Літні канікули

з користю

Літні шкільні канікули — довгоочікуване свято для всіх учнів, а для батьків, ділема із багатьма запитаннями. Чим зайняти дитину, куди сходити та що подивитися? Адже хочеться, щоби дні відпочинку в цей непростий воєнний час пройшли з користю. Як урізноманітнити дозвілля дитини під час літніх канікул? Як організувати відпочинок так, щоби дитина не тільки вивчала щось нове, а й із цікавістю повторила вивчене?

Це питання турбує багатьох батьків напередодні довгих літніх канікул. І, хоч, керуються вони виключно добрими намірами, самі діти від перспектив влітку сідати за підручники й зошити, ясна річ, не в захваті. Для того, щоби кожен із батьків вирішив ці питання, потрібно врахувати рекомендації педагогів, педіатрів та інших більш досвідчених батьків.

Погляд вчителя

Сучасним батькам не варто пояснювати, яка насичена навчальна програма зараз у школі, яке навантаження цілий рік долали діти. Природно, накопичується втома й організму потрібно, як мінімум, перезавантажитись. Упродовж літа дитина відпочиває від навчальної праці та у вересні в нього є сили й бажання знову сісти за парту і вчитися. Якщо ж і літо, його законний відпочинок, буде присвячено підручникам, то мотивація дитини напередодні нового навчального року буде дуже низькою. Простіше кажучи, ні сил, ні бажання, ні прагнення йти в школу за знаннями в дитини не буде. Згадайте хоча б свій настрій перед відпусткою: уже ніяк у ваші плани не входить часткове повернення до роботи. А навіть якщо це трапляється, хіба відчуваєте ви себе повною мірою відпочилими? Звичайно, ні. Так і діти, для них навчання — це повноцінна праця. Якщо ж ви хочете, щоби дитина гарненько скучила за навчанням і радісно, відпочивши зустріла перше вересня, при цьому пам’ятаючи про те, що для учнів початкової школи важливо, щоби знання, отримані протягом навчального року, не випарувалися. А для цього достатньо лише однієї години на день.

Знання забуваються, якщо регулярно не повторювати пройдений матеріал вдома. Проте, під час канікул режим занять має бути менш насиченим, ніж у шкільний період. Без підтримки та мотивації від батьків, дитині буде важко опанувати бажання погуляти та сісти за книжку. Не будьте занадто вимогливими, тому що в дитини може сформуватися або зміцнитися заперечне ставлення до навчання і вже потім вона не буде його позитивно сприймати. Тому перше, що потрібно запам’ятати: правильний розподіл навантаження й підтримання — це ключ до успіху.

Можна щодня займатися повторенням пройденого матеріалу, використовуючи спеціальні зошити для літніх завдань. Також можна в невимушеній формі попросити його скласти список покупок, підрахувати їхню приблизну вартість, розгадувати кросворди, малювати, ліпити з підручних матеріалів та інше. Однак, пам’ятаймо про те, що діти, завантажені навчанням і додатковими заняттями, часто мають не дуже здоровий вигляд, словом, навантаження цілком очевидні. А ті діти, які займаються спортом, багато часу проводять на свіжому повітрі, добре вчаться, буквально схоплюють на льоту. Це означає, що режим відпочинку дуже важливий для дитини, особливо режим активного відпочинку. Не можна непомірно перевантажувати дитину, його організм не готовий до цього, звідси і блідий вигляд, і круги під очима, і загальна пасивність.

Важливі винятки

Не можна давати ці рекомендації без урахування важливих винятків. Усі діти з нетерпінням чекають літніх канікул, і затьмарює їх тільки одне — домашнє завдання на літо. Як поєднати навчання на літніх канікулах із відпочинком, щоби дитина розширювала сій кругозір і при цьому не перевтомлювалася? Чи варто взагалі зараз нагадувати синові або доньці про навчання? А якщо не нагадувати, як це відіб’ється на їх успішності в новому навчальному році? Думки педагогів, дитячих психологів, батьків та самих дітей сильно відрізняються, й однозначної відповіді в принципі не існує…

На думку вчителів (чия функція суто освітня), навчання на літніх канікулах важливе, варто щодня приділяти час повторенню пройденого матеріалу — інакше на початку наступного навчального року з’ясується, що учні забули половину засвоєних знань. Багато педагогів спеціально проводять тестування з одного й того ж матеріалу навесні, а потім восени — і більшість дітей пише останні значно гірше.

Тому вони впевнені, що необхідно пояснити дитині: канікули та відпустка — це різні речі. Відпустка не може тривати три місяці в році, і всім доводиться трудитися. Хоча, звичайно, не варто перегинати палицю й перевантажувати дитину навчанням у літні місяці. А якщо упродовж року школяр займається з репетиторами, то на канікулах можна трохи розслабитися, а заняття відновити вже восени.

На думку психологів, яких турбує швидше душевна рівновага дітей, а не їх оцінювання, — займатися влітку уроками небажано. Уявіть, що вам, йдучи у відпустку, начальник дає завдання кожен день складати звіт, щоби ви не втратили кваліфікацію. Навряд чи вам сподобається лежати на березі моря й думати тільки про ненависну бюрократію.

