У 2024 році Україна втретє відзначатиме День Української Державності, встановлений Указом Президента України від 24 серпня 2021 року. Ця памʼятна дата покликана нагадувати, що українське державотворення має понад тисячолітню традицію, а його витоки – у Руській середньовічній державі, центром якої був Київ. День Державності відзначається того ж дня, коли українські християнські церкви вшановують памʼять Київського князя Володимира Великого та День Хрещення Руси–України. Князь Володимир Великий – уособлення розбудови Русі. Прийняття ним у 988 році християнства як державної релігії стало для України цивілізаційним вибором. Русь підтримувала політичні, економічні та культурні зв’язки з більшістю європейських держав того часу.

27.06.2024 року набув чинності Закон України "Про застосування англійської мови в Україні", метою якого є сприяння забезпеченню застосування англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування на всій території України у публічних сферах суспільного життя, визначених цим Законом.

Стаття 8. Англійська мова у сфері освіти.

Держава сприяє громадянам України у вивченні, підвищенні рівня володіння англійською мовою шляхом:

1) забезпечення застосування англійської мови в освітньому процесі для дітей раннього, молодшого дошкільного та середнього дошкільного віку в закладах дошкільної освіти;

2) забезпечення обов’язкового вивчення англійської мови дітьми старшого дошкільного віку в закладах дошкільної освіти;

3) забезпечення обов’язкового вивчення англійської мови (як першої або другої іноземної мови) в закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти відповідно до освітньої програми, за якою заклад освіти провадить освітню діяльність;

4) створення умов для провадження діяльності з надання послуг з вивчення англійської мови суб’єктами освітньої діяльності;

5) удосконалення стандартів відповідних рівнів освіти на основі шкали рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR);

6) забезпечення підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників, які викладають англійську мову, відповідно до міжнародно визнаних актуальних практик викладання англійської мови як іноземної;

7) сприяння створенню, запровадженню та/або поширенню інноваційних цифрових ресурсів для вивчення англійської мови.

8 травня - День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939 – 1945 роківДруга світова війна, яка тривала від 1939 до 1945 року, вважається найкривавішою в історії людства. На території України в ті часи велося чимало жорстоких битв. А тому важливо пам'ятати про ті величезні жертви, які принесла перемога над нацизмом.2023 року президентом України Володимиром Зеленським було підписано закон про встановлення 8 травня Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років.
документ №2874_0_200-23 id2446819.pdf

Директорат шкільної освіти Міністерства освіти і науки України поширює матеріали «Як говорити про російсько-українську війну в школі. Уроки стійкості, боротьби та перемог» (автори Антоніна Макаревич, Олександр Панарін, Олександр Охріменко, Світлана Ройз та інші).

Зазначені матеріали мають на меті допомогти педагогам формувати громадянську позицію в учнів і учениць, навчити розрізняти факти і фейки, не піддаватися маніпуляціям і ворожій пропаганді.

Просимо використовувати їх під час підготовки та проведення уроків з історії України, всесвітньої історії, громадянської освіти, української мови, української літератури, виховних годин, годин спілкування, засідань «круглих столів» тощо.

Традиційно, кожної четвертої суботи листопада вшановуємо жертв Голодомору 1932-33 років. Цьогоріч ця дата припадає на 25 листопада. Голодомор 1932-1933 років став наслідком поразки Української революції 1917-1921 років та окупації країни більшовиками. Цього року ми вдруге вшановуємо жертв Голодомору в умовах повномасштабної російської агресії. Ми знову маємо справу з російським імперіалізмом, який і не приховує своїх злочинних намірів: знищити Україну та українську ідентичність. Десятки населених пунктів стерті з лиця землі, тисячі мирних українців стали жертвами обстрілів і бомбардувань, були закатовані й розстріляні. Нині українські воїни, які зупинили навалу і звільнили від ворога безліч населених пунктів, не лише захищають територіальну цілісність і суверенітет України, але і нашу ідентичність, право бути господарями на своїй землі, шанувати власну мову, історію, культуру, героїв. 

Щиро вітаємо Юлію Анатоліївну Задубняк, методиста науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін «Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського» з отриманням грамоти Кіровоградської обласної військової адміністрації.

24 серпня Україна відзначає найбільше державне свято – 32-річчя незалежності. Воно встановлене на честь виняткової історичної події – ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів Акта проголошення незалежності України. Цей документ увінчав тисячолітні прагнення Українського народу мати власну суверенну державу і самостійно визначати свою долю.

