ІСТОРІЯ КАФЕДРИ 

ОЛІМПІЙСЬКОГО І ПРОФЕСІЙНОГО СПОРТУ, СПОРТИВНИХ ІГОР ТА ТУРИЗМУ

Створення кафедри.

 

Кафедра спортивних ігор була створена у 1947 р., коли на базі Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди організовано Харківський державний педагогічний інститут фізичного виховання імені Г.С. Сковороди і є, таким чином, найстарішою кафедрою факультету. Першим завідувачем кафедри спортивних ігор був Поясник В.Ф. Кафедра спортивних ігор, як і весь факультет фізичного виховання, утворилася на основі об'єднання зусиль провідних фахівців у галузі спортивних ігор того часу. Викладачами кафедри стали провідні тренери та спортсмени 30-х та 40-х років. У тому числі був Шелекетин Г.І. – легендарна особистість у спорті. Він прожив довге спортивне життя (понад 90 років). Почесний майстер спорту, видатний тренер, організатор, вихователь, вчений (він випустив перші підручники з волейболу ще 1938 р.) — ось далеко не повний перелік його заслуг у спорті м. Харкова. І, можливо, що саме він заклав основи Харківської школи волейболу, яка виховала трьох олімпійських чемпіонів.

Шелекетін Г.І. – заслужений майстер спорту, видатний тренер, організатор, вихователь, вчений

Георгій Іванович Шелекетін – дивовижна людина. З перших днів Великої Вітчизняної війни капітан Шелекетін командував санітарним поїздом і з успіхом застосовував методи відновлення поранених засобами лікувальної фізичної культури. з Москви з науково-практичної конференції нову гру та сітку з м'ячем. Першим пропагандистом нової гри був Георгій Шелекетін, пронісши через все життя любов до волейболу, захоплюючи учнів і заражаючи своїм прикладом оточуючих. З 1926 р. Г. І. Шелекетін у різних громадських організаціях та командах грав і судив змагання, був організатором спортивних заходів. У 2010 році Харківське обласне вище училище фізкультури та спорту організувало масштабне та грандіозне свято на честь Дня Перемоги та пам'яті цієї великої людини.

Тренуючи також і баскетбольні команди, Г.І. Шелекетін створив фундамент універсалізму на кафедрі спортивних ігор, де багато видатних спортсменів процвітали одночасно у багатьох видах спорту. І, треба сказати, ця установка досі є визначальною на кафедрі: багато викладачів, як і ті, хто стояв біля її витоків, так і деякі з тих, хто працює нині, володіють кількома видами спорту.


Шелекетін Г.І. з жіночою командою з волейболу

Шелекетін Г.І. з чоловічою командою з волейболу

Шелекетін Г.І. з жіночою командою з волейболу

Незвичайний період історії фізичної культури і розвиток кафедри (1947 р. - 1960 р.)

 

Період, коли утворилася кафедра спортивних ігор, був не зовсім звичайним в історії освіти у галузі фізичної культури та спорту м. Харкова. Це був дивовижний час величезного підйому спортивної роботи у всьому інституті і навіть у всьому місті, а педагогічний інститут був зосередженням більшості провідних спортсменів, тренерів, організаторів, науковців та методистів. І тому не випадково, що більшість провідних фахівців у галузі спорту були студентами педагогічного інституту наприкінці 50-х – на початку 60-х років. І саме у цей період утворилася кафедра спортивних ігор. Практично всі випускники того часу досягли високих успіхів як спортсменів, тренерів, організаторів, суддів, учених, масажистів. Загальне піднесення спортивно-фізкультурного руху, природно, позначилося і на розвитку кафедри. Цей період розпочався розквітом чоловічої волейбольної команди Харківського педагогічного інституту фізичного виховання, дворазового чемпіона СРСР серед команд вищих навчальних закладів. Практично всі гравці цієї команди входили і до складу команди «Буревісник» — чемпіона СРСР 1959 р. Тренером команди інституту, як і тренером команди «Буревісник», був викладач кафедри заслужений тренер СРСР Титар Василь Андрійович. У складі команди «Буревісник» грали студенти Харківського педагогічного інституту, з іменами яких пов'язані найвидатніші досягнення харківського волейболу, — Юрій Поярков, Юрій Венгеровський, Василіус Матушевас. Так, Юрій Поярков (завідувач кафедри з 1995 р. по 2011 р.) — дворазовий олімпійський чемпіон (1964, 1968 рр.) та бронзовий призер (1972 р.) Олімпійських ігор, Юрій Угорський — олімпійський чемпіон. історію існування волейболу Харкова і вони вписали яскраву сторінку в історію кафедри спортивних ігор, педагогічного інституту, міста, України. 

