Історія кафедри

Кафедра «Теоретична механіка» була створена в 1944 р. Її завідувачем  протягом двох років був видатний український вчений-механік, доктор фізико-математичних наук, професор Микола Олександрович Кільчевський, якого згодом було обрано академіком АН УРСР.

Надалі теоретичну механіку викладали  на кафедрі будівельної механіки, очолюваної доцентом Яковом Давидовичем Лівшицем, який згодом став доктором технічних наук, професором, Заслуженим діячем науки України.

В період 1949  –  1962 рр.  теоретична механіка викладалась на кафедрі опору матеріалів, а потім на кафедрі будівельної механіки, які послідовно очолював знаний фахівець з опору матеріалів і будівельної механіки, доктор технічних наук, професор Петро Маркович Варвак.

Після реорганізації останньої кафедри на її базі утворилась дві нові кафедри - будівельної механіки і опору матеріалів. Завідувачем першої з них став канд. техн. наук, доцент Євген Петрович Вериженко (згодом професор, заслужений працівник освіти УРСР). Пізніше протягом чверті століття  гідно очолював Київський автомобільно-дорожній інститут. На кафедрі будівельної механіки також викладалась  «Теоретична механіка».

Після чергової реорганізації кафедр інституту в 1987 р. було створено кафедри опору матеріалів та будівельної механіки і теоретичної та прикладної механіки. Останню очолював декан факультету, доктор технічних наук професор Олександр Олегович Рассказов.

З  2015 р.  кафедру «Теоретичної та прикладної механіки» очолює доктор фізико-математичних наук, професор Лоза Ігор Андрійович.

      В різні роки лекційний курс теоретичної механіки викладали кандидати технічних наук, доценти Г.М. Чайковський, Б.М. Лисицин, М.І. Савицький, О.С. Бондарчук, А.О. Лоза, В.С. Корунський, Ю.К. Чекушкін, С.М. Гавриленко, Л.А. Даниленко, О.О. Рассказов, В.С. Кравчук, В.С. Рубльов, О.А. Карпова, В.Я. Савенко, В.І. Косенко, Ю.В. Парахнюк, старші викладачі В.С. Погоній, Т.М. Полякова, а практичні заняття проводили асистенти Т.Ф. Лагутін, Ю.М. Толокнов, С.С. Ельманович, О.Г. Бондар. Ю.В. Іщенко.

      Протягом тривало часу тут працювали ветерани університету – доценти С.М. Гавриленко, Л.А. Даниленко, та професор  О.О. Рассказов.

      У 1987 – 1988 рр. на кафедрі викладали  теоретичну механіку, теорію механізмів і машин та деталі машин, а з 1988 – 1998 рр.  викладалась одна дисципліна – теоретична механіка.

Окремі викладачі успішно поєднували навчальну роботу з адміністративною діяльністю. Так, деканами факультетів працювали О.О.Рассказов і В.Я.Савенко, заступниками декана  – В.С. Рубльов та  Ю.В. Парахнюк.

      У 1994 р. доцент В.Я. Савенко  захистив докторську дисертацію, а згодом став професором, заслуженим діячем науки і техніки України, завідувачем кафедри будівництва та експлуатації доріг і деканом дорожньо-будівельного факультету.

      Упродовж 1998  –  2000 рр. кафедра була об’єднана з кафедрою фізики і мала назву «Кафедра теоретичної механіки та загальної фізики».

У цей період доценти кафедри Юрій Павлович Гололобов і Віктор Дмитрович Данчук  захистили докторські дисертації. Перший очолив у 2000 році кафедру фізики, а другий у тому ж році став деканом загальноінженерного факультету.

      У 2000 році кафедра знову отримала назву «Теоретична та прикладна механіка». До її складу  увійшло  дві секції – «Теоретична механіка» і «Теорія механізмів та машин і прикладна механіка» (ТММ і ПМ).

