Gymnázium

Sekunda

Ako si ušetriť na novú hokejku, korčule alebo tenisovú raketu? Sú zľavy vždy výhodné? Mám si sporiť alebo si peniaze požičať? Ako sa zodpovedne rozhodnúť v danej chvíli? Ako sa zorientovať v ponuke bánk? Čo je to úrokovanie? Ako si vybrať správny úver? Čo je to kreditná karta? Tieto otázky sme si kládli na hodine matematiky a hľadali na ne odpovede. V dnešnej dobe nie je jednoduché orientovať sa na finančnom trhu. V súčasnosti existuje mnoho komerčných bánk, nebankových subjektov, poisťovní a každý z týchto subjektov ponúka širokú škálu finančných produktov. Je veľmi náročné porovnať tieto produkty a v prípade záujmu si vybrať ten najvýhodnejší produkt.

Pomocou pútavých úloh sme sa na hodinách matematiky oboznámili so základnými pojmami sveta financií – vklad, pôžička, úrok, ročná úroková miera, jednoduché úrokovanie atď. Na modelových situáciách sme si ukázali, ako si môžeme kúpiť niečo, na čo nemáme dostatok finančných zdrojov, napr. auto, televízor a pod. V tomto prípade sa môžeme rozhodnúť požiadať o úver (pôžičku), teda požičať si peniaze z banky resp. inej nebankovej inštitúcie. Keďže banky ponúkajú úvery s rôznymi podmienkami, naučili sme sa, ako si vybrať ten najvýhodnejší úver na základe ročnej úrokovej miery. Navštívili sme stránky Národnej banky Slovenska, stránky komerčných bánk a stránky porovnávajúce produkty poskytované bankami, napr. www.banky.sk, www.finančnahitparada.sk, www.openiazoch.zoznam.sk, atď.

Na reálnych situáciách sme si demonštrovali, ako zhodnotiť zarobené peniaze v závislosti od toho, kedy ich budeme potrebovať. Môžeme ich jednoducho uložiť do banky alebo ich investovať. Záleží, akú mieru rizika sme ochotní podstúpiť. Zhodnotenie v banke alebo v investičnej spoločnosti sa odlišuje výškou zúročenia vkladu.

Veríme, že vďaka úlohám finančnej gramotnosti sa nám otvorí nový svet peňazí a naučíme sa v správnej chvíli sa správne a zodpovedne rozhodnúť.

Tercia

Tento mesiac sme sa v Tercii v rámci hodín Komunikačnej výchovy venovali rôznym témam týkajúcich sa sebavedomia, sebadisciplíny a sebaúcty. Vyzerá to tak, že mnohí z nich sú na tom so sebadisciplínou (hlavne v týchto pohnutých časoch) veľmi dobre. Na sebaúcte ešte potrebujú viacerí popracovať. Taktiež sme sa dotkli témy šikany na školách a v sociálnych skupinách. Boli to zaujímavé diskusie. Je zrejmé, že žiakom na dištančnej výuke chýba práve tento aspekt. Spoločné rozhovory, polemiky, vyjadrenia a zdieľania osobných názorov na akékoľvek témy. Ako dobre, že máme "komunitky". Vyučovací proces u Terciánov prebieha plynulo a bez problémov, takže dostávajú odo mňa veľkú pochvalu. Oddýchnutí po jarných prázdninách a plní elánu sa teda môžu pustiť do ďalších životných výziev. Veľa zdaru!

Kvarta

Február sa niesol v kvarte v znamení malých víťazstiev. Patrik zvíťazil nad sebou samým a zlepšil svoju prípravu na vyučovanie. Samko porazil svoju zdravotnú indispozíciu a chystá sa čo najskôr trénovať. Dankovi sa zasa podaril projekt v angličtine na tému Zdravie. Na komunite prispeli všetci svojou troškou do mlyna, aj keď v organizácii je zatiaľ najlepší Tomáš. Na dejepise sme konečne uzavreli rozporuplné obdobie Slovenského štátu a prechádzame v “ústrety socializmu”. Na záver chcem z pozície triedneho zaželať všetkým pevné zdravie a more trpezlivosti v súčasnej zložitej situácii.

1.A

A je to tu! Ani nevieme ako a školský rok sa už presunul do svojej druhej polovice. Ako triednu učiteľku ma veľmi teší, že aj do druhého polroka sa naši prváci pustili s chuťou a s odhodlaním. Napriek tomu, že bol február vďaka jarným prázdninám kratším mesiacom, stihli počas neho veľa zaujímavého. Hneď začiatkom mesiaca sme si pripomenuli na komunite aj na informatike Deň bezpečného internetu. V súčasnosti je to ešte aktuálnejšia téma než doteraz, pretože na internete vďaka dištančnému vyučovaniu trávime omnoho viac času než obvykle. Diskutovali sme spolu aj o kyberšikane a žiaci vytvorili informačné plagáty s radami, čo robiť či nerobiť na internete.

Veľmi zaujímavá bola aj práca na hodinách jazykov. Na slovenskom jazyku sme sa spoločne preniesli do obdobia stredoveku, anglický jazyk priniesol výborné žiacke prezentácie o vysnívanej škole. Viete, ktorý jazyk je najrýchlejší na svete? Naši prváci to už vedia vďaka zaujímavostiam o španielskom jazyku, ktoré zistili na hodinách. A ak v ostatnom čase na stene v izbe Vášho dieťaťa pribudol zaujímavý motivačný citát, je to vďaka kreatívnej tvorbe na hodinách umenia a kultúry.