Високих успіхів вимагала і жіноча команда «Буревісник», у складі якої головним чином грали студентки педагогічного інституту, а її тренером був викладач кафедри Шелекетін Г.І.

Слід зазначити, що такий бурхливий підйом спортивних успіхів ґрунтувався на глибокій методичній основі, яка дала поштовх і створила умови як для розкриття яскравих спортивних талантів, так і для розвитку теорії та методики викладання спортивних ігор. Основи методичної роботи на кафедрі були закладені Шелекетін Г.І., Титарем В.А., Єфименко Г.Л., Бакуменко А.І. та іншими викладачами. Тому не випадково, що методика викладання спортивних ігор на факультеті, розроблена в цей період, дала дорогу багатьом спеціалістам, видатним спортсменам, а пізніше, і вченим. А фундаментальна робота В.А. Титар за записами тактичних схем команд противників досі використовується провідними командами світу.

Крім того, у ці ж роки було створено спортивну базу у селі «Гайдари», спортивні майданчики якої були збудовані, головним чином, завдяки самовідданій роботі та трудовому ентузіазму викладачів та студентів кафедри спортивних ігор. Першим начальником табору був викладач кафедри спортивних ігор Хаджінов Д.І.


Поярков Ю.М. – завідувач кафедри спортивних ігор (2009 р.)

Поярков Ю.М. – легенда волейболу 20-го століття, «людина-катапульта» 

Поярков Ю.М. під час гри (за сіткою) 

Розвиток елітного спорту та науки на кафедрі спортивних ігор (1960 – 2012 рр.). Зв'язок з навчальною роботою

 

  У 60-70 pp. завідувачем кафедри спортивних ігор був Титар В.А. Волейбольна команді чоловіків, тренером якої був Титар В.А., тримала першість на змаганнях всеукраїнського рівня та рівня СРСР майже до смерті Титаря В.А. у 1998 році.  Через Титаря В.А. пройшла велика кількість студентів – волейболістів, які не тільки відомі як спортсмени, але й  тренери, викладачі, судді. Так, Аніпко А., Скрипка  С. та інші стали відомими тренерами (випуск 1992 року). Одним з останніх випускників Титаря В.А. був Поліщук С.Б. (закінчив університет у 1992 р.), з 1987 р. працює на кафедрі спортивних ігор (з 2019 року – кафедра олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму) ХНПУ імені Г.С. Сковороди, викладає волейбол, гандбол, футбол, туризм, біомеханічні основи рекреаційного туризму, медико-біологічне забезпечення фізичної культури і спорту та інші.

Приділяючи велику увагу спортивній роботі, Василь Андрійович не упускав і навчальну роботу. У ті роки інститут закінчив Бабушкін В.З., який став першим кандидатом наук зі спортивних ігор (баскетбол) в Україні, а згодом і першим професором зі спортивних ігор в Україні. 

У 70-ті роки. закінчили інститут Єфімов А.А., який став у подальшому тренером жіночої баскетбольної команди «Динамо» та суддею всесоюзної та національної категорії, Зозуля В.В., який став директором ДЮСШ №13, Кудімов В.М., який став тренером чоловічої баскетбольної команди «Кіровець » та доцентом Харківської державної академії фізичної культури та багато інших спеціалістів у галузі спортивних ігор.

