Науково-методичний центр виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень

Структурний підрозділ Хмельницького обласного інституту післядипломної  педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка

НОВИНИ

Семінар_22.04.2024_Методичні аспекти духовно-морального виховання дітей та молоді в закладах освіти.pptx

 Духовно-моральне виховання дітей та молоді в закладах освіти

  

      22 квітня 2024 на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка в онлайн-форматі відбувся обласний науково-методичний семінар з проблем формування духовно-моральних цінностей в учнівської молоді в сучасному освітньому закладі.

У методичному зібранні взяли участь голови методичних об’єднань класних керівників, педагоги-організатори закладів загальної середньої освіти.

Духовність і моральність є важливими та базисними характеристиками особистості. Духовність визначається як прагнення особистості до обраної мети; ціннісна характеристика свідомості. Моральність – сукупність принципів спільної поведінки людей між собою та суспільством. Духовність – вектор руху особистості (самовиховання, самоосвіти, саморозвитку).

У теоретико-практичному модулі семінару акцентовано на професійній компетентності педагогів освітніх закладів з організації духовно-морального виховання учнів на уроках та в позакласній роботі в рамках особистісного підходу; обґрунтовано теоретико-методологічні та практичні чинники вдосконалення системи духовно-морального виховання в закладах освіти на засадах цінностей національної та світової культури, обміну досвідом духовно-морального виховання дітей і молоді в різних освітніх інституціях.

Відкрив захід та привітав учасників семінару Гончарук Григорій Макарович, завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ХОІППО ім. А. Назаренка.

Він проаналізував сучасний стан духовно-морального розвитку дітей і молоді, розкрив важливість духовної стійкості педагогів в умовах війни, підтримав їхню активну життєву позицію, професійний інтерес і побажав усім учасникам миру, добра, сили духу дочекатися Перемоги України.

Зосередила увагу на методичних аспектах духовно-морального виховання дітей та молоді в закладах освіти, на необхідності реалізації основних підходів щодо формування моральної компетентності в здобувачів освіти Баля Сніжана Анатоліївна, методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Інституту.

З питанням «Методичні аспекти духовно-морального виховання здобувачів освіти в Старосинявському ліцеї імені Олександра Романенка» виступила Блажко Юлія Юріївна, заступник директора з виховної роботи Старосинявського ліцею імені Олександра Романенка.

Важливу роль системи роботи з духовно-морального виховання з учнями початкових класів розкрила Бондарчук Наталія Миколаївна, голова методичного об’єднання класних керівників Григорівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Старокостянтинівської міської ради.

Цінність елементів народної, козацької та родинної педагогіки в духовно-моральному вихованні школярів розкрила Севернюк Іванна Василівна, заступник директора з виховної роботи Староостропільського ліцею Староостропільської сільської ради Хмельницького району.

Ділилася педагогічним досвідом стосовно формування духовно-моральної особистості учня в позаурочній роботі Шиманська Світлана Богданівна, педагог-організатор Бальковецького ліцею Волочиської міської ради.

Загалом на семінарі учасники ділилися досвідом духовно-морального виховання дітей і молоді, порушували проблеми з вище окресленого питання, дискутували, обмінювалися інноваціями. Методична зустріч відбулася в дружній, творчій атмосфері, під час якої наголошено, що інтерес до питання духовно-морального виховання дітей і молоді в суспільстві значно зріс.

У підсумках проведеного семінару учасникам заходу надано методичні рекомендації щодо організації духовно-морального виховання учнів в освітньому закладі; пропоновано надалі обмінюватися досвідом, ділитися своїми напрацюваннями щодо ефективних інструментів підвищення якості виховного процесу, з актуальних проблем виховної роботи в закладах освіти, зокрема формування моральної компетентності в системі виховної роботи.


23/04/2024

 Міжвідомча методична співпраця з формування та підтримки позитивного іміджу бібліотеки

  

      18 квітня 2024 року Хмельницьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка спільно з Хмельницькою обласною бібліотекою для молоді було організовано та проведено семінар в очному форматі «Формування та підтримка позитивного іміджу бібліотеки як складової її успішного розвитку».

У заході взяли участь консультанти Центрів професійного розвитку педагогічних працівників, голови професійних спільнот шкільних бібліотекарів, бібліотечні працівники закладів загальної середньої освіти, публічно-шкільні бібліотекарі, бібліотекарі інших відомств області (понад 55 осіб).

Семінар було спрямовано на удосконалення фахових компетентностей шкільних бібліотекарів щодо запровадження інноваційних підходів для підвищення ефективності професійної діяльності; задля сприяння реалізації основних пріоритетів Концепції Нової української школи, Стратегії розвитку читання «Читання як життєва стратегія» та Стратегії розвитку бібліотечної справи «Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України»; оволодіння теоретичними основами і практичними навичками щодо формування іміджу бібліотеки як бібліотечно-інформаційного центру.

Відкрила захід директорка Хмельницької обласної бібліотеки для молоді Вікторія Задорожна, яка у своєму виступі окреслила основні пріоритети діяльності комунальної установи, наголосила на важливості міжвідомчої співпраці. Заступник директора Хмельницької обласної бібліотеки для молоді Віра Тарчевська акцентувала увагу присутніх на тому, що сьогодення вимагає від професії бібліотекаря глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з новими фаховими вимогами сучасності.

У своєму виступі голова методичного об’єднання професійної спільноти шкільних бібліотекарів, завідувачка бібліотеки Славутського ліцею Славутської міської ради Вікторія Комарова розповіла про іміджмейкерство як бренд професійної спільноти шкільних бібліотекарів міста Славути.

