujvári Sándor és Tarján Péter vezetésével.
A táborlakók két látványos kísérleti show-t is élvezhettek Farkas László és Ujvári Sándor jóvoltából.

Ujvári tanár úr és Farkas tanár úr kísérleti bemutatói

Népszerű volt a FINE-sek által szervezett ismerkedős esti program és a nukleáris csapat- és egyéni vetélkedő is.
Ujvári Sándor a második napon feladatmegoldó versenyt hirdetett, amelyre az utolsó előtti napig lehetett beadni a megoldott feladatokat.
Az utolsó este kötetlen beszélgetést szerveztünk a táborról, karrierlehetőségekről és a jövő kilátásairól, amiben szintén nagy örömmel vettek részt a táborozók, ahogy az utolsó délelőt a szabad stílusú, szakmai kérdezz-felelek jellegű beszélgetésen Kis Dániellel.
A jó idő lehetővé tette a strandlátogatásokat is. Szinte minden nap volt lehetőség fürdésre. Az egyik borongósabb napon Farkas László strandröplabda- és strandfoci-bajnokságokat is rendezett.
A helyi programok szervezését Farkas László tanár úr a keszthelyi Vajda János Gimnázium fizikatanára végezte. Vezetésével megismertük a gimnáziumot, megtekintettük a kastélyt és a vasútmodell-kiállítást.

Összegzés

A tábor időtartama alatt rendkívüli esemény nem történt, minden a tervezett programnak megfelelően zajlott. 

A tábor utolsó napján értékeltük a tábort, kiosztottuk a díjakat a legjobb feladatmegoldóknak és a sportbajnokságok győzteseinek. A táborozók elégedetten távoztak. Köszönet illeti az MNT elnökét, titkárát és elnökségét, a tábor lebonyolításában dolgozó kollégákat a szervező munkában való részvételért. Köszönet illeti a keszthelyi vendéglátókat, akik maximálisan támogatták a tábor munkáját. Külön köszönet illeti az előadókat, akik nem kis áldozatot vállaltak a Keszthelyre való leutazással.

Kérdőív

A táborlakók elégedettségét egy Google kérdőívvel mértük a tábor után. Ezt a 35 résztvevőből 32-en töltötték ki.

A legtöbben az iskolában vagy ismerősök révén hallottak a táborról.

Arra a kérdésre, hogy „Jelöld meg azokat az előadásokat, amelyek a legjobban tetszettek! Legfeljebb 5-öt választhatsz.”, sokféle válasz érkezett, minden elhangzott szakmai előadás bekerült valakinél a top 5-be. A legnépszerűbb válaszok a következők voltak:

Pokol Gergő fúziós előadása (a 32 válaszadóból 23-an választották)

Horváth Ákos (ELTE) előadása a kozmikus sugárzásról (23)

Réfy Dániel fúziós előadása (21)

Boros Ildikó előadása a kis moduláris reaktorokról (17)

Szűcs Botond előadása az erőművi technológiákról (16)

Ujvári Sándor előadása a magfizikáról magyar szemmel (16)

Az egyéb szakmai programok meglehetősen pozitív értékelést kaptak:

Ujvári Sándor játékos kísérleti bemutatójának pontszáma 5-ös skálán átlagosan 4,78

A látogatás az Energiatudományi Kutatóközpontban pontszáma 4,66

A FINÉ-sek által vezetett játékos csoportos vetélkedő pontszáma 4,03

A Vajda János Gimnáziumban végzett páros labormérések pontszáma 4,25

Farkas László kísérleti bemutatójának pontszáma 4,59

A csütörtök esti kötetlen beszélgetés a táborról, karrierről és jövőről pontszáma 4,53

A pénteki kérdezz-felelek Kis Dániellel pontszáma szintén 4,53.

Megkérdeztük, 5-ös skálán mennyire voltak megelégedve a tábor különböző helyszíneivel, szabadidős programjaival. Az eredményeket az alábbi oszlopdiagramok mutatják.

Látható, hogy a táborozók meglehetősen pozitívan értékelték a tábor nem szakmai aspektusait. Legkevésbé a menzai ételek nyerték el a tetszésüket.

Rákérdeztünk, miből szerettek volna többet vagy kevesebbet.

Volt, aki a menzás ételek mennyiségét kevésnek találta, egyesek szerint pedig a szabadidő volt kevés, de a válaszadók többsége elégedett volt a programokra szánt idővel.

A kérdésre, hogy „Ha lesz rá alkalmad, jönnél a következő Nukleáris Szaktáborra?”, mind a 32 válaszadó igennel válaszolt.

Meglepően sokan válaszoltak arra az opcionális kérdésre, hogy milyen témákat láttak volna még szívesen (a válaszokat változtatás nélkül, eredeti formájukban mutatjuk):

A csernobili katasztrófa miértje

Hélium 3 felhasználása, előnye, megvalósíthatóság, akadályozó tényezők-ről szóló előadás

Több fúzió, több SMR, több a nukleáris technika alkalmazásáról vagy részecskefizikáról, pl űrkutatásban betöltött szerepéről

Esetleg egy kicsit több asztrofizika, illetve esetleg hosszabb távú gondolatok, például a fúziós technológia az űrutazásban (az űr ~4 kelvin es hőmérséklete pont ideális a szupravezetőknek), energia 4000-ben, az atom és részecskefizika jövője stb…

Reaktor típusok jelleme és fejlesztése

Atommodellek

Radioaktivitás statisztikája, csillagászat

Kvantum mechanikával kapcsolatban szívesen megnéztem volna néhány előadást.

