Циклова комісія іноземної мови


Комісія іноземної мови вже багато років є невід'ємною складовою навчально-методичного підрозділу ВСП «Київський фаховий коледж комп’ютерних технологій та економіки Національного авіаційного університету».

Багато хто погодиться, що професія викладача вимагає ініціативи, творчості та самозречення. Професія ж викладача іноземної мови вимагає бути різнобічною особистістю, поєднувати любов до рідної мови та патріотизм із глибоким знанням національних і культурних особливостей народу, мову якого він викладає. Не випадково, кількість мов, якими володіє людина, також свідчить про її освіченість. Тож, до майбутніх фахівців, особливо в сучасних умовах, висуваються вимоги, які полягають не лише в досконалих знаннях фаху, а й у високому рівні володіння іноземною мовою. Вільне її використання у всіх сферах, особливо у професійній та офіційно-діловій, дозволяє успішно будувати кар’єру та розширює комунікативні можливості. Щоб це зрозуміти іноді майбутнім фахівцям необхідно пройти нелегкий шлях самовизначення та саморозвитку. І саме викладач має допомогти реалізувати ці завдання.

Відповідно до вимог і державних стандартів головною метою навчання іноземної мови є оволодіння основами іншомовного спілкування в чотирьох видах мовленнєвої діяльності: аудіюванні, читанні, усному та писемному мовленні. В процесі такого навчання має здійснюватися не лише освітній процес, але й виховання, розвиток особистості і формування мовленнєвої та соціокультурної компетенцій.

Іншомовна комунікативна компетентність студентів відображає здатність майбутнього фахівця реалізовувати: знання професійні (про специфіку професійної діяльності), лінгвістичні (граматики, фонетики, лексики) та іншомовні комунікативні уміння (здійснювати ефективне спілкування).

За умов поглиблення процесів глобалізації, оновлення сфер нашого суспільства, реформування системи освіти та розвитку міжнародного співробітництва держава потребує спеціалістів, професійна компетентність яких змогла б забезпечити конкурентоспроможність фахівця на ринку праці. Ці спеціалісти мають бути професійно підготовленими, володіти цілісною системою знань, умінь і навичок, необхідною для взаємодії у просторі європейської комунікації.

Сприяння вивченню іноземних мов уже давно стало окремим напрямом діяльності Єврокомісії, що має назву Language Learning Policies. Українською мовою це можна перекласти як «політика у сфері навчання іноземних мов».

У 2019 році Міністерство освіти і науки розробило та схвалило на засідання Колегії МОН Концепцію розвитку англійської мови в університетах. Документ передбачає, що володіння англійською мовою на рівні не менш як В1 стане обов’язковою умовою для вступу, В2 – для випуску, частину профільних дисциплін пропонують зробити англомовними та проводити регулярні «скринінги знань», зокрема, запроваджується обов’язкове ЗНО з іноземної мови після бакалаврату.

У перспективі планується поширити Єдиний вступний іспит (ЄВІ) - тобто "ЗНО в магістратуру" з іноземної мови - на всі магістерські спеціальності для підтвердження рівня B2.

У статті 46 розділу VIII Закону України «Про фахову передвищу освіту» зазначається, що «держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування, насамперед англійської мови, у державних і комунальних закладах фахової передвищої освіти».

Оскільки коледжі мають потужну технічну, матеріальну, викладацьку базу, то фахова передвища освіта стає важливою ланкою доуніверситетської освіти. Дипломи молодшого бакалавра, отримані в рамках фахової передвищої освіти, дозволять не лише бути конкурентними фахівцями на ринку праці в Україні, але й будуть визнаватися в інших країнах світу.

Перед ВСП «Київський фаховий коледж комп’ютерних технологій та економіки Національного авіаційного університету» в цілому та перед комісією іноземної мови зокрема постає важливе завдання підготувати висококваліфікованих спеціалістів з належним інтелектуальним потенціалом. Професійно-орієнтована комунікативна направленість процесу вивчення іноземної мови реалізується шляхом мотивації та розкриття особистісного потенціалу студента. За сучасних умов це здійснюється шляхом внесенням певних коректив у навчальний процес:

    • запровадження змішаної форми навчання;

    • розширенням змісту тем для самостійного (творчого) опрацювання студентами;

    • поєднанням різних видів діяльності (активізація позааудиторної роботи);

    • залученням студентів до науково-дослідницької роботи.

ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ЦИКЛОВОЇ КОМІСІЇ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ:

    • організація та планування навчального процесу з урахуванням сучасних вимог до системи викладання іноземної мови у закладах фахової передвищої освіти;

    • організація навчально-виховної роботи відповідно до положень нормативних актів України з питань освіти, Статуту ВСП «Київський фаховий коледж комп’ютерних технологій та економіки НАУ»;

    • формування у студентів в процесі навчання мовленнєвої компетенції, враховуючи єдині мовні та мовленнєві вимоги та рівень їх реалізації у ВСП КФКТЕ НАУ ;

    • поглиблення науково-теоретичної підготовки й методики викладання дисципліни; впровадження новітніх освітніх технологій та інтерактивних методів навчання, а також передового педагогічного досвіду роботи в процесі підготовки професійно компетентного фахівця;

    • формування творчої, активної, освіченої особистості - фахівця, здатного відповідати сучасним вимогам роботодавців;

    • організація проектів розвитку креативних та інтелектуальних можливостей студентів, проведення олімпіад, науково-практичних конференцій, конкурсів, виставок творчих робіт студентів;

    • активізація пізнавальної діяльності; організація самостійної та індивідуальної роботи студентів; індивідуальний підхід до обдарованих студентів;

    • розвиток співпраці циклової комісії іноземної мови ВСП КФКТЕ НАУ та міських навчально-методичних структур і підрозділів.