Про формування читацької компетентності як головний аспект роботи шкільної бібліотеки в умовах Нової української школи у своєму виступі розкрила завідувачка бібліотеки Кам’янець-Подільського ліцею №10 Кам’янець-Подільської міської ради Ольга Потапова.

Маріна Ползюкова, бібліотекар Кам’янець-Подільського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Хмельницької області ознайомила учасників семінару з дослідженням щодо формування читацької компетентності ліцеїстів на рівні бібліотеки освітнього закладу.

Завідувачка відділу абонемента, провідний бібліотекар Хмельницької обласної бібліотеки для молоді Діана Матвєєва зосередила увагу присутніх на інноваційних формах роботи з молоддю та дітьми, презентувала діяльнісний підхід щодо комунікаційних заходів, спрямованих на формування читацьких компетенцій, опанування методами і прийомами ефективного спілкування через ігрові методи навчання, розширення діапазону творчих здібностей.

Також під час семінару обговорили ефективні форми громадсько-патріотичної діяльності та кращі практики залучення до бібліотечного середовища різних категорій користувачів.

Підвела підсумки та модерувала захід методистка науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ХОІППО ім. А. Назаренка Валентина Фарварщук.

Семінар відбувся у дружній, творчій атмосфері, сприяв обміну досвідом між бібліотекарями різних відомств, був корисним з точки зору набуття та подальшого використання отриманої інформації у діяльності бібліотечного працівника.

Щира подяка дирекції та колективу Хмельницької обласної бібліотеки для молоді за співпрацю та партнерські відносини, в тому числі щодо проведення обласного семінару.


18/04/2024

Презентація_С.А. Баля_вебінар_17.04.2024.pptx

    Актуалізація національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції


      Актуалізація національно-патріотичного виховання, формування громадянської позиції – тема вебінару для голів методичних об’єднань учителів початкових класів/керівників педагогічних спільнот ЗЗСО, проведеного 17.04.2024 року Антоніною Галас, методистом НМЦ Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 07.02.2024 №141 «Методичні рекомендації щодо організації діяльності центрів національно-патріотичного виховання» національно-патріотичне виховання – це наскрізний виховний процес, спрямований на утвердження української національної та громадянської ідентичності, формування оборонної свідомості на основі суспільно державних (національних) цінностей України, соціальної активності та відповідальності, готовності до дієвого виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, державної незалежності і територіальної цілісності України.

    У рамках вебінару Сніжана Баля, методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досягнень, ознайомила учасників з нормативно-правовою базою, метою, завданнями, формами та стратегіями національно-патріотичного виховання. 

   Любов Побережна, заступник директора з виховної роботи, учитель початкових класів Віньковецького ліцею, презентувала досвід волонтерського руху та систему національно-патріотичного виховання закладу.

   Антоніна Галас, методист науково-методичного центру професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти, акцентувала на проєктній діяльності молодших школярів як інтегративній моделі патріотичного виховання.

     Учасники вебінару поділились власним баченням щодо формування патріотизму в дітей через ставлення до природи рідного краю, рідної країни, людей, моральних цінностей, традицій, звичаїв, культури; обговорили форми виховної роботи (масові, практичні,  інтегративні, індивідуальні). 


17/04/2024

FVFV__Метод._Усна історія в ЗО_Білошицький, Мітягіна (1).pdf

 Здійснення усноісторичних досліджень закладами позашкільної освіти: актуальність, виховний потенціал, соціальна значущість  

      16 квітня відбувся вебінар «Здійснення усноісторичних досліджень закладами позашкільної освіти: актуальність, виховний потенціал, соціальна значущість».

Участь у заході взяли керівники та педагогічні працівники закладів позашкільної освіти.

У рамках вебінару було розглянуто низку питань. Тему зв’язку усної історії та національно-патріотичного виховання, волонтерської діяльності, профорієнтаційної роботи тощо у своєму виступі висвітлив завідувач НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Г. М. Гончарук.

Професор кафедри менеджменту та освітніх технологій, доктор політичних наук, доцент С. В. Білошицький обґрунтував зростання актуальності й доцільності створення в територіальних громадах студій усної історії, а також пояснив соціальну значущість їхнього функціонування в післявоєнний період. Він висвітлив можливості, які мають заклади позашкільної освіти, в організації такої діяльності з огляду на наявність кваліфікованих кадрів.

Методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень С. С. Мітягіна презентувала посібник «Усноісторичні дослідження в закладах ЗСО та позашкілля: соціально-педагогічна значущість та методика проведення» (переглянути можна за покликанням: https://drive.google.com/file/d/1XYtNqUMUIqZtwr8Olb4DUBRLVCSVpjSn/view).

Вона також ознайомила учасників заходу з віртуальним ресурсом, створеним на допомогу закладам освіти в аспектах здійснення в них дослідницької діяльності (дізнатися більше можна за покликанням: https://sites.google.com/view/methodvit?=sharing).

 Дякуємо учасникам вебінару за співпрацю та бажаємо успіхів!


17/04/2024

      Вітаємо авторів посібників! 

Пропонуємо для використання в організації виховної роботи, створенні системи виховної роботи! 

З повагою Надія Орловська 

01/04/2024

На шляху до духовних цінностей 2022 !.docx
ПЕДІДЕЯ ЦІННОСТІ в моєму житті посібник (1).docx
Виклики та можливості які надихають і захоплюють (1).docx
посібник новий для друку.doc
Базові цінності ініціативної молоді через реалізацію проектної діяльності.docx
Виховання на цінностя. Креативні ідеї та практики (1).docx
FV_Метод. Соціологія в ЗО_Білошицький, Мітягіна.pdf

 Соціологічні процедури як складова функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в закладі ЗСО   

      26 березня 2024 року відбувся вебінар на тему «Соціологічні процедури як складова функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в закладі ЗСО».