Титар В.А. – заслужений тренер СРСР, тренер команди «Буревісник» (Харків)

Команда «Іскра» (Харків): В.Титарь ¬ тренер, С. Брагінскій, В. Єременком, Н. Богуславскій, А. Стріжнев, А. Критов, Г. Ефіменко, В. Пеліпак, Е. Балясний, Л. Петерець (1954 р)

  Слід зазначити, що баскетбольна школа Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди виховала багатьох висококваліфікованих гравців, суддів, тренерів, організаторів та методистів. Так, ще до утворення самостійної кафедри спортивних ігор, 1955 р. баскетбольна команда ХДПІ стала чемпіоном спартакіади педагогічних вузів України. Тренером команди був Єфименко Г.Л. — один із основоположників кафедри, який усе своє життя присвятив становленню та розвитку кафедри, найсильніший методист і вихователь, один із тих скромних трудівників, які не виставляють себе напоказ, але без яких неможлива нормальна плідна робота. Це був універсальний спортсмен-ігровик, який виступав у змаганнях з баскетболу, волейболу, гандболу, хокею. Суддя республіканської категорії з волейболу та баскетболу, педагог-універсал, Георгій Леонідович назавжди залишився в пам'яті випускників вузу як добрий, порядний, працьовитий наставник, який по-батьківському опікувався студентами свого вузу, турбувався про їхній побут, навчання, всі сфери життя. Він допоміг багатьом студентам як успішно закінчити педагогічний інститут, а й у подальшому знайти своє місце у житті.У різні роки за команду ХДПІ грали студенти, які стали провідними фахівцями своєї справи. Серед них були В. Пеліпак, В. Пантикін, В. Гончаров, один із провідних дитячих тренерів міста та України С. Коровай, суддя національної категорії С. Чебишев, доцент, кандидат педагогічних наук Ю. Васьков, доцент В. Кудімов, Л. Тесленко, відомий гравець команди ЦСКА О. Гусєв, Ю. Пшеничний, О. Сиротюк, О. Зав'ялов, О. Соломко, Г. Новіков, Е. Бовикін, І. Бовикін, С. Лещук, суддя всесоюзної та національної категорії А. Єфімов , Л. Бугаєнко, О. Цимбал, О. Кудрявцев, суддя національної категорії О. Тихонов, К. Концевий, О. Берелович, Б. Ярошенко, М. Колесников, О. Домбачов, директор ДЮСШ № 13, суддя національної категорії В. Зозуля, В. Бугаєнко, суддя національної категорії Ю. Чуча та багато інших 

Єфіменко Г.Л. – тренер чоловічої і жіночої баскетбольних команд  ХНПУ імені Г.С. Сковороди

Єфіменко Г.Л. ¬ тренер, чоловіча та жіноча  збірні команди педінституту з баскетболу (1953 р.) 

  Яскравою особистістю, що вплинула на розвиток жіночого баскетболу в м. Харкові та в Україні, є Єфімов А.А. - випускник ХДПІ, тренер жіночої збірної команди ХДПІ, команди «Динамо» (м. Харків), а також - команди Харківської державної академії фізичної культури. Нескінченно закоханий у свою справу, він віддавав і віддає всі свої фізичні та душевні сили баскетболу, і особливо жіночому баскетболу, вміє із самих, здавалося б, звичайних дівчат створювати висококласні команди, серед якої була і команда ХДПІ.

За жіночу баскетбольну команду ХДПІ у різні роки грали багато спортсменок, які в майбутньому показали себе як гідні фахівці своєї справи. Серед них – завідувач кафедри фізичного виховання, актриса кіно В. Алексєєва, І. Іванова, заслужений тренер України С. Новікова, Т. Голубка, тренер вищої категорії Л. Щедрива, кандидат педагогічних наук, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Ж Козіна (Ружинська), О. Воропаєва, Л. Бабаєва, Є. Горошко, Т. Харченко, С. Єна, М. Заєць, суддя національної категорії А. Тихонова, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Ж. Цимбалюк, М. Грищенко, О. Щедрива, Ю. Єршова, І. Хруст, Ж. Мальцева, Н. Яковлєва, О. Баценюк, І. Ольховська та багато інших.

