4c

UDZIAŁ W EKO ZAJĘCIACH 

W piątek uczniowe poprawdzili lekcję dotyczącą ekologii w formie prezentacji. Opowiedzieli o miejscach związanych z naturą i jej ochroną zlokalizowanych w Bielsku-Białej i okolicznych miejscowościach. Większość z tych miejsc należy do Nadleśnictwa Bielsko. Obejmuje ono rezerwaty przyrody, obszary natura 2000, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe i użytki ekologiczne. 

Nasza grupa przybliżyła również historię centrum edukacji ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach oraz innych okolicznych przestrzeni zielonych. 

Niektóre z przedstawionych miejsc okazały się sporą niespodzianką, bo nie każdy zadawał sobie sprawę, że pobliżu szkoły lub domu założony zostało bszar ochrony przyrody. Zainicjowało to bardzo ciekawą rozmowę dotyczącą popularyzacji informacji o rezerwatach przyrody w obszarze Beskidów. Zgodnie uczniowe stwierdzili, że parki i użytki ekologiczne są niedocenianym, a niezwykle potrzebnym sposobem na zadbanie o krajobraz naturalny oraz jego faunę i florę.

Prezentacja była nie tylko edukacyjna, ale również inspirująca, mobilizująca do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Wydarzenie to stanowiło ważny krok w kierunku budowania świadomej i proekologicznej społeczności szkolnej.

WYCIECZKA EKOLOGICZNA 

Uczennice wybrały się na wycieczkę trasą ekologiczną w Cygańskim Lesie w Bielsku-Białej odkrywając przy tym piękno natury. Zdjęcia ukazują zielone lasy i malownicze ścieżki, podkreślając harmonię pomiędzy ludzką eksploracją a szacunkiem dla środowiska. Każdy krok na tej ekologicznej trasie to spotkanie z przyrodą, a każda tablica informacyjna dostarcza przydatnej wiedzy przyrodniczej. 

Uczniowie zaangażowani w interaktywne zajęcia ekologiczne. 

Uczniowie odbyli wycieczkę nad zaporę ścieżką ekologiczną w Dolinie Wapienicy. Pomimo intensywnego opadu śniegu zdecydowali się na wyprawę, by odkryć uroki zimowej scenerii. Szlak wiodący nad zaporę oferował niezapomniane wrażenia, gdy biała pierzyna pokryła drzewa.

Choć mgła spowojająca miasto niezbyt zachęcała do wychodzenia z domu, to postanowiłam odwiedzić ścieżkę ekologiczną przy ujściu Straconki do Białej. Jest to  niewielki obszar o charakterze parkowym, który wypełnił niezagospodarowany wcześniej teren. Drewniana kładka łączy go z Parkiem Strzygowskiego. Znajdują się tam drzewa, żwirowe alejki, ławki i tablice z informacjami o roślinach takich jak jeżyny, goździki, chabry, koniczyny i jaskry.

Uczeń wybrał się na wycieczkę trasą ekologiczną po Bulwarach Straceńskich. Poza odkryciem ciekawie przedstawionych faktów widocznych na interaktywnych tablicach informacyjnych, można było spotkać się z pięknymi widokami natury.