Участь у заході взяли керівники закладів ЗСО та їхні заступники, а також працівники органів управління освітою територіальних громад.

У рамках вебінару було розглянуто низку актуальних питань. Завідувач НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Г. М. Гончарук розповів учасникам заходу про роботу ХОІППО ім. А. Назаренка щодо підтримки закладів ЗСО області в аспектах здійснення в них дослідницької діяльності  та розвитку науково-дослідницької компетентності педагогічних працівників.

Професор кафедри менеджменту та освітніх технологій, доктор політичних наук, доцент С. В. Білошицький висвітлив такі питання, як вимоги чинної нормативно-правової бази щодо проведення в закладах ЗСО соціологічних заходів і процедур; місце соціологічних заходів у процесі формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти в закладах ЗСО; соціологічна складова внутрішніх моніторингів якості освіти тощо.

Методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень С. С. Мітягіна презентувала посібник «Соціологічна служба в закладі ЗСО як елемент ВСЗЯО: педагогіко-управлінський потенціал, технології діяльності, порядок організації» (переглянути можна за покликанням: https://drive.google.com/file/d/1G30X_zNDVLiQeHxlWI4UeujrQL7ISQuL/view).

Учасникам заходу було також презентовано віртуальний ресурс на допомогу закладам освіти в аспектах здійснення науково-дослідницької діяльності в закладах освіти (дізнатися більше можна за покликанням: https://sites.google.com/view/methodvit?=sharing).

Трансляцію вебінару можна переглянути за покликанням: https://youtube.com/live/2gWj6EEId2w?feature=share

Дякуємо учасникам вебінару за співпрацю та бажаємо успіхів! 


26/03/2024

Брошура «Як батьки можуть виявити ознаки постравматичного стресового розладу в дитини та підтримати її».pdf
Довідник підтримки учнів для класного керівника.pdf
Збірник технік та ігор «Психологічний рюкзачок».pdf

 Довідник підтримки учнів для класного керівника  

      На сьогодні діти часто переживають моменти стресу, кризові ситуації, емоційну напругу, тривогу, спустошення тощо. Їхні потреби в емоційному та фізичному розвантаженні, на жаль, не задовольняються одразу або не задовольняються взагалі. Дитина накопичує в собі занепокоєння та стрес, що надалі має фізіологічні прояви (розлади сну, порушення харчової поведінки, больові симптоми тощо) та психологічні проблеми. До таких дітей дорослі мають ставитись уважно та підтримувати їх за принципом «тут і зараз». Для цього дорослому треба завжди мати підготовлені ідеї психологічних вправ та ігор, що допоможуть дитині опанувати себе в складні емоційні моменти та пережити їх без загрози для психічного здоров’я.

      Для того, щоб допомогти в цій нелегкій та відповідальній справі дорослим, представляємо довідник підтримки учнів для класного керівника і збірник ігор, вправ й технік з детальним описом та ілюстраціями, а також брошуру для батьків.

   Матеріали стануть для вас путівниками у світ психології ваших учнів та їхньої підтримки. Ви дізнаєтесь, як говорити з дітьми про події, що травмували їх. Дізнаєтесь про різні форми профілактичної роботи з дитячою психікою, отримаєте практичні рекомендації, як діяти, працюючи з підлітками зі складною поведінкою, а також ознайомитесь з комплексом технік та вправ під час роботи в кризових ситуаціях.

    У чому різниця між стресовою та травмівною подіями? Психологічні травми,  посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), гострий стресовий розлад – чим вони відрізняються та як їх розпізнати у дітей? Що треба враховувати, працюючи з травмованими дітьми? Познайомтесь з підготовленими для вас матеріалами ближче аби отримати відповіді на ці та інші запитання:



26/03/2024

 Вітаємо лауреатів Всеукраїнського конкурсу рукописів навчальної літератури для позашкільних навчальних закладів у 2023 році 

        Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 07.09.2023, на підставі рішення організаційного комітету ІІ етапу всеукраїнського конкурсу затверджені результати проведення конкурсу у 2023 році.

            Вітаємо лауреатів конкурсу:

    Качковську Наталію Броніславівну, керівника гуртка Камянець-Подільського Центру дитячої та юнацької творчості (навчально-методичний посібник «Образотворче мистецтво як шлях інтегрованого підходу до розвитку дитячої творчості».

     Кроль Володимира Олександровича, керівника гуртка Камянець-Подільського центру дитячої та юнацької творчості(навчально-методичний посібник «Інтеграція STEM-освіти у систему позашкільного освітнього простору»).

          Степанову Оксану Володимирівну, керівника гуртка Хмельницького міського центру, туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді(методичний посібник «Метод проєктів як ефективний засіб організації краєзнавчої роботи вихованців, учнів, слухачів закладів позашкільної освіти»). 

19/03/2024

 Діяльність територіальних громад у післявоєнний період: реалізація соціально значущих проєктів на підґрунті усноісторичних розвідок 

 

     27 лютого відбувся вебінар «Діяльність територіальних громад у післявоєнний період: реалізація соціально значущих проєктів на підґрунті усноісторичних розвідок».

Участь у заході взяли працівники органів управління освітою територіальних громад та заступники директорів закладів загальної середньої освіти, котрі відповідають за виховну роботу та дослідницьку діяльність у закладах освіти.