A standard modell és a 4 fundamentális kölcsönhatás ismertetése/bemutatása. Alapvető kvantummechanikai ismeretek/jelenségek. Esetleg bevezetés a Lagrange-i és/vagy Hamilton-i mechanikába.

Standard modell

Részecskefizika

Fúzióról még hallgattam volna többet

Mezőelmélet

A fúzió bővebb és áthatóbb megértéséről és a nukleáris nergia bővebb felhasználásáról

Fénytan, Optika

standard modell, transzurán elemek előállítása (felhasználása), részecskegyorsítókat kicsit bővebben (nem csak említés szintjén)

Népszerűnek tűnnek a felvetett témák között a fúzió és a részecskefizika, illetve a nukleáris technika alkalmazásai. Ezeket a legközelebbi tábor szervezésekor érdemes lenne figyelembe venni. (Be lehet vonni debreceni kísérleti magfizikás vagy gyorsítós szakembereket is, ha hajlandóak Keszthelyig eljönni.)

Végül lehetett (opcionális) szöveges megjegyzéseket írni, amiben hasznos javaslatokat kaptunk a jövőre nézve (a válaszokat változtatás nélkül, eredeti formájukban mutatjuk):

lehetne az előadások között több szünet

Ha 4 előadás van egymás után akkor ne csak ilyen 5-10 perces szünetek legyenek, mert kell (pl. Már 2 előadás után) egy kis pihenés az agynak hogy a következő információtömeget is jól el tudja raktározni. Nekem úgy tünt hogy a tavalyi szünetekhez képest most szinte nem is voltak az előadások között. A délutáni szabadidő általában jó volt de egy kicsit talán lehetne több ha valahogyan meg lehetne oldani; jobban megtudnánk egymást ismerni, együtt lenni mert volt hogyan nagyon jól elbeszélgettünk csak össz-vissz körülbelül 30 percünk volt. Az idei ismerkedős játék nagyon jó volt, szerintem jövőre ugyanígy legyen; ez nagyon hatékonyan működött, csak ne 1 perc legyen 2 embernek hogy ismertesse magát mivel szerintem ez eléggé kevésnek bizonyúlt, hanem mondjuk 3 perc és akkor kellemesen megtudják egymást ismerni, tudnak kérdezni. Nem emlékszem hogy tavaly volt-e ilyen beszélgetős kör mint ami csütörtök este, de én érdekesnek és hasznosnak találtam, jövőre is szívesen részt vennék rajta. Nagyon élveztem az idei tábort is, jövőre is szívesen jövök ha megtudom oldani, hogy a kötelező szakmai nyári gyakorlat időpontja ne ütközzön a táboréval. Mester tanár úrnak mihamarabb gyógyúlást, és köszönöm a tábort, sok új és érdekes információt tanulhattam.

A kvíz nagyon jó volt (az egyéni), abból lehetett volna még egy

A kvízt ( főleg az egyénit) meg lehetett volna oldani jobban.

Kicsit túl sok szó esett a reaktortechnikáról

Lehetne pingpong bajnokság.

Az előadásokat egytől egyig érdekesek voltak és az előadók arra motiváltak, hogy a közel jövőben én is ilyen legyek.

Az előadások között több szünet, hogy az előadáson elhangzottak „leülepedjenek”. Ezt akár egy fakultatív beszélgetés/kérdezz-felelek formájában is meg lehetne ejteni, az előadókkal az előadások végén.

Több olyan beszélgetés, mint csütörtök este például strand helyett

Az előadások között kicsit több idő.

Picit hosszabb szünetek talán jók lennének, illetve ha a reggeli a parton lett volna, nem a minőség miatt hanem inkabb a mennyiség az ami kifogásolható volt az idei reggeliknél

A vacsora az esti nagy egybefüggő közepén volt, ha később lett volna (sötétedésig) akkor tovább lehetett volna a strandon lenni.

Nekem nagyon tetszet és mindenkinek ajánlanám aki a fizuka iránt érdeklődik és vagy ezzel akar foglalkozni

Egyedül a menzai kaja mennyiségével volt nekem problémám, amúgy minden jó volt.

Látható, hogy a menzai adagok problémája itt is előkerül. 

A délelőtti szakmai előadások közötti szünetek valóban elég rövidnek bizonyultak (különösen, ha az előadó túlszaladt az idején). Így az előadókkal az érdeklődő diákoknak nem volt ideje kötetlenül beszélgetni sem. Ezt érzékeltük a tábor alatt mi, a szervezők is, és ötleteltünk, hogyan lehetne jövőre még jobban csinálni:

4 helyett 3 előadást tervezni minden délelőttre; így ténylegesen van idő pihentetni az agyat, illetve beszélgetni az előadóval.

parallel szekciók az első 2 napon: bevezető előadások a kisebbeknek (radioaktivitás, magfizika, stb.), szakmai előadások a tapasztaltabbaknak. 

lehetőséget adni a diákoknak 10-15 perces előadást tartani általa választott témában: akár saját 

A tábor heti tervezett programja

NT2023_program_20230729.pdf

Szerző: Dr. Tarján Péter