Вдруге цей день пройде в умовах повномасштабної збройної агресії росії, коли Україні доводиться відстоювати свою свободу. 

23 серпня щорічно, починаючи з 2004 року, в Україні вшановують один з трьох ключових державних символів – синьо-жовтий стяг. Це також національний символ. Символ нашої української ідентичності. Символ боротьби за волю. 

Сьогодні прапор – з нашими військовими на їхніх плечових шевронах, у рюкзаках та на позиціях. Вони бережно підписують його своїми позивними побратимам на пам’ять. Він майорить над вільними і звільненими містами України. А українці на окупованих територіях чекають, коли він знову з гордістю розвіватиметься у їхніх містах, селищах та селах. Детальніше https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/serpen/23/den-derzhavnogo-prapora-ukrayiny

Вітаємо переможців 4 (підсумкового) етапу ХХІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості у номінації «Історія України та державотворення» МАРТАЛОГУ Софію Володимирівну та ЯБЛОНСЬКУ Ірину Сергіївну, учениць 9 класу ліцею «Крила України» Знам’янської міської ради Кіровоградської області, та їх учителя історії ФІЛІПОВУ Світлану Миколаївну.

З підсумковим наказом можна ознайомитися за посиланням https://drive.google.com/.../1eItWT8QJmRSUb9B3taF.../view.... 

Бажаємо переможцям не зупинятися на досягнутому, досліджувати історію. Натхнення вам на нові перемоги в майбутньому.

Шановні колеги!

       Повідомляємо, що 18 травня 2023 року відбудеться
ІІІ Всеукраїнський семінар - практикум «Методичний експрес» із теми  «НУШ NON STOP: створення продуктивного освітнього середовища». 

Реєстрація -  08:45. Початок роботи - 09:00

    До участі запрошуються керівники методичних об’єднань мовно-літературної освітньої галузі та вчителі української мови й літератури, зарубіжної літератури.

Організатори: Олена РЕВНИВЦЕВА, Наталія КОТЛЯРЕНКО.

Для забезпечення роботи семінару створено сайт «ІІІ Всеукраїнський семінар - практикум «Методичний експрес» :https://sites.google.com/d/1V7qfudDcZ1ytjoWknesa8TdFMpcemJD0/p/1pcqcLOVBy5cyxQekHf7GXV3S5DKYQXU6/edit , підключення учасників семінару-практикуму до платформи  Google Meet  за посиланням: https://meet.google.com/cox-dtig-ovv

Шановні колеги! 

Щороку 8 травня згідно із Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна разом із європейською спільнотою відзначає День пам’яті та примирення. Цього року Україна вдруге зустріне його в умовах повномасштабної збройної агресії Росії, яка супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва російської федерації. Матеріали, розроблені Українським інститутом національної пам’яті, ризначені для використання в роботі, а також для розміщення на офіційних Інтернет-ресурсах. 

документ №857_0_200-23 id2092312.pdf

Цьогоріч у ІV (фінальному) етапі ХІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, що відбувся  04 лютого 2023 року, взяли участь 30 осіб, 23 із них стали переможцями (наказ Міністерства освіти і науки України від 24 квітня 2023 року № 471 «Про нагородження переможців ХІІI Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка»).

Заклади  загальної середньої  освіти

Диплом І ступеня

ШЕВЧЕНКО Катерина Олександрівна, учениця 7 класу комунального закладу  «Ліцей №1 Долинської міської ради» (вчитель Толмач Наталія Іванівна).

БУЗІНОВА Валерія Андріївна, учениця 9 класу комунального закладу «Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради» (вчитель Школьна Ольга Олексіївна).

ЛИТВИНЧУК Дарія Артемівна, учениця 11 класу «Богданівський ліцей імені І.Г.Ткаченка» Суботцівської сільської ради  Кропивницького району Кіровоградської області (вчитель Ковальова Олена Володимирівна).

Диплом ІІ ступеня

МІШУРОВСЬКА Богдана Юріївна, учениця 5 класу Білозернівської філії Ліцею Новгородківської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (вчитель Лаврись Лариса Василівна).

ПАЩЕНКО Маркус Юрійович, учень 5 класу комунального закладу «Центральноукраїнський ліцей-інтернат спортивного профілю Кіровоградської обласної ради» (вчитель Савичева Наталія Яківна).