У рамках вебінару було розглянуто низку питань. Тему зв’язку усної історії та національно-патріотичного виховання, волонтерської діяльності, профорієнтаційної роботи тощо у своєму виступі висвітлив завідувач НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Г. М. Гончарук.

Професор кафедри менеджменту та освітніх технологій, доктор політичних наук, доцент С. В. Білошицький обґрунтував зростання актуальності й доцільності створення в територіальних громадах студій усної історії, а також пояснив соціальну значущість їхнього функціонування в післявоєнний період.

Методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень С. С. Мітягіна презентувала посібник «Усноісторичні дослідження в закладах ЗСО та позашкілля: соціально-педагогічна значущість та методика проведення» (переглянути можна за покликанням: https://drive.google.com/file/d/1XYtNqUMUIqZtwr8Olb4DUBRLVCSVpjSn/view).

З огляду на значне зростання попиту з боку керівних і педагогічних працівників області на отримання методичної підтримки в аспектах здійснення в закладах освіти дослідницької діяльності в рамках вебінару було також розглянуто відповідні сервіси ХОІППО імені Анатолія Назаренка. Було презентовано віртуальний ресурс на допомогу територіальним громадам і закладам освіти в аспектах проведення моніторингових, соціологічних,  усноісторичних та інших наукових досліджень у ЗЗСО (дізнатися більше можна за покликанням: https://sites.google.com/view/methodvit?=sharing).

 Запис вебінару можна переглянути за покликанням: https://www.youtube.com/watch?v=dAuqeyLC6js.

Дякуємо учасникам вебінару за співпрацю та бажаємо успіхів!



27/02/2024

 Використання сучасних ігрових форм у діяльності шкільної бібліотеки

 

             З метою вдосконалення фахових компетентностей шкільних бібліотекарів, впровадження інноваційних методів у свою діяльність, формування читацьких уподобань, популяризації читання, нових культурних практик, створення сучасного позитивного освітнього простору бібліотеки Нової української школи, розвитку партнерства та подолання викликів сьогодення 22 лютого було проведено семінар для бібліотечних працівників закладів загальної середньої освіти області «Використання сучасних ігрових форм щодо формування звички і потреби в читанні у діяльності шкільної бібліотеки».

Під час заходу розглянуто питання:

Діяльність шкільної бібліотеки як центру підтримки освітнього процесу в школі.

Гончарук Григорій Макарович, завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ХОІППО ім. А. Назаренка.

Гра, як форма роботи сучасної бібліотеки.

Сидорович Олена Анатолівна, директор Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Дунаєвецька міська публічно-шкільна бібліотека».

Прокопенко Євгенія Павлівна, бібліотекар абонементу для дітей Комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Дунаєвецька міська публічно-шкільна бібліотека».

Інновації у роботі шкільної бібліотеки.

Попович Ірина Йосипівна, завідувач бібліотеки Судилківського ліцею Судилківської сільської ради Шепетівського району.

Мотиваційний аспект у патріотичному вихованні сучасними засобами шкільної бібліотеки: інтерактивні засоби навчання.

Андрійчук Надія Андріївна, завідувач бібліотеки гімназії №6 Шепетівської міської ради, переможець обласного педагогічного конкурсу-виставки «Освіта Хмельниччини на шляхах реформування».

Навкололітературні ігри як засіб актуалізації потреби у читанні: як побудувати гру навколо книги.

Скоц Оксана Володимирівна, бібліотекар Старокостянтинівського ліцею імені М. С. Рудяка Старокостянтинівської міської ради.

Ігрова діяльність на бібліотечних заходах як засіб виховання інтересу до книги, становлення і розвитку читацької компетентності школярів.

Фарварщук Валентина Пилипівна, методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО ім. А. Назаренка.

Зробити соціокультурний захід яскравим, показати нестандартний зміст і форму, внести ауру новини – ось на що спрямовано ігрові активності у бібліотечній роботі. Сьогодні гра є неймовірно корисним інструментом для налагодження ефективного спілкування бібліотекаря з різними категоріями користувачів, майданчиком для неформального навчання, комфортною інформаційно-дозвіллєвою складовою освітнього середовища.


22/02/2024

 Наскрізний процес виховання: креативні ідеї і практики

 

             Жорстока війна, що прийшла на українську землю, змінила ціннісні пріоритети нашого суспільства, ставить якісно нові вимоги. Це вимагає створення принципово нових стандартів, підходів до виховання. Найважливішим аспектом управління виховною системою є зміцнення її системності. Саме це завдання стало предметом активного обговорення на вебінарі-практикумі відповідальних за виховну роботу ЦПРПП, заступників директорів з навчально-виховної роботи закладів загальної середньої освіти «Наскрізний процес виховання: креативні ідеї і практики», що відбувся 21 лютого 2024 року. Харчук А.М., проректор Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка акцентувала на надважливому напрямку роботи- національно-патріотичному вихованню.

Завдання військово-патріотичного виховання актуалізував завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти, моніторингових досліджень Гончарук Г.М.

Емоційно і переконливо у своєму виступі щодо стратегічних підходів до моделювання виховної системи закладу освіти в складних сучасних умовах розкрила методист Орловська Н.М.

Практична частина вебінару наповнилась креативними ідеями, пропозиціями, цікавим досвідом, як от:

«Організаційно-управлінський супровід здійснення виховного процесу в ЗЗСО» (Штанько О.М., консультант комунальної установи ЦПРПП Віньковецької Т.Г.).

«Консультативно-методичний супровід виховання ЦПРПП» (Перуцька Ж.І., консультант ЦПРПП Славутської міської ради).

