Galerie 2.C

Obsah

Týden s dopravní výchovou

Lidské tělo

V Prvouce zrovna probíráme lidské tělo a objevujeme jeho základní části. Přišel nás navštím Jáchym, kterého jsme si rozeprali na základní tři části těla a později jsme se mu dokonce dostali až pod kůži a prohlédli si každý orgán, který se uvnitř těla skrývá. Potom za námi přišel znovu, ale tetokrát dorazil i bez svalů. (Za zapůjčení děkuji mamince od Míši.) A tak děti prozkoumaly, jak funguje taková kostra, řekly jsme si její hlavní části a viděly, jak jsou v těle orgány uspořádány a čím jsou některé chráněny. Téma bylo velice zajímavé a společně jsme si ho užily. 

Hokejový den

14.5. u nás na školy zavládl hokejový den. Kdo mohl, přišel do školy oblečený v barvách trikolory, fandícím třičku apod. Ve čtení jsme se poté pokusili hokej trošku prozkoumat a sledovali jsme rozdíly mezi hokejem kdysi (před 145 lety) a dnes. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a určitě se doma zeptejte dětí, co je nejvíce zaujalo. 

Násobilkové vzory

Děti si během hodiny matematiky vyzkoušely, že každé číslo malé násobilky má nějaký svůj vzor, který se opakuje. Procvičili si všechny násobilkové řady, které už umí a pomocí stovkové tabulky si vyzkoušely i řady násobku do čísla 10. 

Boomhackers v HV

20240503_103731.mp4

Čarodějnické učení

Den mláďat

Spaní ve škole a Den Země

Z 18.4. na 19.4. jsme společně s 1.A přespali ve škole. Děti si zahrály kolektivní pohybové hry venku, občerstvily se spoustou napečených buchet, povečeřely pizzu a zažily stezku odvahy po škole. Společně jsme zhlédli krátké večerní kino a před spaním poslechli čtenou pohádku. Na druhý den ráno jsme si do jídelny zašli na teplý čaj a snídani - buchty, palačinky, lívance, ovoce atd., až jsme se cítili jako na dovolené v hotelu. 😁 Poté měli pro děti připravený program osmáci, kdy společně s dětmi strávili jednu hodinu zaměřenou na oslavu Dne Země. Další hodiny jsme dodělávali lapbooku k tomuto svátku, společně s prvňáky splnili venkovní hledačku, občerstvili se koblížky, uklidili areál školy, zazpívali si a byli oceněni medailí za to, že to spaní ve škole všichni zvládli. 

Krychlové stavby

Pomocí krychlových staveb jsme rozvíjeli prostorovou představivost. Nejdříve děti stavěly stavby podle zadání - tvar, počet kostek z pohledu z vrchu. Poté měly za úkol ve dvojicích vymyslet kreativní stavby, které postavily a kamarád z dvojice musel správně určit její síť a správně zakreslit pomocí teček. 

Ondra učitelem

Při celoročním sbírání pokémonů si Ondra ulovil odměnu a vybral si,  že jednu hodinu matematiky bude učit namísto paní učitelky. Před hodinou si přišel hodinu se mnou projít, aby věděl, co se s dětmi bude učit. Já jsem mu během vyučování jen potichu radila a hodina byla na něm. Myslím, že si děti i Ondra užily změnu. Dětem patří velká pochvala za to, že situaci respektovaly, nechaly se Ondrou vést a Ondra si vyzkoušel, že postavit se před třídu a něco vysvětlit, či zorganizovat není vždy úplně jednoduché. 

Velikonoční učení a bubnování

Jarní tvoření v PČ a VV

Popis osoby

V dílně psaní rozvíjíme naši schopnost správně se vyjadřovat. V minulých hodinách jsme se zaměřili na popis osoby, snažili se najít ta správná slova, dbáme na to, aby se nám často neopakovaly a taky se snažíme správně používat gramatické jevy, které už jsme se naučili. Všechny děti udělaly velký pokrok a psaní je baví. Tady je jen malá ukázka. 