Oceňujem, že sa naši prváci stále venujú aj mimoškolskej činnosti, olympiádam či práci na školskom časopise. Blahoželám Sophii, ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou na krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka. Všetkým mojim žiakom prajem krásne prázdniny, ktoré tohto roku už naozaj voňajú jarou a teším sa na nich opäť v marci.

2.A

Veľmi rýchlo sme sa v mesiaci február prehupli do druhého polroku. Pokračujeme naďalej dištančnou výučbou, čo nás stojí veľa úsilia. Znova nás čaká získavanie známok, vytváranie projektov. Študenti 2.A triedy sa vyplnením dotazníka zúčastnili mapovania situácie, ktorá sa týka problematiky šikanovania na školách. Výsledky dotazníka budú škole poskytnuté, žiaci sa ich dozvedia. V škole prebiehajú rôzne aktivity zamerané na prevenciu šikanovania, preto verím, že výsledky budú pozitívne. Naďalej, aj napriek dištančnému vyučovaniu, pracuje redakčná rada na ďalšom čísle školského časopisu. v Karin Kokoruďová mapuje formou dotazníka situáciu ohľadom sociálnych sietí – výstup v časopise bude určite zaujímavý. Oceňujem každú snahu, projekt, naučené učivo, aktivitu prejavenú na hodinách. Pozitívne ohlasy od učiteľov mám, preto triedu chválim. Pozdravujem Vás všetkých. triedna učiteľka

3.A

Tretiaci sa na hodinách literatúry venovali takým dielam Wiliama Shakespeara, ako sú Macbeth a Hamlet. K týmto dielam napísali veľmi pekné čitateľské denníky, ktoré budú môcť neskôr využiť pri príprave na ústne maturity.

Na hodinách dejepisu vyzdvihol pán učiteľ Andráš prácu v skupinách a tiež Jakubovu prípravu seminárnej práce na tému Riešenie nemeckej otázky v Poprade počas a po 2.svetovej vojne. S touto prácou bude Jakub reprezentovať našu školu na historickej konferencii v Prahe.

Zástupcovia študentského parlamentu sa spolupodieľali na príprave valentínskeho kvízu pre našich študentov, ktorý si môžete pozrieť na našom školskom instagrame.

4.A

Februárove dobré noviny zahájim slovami pani učiteľky Birčákovej, ktorá triedu učí slovenský jazyk a literatúru. Ďakuje všetkým tým, ktorí pochopili, že cestou k úspešnej maturite je svedomitá práca. Chváli V.Saloušekovú za účasť a skvelú tranformáciu textu v krajskom kole olympiády zo SJL. Chváli Ninku Majerovú, Shanyu, Vanesu, Bruna, Aničku, Erika za podnetné slohové práce. Martin si dal záležať na projekte o baroku (aj keď si naň museli počkať:–). Počuť odpovedať z maturitných otázok štvoricu – Ninka M., Shanya, Viktória, Miška – je vskutku zážitok. Veľmi pozitívne vníma aj to, že na skúšanie sa pripájajú aj tí, ktorí neodpovedajú, lebo chcú počuť odpovede svojich spolužiakov.

Pán učiteľ Andráš oceňuje Vikinu samostatnú prácu, ako aj prácu v skupine na hodinách dejepisu. Minimálne moju skupinu na anglickom jazyku chválim za dochvíľnosť na online hodinách, za ich nasadenie pri diskusiách, rovnako ako pri gramatike.

Z pozície triednej učiteľky oceňujem komunikatívnosť a promptné reagovanie na korešpondenciu tak zo strany rodičov, ako aj študentov.

Do nastávajúcich už jarných dní Vám prajem pevné zdravie a vnútorný pokoj v týchto zvláštnych časoch.

5.A

Február je krátkym mesiacom, no aj napriek tomu naši piataci – maturanti v ňom čelili mnohým výzvam a zažili aj veľa úspechov v školskej aj mimoškolskej činnosti.

Hneď v úvode mesiaca sme sa zaoberali štátnou jazykovou skúškou z anglického jazyky a celý mesiac sa piataci intenzívne pripravovali na úspešné zvládnutie maturitných skúšok. Môžem povedať, že v anlickom jazyku, konverzácii z anglického jazyka a aj v prekladovom seminári sa im veľmi darilo.

Mimoškolské úspechy piatakov boli veľmi bohaté a pričili sa o ne Emka, Miška Ž. a Miška P. Emka a Miška Ž. na pražskej historickej konferencii v konkurencii 50 českých a slovenských stredných škôl obsadili nádherné 3.miesto. Odbornú porotu zaujali a o svojich kvalitách presvedčili spracovaním témy – Židovská problematika 2.svetovej vojny v nadväznosti na prvý transport židovských žien z Popradu. Emka Balážová potvrdila svoje vedomosti a schopnosti aj na krajskom kole olympiády ľuských práv, kde ju iba jeden bod delil od postupu na celoslovenské kolo súťaže. Miška P. úspešne absolvovala medzinárodnú skúšku zo španielského jazyka – úroveň B1 cez Inštitút Cervantes. Miška P. dosiahla viac než 90% zisk bodov a je prvou študentkou našej školy, ktorej sa to podarilo.

Piataci – maturanti, len tak ďalej!