«Від творчого зростання класного керівника до формування всебічно розвиненої особистості» (Лис Л.Р., заступник директора з навчально-виховної роботи, координатор методичного товариства на креативні платформі творчого зростання класних керівників, Олійник О.І., класний керівник11 класу, координатор лабораторії викликів сьогодення методичного товариства класних керівників Чемеровецького ліцею№2).

«Організаційно-управлінський та проєктно-технологічний супровід здійснення виховного процесу в ЗЗСО» (Юр’єва М.Л., заступник директора з виховної роботи ЗОШ №14 Кам’янець-Подільської міської ради, керівник методичного об’єднання заступників директорів з виховної роботи).

«Система виховної роботи педагогів, спрямована на створення компетентнісного виховного потенціалу в Контексті Програми І. Д. Беха «Нова українська школа у поступі до цінностей» (Собчук Н.М., директор, Швед О.С, заступник директора з навчально-виховної роботи Шепетівської гімназії №1).

«Інноватика в системі виховання ЗЗСО: проєктна траєкторія як фактор особистої траєкторії розвитку здобувачів освіти» (Томчишина Т.П., заступник директора з виховної роботи ліцею №11 м. Хмельницький).

Учасники вебінару-практикуму поповнилися досвідом зі стратегічних підходів до моделювання виховної системи ЗЗСО в сучасних умовах. Організатори виховної роботи отримали практичні рекомендації щодо оновлення змісту й технологій національно-патріотичного виховання учнів на основі сучасної української ідеї.


21/02/2024

   У лютому-березні 2024 року педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти Хмельниччини беруть участь у Всеукраїнському опитуванні «Моніторинг готовності та потреб вчителів щодо використання цифрових засобів та ІКТ».

   Опитування проводиться ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» спільно з Інститутом цифровізації освіти НАПН України.

  Опитування проводиться з метою виявлення громадської думки освітян щодо готовності до ефективності використання онлайн-засобів та інструментів для забезпечення дистанційного навчання учнів, визначення освітніх ресурсів, електронних засобів навчання, що користуються найбільшим попитом серед вчителів, а також на виявлення рівня їхньої цифрової компетентності.


14/02/2024

FV_дослідження у кризових умовах_Вашеняк І.Б., Мітягіна С.С. (1).pdf

   На допомогу керівним та педагогічним працівникам закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти області в 2023 році науково-методичним центром виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень було створено цілу низку посібників з питань організації та проведення внутрішніх моніторингових досліджень у закладах освіти. Серед них, зокрема:

«Вивчення наслідків здійснення освітньої діяльності в кризових умовах (На допомогу організаторам внутрішніх досліджень у закладах ЗСО)» (автори Вашеняк І. Б., Мітягіна С. С.);

«Розроблення програми моніторингу якості освіти в закладі дошкільної освіти (На допомогу організаторам досліджень)» (автор-розр. Мітягіна С. С.);

«Долаємо перешкоди – підвищуємо ефективність (Психологічні аспекти моніторингових досліджень у закладі освіти)» (автори Мітягіна С. С., Кучерук А. В.)


25/01/2024

   Науково-методичним центром виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень у 2023 році було створено вебсайт «Методична вітальня з питань дослідницької діяльності в закладах освіти (ресурс для керівних і педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти)».

      На ньому для використання освітянами області розміщуються методичні та навчальні матеріали (посібники, відеолекції, презентації тощо) з таких питань, як:

На вебсайті також функціонує віртуальний консультаційний пункт.

  Перейти на вебсайт «Методична вітальня з питань дослідницької діяльності в закладах освіти»

25/01/2024

Мінмолодьспорт: Уряд схвалив Стратегію утвердження української національної та громадянської ідентичності

   Уряд схвалив Стратегію утвердження української національної та громадянської ідентичності. Постанова стане фундаментом для формування потужного громадянського суспільства, сильної нації та міцної держави.

       Метою Стратегії є формування та утвердження української національної та громадянської ідентичності в громадян та закордонних українців. Для цього ми будемо використовувати методи національно-патріотичного, військово-патріотичного виховання та громадянської освіти на основі національних цінностей України.

    Органи влади та інститути громадянського суспільства будуть реалізовувати Стратегію за такими напрямами:

    Мінмолодьспорт закликає українців брати участь у процесах утвердження української національної та громадянської ідентичності на всіх рівнях.

20/12/2023

Увага! Конкурс «Джерело творчості – 2023/2024» 

         Шановні колеги!  Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.11.2023 року №1434 “Про проведення Всеукраїнського конкурсу Джерело творчості» у 2023/2024 н.р.” та з метою якісної організації відповідних етапів Конкурсу пропонуємо вам ознайомитися з наступними умовами:

 1. У Конкурсі можуть брати участь керівники гуртків, секцій, творчих об’єднань закладів позашкільної освіти системи освіти за такими напрямами (профілями/науковими відділеннями) позашкільної освіти:

2. Конкурс проводиться у три етапи:

Інструктивно-методичні рекомендації щодо проведення Всеукраїнського конкурсу «Джерело творчості» у 2023/2024 навчальному році

18/12/2023

Станьмо сильнішими разом_порадник.pdf

Порадник для педагогів з використання ресурсів ОДГ/ОПЛ у роботі з дитячими спільнотами задля сприяння інтеграції дітей, які опинилися в умовах війни 

         Постійна небезпека, міграційні процеси, а на додаток матеріально-технічні проблеми і невизначеність – українські діти в умовах війни проживають непростий досвід.

         Тож перед педагогами, від дитсадка до позашкілля, постає нелегке завдання – організувати якісне навчання за таких обставин. Щонайперше, на рівні зі створенням безпечних умов, має бути інтеграція в дитячі спільноти дітей, які опинилися в умовах війни.

