Минуле, сучасне та можливе майбутнє людства і біосфери

Минуле, сучасне та можливе майбутнє людства і біосфери


Демографічний вибух


Коли наш вид виник в Африці, його чисельність не могла перевищувати сотень тисяч особин, а в деякі проміжки часу вона навіть знижувалася до декількох десятків особин. Розселення по Євразії призвело  зростання чисельності виду до кілька мільйонів.

Він пройшов кризу неолітичної революції й почав неухильно зростати. Це зростання гальмувалося тільки під час епідемій «чорної смерті» в середньовічній Європі, де тоді жила значна частина всього людства.



В історії людства умовно виділяють два «демографічні вибухи», які мають свої особливості. Перший з них відбувався у ХVІІІ–ХІХ ст. у розвинутих країнах Західної Європи після промислових революцій.

Особливо швидке зростання кількості населення світу спостерігалося у ХХ ст. Протягом минулого століття відбувся другий «демографічний вибух», який триває й досить. Найвищі темпи природного приросту населення в цей час характерні для найбідніших країн, що розвиваються. Народжуваність у них традиційно була і залишається дуже високою. Однак раніше це компенсувалося значною смертністю населення. Тому й природний приріст був невисоким. Але за рахунок економічних реформ і підняття рівня медичного обслуговування смертність стрімко знизилася, показник природного приросту пішов угору.

         Це стрімке зростання чисельності            людства називається

          « Демографічним вбухом»

Гіперболічна функція має властивості, які не відповідають зростанню біологічних істот. Наприклад, гіперболічна функція при наближенні до певного значення зростає до безкінечності.

У парадоксальній формі про гіперболічне зростання людства повідомив один з основоположників кібернетики Хайнц фон Ферстер, який опублікував (разом зі своїми колегами) в 1960 р. статтю під назвою «Кінець світу: пятниця 13 листопада 2026 року». За наявними в розпорядженні фон Ферстера даними, якби чисельність людства продовжувала зростати тими ж темпами, що і раніше, в цей день вона досягла б безкінечності!


Гіперболічне зростання

             Хайнц фон Ферстер

Але новаторство фон Ферстера та його співавторів полягало в тому, що вони не зупинилися перед парадоксальним наслідком з їх роботи. І якщо наявну частину динаміки людства можна добре описати гіперболічною моделлю, цю модель слід дослідити та використовувати в тих межах, в яких вона працює. Якщо з певного етапу гіперболічна модель перестає працювати, це свідчить про те, що у зростанні людства слід очікувати якихось принципових змін, які його зупинять або загальмують.

Закон гіперболічного зростання чисельності населення Землі  має достовірність яка не викликає сумніву, так як підтверджена всіма подальшими дослідженнями, і полягає в тому, що чисельність населення Землі, протягом багатьох тисячоліть, росла відповідно до емпіричної гіперболи демографічного зростання .


     Причини гіперболічного зростання людства

Особливість динаміки зростання людства. Це коливання кривої зростання чисельності людства, що відбулися протягом нашої. Найсильнішим впливом на нього була епідемія «чорної смерті» в Європі; дрібніші коливання були пов’язані з менш масштабними катастрофами: війнами і природними аномаліями.


                Зростання кількості  людей

Гіперболічна залежність описує саме зміну ємності середовища, тобто чисельності людей, що можуть жити на Землі! З чим це повязано? Справа в тому, що людина, як жоден інший вид тварин і взагалі живих організмів, здатна стрімко змінювати свій спосіб життя. Сучасний характер взаємодії людства з середовищем принципово відрізняється від того, який був для неї характерним кілька століть назад і, тим більше, — кілька тисячоліть або кілька мільйонів років тому. Для пояснення цього феномену можна застосувати поняття екологічної ніші — способу життя, характеру відносин виду із середовищем.


  Гальмування зростання населення

Причини гальмування зростання людства


Є три важливі обставини за яких сталося гальмування зростання людства:

Перше це гіперболічна залежність «ємності» Землі тобто кількості людей, що здатні існувати на ній завдяки характерним для них відносинам із середовищем різко збільшилася;

Друга причина є наслідком перебудови економічних відносин яка загальмувала зростання доступних людству ресурсів;

І третя причина пов’язана зі  здатність популяцій до зростання яка зменшилася, оскільки люди стали заводити меншу кількість дітей.


На Землі зростає не тільки чисельність населення, але і рівень життя і промисловості. Пізніші дослідження показали, що якби фон Ферстер і його колеги мали б дані про зростання світового валового внутрішнього продукту (ВВП) за період з 1 року нашої ери до 1973 року, вони змогли б обчислити також і термін настання економічного «кінця світу».

Орієнтовно можна сказати, що до 70-х рр. населення зростало на 2% в рік, зараз — трохи більше, ніж на 1%. До того, як зростання людства почало сповільнюватися, виробництво їжі росло на 2,3% в рік, а зараз воно складає менш, ніж 2%. Але біосфері доводиться платити за це зростання дуже серйозну ціну. За нинішньої технології двохвідсоткове зростання виробництва їжі забезпечується зростанням споживання енергії на 5%, водоспоживання — на 7%, виробництва добрив — на 7%, отрутохімікатів — на 10%.  Людству вже дійсно не вистачає орних земель, питної води та інших ресурсів, якими його забезпечує біосфера!


     Зростання харчової промисловості