Učíme se násobilku činnostně

Při vyvozování a počáteční práci s násobilkou čísla 2 jsme s dětmi pracovali hlavně rukama a manipulovali s různými předměty, papírky, začali si tvořit lapbook na procvičování, seznámili se s násobilkovou tabulkou apod., aby si každý princip násobilky dostatečně prožil a zapamatoval. 

Reportéři

Po prázdninách si děti mezi sebou udělaly a společně vyhodnotily průzkum jarních prázdnin. Hráli si na reportéry a zpovídali své spolužáky, od kterých získavali podpisy k určitým čínnostem. Takhle jsme zjistili, která z činností se dělala nejčastěji, jaké byly vtipné zážitky, která činnost naopak byla nejméně populární apod. 

Žišičiříčkové

K Hychykyrýsům jsme ve spolupráci s družinou dotvořili také ptáčky poletující nad lehounkými obláčky, které jsme pojmenovali Žišičiříčci a propojili nauku o měkkých souhláskách i s výtvarným prožitkem. 

Hychykyrýskové

Ve výtvarné výchově si děti vytvořily Hychykyrýsky, kteří nám doplnily naše učení tvrdých souhlásek v českém jazyce. Teď na děti dohlížejí ze skříňky, aby po tvrdých souhláskách už měl každý Y. 

Hasíci

Ve čtvrtek nás navštívili hasiči a představili nám jejich povolání, předvedli se v obleku a poradili co dělat, když se člověk popálí či začnete hořet. Zadali dětem domácí úkol - básničku a příště nás navštíví 14.3. - už se těšíme. 

Poslední letošní bruslení

20240220_101129.mp4

Fialový den

Týden mezi 12. a 16. únorem patří Wellbeingu, vytváření pohody při práci, pozitivní komunikaci, odbourávání strachu z chyby o což se snažíme od začátku nástupu do školní docházky. Pátek 16. února jsme tedy v celé škole vyhlásili fialový den (fialová = barva wellbeingu) a tato barva děti provázela každou hodinou. Hned ráno jsme napsali pěkný vzkaz kamarádovi a věnovali mu fialový náramek, psali jsme fialovou barvou, snažili se vytvořit básničku na počáteční písmena slova fialová a nemohla chybět písnička Relax. 

20240216_113827.mp4

Ozoboti a 3panel

Nově nám v naší třídě pomáhá při práci Tripanel, který využíváme na rozcvičky, vyhledávání informací apod. Dnes jsme si na procvičení tvrdých, měkkých a obojetných souhlásek vzali i Ozoboty a pomocí barev jsme třídili diktované souhlásky. Poté jsme provedli společnou kontrolu spuštěním Ozobota po čáře, který svítil správnou barvou. 

Na Hromnice o hodinu více

Hned na druhý den po vysvědčení měly děti projektový den, který se týkal svátek Hromnic. Děti měly nejdříve za úkol vyhledat na internetu, kdo vlastně 2. února slaví svátek. Dozvěděly se, že se o něj dělí Nela právě s Hromnicemi a tak zjistili, čeho se úkoly budou týkat. Textem se seznámili s daným svátkem, vysvětlili jsme si pranostiky, v matematice plnili příklady hromniční svíčku a řešili zapletené slovní úlohy, kdy se děti musely orientovat v textu. V prvouce jsme se pak učili poznávat hodiny a orientovat se v čase. Během dne se spolupracovalo, děti se učily jeden od druhého a také se museli spolehnout sami na sebe. Celý den se nám pěkně vydařil. 


Najdi si své vysvědčení - mise splněna

Středa 31.1.2024 se nesla v duchu tajemna a očekávání. Děti už první hodinu prohlásily, že "jak známe paní učitelku, tak si to vysvědčení budeme muset najít" a měly pravdu. Vysvědčení bylo do poslední chvíle ukryto a děti musely pomocí šifer přijít na to, kde se skrývá. Byla to fuška, chtělo to trpělivost a spolupráci, ale děti se s tím pěkně popasovaly. Poslední hodinu našly svá vysvědčení ukrytá na místě plném informací a vědomostí.

