Always check your google classroom for weekly assignments!
You can also email me at sean.berg@nhcs.net.
The YouTube channel below has videos that explains the IN CLASS Unit 1 Lessons! Please watch the videos if you don't understand a concept. Parents, you can use the weekly math assignments page above to see which problems your student should understand each week. Also click on the Unit links above to go directly to the publisher's website and see printable copies of everything we do in class!
The YouTube channel above has videos that explains the IN CLASS Unit 2 Lessons! Please watch the videos if you don't understand a concept. Parents, you can use the weekly math assignments page above to see which problems your student should understand each week. Also click on the Unit links above to go directly to the publisher's website and see printable copies of everything we do in class!
The YouTube channel above explains each Unit 3 lesson. Please watch each one if you need to review/relearn. Thanks!
In this unit, students develop the idea of a proportional relationship out of the grade 6 idea of equivalent ratios. Proportional relationships prepare the way for the study of linear functions in grade 7/8. YOU NEED TO SCROLL THROUGH THE VIDEOS ABOVE TO FIND UNIT 2. They are also linked below in the course calendar.
In grade 6, students learned two ways of looking at equivalent ratios. First, if you multiply both values in a ratio by the same positive number (called the scale factor) you get an equivalent ratio . Second, two ratios are equivalent if they have the same unit rate. A unit rate is the “amount per 1” in a ratio; the ratio is equivalent to , and is a unit rate giving the amount of the first quantity per unit of the second quantity. You could also talk about the amount of the second quantity per unit of the first quantity, which is the unit rate , coming from the equivalent ratio .
Click on the link to the right to see each lesson. We will be working on this unit in late January and February. Remember you can see all of the practice problems worked out through the Channel G Rated youtube channel below!
In this unit, students compute sums, differences, products, and quotients of multi-digit whole numbers and decimals, using efficient algorithms. (In many ways this unit is taught the most like you were taught twenty or thirty years ago. But there is also a heavy emphasis on estimation to determine if an answer makes sense.)
They use calculations with whole numbers and decimals to solve problems set in real-world contexts.
In this unit, students learn to understand and use the terms “variable,” “coefficient,” “solution,” “equivalent expressions,” “exponent,” “independent variable,” and “dependent variable.” They begin to write coefficients next to variables without a multiplication symbol, e.g., rather than , and note that is . They learn other situations in which the multiplication ...
In this unit, students interpret signed numbers in contexts (e.g., temperature above or below zero, elevation above or below sea level). They understand and use the terms “positive number,” “negative number,” “rational number,” “opposite,” “sign,” “absolute value,” “a solution to an inequality,” “less than,” “greater than,” and the corresponding symbols.
The YouTube channel below has videos that explain practice problems for EACH UNIT and Lesson! Please watch the videos if you don't understand a concept. Parents, you can use the calendar/assignments listed under each Unit above to see which problems your student should understand each week.