УСТИМЕНКО Дар'я  Олександрівна, учениця 6 класу комунального закладу «Ліцей №3 «Лінгвіст» Світловодської міської ради» (вчитель Чумак Олена Валеріївна).

БУГАЙОВА Ангеліна Миколаївна, учениця 7 класу Ліцею інформаційних технологій Олександрійської міської ради Кіровоградської області (вчитель Тульчевська Ольга Миколаївна).

НІКОЛАЙЧЕНКО Олександр Сергійович, учень 7 класу «Богданівський ліцей імені І.Г.Ткаченка» Суботцівської сільської ради  Кропивницького району Кіровоградської області (вчитель Ковальова Олена Володимирівна).

КУЧЕР Олександра Олександрівна, учениця 8 класу комунального закладу «Бобринецький ліцей №1» Бобринецької міської ради Кіровоградської області (вчитель Жигалюк Алла Леонідівна).

ПРИЖИГАЛІНСЬКА Валерія Олегівна, учениця 11 класу Новоукраїнського ліцею «Лідер» Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області (вчитель Яценко Лариса Віталіївна).

Диплом ІІІ ступеня

НАКОТЕНКО Соломія Геннадіївна, учениця 6 класу Пантазіївської філії Новопразького ліцею №1 Новопразької селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вчитель Накотенко Неля Станіславівна).

БУЧЕНКО Вікторія Володимирівна, учениця 8 класу комунального закладу «Піщанобрідський академічний ліцей»  Піщанобрідської сільської ради Кіровоградської області (вчитель Русіна Галина Василівна).

ШИРШИНА Валентина Олександрівна, учениця 8 класу Користівського ліцею Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (вчитель Калюта Валентина Олександрівна).

ПАЛІЙ Дарія Василівна, учениця 9 класу Новомиргородського ліцею №3 Новомиргородської міської ради Кіровоградської області (вчитель Кондратенко Наталія Петрівна).

МОТУЗ Анна Олександрівна, учениця 10 класу комунального закладу  «Ліцей №1 Долинської міської ради» (вчитель Толмач Наталія Іванівна).

Заклади  професійної  (професійно-технічної)  освіти

Диплом ІІ ступеня

ЯЩЕНКО Діана Олександрівна, учениця Державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Кропивницький професійний ліцей сфери послуг і торгівлі» (викладач Криворучко Юлія Юріївна).

Диплом ІІІ ступеня

ГУБЕНКО Діана Іванівна, викладач Центральноукраїнського вищого  професійного училища імені Миколи Федоровського (викладач Колісніченко Світлана Григорівна).

ПАВЛОВСЬКА Ольга Володимирівна, учениця Регіонального центру професійної освіти  ім. О.С. Єгорова (викладач Кузнєцова Інна Володимирівна).

Заклади  фахової  передвищої  освіти

Диплом І ступеня

ГОДЗЮМАХА Ірина Віталіївна, студентка відокремленого структурного підрозділу «Кропивницький інженерний фаховий коледж Центральноукраїнського національного технічного університету» (викладач Козинська Наталія Миколаївна).

Диплом ІІІ ступеня

ДОЛИНА Юлія Олексіївна, студентка Кропивницького будівельного фахового коледжу (Чернишова Інна Анатоліївна).

Заклади  вищої  освіти

Диплом І ступеня

КАБЛУЧНА Аріана Олександрівна, студентка Донецького державного університету внутрішніх справ (викладач Сабельникова Тамара Миколаївна).

Диплом ІІ ступеня

БРИЧКА  Максим Ігорович, студент Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка (викладач Клочек Григорій Дмитрович).

Диплом ІІІ ступеня

СКИРДА Вікторія Олександрівна, студентка Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка (викладач Клочек Григорій Дмитрович).

   

Організаційно-методичний супровід конкурсу здійснювала обласний координатор – КОТЛЯРЕНКО Наталія Миколаївна, методист науково-методичної лабораторії суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін.

Вітаємо переможців та їх наставників! Творимо український простір разом.

Слава Україні!

Запрошуємо учителів історії, правознавства та громадянської освіти взяти участь у Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «ПРОФЕСІЙНА ПОЗИЦІЯ: ДУМКИ, АРГУМЕНТИ, ФАКТИ» 26-28 квітня 2023 року.

Напрями конференції:

1. Методика викладання історії, правознавства та громадянської освіти за умов змішаного навчання.

2. Викладання предметів громадянської та історичної освітньої галузі в контексті реалізації завдань концепції НУШ.