Malování provázkem

Po návratu z bruslení děti čekalo ztvárnění právě ledu, bruslařských čar a bruslení. K tomu jsme využili inkoust a provázek, kterým jsme se snažili malovat led porušený bruslením. 

První hodina bruslení

Velká radost, velké pokroky, ale taky pár pádů a odřenin. Bruslení jsme si moc užili a už teď se těšíme na další společnou hodinu. 

Skřítci Zimníčci

Ve výtvarné výchově děti zapouštěly barvy, pracovaly s odstíny modré a vytvořili si krásné skřítky Zimníčky, ze kterých jsme měli velkou radost. 

Opakování pomocí QR kódů

Tentokrát jsme k opakování učiva využili tabletů a celou hodinu děti ve dvojicích opakovaly český jazyk s QR kódy. Pod nimi se skrývala různá cvičení, která jim při správném vyřešení prozradila jedno písmenko, aby na závěr pomocí kódu odemkli virtuální zámek. Na závěr ještě musely vyhledat, co slovo ROHAČKY vlastně znamená. 

Zima

Pomocí myšlenkové mapy jsme si na závěr tématu o zimě shrnuli vše, co o ní víme. Děti pracovaly každý sám za sebe a potom doplnili to, čím se inspirovali od kamarádů. 

Matematická koulovaná 

Venku roztál sníh a tak jsme si koulovanou zahráli alespoň ve třídě s příklady. 

Povánoční průzkum

Po návratu z vánočních prázdnin si děti zahrály na průzkumníky. Zjistily a zapsaly, kolik dětí z naší třídy dělali různé věci o vánočním a novoročním volnu. Nejdříve jsme provedli odhady u jednotlivých otázek, poté dvojice jednotlivé otázky vyhodnotily, představily ostatním a porovnali jsme je s našimi odhady. Závěrem jsme vytvořili infoplakátek, který z našeho průzkumu vznikl. 

Výstava betlémů

Hned po odchodu vojáka jsme se nasvačili a vydali se na výstavu betlémů do kravařského zámku. Výstava se dětem moc líbila, hned v první místnosti jsme si zazpívali písničky, které byly ztvárněny na pernících. Poté jsme prošli krásnou výstavu a vydali se na stezku po zámeckém parku. Děti se musely samy orientovat v mapě a navštívit podle plánu všechny hvězdičky s úkoly. V infocentru si pak vyzvedli drobnou odměnu. 

Povolání vojáka

Ve čtvrtek jsme měli nabitý den. Hned ráno nás navštívil tatínek od kamarádů z vedlejší třídy, který je povoláním voják. Dětem povolání krásně představil, řekl jim jeho klady i zápory. Představil nám jeho vybavení, které jsme si mohli i vyzkoušet. Děti si připravily otázky, na které jim dával odpovědi a propojoval je s různými historkami z praxe. Nakonec se u nás zdržel téměř dvě vyučovací hodiny a domluvili jsme se na vojenský den, který bychom na jaře společně podnikli. 

Dílna psaní

V předvánoční čas jsme si ve třídě zavedli dílničky psaní, kdy se dětí učí psát text na libovolné téma. Zatím se rozepisují a hledají téma, o kterých vlastně mohou psát. Našim cílem je, aby se děti naučily hledat slova a psát krátké literární texty, aby je volné psaní bavilo a nedělalo problémy. Zatím trénujeme psát cokoliv ze života a říkáme si, jakou podobu by vlastně texty mohly mít. 