Тренером жіночої баскетбольної команди після переходу О.О. Єфімова до Харківської державної академії фізичної культури став Одобецький В.І. (1983 - 1987 рр.), а з 1987 по 1990 р.р. граючим тренером була Козіна (Ружинська) Ж.Л. За ці роки жіноча баскетбольна команда ХДПІ неодноразово ставала другим і третім призером першості міста серед вузівських команд, грала у першій підгрупі чемпіонату України серед команд вузів та у першій підгрупі чемпіонату України серед команд педагогічних вузів.

За жіночу баскетбольну команду ХДПІ у різні роки грали багато спортсменок, які в майбутньому показали себе як гідні фахівці своєї справи. Серед них – завідувач кафедри фізичного виховання, актриса кіно В. Алексєєва, І. Іванова, заслужений тренер України С. Новікова, Т. Голубка, тренер вищої категорії Л. Щедрива, кандидат педагогічних наук, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Ж Козіна (Ружинська), О. Воропаєва, Л. Бабаєва, Є. Горошко, Т. Харченко, С. Єна, М. Заєць, суддя національної категорії А. Тихонова, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Ж. Цимбалюк, М. Грищенко, О. Щедрива, Ю. Єршова, І. Хруст, Ж. Мальцева, Н. Яковлєва, О. Баценюк, І. Ольховська та багато інших.

Тренером жіночої баскетбольної команди після переходу О.О. Єфімова до Харківської державної академії фізичної культури став Одобецький В.І. (1983 - 1987 рр.), а з 1987 по 1990 р.р. граючим тренером була Козіна (Ружинська) Ж.Л. За ці роки жіноча баскетбольна команда ХДПІ неодноразово ставала другим і третім призером першості міста серед вузівських команд, грала у першій підгрупі чемпіонату України серед команд вузів та у першій підгрупі чемпіонату України серед команд педагогічних вузів.


Збірна команда ХДПІ – призер Спартакіади ВНЗ Харківської області,: сидять - Горильчанік О., Воропаєва О., Кузнєцова О., Ружинська (Козіна) Ж. – тренер; стоять - Харченко Т., Юхно Л., Прокопович Ю., Бабакіна Л., Горошко О. (1987 р) 

Збірна жіноча команда ХДПІ – другий призер Спартакіади ВНЗ Харківської області, учасник чемпіонату України серед пед. університетів (в білій формі), 1987 р.

Гравці збірної команди ХГПІ з баскетболу у туристичному поході (зліва-направо): Юхно Л., Білоброва О., Ружинська (Козіна Ж.) – тренер (1988 р.)

  Із 1991 року тренером жіночої баскетбольної команди Харківського державного педагогічного інституту імені Г.С. Сковороди став Вакслер М.А. Він не лише не дав розвалитися команді у складний період економічних труднощів у країні, відсутністю фінансування спортивних команд та неможливістю виїздів на змагання, а й підняв її на новий рівень. Так, команда неодноразово ставала призером першості вузів м. Харкова, а багато студентів педагогічного університету грали в команді першої ліги «Сателіт» (з 2004 року «БК — 21 століття») (тренер — випускниця ХДПІ — тренер вищої категорії Щедрива Л.В.).

Однак наприкінці 70-х – на початку 80-х рр. н. Подальший розвиток спортивних успіхів вже стало неможливим лише на базі особистого ентузіазму та працездатності тренерів та спортсменів. Стало очевидним, що без опори на наукові засади спортивного тренування неможлива не лише підготовка висококваліфікованих спортсменів, а й фахівців у галузі масової фізичної культури. І тому не випадково багато викладачів та студентів почали активно цікавитися та займатися науковими дослідженнями в галузі спорту.

