Introduktion till upphovsrätt och CC

Syftet med lektionen

  • att ge en introduktion till upphovsrättslagen

  • att ge en introduktion till Creative commons (CC)

Mål:

  • Eleverna ska känna till vad upprättslagen går ut på samt varför den finns

  • Eleverna ska veta vad CC är, hur man använder det som upphovsperson (att licensiera sitt verk) och som användare (att söka upp och använda cc-material).

Förberedelser & material

Leta fram exempel på verk som skyddas av upphovsrättslagen, verk där upphovsrätten gått ut, samt testa sökningar på CC-material där du får fram material med olika licenser.

Ta med exempel på ovanstående, t.ex. en konstnärsbok, musik osv. Material att använda/utgå ifrån:

https://internetstiftelsen.se/docs/copyright_copyleft.pdf

http://www.creativecommons.se/

https://youtu.be/Yd9dP3vlOyk

Genomförande

Ha en genomgång med klassen om vad upphovsrätt är, för vem den finns och varför. Se till att nämna sådant som:

  • ideellt och ekonomiskt skydd

  • verkshöjd

  • privat bruk

  • hur länge lagen gäller

Gå sedan igenom licenssystemet Creative commons och visa de olika symbolerna för cc-licenser, samt den svenska sidan creativecommons.se

Övning/interaktion

Låt eleverna göra en övning där de till exempel:

  • får ta ett foto och licensiera det med en cc-licens.

  • söka på cc-material och använda i en blogg/presentation/liknande.

  • får diskutera olika scenarier och vad som är lagligt i det scenariet.

Övningsexempel Upphovsrätt

För gymnasiet

Speciellt för Estetiska program/inriktningar är det relevant att nämna de organisationer som representerar verksamma inom området:

  • STIM - för musikskapare och de som vill spela musik i sin verksamhet, ser bl.a. till att musikskapare får ersättning för spelade låtar.

  • SAMI - för musiker som spelar andras musik

  • ATR - Amatörteaterns riksförbund, ser bl.a. till att dramaförfattare får ersättning för uppsatta pjäser

  • BUS - Bildupphovsrätt, organisation för bildskapare och för de som vill få tillstånd att använda skyddade bilder.