Секція ТММ та ПМ історично була складовою частиною кафедри теорії механізмів і машин та деталей машин (ТММ і ДМ), заснованої в 1945 р. Першим завідувачем цієї кафедри був професор В.Н. Левінсон. Із 1950 р. її очолював канд. техн. Наук, доцент Михайло Сергійович Кролівець,  з 1969 р. – канд. техн. наук, доцент Павло Федорович Павлік, а протягом  1975 – 1987 рр. – д-р техн. наук, професор Марс Іванович Хрісанов, який започаткував науковий напрямок динаміки і оптимізації конструкцій гірнично-видобувної техники.

            У 1987 – 1988 роках кафедра теорії механізмів і машин та деталей машин увійшла як секція до складу новоствореної кафедри теоретичної та прикладної механіки, а протягом  1988 - 1991 рр. перебувала у складі кафедри дорожніх машин. З 1991 до 1996 року  відновленою кафедрою ТММ і ДМ керував  д-р техн. наук професор Ігор Петрович Горобець – відомий науковець в галузі синтезу багатопотокових зубчастих механізмів.  Із 1997 р. вона  як секція перебувала спочатку у складі кафедри комп’ютерної і інженерної графіки , а потім - кафедри опору матеріалів та машинознавства. 

       Із 2000 року секція ТММ і ПМ – частина кафедри теоретичної та прикладної механіки. Викладачі секції кандидати технічних наук професор М.О. Гончар і старший викладач В.А. Ніколаєнко ведуть плідну навчально-педагогічну роботу, а їхні наукові дослідження мають на меті розробку методів кінематичного і динамічного аналізу та синтезу транспортних і дорожньо-будівельних машин у зв’язку з оптимізацією їх параметрів.

           В різні роки ТММ і прикладну механіку в нашому навчальному закладі викладали кандидати технічних наук доценти М.Л. Барабаш, А.В. Іродов, М.Г. Соколов, В.С. Сологуб, П.Я. Токін, В.П. Сидоренко, М.В. Половко,асистенти В.М. Вернігоренко, А.М. Лук’яненко, П.І. Зінченко, О.Ю. Тіхонравов.

Наукова школа з теорії і методів розрахунків шаруватих просторових конструкцій на статичні, динамічні і температурні дії, що склалася на кафедрі, історично пов’язана зі школою,  що існує на спорідненій кафедрі опору матеріалів і машинознавства. Спільними зусиллями науковців обох кафедр успішно виконувались держбюджетні теми, спрямовані на розробку шаруватих конструкцій для дорожнього і мостового будівництва, а також удосконалення конструкцій великогабаритних шин  –  автосамоскидів.

За сумлінну викладацьку, організаційно-виховну, навчально-методичну та  науково-дослідну роботу професор О.О. Рассказов, доценти кафедри Ю.В. Парахнюк, В.С. Рубльов, В.Я. Савенко були нагороджені почесним знаком “Відмінник освіти України”. Професор Гончар М.О. – почесний автодорожник України.

 Завідувачем лабораторії кафедри працює Всеволод Михайлович Мельник. Інженерами в різні роки були А.С. Русак. І.П. Киянченко, Н.М.Лєнкова, О.О. Артемчук, Л.В. Лігай.

Колектив кафедри приділяє велику увагу вдосконаленню навчально-методичної роботи. Викладачі є авторами понад 20 методичних розробок та посібників, які  активно використовують у навчальному процесі.

Професор М.О. Гончар є автором підручників з теорії механізмів і машин та технічної механіки для студентів вищих навчальних закладів.

Професор І.А. Лоза  нагороджений Подякою Міністра освіти і науки України за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих спеціалістів та плідну науково-педагогічну діяльність.

Сьогодні на кафедрі теоретичної та прикладної механіки викладають  теоретичну механіку, чисельні методи, диференціальні рівняння, лінійну алгебру та аналітичну геометрію, теорію нестійких множин, інтелектуальний аналіз даних, елементи теорії функцій та функціональний аналіз, теорію механізмів і машин, прикладну та технічну механіку, динаміку механічних систем.

Кафедра бере участь у роботі міжкафедрального семінару «Наукові проблеми міцності і динаміки просторових систем». На базі кафедри створено постійно діючий міжкафедральний науковий семінар «Сучасні проблеми теоретичної та прикладної механіки».