Заняття 40

Технічні та програмні засоби обробки документів та інформації

Технічні та програмні засоби обробки документів та інформації

Технічні засоби обробки інформації

Технічні засоби обробки інформації діляться на дві групи. Це основні і допоміжні засоби обробки.

Допоміжні засоби - це обладнання, що забезпечує працездатність основних засобів, а також обладнання, що полегшує і робить управлінський працю комфортніше. До допоміжних засобів обробки інформації належать засоби оргтехніки та ремонтно-профілактичні засоби.

Основні засоби - це знаряддя праці з автоматизованої обробки інформації. Відомо, що для управління тими чи іншими процесами необхідна певна управлінська інформація, що характеризує стан і параметри технологічних процесів, кількісні, вартісні і трудові показники виробництва, постачання, збуту, фінансової діяльності тощо До основних засобів технічної обробки відносяться: засоби реєстрації та збору інформації, засоби прийому та передачі даних, засоби підготовки даних, засоби введення, засоби обробки інформації та засоби відображення інформації.

Засоби обробки інформації відіграють найважливішу роль в комплексі технічних засобів обробки інформації. До засобів обробки можна віднести комп'ютери, які в свою чергу поділимо на чотири класи: мікро, малі (міні); великі і суперЕОМ. Мікро ЕОМ бувають двох видів: універсальні і спеціалізовані.

Малі ЕОМ - працюють в режимі поділу часу і в багатозадачному режимі. Їх позитивною стороною є надійність і простота в експлуатації.

Великі ЕОМ - (мейнферми) характеризуються великим об'ємом пам'яті, високою стійкістю до відмов і продуктивністю. Також характеризується високою надійністю і захистом даних; можливістю підключення великої кількості користувачів.

Супер-ЕОМ - це потужні багатопроцесорні ЕОМ з швидкодією 40 млрд. Операцій в секунду.

Сервер - комп'ютер, виділений для обробки запитів від всіх станцій мережі і представляє цим станціям доступ до системних ресурсів і розподіляє ці ресурси. Універсальний сервер називається - сервер-додаток. Потужні сервери можна віднести до малих і великих ЕОМ.

Засоби відображення інформації використовують для виведення результатів обчислення, довідкових даних і програм на машинні носії, друк, екран і так далі. До пристроїв виведення можна віднести монітори, принтери і плотери.

Монітор - це пристрій, призначений для відображення інформації, що вводиться користувачем з клавіатури або виводиться комп'ютером.

Принтер - це пристрій виведення на паперовий носій текстової та графічної інформації.

Плотер - це пристрій виведення креслень і схем великих форматів на папір.

Засоби введення інформації. В даний час є різноманітні пристрої, що виконують ці функції в складі комп'ютера. Вони забезпечують введення в комп'ютер даних в різних формах: чисел, текстів, зображень, звуків. Пристрої введення перетворюють цю інформацію з форми, зрозумілою людині, в цифрову форму, сприйняту комп'ютером.

Клавіатура - комп'ютерний пристрій, яке розташовується перед екраном дисплея і служить для набору текстів і управління комп'ютером за допомогою клавіш, які перебувають на клавіатурі.

Мікрофон використовується для введення звукової інформації, підключається до входу звукової карти.

Сканер - пристрій для перекладу графічної інформації в цифрову.

Веб-камера - малорозмірна цифрова відео або фотокамера, здатна в реальному часі фіксувати відеозображення, призначені для подальшої передачі по комп'ютерній мережі.

Сенсорний екран - пристрій введення інформації, що представляє собою екран, що реагує на дотики до нього.

Програмні засоби обробки інформації

Незважаючи на широкі можливості використання комп'ютерів для обробки найрізноманітнішої інформації, найпопулярнішими як і раніше залишаються програми, призначені для роботи з текстом.

Все різноманіття сучасних текстових редакторів умовно можна розбити на три основні групи:

1. До першої відносяться найпростіші текстові редактори, що володіють мінімумом можливостей і здатні працювати з документами в звичайному текстовому форматі .txt. До цієї групи редакторів можна віднести як входять в комплект поставки ОС сімейства Windows редактори WordPad і зовсім малофункціональний NotePad (Блокнот).

2. Проміжний клас текстових редакторів включає в себе досить широкі можливості по частині оформлення документів. Вони працюють з усіма стандартними текстовими файлами (TXT, RTF, DOC). До таких програм можна віднести Microsoft Works, Лексикон.

3. До третьої групи відносяться потужні текстові процесори, такі, як Microsoft Word або StarOffice Writer. Вони виконують практично всі операції з текстом. Більшість користувачів використовує саме ці редактори в повсякденній роботі.

Основними функціями текстових редакторів і процесорів є:

- введення і редагування символів тексту;

- можливість використання різних шрифтів символів;

- копіювання і перенесення частини тексту з одного місця на інше або з одного документа в інший;

- контекстний пошук і заміна частин тексту;

- завдання довільних параметрів абзаців і шрифтів;

- автоматичний перенос слів на новий рядок;

- автоматичну нумерацію сторінок;

- створення таблиць і побудова діаграм;

- перевірка правопису слів і підбір синонімів;

- побудова змістів і предметних покажчиків;

- роздруківка підготовленого тексту на принтері і т.п.

Також практично всі текстові процесори мають такі функції:

- підтримка різних форматів документів;

- можливість роботи з декількома документами одночасно;

- вставка і редагування формул;

- автоматичне збереження редагованого документа;

- робота з багатоколонковим текстом;

- можливість роботи з різними стилями форматування;

- створення шаблонів документів;

- аналіз статистичної інформації.