Т5група


04.09.23

Урок № 1

11.09.23

Урок № 3

20.09.23

Урок № 6-7

      Роботизація виробництва 

прочитати та законспектувати

25.09.23

Урок №8

 Тема: Тематичне оцінювання : Тест " Системи управління "


02.10.23

Урок №10

 Тема: Тематичне оцінювання : Тест "Системи управління"


konspekt10.doc

1. Призначення  та елементи комп’ютерної мережі. Класифікація.

Комп’ютерна мережа-сукупність взаємопов’язаних через канали передавання даних комп’ютерів, які можуть здійснювати обмін інформацією.

Комп’ютерні мережі широко використовуються в  різних сферах. Особливо важливе використання комп. мереж коли є необхідність доступу багатьох користувачів до спільної бази даних, як наприклад в банках, податкових службах, системах резервування квитків, виборчих системах, в тому числі для веденні бух. обліку на великих підприємствах.

Також комп. мережі дають можливість використовувати принтери, диски великої ємності, інші ресурси віддалених комп’ютерів.

За відстанню між комп., а також величиною території, на якій розміщається мережа, мережі поділяють на глобальні, регіональні та локальні. Глобальні – користувачі розміщуються по всьому світу, регіональні – в межах міста, області, країни, локальні – в межах одієї або кількох будівель, одного підприємства, установи.

2. Апаратні засоби та передача інформації в  мережі.

Для передачі інформації між комп’ютерами мережі потрібне фізичне передавальне середовище. В комп. мережах можуть використовуватись:

-  мережевий кабель, або вита пара, кабель з 8 скручених по 2 провідників (LAN);

-  коаксіальний кабель (наприклад при використанні мереж кабельного телебачення для підключення до Інтернету);

-  телефонні абонентські мережі;

-  оптоволоконний кабель;

-  безпроводовий радіочастотний зв’язок WI-FI;

-  мережі мобільного зв’язку;

-  супутникові канали зв’язку.

Пристрої, які сполучають комп’ютер з каналами зв’язку називаються мережевими адаптерами, будова яких залежить від середовища передачі інформації, наприклад модем – для роботи в телефонній лінії.

Найважливішими характеристиками мережі є швидкість передачі даних, яка виражається в бітах за сек. Наприклад більшість лткальних комп. мереж мають швидкість передачі 100 Мбіт/с.

3. Концепції побудови комп’ютерних мереж.

Для функціонування комп’ютерної мережі необхідним є наявність відповідного програмного забезпечення. В залежності від особливості використання мережі існують дві концепції побудови такого програмного забезпечення:

-  концепція «файл-сервер» передбачає

-  концепція «клієнт-сервер» передбачає обробку інформації на основному комп’ютері сервері. В цьому випадку програмне забезпечення складається з двох частин серверної та клієнтської.

4. Локальні одно та багато рангові мережі.

Локальні комп. з’єднують комп. віддалені на невеликі відстані. Локальна мережа – сукупність  серверів та робочих станцій. Сервер – комп в мережі який надає користувачам мережі певні послуги. Станція – комп. через який користувач дістає доступ до ресурсів мережі.

Найчастіше ресурсами мережі є спільна дискова пам’ять , такий сервер назив файловий сервер., Спільне використання принтера – принт сервер, може бути модемний сервер.

Однорангова комп’ютерна мережа.

В залежності від наявності сервера комп мережі поділяють на однорангові та мережі з виділеним сервером. Однорангова – немає окремо виділеного комп., кожен комп. може виконувати функцію як сервера так і робочої станції. Переваги – низька вартість, висока надійність. Недоліки – складність адміністрування мережі, складність захисту інформації. Для роботи однорангової комп. мережі можна використовувати ОС сімейства  Windows.

Комп’ютерна мережа з виділеним сервером.

Один з комп. мережі виділяється для використання всіма робочими станціями. Через мережений сервер комп. взаємодіють між собою. Переваги такої мрежі: надійна система захисту, простота адміністрування та керування. Недоліки: більша вартість через виділення одного з комп під сервер, який теж є дорогий, залежність роботи всієї мережі від сервера, який повинен бути високо надійний.

Найчастіше для роботи мережених ОС використовується Unix, Linux, може бути використаний і Windows Server.

 

5. Топології комп’ютерних мереж.

Для роботи локальної комп. мережі комп’ютери повинні бути сполучені між собою за допомогою  спеціальних кабелів. Найчастіше використовується кабель вита пара (або LAN-кабель), коаксіальний (рідко) та оптоволоконний. Логічна схема сполучення комп’ютерів між собою називається топологією мережі. У локальний комп. мережах використовується моноканальна, кільцева або зіркоподібна топологія.

В моноканальній топології комп. підключені до одного каналу зв’язку. Метод доступу: Еthernet. Див малюнок.

В кільцевій топології комп в мережі утворюють кільце. Інформація передається по кільцю від одного комп до іншого поки її не отримє комп якому вана адресована. Недолік: несправність дного з комп приводить до неспр. роботи всієї мережі.

Зіркоподібна топологія передбачає наявність активного центру, який часто називають свіч (переключатель або комутатор) який керує з’єднаннями і забезпечує підсилення сигналів.

 

6. Програмне забезпечення комп’ютерної мережі.

Для роботи локальної комп мережі необхідно наявність відповідного програмного забезпечення. Операційна система WindowsXP містить вбудовані програмні засоби для роботи в мережі. Для роботи та керування локальною мережею використовується значок «Мережеве оточення»

Також для роботи мережі повинні бути встановлені драйвери мережевих адаптерів та модемів.

В мережах типу клієнт-сервер програмне забезпечення складається з серверної та клієнтської частини. Прикладом серверного програмного забезпеченя може бути OC Windows Serwer 2003.


konspekt11.doc