Vánoční tvoření

Divadlo loutek

Mikulášský den

6.12. k nám do školy přišel Mikuláš s čerty a anděly z devátých tříd. Děti dostaly od KRPŠ adventní kalendáře. Některé si je nechali k našemu kalendáři schovaný ve třídě, některé děti si jej naopak chtěli vzít domů ke svým kalendářům. Celý den se nesl v mikulášském duchu, hodiny byly propojeny, děti třídily matematické brambory, plnily čertovy pytel souřadnými slovy, vybarvovali andílky, tancovali čertí tanec a podobně. Myslím, že jsme si den pořádně užili. 

20231206_080820.mp4
20231206_080901.mp4

Luštěním k novému učivu

Modelování v geometrii

V hodině geometrie jsme se pokusili vymodelovat krychli a kvádr pomocí brček a modelíny. I když to tak možná nevypadá, byla to pro děti opravdová fuška.  Na plastelíně jsme si rovnou vyvodili i pojem Bod a výtvory nám to teď připomínají na parapetu. 

Sněhuláci na Vánoční strom

Marťa učí namísto mě

V rámci celoroční hry - Chyť si svého pokémona si Marťa vybral svůj úlovek. Jelikož má velice rád matematiku, tak to nebylo nic jiného, než to, že bude učit místo paní učitelky jednu hodinu matematiky. Hodinu jsem mu dopředu připravila a při jejím vedení jsem mu pomáhala. Ve volné chvíli si stihl opravit i úkol, kterým dětem zadal. Marťu za jeho snahu chválím, děti taktéž, protože ho velice pěkně poslouchaly a myslím si, tuto hodinu děti užily. 

Svatý Martin

Den před svatým Martinem jsme si udělali projekt, který nás provázel celým dnem. Ze všech nasbíraných prací jsme si pak vytvořili lampióny, se kterýma děti v Německu chodí na koledu. 

Pracovky venku - hrátky v listí

Kavka

Naši třídu nám na podzim vyzdobily kavky, které do naší krajiny teď na podzim v hejnech přiletěly a často je kolem sebe vídáme. Přečetli jsme si o nich pár zajímavostí a pomocí metody INSERT jsme si o informacích povídali. Říkali jsme si, co jsme už věděli a co bylo úplně nové, čemu z toho nerozumíme. Poté jsme se podle popisu snažili kavku namalovat. Nebylo to nic jednoduchého, práce nám zabrala dvě vyučovací hodiny, ale určitě stála za to. Teď už na nás celé hejno zvrchu dohlíží. 

Ondra slaví

Dušičky a ovoce

2. listopadu jsme si připomněli svátek Dušičky. Ujasnili jsme si, co všechno o něm vlastně víme a taky probrali nové informace, které nás překvapily. V prvouce jsme vytáhli přinesené ovoce a zkoumali jej. Nejprve si je rozdělili podle druhu, poté hodnotili podle vzhledu vnějšího, vzhledu po rozkrájení a na závěr podle chuti. Přišli jsme na to, že ne vždy, bylo to nejpěknější jablíčko pěkné uvnitř a dobré chuťově. Ohodnotili jsme a srovnali taky chuť citrusů, hrušky a blum a řekli si, do jaké kategorie patří - malvice, peckovice či bobule. 

Halloween

Na den, který byl věnovaný Halloweenu jsme aktovky s učebnicemi nechali doma, ale vůbec jsme nezaháleli. Celý den se v 2. C nesl ve strašidláckém učení. Děti měly připravené stanoviště, mezi kterými se mohly volně pohybovat, vybírat si práci, kterou chtěly zrovna dělat, s kým chtějí spolupracovat a mezi tím se občerstvovat strašidelnými pochutinami, které si donesly z domů.  Luštili, stříhali, malovali, počítali s barvami, skládali lotto a tak dále. Třídu taky navštívili deváťáci a vyhodnotili nejpovedenější masku. Tento strašidelný den se nám moc vydařil. 

