Драгалевски манастир

Вход на манастира

Олтар на манастира

Свети Мина 

Стенописи - история


 Първоначалните стенописи, покриващи стените и свода на наоса и притвора, са датирани от ктиторски надпис, разположен над вратата на западната стена на притвора. Радослав Мавър, заедно със съпругата си Вида и синовете си Никола граматик и Стахия, през 1476 г. поръчва изписването на наоса. Като стил и иконография тези стенописи се отнасят към дейността на т. нар. Охридска художествена школа и намират общи черти със стенописите в манастирската църква „Св.Димитър" край Бобошево (1488).

Според графити не по-късно от края на XV в. по поръчка на поклонника Краислав е била изписана западната фасада. В люнета над врата е изобразена Богородица с младенеца на трон, фланкирана от ангели. В първия регистър, от двете страни на врата, са изобразени - Даниил в рова с лъвовете, от север, и Седемте спящи отрока от Ефес от юг, от които са запазени фрагменти. От двете страни на патроната ниша и в люнета над нея са представени светците войни на коне - най-горе св.Георги, по-долу - св. Димитър и св. Меркурий.

Неизвестно кога (според графити не по-късно от ср. на XVII в.) със средствата на молебника Калист, изобразен в източния й край, е била Еписколи от Драгалевския и Куриловския манастир

изписана северната външна стена на първоначалната църква, най-вероятно след построяването на покрита галерия. Изобразени са 27 светци в цял ръст, разделени в 4 групи, които са основно светци, монаси, както и св. Никола, св. Петка, св.Йоан Рилски и самият ктитор в молитвена поза.

Според М. Ковачев до 1925 г. южната фасада също е била покрита със стенописи, които към момента са били вече много повредени.


Исус Христос

Пресвета Богородица