2023 Student Research Competition
SCHEDULE
SCHEDULE
April 22, 2023
I. Morning Panels: 10-11:30 am (CST)
History I: 10-11:30 am
https://macalester.zoom.us/j/92487814763?pwd=OU92K0RzbGdZSWU3czg0aVZMSXBldz09
De’Vonte Armond Tinsley (Virginia Tech), “Revolution on the Daugava: Dvinsk in the Context of War, Revolution, and Civil War, 1917-1920”
Maximillian R. Gambony (University of Illinois at Chicago), “Knowledge and Steel: American Involvement in Soviet Industrialization between 1927-1937”
Garrett Lewis (Saginaw Valley State University), “Seeing Through Football: Crafting Tito’s Yugoslavian Vision with Football”
History, Literature, and Visual Culture I: 10-11:30 am
https://macalester.zoom.us/j/92692882001?pwd=V3dubi82OU9ZektsVk1XcTNpbDJrdz09
Anna Matveeva (Hunter College), “The Influence of the Gender Aspect on the Features of Nadezhda Khvoshchinskaya’s Criticism”
Nora Furlong (Bard College), “The Poet Won’t Die: Authorial Death in Varlam Shalamov’s Kolyma Tales”
Turner Cline (Sewanee: The University of the South), “Speaking Over the Dead: An Ecofeminist Analysis of Aleksey Fedorchenko’s ‘Silent Souls’”
Paige Lee (Harvard University), “Scorched Wordspaces: A Multidisciplinary Study of the Transformation in Russophone Poetry After the 2022 Invasion of Ukraine”
II. Afternoon Panels: 12-1:30 pm (CST)
History II: 12-1:30 pm
https://macalester.zoom.us/j/92487814763?pwd=OU92K0RzbGdZSWU3czg0aVZMSXBldz09
Nicholas Pierce (University of Texas, Austin), “The Emptying of the Plains: The Comanche and Kalmyk Nomads in the Shadow of Empire”
Adam Rose (Macalester College), “Imagining the Caucasus”
Catalina Cabral-Framinan (University of Miami), “The Outlier City: A Study of Baku’s Urban Development as an Oil Metropolis”
Jack Szczuka (Indiana University), “Soviet Musical Orientalism: The Role of the Symphonic Works of Reinhold Glière”
Cole Smith (University of Texas, Austin), “Falconry in Russia and Kazakhstan: Commodity and Culture”
History, Literature, and Visual Culture II: 12-1:30 pm
https://macalester.zoom.us/j/92692882001?pwd=V3dubi82OU9ZektsVk1XcTNpbDJrdz09
Mikhalina Solakhava (Carleton College), “Witches and Wives of the Thrice-Tenth Kingdom: Translation Politics and Gender Discourses in Belarussian Fairytales”
Maxwell Brzozowski (University of Michigan), “Decoding the Texts of Kievan Rus’: The Challenges of Translators and Remedies for Readers”
Erik Gonzalez (University of Illinois, Chicago), “Deconstructing the Impact of Russian Colonialism on Khanty Literature Through Kinship”
Nicole Gonik (Macaulay Honors College at Hunter College), “Chekhov’s Sorceresses: An Evolution of Magic and Gender in Chekhov’s Work”
Grace Riegel (Macalester College), “The Matryoshka and the Search of Self”
Sarah Poole (Christopher Newport University), “Independent Identities: Nationalism and Feminism in the Works of Tokarczuk and Zabuzhko”
III. Afternoon Panels: 2-3:30 pm (CST)
International Studies: 2-3:30 pm
https://macalester.zoom.us/j/92487814763?pwd=OU92K0RzbGdZSWU3czg0aVZMSXBldz09
Thomas Wyatt Kirk (Radford University), “Architects of Their Destruction”
Kenedee Westberry (University of Richmond), “‘Sympathize with the dead’: The Trauma of the Past is Found in the Present”
Jonathan Kekoa Richards (Brigham Young University), “Securing Energy Supplies from New Countries that Arise in the Wake of Disintegration of the Russian Federation”
Brandon Rickett (Bucknell University), “Central Asia: A Road or a Roadblock to Russia’s ‘Pivot Eastward?’”
Sarah Weber (Georgetown University), “Collateral Disease: Impacts of the Invasion of Ukraine on HIV and Substance Use Treatment in Central and Eastern Europe”
Rosa Lovo (University of Richmond), “Voting with their Feet: An Essay on Contemporary Russian Draft Dodging”