Dýňování

K podzimu neodmyslitelně patří dýně. Vyřezávání jsme ještě nechali na doma, ale takovou dýni jsme si namalovali podle reálné předlohy. Práci jsme museli rozložit na dvě vyučovací hodiny, aby malba pořádně zaschla a mohli jsme se zaměřit na detaily. Při malování jsme se učili tahy, sledovat a napodobit strukturu dýně a taky vidět a využít více odstínu jedné barvy. 

Listy stromů

Listy jsme si byli nejprve nasbírat, potom jsme je malovali a v Prvouce je přiřazovali, radili si, mazali, samostatně kontrolovali a na závěr správně nalepili a vybarvili do sešitu. 

Abeceda není věda

Celou řadu písmen už se děti naučily a tak přišlo na řadu řazení slov podle Abecedy. Řadili jsme se navzájem, řadili jsme papírky se slovy, pracovali s kartičkami a získávali od kamarádů správné odpovědi. Teď už můžeme jen opakovat a opakovat. 

Slavíme zářijové a říjnové narozeniny

Čtu, čteš, čteme

Počátkem druhé třídy jsme pravidelně začali navštěvovat školní knihovnu. Zatím čteme knížku Hurá do školy a pracujeme s ní v dílně čtení. Povídáme si o hlavních postavách, snažíme se odhadnout vývoj děje a přicházíme na to, kolik toho máme s příběhy v knize a s jejich hrdiny společného. Taky jsme si stanovili pravidla pro dílnu čtení, která všichni poctivě dodržujeme. 

Práce šlechtí

V pracovních činnostech děti s paní učitelkou Luckou využily krásného podzimního počasí a vydaly se na školní pozemek, kde na ně čekala spousta práce.

Podzimní listí

Začal podzim a s ním také povídání o tomto ročním období, o podzimním počasí a přírodě.  Vyrazili jsme proto do okolí školy poznávat stromy a nasbírat jejich listy. Listy dětem v lavici pak posloužily jako razítka pro tisk bílou temperou. Oražené listy musely do příští VV zaschnout a následně je malí malíři vybarvili suchými pastely s náznakem foukajícího větru, který podzim doprovází. Jakmile měli všichni hotovo, přišlo na řadu vzájemné ohodnocení výkresu. Děti přiložily svůj lísteček tomu výkresu, který se jim nejvíce líbil. Listy nám teď zdobí třídu. 

Kamarádství a naše pocity s paní psycholožkou

20230922_111751.mp4

Cinky - link

V hudební výchově jsme si vyzkoušeli zpěv jen pomocí zvuků. Když děti zpívaly, tak slyšely hlavně sebe a svou skupinku, z výsledku pak byly nadšené. 

CVČ

I přes nepřízeň počasí jsme se s dětmi v úterý 19.9.2023 vydali do CVČ. Na děti čekal připravený hodinový program a výrobek si mohli odnést domů. 

Počítání se zvířátky a malování podle stínů

Dnes si děti lámaly hlavu v na začátku matematiky, kdy měli spočítat nohy, ocásky, oči apod. dvou zajíců a pavouků. Na pomoc nám přišel plyšák a taky obrázky. Docela jsme se u toho zasmáli a oříšek nakonec rozlouskli. Poté jsme využili počasí venku a ve výtvarce malovali zvířátka a postavičky podle stínů. 

První den na skok do lavic, druhý den už si pomalu zvykáme na práci

První den se děti na skok posadily do lavice, vybraly si místečko, ve kterém by mohly nějakou dobu sedět a povzpomínaly jsme, co se nám minulý rok líbilo a co bychom si do tohoto roku mohli ponechat. Na druhý den jsme společně napsali rozvrh, vytvořili, podepsali pravidla, která ve třídě budeme dodržovat a pak jsme se vrhli na vzpomínky z prázdnin. Děti se zapisovaly k různým aktivitám, které o prázninách dělaly a poté jsme zjišťovali, které aktivity dělalo nejvíce dětí, které naopak nejméně a doplnily jsme je vlastními zážitky.