"Пътуване до далечни познати и непознати места" 2019г.

За идеята:

Географското състезание е част от 6 -годишната ни инициатива за провеждане на Географски фестивал в МГ "Д-р П. Берон" - гр. Варна. Основната му цел е да вдъхнови учениците от прогимназиален етап, да им даде възможност за  изява в динамична отборна географска игра.  Всяка година се стремим да усъвършенстваме етапите и въпросите и да използваме съвременните технологии и ресурси за едно истински вълнуващо преживяване. В географското състезание участват 6 отбора, като всеки от тях е съставен от двама участници от V клас, двама от VI клас и един от VII клас,. Заедно те се борят с географски предизвикателства в три кръга. Дигиталните задачи им дават възможност да разберат как науката може да бъде интересна, вълнуваща и пълна с изненади. 

Географско състезание и иновации:

МГ “Д-р Петър Берон” - гр. Варна е част  от списъка на иновативните училища от 2017 г. с проект за развитие на емоционалната и социалната интелигентност на учениците в прогимназиален етап. Основна част от работата ни като учители в проекта е създаване на преживявания и ситуации, в които учениците развиват тези компетентности, като в същото време формират трайни и задълбочени знания и високи постижения в географията.

Идеята за формата и дейностите в тазгодишното състезание се роди през месец септември. Започна с иновативен урок за V клас със задача да провокира ангажираността и затвърди любознателността на учениците от 5-7 клас в нова обстановка,  да развие  уменията им за работа в екип и сътрудничество с помощта на облачните технологии в Дигиталната класна стая.

Инструменти и ресурси:

Представената практика илюстрира работата със следните инструменти: Google classroom - като среда за организиране и провеждане на състезание, състезателни въпроси в Google формуляри,  отключване на задачи чрез код в Google формуляр, Google карти, работа в споделени документи. В състезанието използвахме дигиталната стая в училището с интерактивни маси, но могат да се използват Chromebook устройства, лаптопи... и дори телефони. Всичко, което е необходимо е, да разполагате  с G Suite за образование и профили за всеки ученик и учител.


Предварителна подготовка

Избор на отбори

Екипите  са създадени предварително, като всеки участник е теглил номер   в час по география и знае в кой от 6-те отбора е попаднал на случаен принцип. 

В Дигиталната класна стая има номера на отборите, които са написани на масите  и всеки си сяда на масата според номера, който е изтеглил. 



Разпределяне на роли 

Участниците имат  предварителна задача, в която в рамките на три минути е необходимо да се опознаят, тъй като те са от различни класове. Пред учениците има пет табели с качества необходими за игрите в състезанието и работата им в часовете по география и икономика (Решителният; Дипломатът; Наблюдателният; Любознателният и  Ориентираният). Това са качествата, които в началото на учебната година петокласниците определиха, че е необходимо да притежават Великите географски пътешественици, а с някои от тях те се представиха и самоопределиха. Всеки от тях трябва да си избере табела. Целта на  тази задача е всеки участник да намери своето място и роля в непознат отбор, чрез свое силно качество. Да осъзнае индивидуалните си особености за успешната работа на екипа.

Качествата, които впоследствие обвързахме със задачите в състезанието са съобразени с материала изучаван в съответния клас, т.е. всеки участник трябва да си избере качество, което да съответства на възрастта му. Избира си най- силното от възможните, което притежава, ако съвпадне с качеството на друг член от отбора е необходимо двамата да си ги разпределят. Трябва да се разберат кой кое от двете ще вземе, всеки си написва името и слага табелата на дрехата. Това е неговият символ и знак в отбора. Всеки отбор трябва да си избере и географско име. 

Въпроси

Множеството интересни географски въпроси са плод на работата на учителите и учениците от горните класове. 

Те са направени чрез Google формуляри, Google документи и хартиен пъзел. Публикувани са в създадената за целта виртуална класна стая. Чрез онлайн средата има възможност да се използват цветни ресурси, да се увеличат картинките и да се надникне по-задълбочено в някое изображение. Естествено има и тайни кодове - ключове за следващи въпроси. Как са направени с формуляр? Можете да научите тук. 

Учениците получават веднага информация дали отговорите им са верни, а журито има възможност да следи за времето на предаване. 


Атмосфера

Започнахме състезанието с една географска история - разказана от ученичка от V клас, която участва в театрални постановки.  За приятните емоции съдействаше и музиката... Предлагаме ви няколко географски музикални клипове:

Етапи 

Откриватели:

В първата игра Откриватели, която е за ориентиране и време. В нейната първа част участие вземат децата от отбора определили като първо качество ориентиран и любознателен. Те трябва в рамките  на четири минути да подредят частите на пъзел с карта на света. На него има точка, която ще се появи на точното място, когато го направят правилно. Необходимо е да намерят точните географски координати на точката. Тези координати са код, с който останалите участници ще отворят документ. Докато ориентираният и любознателният подреждат пъзела останалите влизат в клас рум и намират документа, който трябва да отключат с кода и да попълнят заедно, а любознателният трябва да разпознае обектите на него. След като направят пъзела ориентираният и любознателният подават кода, останалите играчи  отварят документа, любознателният разгадава обектите и ги попълват заедно. Време за работа- 2 минути.


Пътешественици:

Във втората игра “Пътешественици” отборите работят заедно, необходимо е да използват всички качествата на петимата членове от отбора, защото всички те ще са им необходими, за  да се справят с теста, който ще ги отведе до различни места по света. Целта е да покажат, че различните качества помагат на участниците да работят заедно и прилагат всички умения в него, за да разпознаят обектите. Тестът включва природни и културни забележителности, разпознаване на страна, знаме и символ. Всеки отбор получава формуляр с въпрос и има една минута за обсъждане и решение, след което изпраща формулярът на журито, ако някой закъснее с времето за изпращане не получава точки към въпроса. (Водещият организира изпращането). Имат 10 въпроса и от тях се очакват 10 отговора. За всеки верен отговор получават 2 точки.  Следващият въпрос ще дойде, веднага като всички отбори предадат своя отговор.


Изследователи:

Състезателите в третата игра “Изследователи” ще решават Викторина, а на въпросите ще трябва да отговорите с “вярно” и “невярно”. Участие вземат отново всички  играчи. Въпросите са 10 и ще имат по 30 секунди за отговор. Всеки участник има пред себе си две листчета, на които пише “Вярно” и “Невярно”, своя отговор на въпроса показва на решителният, който трябва да  вземе крайното решение и да отговори в Кахут.


Въпроси към публиката

Kahoot винаги е добра идея за активизиране на големи групи ученици. Емоциите са неописуеми, а тук може да видите част от върпостие.

Жури

Резултатите се отчитат от жури, съставено от ученици от 9-12 клас. Докато едните пускат въпросите, другите отчитат резултатите от формулярите, поставят точки за подреждането на пъзела в предварително създадени Google таблици с номерата на отборите.


За авторите:

Димитрина Докимова - заместник-директор учебна дейност 

Десислава Темелкова - главен учител по обществени науки в МГ “Д-р Петър Берон”, гр. Варна 

🚩Учители по география и икономика с над 10 години професионален опит;

🚩Заедно са постигнали високи резултати с отбори на национални и международни олимпиади и състезания;

🚩Работят в екип чрез използване на съвременните технологии и компетентностен подход в обучението.