Погляд педіатра

Звичайно, не можна нехтувати думкою лікарів. Педіатри постійно нагадують батькам, чим погане надмірне навчальне навантаження для дитини. Адже перевтома, загострення хронічних захворювань і навіть розлади психіки є наслідком браку вільного часу. Влітку можна побайдикувати, запевняють лікарі. Вони зазначають, що немає нічого страшного, якщо влітку дитина не дотримується розкладу. До речі, кажуть лікарі і про те, що зовсім не складна шкільна програма винна в тому, що статистика шкільних неврозів виглядає лячно, а неправильний режим відпочинку. Ось деякі сигнали, які батьки мусять не залишити без уваги:

  • поганий апетит;

  • неспокійний сон;

  • синці під очима;

  • дитина гризе нігті;

  • заїкання мови.

Як тільки побачили щось зі списку, значить — проблема є і її треба вирішувати. Дитині не вистачає відпочинку, а зайняті батьки списують усе на лінощі. Передивіться режим дитини, поспостерігайте за ним. Бути може, йому потрібно дати виспатися на вихідних, а не гнати на зарядку. Хороший сон — запорука здоров’я. Виспавшись, він ще набігається у дворі й задовольнить усі свої фізичні потреби.

Канікули — здоров’я час

Цим слоганом хочеться звернути увагу на те, що канікули повинні стати для батьків головним приводом у можливості оздоровлення дитини. Необхідно більше свіжого повітря, активного відпочинку, нових вражень. Якщо є можливість виїхати на курорт, чудово, якщо така перспектива не передбачається — розгляньте місцеві варіанти. Але постарайтеся, щоб усе літо дитина не провела в місті. Плануйте свої відпустки на літо, орієнтуйтеся на спільний відпочинок. Навіть спільний час на дачі може стати цікавим для дитини. Прикладом може стати випадок, який стався у звичайній столичній родині. Мати ніяк не могла привернути доньку до дачних заходів. Одного разу вона розповіла доньці історію, як вимушено провівши літо на дачі, вона відкрила в собі письменницький талант. Вечорами вона писала фантастичні оповідання, надихаючись скрекотом коників і місцевими краєвидами, а вдень займалася своїми грядками на городі. Вона так захопилася цим, що вся родина визнала її полуницю найсмачнішою. Дачна романтика в підсумку захопила й доньку, яка хоч книжок і не писала, але створила під час дачного відпочинку цілу колекцію моделей і захопилася ідеєю стати дизайнером. Та і грядки свої з’явилися в дівчинки, господарювала, над якими тільки вона. Можна залишити на дачі кілька хороших книг, як-небудь дитина все-таки відкриє їх і, можливо, зацікавиться. Словом, і дача може стати непоганим варіантом літнього відпочинку.

Надолужувати згаяне?

Вважається, що дітям із низьким рівнем досягнень влітку потрібно займатися. Це думка не така вже й незаперечна. Знову ж таки, а як же відпочинок, який дає сили для навчальної праці? У будь-якому випадку, режим занять мусить бути лояльним, не можна допускати ситуацію формування або зміцнення негативної установки стосовно навчання. Дітям до 10 років цілком достатньо пів години 2 — 3 рази в тиждень.

І наостанок хочеться сказати, що якщо дитина сама влітку сіла за підручники, не кидайтеся в крайнощі. Не спокушайте його озером і пікніками, таке завзяття треба заохотити, адже він однаково, більше, ніж може за книжками не просидить.

Що не можна робити батькам

Основна суть — не перенавантажити

1. Примушувати займатись без аргументації — дитина не зрозуміє, навіщо вона це робить і буде механічно виконувати завдання, це не ефективно;

2. Сварити, якщо в дитини щось не виходить — таким способом неможливо допомогти чи навчити, ви просто вбиваєте бажання здобувати знання;

3. Підганяти та надмірно контролювати процес — викличе тільки протест і небажання виконувати такі завдання, має бути самостійність;

4. Вимагати більше, ніж дитина може зробити фізично: канікули — це час, коли мозок розслабляється й нормально, що він не налаштований надмірно навантажуватись, тому краще робити менше завдань, але якісно;

5. Забороняти відпочивати без виконаного завдання — у дитини канікули, вона не повинна заслужити право відпочинку, воно в неї й так є;

6. Ігнорувати бажання дитини — потрібно вміти домовлятись та враховувати думку своїх дітей, інакше дрібні непорозуміння переростуть в образу.

Основна мета літніх канікул

Діти завжди з величезним нетерпінням чекають літніх канікул, і найголовніше в них, мабуть, — це відчуття того, скільки всього корисного й цікавого ви можете зробити разом. Тривалі прогулянки й походи, цікаві поїздки, спільна творчість і рухливі ігри… Навіть якщо ви проводите літні місяці в місті (і особливо в цьому випадку), дитина не буде розчарована, і в неї залишаться приємні спогади про канікули. Щоби за час довгих літніх канікул діти не розучилися фантазувати та експериментувати, крім списку літератури в школі зазвичай дають рекомендації щодо відвідин онлайн музеїв, різні креативні завдання і творчі проєкти. Усім цим теж можна й потрібно зайнятися разом зі школярем, тільки постарайтеся уникати надмірної активності під час сильної спеки — оскільки результатом захопливих вилазок стане в кращому випадку втома, а в гіршому — зневоднення або сонячний удар.

Якщо на вулиці дуже спекотно, а у вас немає можливості виїхати на природу, можна непогано провести час із користю для дитини і вдома.

Проводьте цікаві досліди, разом складайте інтелектуальні кросворди, «потіште» дитину час від часу переглядом пізнавальних передач у стилі «Discovery». І, звичайно, не залишайте без уваги питання дитини — шукайте відповіді на них у книгах, довідниках, інтернеті. Вчіться разом, тому що ніколи не пізно відкривати для себе щось нове.