Weekly Problem Solving Tasks
Weekly Problem Solving Tasks
Fourth Challenge
Third Challenge
Second Challenge
Your teacher has $10 to spend on lunch. Your job is to choose their lunch from the menu at Benedicts.
Item
Cost
Pancakes $5
Sandwich / Roll $4
Pie $3
Caramel Slice $2.50
Cheese Muffin $2
Soft drink $1.50
Juice $2.50
Hot drink $4
Draw a picture of your teacher with their lunch, stating what it is you have bought for them and the total cost.
Extension
On Monday, drinks are half price.
On Wednesday, slices and muffins are 30% off.
On Friday, sandwiches and rolls are 25% off.
Which day would be the best to buy lunch for your teacher and what would you be able to buy?Â
First Challenge