       Саме тому для педагогів випустили методичний порадник – його підготували в межах ініціативи «Стаємо сильнішими разом!» – Швейцарсько-український проєкт DECIDE. Він містить добірку навчальних активностей, розроблених на основі ресурсів ОДГ/ОПЛ міжнародної освітньої платформи #LivingDemocracy, використання яких покликані розвивати в дітей когнітивні, поведінкові, соціальні й емоційні навички.

Порадник містить розділи про соціальні, психологічні й педагогічні аспекти інтеграції. У ньому йдеться про розвиток дружньої атмосфери в дитячій спільноті, дослідження прав людини і прав дитини, прийняття різноманітності, спільне погодження правил та конструктивне розв’язання конфліктів.

         Універсальність – головна перевага активностей. Більшість з них можна адаптувати для будь-якої вікової категорії дітей та рівня обізнаності в темі. А ще до кожної запропонованої активності надається детальний алгоритм, перелік ресурсів, роздаткові матеріали та застосунки, це онлайн-формат. 

12/12/2023

Тиждень доброчесності.pdf

Методичні рекомендації щодо організації та проведення «Тижня доброчесності» в закладах загальної середньої освіти


На сьогодні актуальним є утвердження культури доброчесності та поваги до верховенства права.

Враховуючи, що нетерпимість до будь-яких проявів недоброчесної поведінки є одним з пріоритетів державної політики у сфері освіти, Національне агентство ініціює проведення Тижня доброчесності з 27 листопада по 9 грудня 2023 року.

Проведення Тижня доброчесності охоплює проведення годин спілкування з учнями на тему доброчесності, організацію додаткових тематичних активностей. Цьогорічні рекомендації до організації та проведення Тижня доброчесності враховують численні запити педагогів та містять рекомендації для розбудови академічної доброчесності.

 

04/12/2023

Партнерська взаємодія з батьківською громадськістю щодо створення безпечного простору для дітей

28 листопада 2023 року НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка в онлайн-режимі проведено семінар-практикум «Партнерська взаємодія з батьківською громадськістю щодо створення безпечного простору для дітей».

У семінарі-практикумі взяли участь: відповідальні за виховну роботу ЦПРПП, керівники методичних об'єднань класних керівників, класні керівники.

Відкрив захід та привітав учасників вебінару Гончарук Г. М., завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

З питанням «Негативний вплив комп’ютера та Інтернету на недосконалу людську психіку дитини» виступив Кучерук А. В., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО.

«Створення сприятливих умов для життєтворення та самореалізації зростаючої особистості» виступила Орловська Н. М., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО.

У рамках практичної частини заходу власним досвідом у контексті партнерської взаємодії з батьківською громадськістю поділились Карпова Тетяна Олексіївна, класний керівник Нетішинського академічного ліцею №1 та Зінченко Роксолана Олександрівна, вчитель Початкової школи №1, Хмельницької міської ради.

Організацію та проведення профілактичної роботи попередження випадків булінгу серед учасників освітнього процесу ґрунтовно розкрила Старостіна Крістіна Валентинівна, психолог Ліцею №2, Хмельницької міської ради.

Учасники семінару мали можливість обмінятися досвідом та спілкуватися з колегами.

           

       Програма виховання смисложиттєвих цінностей підлітків в умовах євроінтеграційного поступу України / укл. Журба К. О., Бех І. Д., Докукіна О. М., Федоренко С. В., Шкільна І. М. Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2022. 27 с. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/732109;

Смисложиттєві цінності сучасних підлітків в умовах євроінтеграційного поступу України: монографія / [Журба К. О. (ред.), Бех І. Д., Докукіна О.М., Федоренко С. В., Шкільна І. М.]. Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2022. 155 с. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/732092;

Виховання смисложиттєвих цінностей підлітків: досвід і практика виховання. Методичні рекомендації / [Журба К. О., Бех І. Д., Докукіна О. М., Федоренко С. В., Шкільна І. М.]. Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2022. 143 с. URL: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/732107


28/11/2023

Формування екологічної компетентності

в системі виховної роботи

З метою популяризації педагогічного досвіду, нових підходів з формування екологічної компетентності в системі виховної роботи в контексті Нової української школи 31 жовтня 2023 на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти в онлайн-режимі проведено обласний науково-методичний вебінар-практикум з питання актуальності формування екологічної компетентності.

У вебінарі взяли участь: відповідальні за виховну роботу ЦПРПП, заступники директорів з виховної роботи ЗЗСО, голови методичних об’єднань класних керівників, голови методичних об’єднань педагогів-організаторів.

Під час комунікативного практикуму акцентовано на професійній компетентності педагогів освітніх закладів з організації виховної роботи екологічного спрямування на уроках та в позакласній роботі.

Відкрила захід та привітала учасників вебінару Орловська Н. М., в. о. завідувача науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

Зосередила увагу на необхідності реалізації основних підходів щодо формування екологічної компетентності в здобувачів освіти Харчук А. М., проректор з навчально-методичної роботи Інституту.

Про здійснення екологічної освіти в закладах загальної середньої освіти в контексті вивчення та відтворення реальних проблем Хмельниччини повідомив Скрипник С. В., доцент кафедри екології та біологічних наук Хмельницького національного університету, кандидат педагогічних наук.

З питанням «Становлення і розвиток екологічної культури як форми регуляції взаємодії людини з природою: форми та методи» виступила Орловська Н. М., методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Інституту.

Акценти «Екологічної компетентності і виховної системи» висвітлила Баля С. А., методист НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Інституту.