3. Інфомедійна грамотність під час викладання історії, правознавства та громадянської освіти.

4. Використання історичної регіоналістики в закладах освіти: досвід, проблеми, перспективи.

Заявки та тези просимо надсилати до 14 квітня 2023 року.

Лист КОІППО Конференція.pdf

14 березня 2023 року Наталія Черткова та Інна Відіборенко (НМЛ суспільно-гуманітарних та естетичних дисциплін КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського) взяли участь у презентації книги «Археологія України за роки незалежності» на базі Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка. Ірина Козир, проректор з науково-педагогічної роботи, кандидат історичних наук, доцент, заслужений працівник освіти України; Кирило Панченко, викладач кафедри історії України (ЦДУ ім. Володимира Винниченка);  Микола Тупчієнко,  кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних наук та документознавства (ЦНТУ) презентували матеріали книги, присвячені дослідженням на Кіровоградщині.

«Археологія України за роки незалежності» розповідає про здобутки української археологічної науки часів незалежності нашої держави. Книга складається з кількох основних частин, що відповідають окремим хронологічним періодам, до яких увійшло майже 50 нарисів.

Видання супроводжується численними кольоровими ілюстраціями (світлинами, кресленнями, малюнками); до кожного розділу додається список рекомендованої літератури; деякі статті супроводжуються QR-кодом  за яким за допомогою смартфона можна отримати більше інформації.

«Археологія України за роки незалежності» вийшла у світ завдяки спільними зусиллями Інституту археології НАН України та ВГО «Спілка археологів України» за підтримки Німецького археологічного інституту (Deutsches Archäologisches Institut, DAI).

Електронна версія видання доступна за покликанням http://vgosau.kiev.ua/load_books/30-arh.pdf

Вітаємо переможців ІІІ (обласного) етапу ХХІІ Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості, що проходить під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!» в номінаціях "Література" та "Історія України і державотворення"

Наказ Об'єднаймося брати мої 2023.pdf

21 січня 2023 року в дистанційній формі було проведено ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії, який передбачав участь учнів закладів загальної середньої освіти області 8-11 класів.Цього року перевірити свої навчальні досягнення, а також творчі здібності з історії, відповідно до квоти, могли 200 учасників. Але безпосередню участь в олімпіаді взяли 154 учня, а саме:

– 32 учні 8 класу; – 43 учні 9 класу; – 42 учні 10 класу; – 37 учнів 11 класу.

Активну участь в організації та проведенні заходу взяли: адміністрація КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського» в особі заступника директора з навчально-організаційної діяльності Василя НУДНОГО та співробітники – Наталія ЧЕРТКОВА, Інна ВІДІБОРЕНКО, Ольга ЛИТВИНЕНКО, Іван ЗАДОРОЖКО, Наталія ЧУЙ, Оксана ПОБЕРЕЖЕЦЬ, а також голова журі – Ірина КОЗИР, проректор з науково-педагогічної роботи Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка, кандидат історичних наук, заслужений працівник освіти України.

18 січня 2023 року відбувся перший вебінар в рамках методичного серфінгу для учителів історії, основ правознавства та громадянської освіти на тему "Особливості підготовки учнів до участі в інтелектуальних змаганнях з історії та правознавства у 2023 році". Спікерами були Відіборенко Інна Володимирівна та Черткова Наталія Сергіївна. Були розглянуті такі питання:

18 січня 2023 року  у рамках методичного серфінгу відбувся вебінар для вчителів української мови й літератури.

Тема. Про особливості підвищення кваліфікації вчителів-філологів у 2023 році: запити, можливості, перспективи. Як формувати навички креативності філологічно обдарованих учнів  та досягти успіху.  

 Були розглянуті такі питання: 

3 К: корисно, комфортно, креативно - як критерій планування заходів для вчителів-філологів у 2023 році. Запити, можливості, перспективи.

Презентація сайту «Для педагогів мовно-літературної освітньої галузі (предмети «Українська мова», «Українська література», мовно-літературні інтегровані курси).

Формування навичок креативності у філологічно обдарованих учнів.

Аналіз виконання творчих завдань регіонального етапу мовно-літературних учнівських конкурсів. Формування навички усвідомленого читання, подолання стереотипів.

Особливості обласного етапу дистанційної олімпіади з української мови й літератури. Коментар процедури виконання завдань у робочій сторінці.

Особливості проведення фінальних етапів мовно-літературних учнівських конкурсів.

Детальніше.