БУЛІНГ У ШКОЛІ: ПРИЧИНИ, НАСЛІДКИ, ДОПОМОГА

Булінг– тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Характерною ознакою булінгу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінг відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі відсутній. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху додому. Навіть удома жертву булінгу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

Форми та види булінгу

Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, прагнуть принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінгу є:

Сьогодні набирає обертів кібербулінг. Кібербулінг – це напади з метою нанесення психологічної шкоди, які здійснюються  через електронну пошту, розгортаються в чатах, на веб-сайтах, в соціальних мережах; діють через текстові повідомлення або через зображення (фото, відео); до кібербулінгу відносять також терор за допомогою мобільного телефонного зв’язку. Кібербулінг кидає новий виклик батькам, освітянам, іншим дорослим, які спілкуються з дітьми, адже він начебто і не є реальним, але, нажаль,  шкода, яку він завдає,-  повністю  реальна.

Як реагувати на цькування

Молодші школярі повинні неодмінно звертатися за допомогою до дорослих - вчителів і батьків. Допомога дорослих абсолютно необхідна і в будь-якому іншому віці, особливо якщо дії кривдників можуть завдати серйозної шкоди фізичному та психічному здоров'ю.

Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратись із деякими ситуаціями. 

Як впоратися з ситуацією самостійно

STOP Булінг. Поради дітям https://www.youtube.com/watch?v=0DLc_jAZ2hA

Що можуть зробити батьки

Багато учнів соромляться розповідати дорослим, що вони є жертвами булінгу.


Але якщо дитина все-таки підтвердила в розмові, що вона стала жертвою булінгу то скажіть дитині:

Не залишайте цю ситуацію без уваги. Якщо дитина не вирішила її самостійно, зверніться до класного керівника, адміністрації школи. Найкраще написати і зареєструвати офіційну заяву.

Звернутися по допомогу можна до


уповноваженої особи закладу з питань протидії булінгу, 

заступника директора

з навчально-виховної роботи 

Наталії МАСЛЯНИК,

практичного психолога Аліни БРОСЛАВСЬКОЇ,

Соціального педагога Ірини ЗАЙЦЕВОЇ,

 

Національна дитяча гаряча лінія 116 111 (з мобільного)