З питанням «Екологічна освіта і виховання в школі» виступила Шевцова В. С., заступник директора з навчально-виховної роботи, учитель біології Кадиєвецького ліцею Орининської сільської ради Кам’янець-Подільського району Хмельницької області, старший учитель.

Важливу роль учнівських лісництв у розвитку екологічної компетентності та екологічному вихованні учнів розкрила Слободянюк Л. Ф., учитель хімії та біології Струзького ліцею Новоушицької селищної ради Хмельницької області, старший учитель.

Ділилася педагогічним досвідом стосовно формування екологічної культури школярів або як виховувати в стилі ECO Сімчук Т. Р., заступник директора з виховної роботи Нетішинської гімназії «Ерудит» Нетішинської міської ради Шепетівського району Хмельницької області.

У підсумках проведеного вебінару-практикуму учасникам заходу надано практичні рекомендації щодо організації екологічного виховання учнів з акцентом на творчий та компетентнісний підходи; пропоновано надалі обмінюватися досвідом, ділитися своїми напрацюваннями щодо ефективних інструментів підвищення якості виховного процесу в освітніх закладах, з актуальних проблем виховної роботи в закладах освіти, зокрема формування екологічної компетентності в системі виховної роботи.                                            

31/10/2023

Вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників закладів позашкільної освіти «Джерело творчості»


Наказом МОН України №1182 від 02.10.2023 «Про затвердження рейтингових списків переможців Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників закладів позашкільної освіти «Джерело творчості» визначено:

Коротенко Галину Вікторівну, керівника зразкового гуртка Кам’янець-Подільського центру дитячої та юнацької творчості – І місце (художньо-естетичний напрям);

Ковальчук Альону Олександрівну, керівника гуртка Шепетівського міського центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді – ІІІ місце (еколого-натуралістичний напрям).

Вітаємо переможців! Дякуємо за яскраву творчість, прагнення до нового, досконалості! Вітаємо колективи, які зростили і підготували, підтримали педагогів-позашкільників!

                                                       Методист Надія Орловська

16/10/2023

Семінар-практикум «Базові ознаки виховної гуманістичної системи підтримки»

3 жовтня 2023 року НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка в онлайн-режимі проведено семінар-практикум «Базові ознаки виховної гуманістичної системи підтримки».

У семінарі-практикумі взяли участь: відповідальні за виховну роботу ЦПРПП, заступники директорів з виховної роботи.

З питанням «Гуманно-особистісний підхід у вихованні дитини» виступив Кучерук А. В., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО.

«Гуманістичну модель виховання в закладі загальної середньої освіти» висвітлила Баля С. А., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО.

З питання «Дослідно-експерементальна робота у контексті гуманістичної освітньої парадигми» виступила Орловська Н. М., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО.

У рамках практичної частини заходу власним досвідом у контексті гуманістичного виховання поділилась Лис Л.Р., заступник директора з навчально-виховної роботи Чемеровецького ліцею №2 та Хіміч Анастасія Вікторівна, педагог-організатор ліцею №2, Хмельницької міської ради.

Учасники семінару мали можливість обмінятися досвідом та спілкуватися з колегами.


03/10/2023

ОСВІТНІЙ ФОРУМ – 2023: «ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ – 2023»

30 серпня 2023 на базі Хмельницької початкової школи № 1 відбувся освітній форум – 2023: «ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ – 2023» для заступників директорів з виховної роботи ЗЗСО Хмельницької міської територіальної громади.

Концепти організації та науково-методичного супроводу виховної роботи в закладах освіти міста Хмельницького у 2023/2024 н.р. обґрунтувала Сніжана Анатоліївна Баля, методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ – 2023 – це освітня платформа для професійного зростання педагогічних працівників Хмельницької міської територіальної громади в умовах воєнного часу.


30/08/2023

Організація та науково-методичний супровід виховної роботи в закладах освіти Хмельницької області у 2023/2024 н.р.

29 серпня 2023 на базі Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Анатолія Назаренка в онлайн-режимі проведено обласний науково-методичний семінар-практикум з питань організації виховної роботи в закладах освіти Хмельницької області у 2023/2024 н.р.

Серпневе методичне зібрання відбулося для: відповідальних за виховну роботу територіальних громад, заступників директорів з виховної роботи, голів методичних об’єднань класних керівників.

Під час комунікативного семінару-практикуму акцентовано на трансформації виховного простору в рамках НУШ, на актуальних питаннях й практичних порадах щодо організації виховної роботи в новому навчальному році.

Відкрив захід та привітав учасників Гончарук Г. М., завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

Зосередила увагу на необхідності реалізації пріоритетних завдань виховної роботи в закладах освіти у 2023/2024 н.р. Харчук А. М., проректор з навчально-методичної роботи Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

Акценти науково-методичного супроводу виховної роботи в закладах освіти в новому навчальному році обґрунтувала Баля С. А., методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень Хмельницького ОІППО імені Анатолія Назаренка.

З питанням «Організація виховної роботи під час дистанційного навчання» виступила Шупарська А. А., заступник директора з виховної роботи Кам’янець-Подільського ліцею № 10 Кам’янець-Подільської міської ради.

Важливість волонтерського руху як прояву національної самосвідомості та патріотизму сучасної молоді конструктивно розкрила Побережна Л. М., заступник директора з виховної роботи Віньковецького ліцею Віньковецької селищної ради.

Питання «Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»): важливі акценти» висвітлила Дроник О. Р., директор опорного закладу «Городоцький ліцей № 4» Городоцької міської ради.

У підсумках проведеного семінару-практикуму учасникам заходу пропоновано надалі обмінюватися досвідом, ділитися своїми напрацюваннями з актуальних проблем виховної роботи в закладах освіти, що цінно для розвитку освітньої системи, для окреслення пріоритетних завдань перед фахівцями, які працюють на передовому фронті освітньої діяльності.

29/08/2023

Вебінар-практикум для вчителів предмету “Захист України”

25 серпня 2023 року НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень (Гончарук Г.М.) проведено вебінар-практикум з вчителями предмета “Захист України”.

Григорій Гончарук наголосив на актуальні освітні завдання щодо реалізації змісту навчального предмета “Захист України”. Звернуто увагу на особливості викладання предмета “Захист України”. Особливий наголос зроблено на військово-патріотичне виховання, як складову національно-патріотичного виховання. Наголошено на необхідності обов’язкового проведення перед початком занять інструктажу щодо дотримання учнями правил безпеки та на суворому дотриманні правил безпеки під час проведення занять у кабінеті, на місцевості та під час проведення стрільб.

В дискусійній платформі з аналізом минулого навчального року та завданнями на 2023-2024 н.р. взяли участь вчителі предмета “Захист України”: Перепилиця М.В. (Славутська міська ТГ), Прокін О.І. (Старокостянтинівська міська ТГ), Ковальчук М.І. (Антонінська селищна ТГ), Лапець В.А. (Полонська міська ТГ), Вихівська Г.Б (Шепетівська міська ТГ).

25/08/2023

Діяльність бібліотек закладів загальної середньої освіти у 2023-2024 навчальному році

25 серпня поточного року відповідно до плану роботи Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. А. Назаренка відбувся обласний семінар для бібліотечних працівників закладів загальної середньої освіти та консультантів Центрів професійного розвитку педагогічних працівників Хмельницької області.

Завідувач науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ХОІППО ім. А. Назаренка Гончарук Григорій Макарович наголосив на інформаційній підтримці безпечного освітнього середовища в реаліях воєнного часу та роботи бібліотеки щодо організації національно-патріотичного виховання.

Пріоритетні напрями роботи шкільної бібліотеки на новий 2023-2024 навчальний рік та актуальні питання її діяльності в сучасних реаліях окреслила у своєму виступі методист науково-методичного центру виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ХОІППО ім. А. Назаренка Фарварщук Валентина Пилипівна.

Покликання для перегляду запису семінару розміщені у Google Класі спільноти бібліотекарів.

25/08/2023


Вебінар-практикум для керівників та методистів закладів позашкільної освіти

22 серпня 2023 року НМЦ виховної роботи, позашкільної освіти та моніторингових досліджень ( Гончарук Г.М., Орловська Н.М.) проведено вебінар-практикум “Організаційно-педагогічні технології в практиці роботи закладів позашкільної освіти” з директорами, заступниками, методистами ЗПО.

Григорій Гончарук підкреслив важливість та актуальність позашкільної освіти у воєнний та повоєнний час. Надія Орловська звернула увагу на зміст Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року, на військово-патріотичне виховання, організацію благодійної і волонтерської діяльності, соціальне партнерство. Вона акцентувала на швидкому доповненню змісту освіти, програм, методичного забезпечення з урахуванням воєнного часу та післявоєнної відбудови.

В дискусійній платформі з аналізом минулого навчального року та завданнями на 2023-2024 н.р. взяли участь директори, заступники, методисти закладів позашкільної освіти Леся Гордигага, Юлія Левенюк , Борис Дутковський, Поліна Шампаніна, Лариса Шерстобітова.

22/08/2023

Стартували серпневі педагогічні зустрічі ХОІППО «Готовність до нового навчального року: говоримо про найактуальніше»

18 серпня стартували серпневі педагогічні зустрічі ХОІППО «Готовність до нового навчального року: говоримо про найактуальніше», спрямовані на підтримку професійної діяльності керівних та педагогічних працівників.

Цьогоріч заплановано провести з 18 по 29 серпня 20 онлайн-семінарів для різних категорій педпрацівників.

18 серпня працювала секція управлінців (учасники: спеціалісти органів управління освітою, директори та консультанти ЦПР ПП, керівники ЗЗСО).

У вітальному слові ректор ХОІППО В. Очеретянко наголосив на важливості взаємодії різних інституцій для успішної реалізації державної політики в галузі освіти, окреслив напрями подальшої співпраці з територіальними громадами та закладами освіти області.

Першим проректором І. Гіджеліцьким акцентовано увагу на векторах і результатах спільної діяльності інституту і територіальних громад у минулому навчальному році в частині підтримки обдарованих дітей, учительських конкурсів фахової майстерності, реалізації спільних проєктів предметних творчих груп під керівництвом методистів інституту.

Питанню якості організації освітнього процесу в закладах освіти області в умовах війни приурочено виступ Т. Дупляк, начальника відділу позапланового контролю закладів освіти та взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Хмельницькій області; педагогічні аспекти освітньої діяльності в новому навчальному році розкрито у виступі О. Кошки, завідувачки НМЦ ХОІППО.

У фокусі уваги учасників семінару були також питання цифровізації освітніх та управлінських процесів у закладі загальної середньої освіти (Віталій Ребрина , завідувач НМЦ ХОІППО), трансформації виховного простору закладу загальної середньої освіти (А. Кучерук, методист ХОІППО), резильєнтності як психологічного ресурсу особистості в умовах невизначеності ( Жанна Страшнюк , завідувачка обласного навчально-методичного центру психологічної служби).

Новий навчальний рік відкриває нові можливості і нові виклики. Долати їх разом простіше.

Дякуємо спікерам та учасникам за спілкування.


18/08/2023