Серед таких студентів був Єрмаков С.С., майстер спорту з волейболу, гравець команди «Локомотив», бронзова призерка першості СРСР, а у складі команди педагогічного інституту — переможець першості педагогічних вузів України. Він закінчив інститут 1981 р. Ще студентські роки, почавши цікавитися питаннями біомеханічних законів техніки волейболу, Єрмаков С.С. став кандидатом (1991), а пізніше – і доктором педагогічних наук, професором (1997). Єрмаков С.С. - вчений у галузі педагогіки, мистецтва, фізичного виховання та спорту, видавничої діяльності, інформаційних технологій, спортивної біомеханіки, конструювання технічних пристроїв для спорту.

Сергій Сидорович має різноманітну освіту: закінчив Токмацький механічний технікум (1969), Харківський автомобільно-дорожній інститут (1977), Харківський державний педагогічний інститут (1981), аспірантуру Державного Центрального інституту фізичної культури (м. Москва, 1990). Можливо, таку широку освіту у поєднанні з талантом та працьовитістю допомогли Єрмакову С.С. стати проректором з наукової роботи та міжнародних зв'язків Харківської державної академії дизайну та мистецтв, а також автором близько 400 наукових праць, у т.ч. авторських свідоцтв, монографій, навчальних посібників, патентів. Науковий керівник 3 кандидатських дисертацій членів збірних команд України. Автор проекту “Наукові видання фізичного виховання, педагогіки та мистецтва у мережі інтернет”.

 С.С. Єрмаков в даний час – головний редактор наукових видань “Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання та спорту” (нині – “Педагогіка фізичної культури та спорту”, входить до наукометричних баз Scopus та Web of Science) та “Фізичне виховання” студентів творчих спеціальностей” (нині - “Фізичне виховання студентів”, входить у наукометричну базу Web of Science).

Протягом 7 років С.С. Єрмаков був головою експертної ради ВАК України; протягом багатьох років був і є нині членом науково-координаційної ради Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту та Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, членом науково-методичної комісії Національної федерації волейболу України, членом Президії Олімпійської академії України (2002-2007 рр.), членом спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди; академік Української академії наук.

Єрмаков С.С. - відмінник освіти України (2001), переможець обласного конкурсу серед вишів “Освіта Харківщини – найкращі імена” 2001 р. у номінації “Кращий завідувач кафедри фізичного виховання”. Нагороджений знаком Міністерства освіти і науки України “За наукові досягнення” (2006) та грамотою МОН України (2007).

С.С. Єрмаков - спортсмен високої кваліфікації: майстер спорту СРСР з волейболу (1975); бронзовий призер першості СРСР 1978 року у складі "Локомотив" (Харків); багаторазовий чемпіон та призер першості України, володар Кубка України, фіналіст Кубка СРСР (1973-1980 рр.); учасник національних та міжнародних змагань з волейболу серед ветеранів з 1990 року до теперішнього часу. Багаторазовий чемпіон та призер Кубка України, Всеукраїнських ігор ветеранів, чемпіон Світу 2000 та 2004 років. серед ветеранів, чемпіон ветеранських олімпійських ігор у Сіднеї 2009 р.

Єрмаков С.С. – спортсмен, вчений, видавець 

Преміальна поїздка за 3-е місце в чемпіонаті СРСР. «Локомотив» (Харків): С. Ермаков, Ю. Горчанюк, В. Горчанюк, С. Абрамов, А. Смирнов, Е. Марченко, П. Чухраев, С. Федоров, Н. ФРН, м. Дормунд (1979 р)

Команда ветеранів волейболу України – чемпіон Ветеранських Олімпійських ігор, Сідней (2007 р.)

У 1981-82 р.р. Харківський державний педагогічний інститут імені Г.С. Сковороди закінчили також інші висококваліфіковані волейболісти: майстри спорту Чухраєв Г., Федоров С., Крят А.

Отже, початок вісімдесятих років можна відзначити в історії кафедри як початок опори методики спортивного тренування на наукові основи. У 1980 р. захистив кандидатську дисертацію аспірант Волков Є.П., а у 1981 р. він став завідувачем кафедри спортивних ігор, змінивши кандидата медичних наук, доцента Клепікову С.А., яка була завідувачкою кафедри з 1975 по 1981 рр. Ґрунтуючись на перспективних не тільки для того, але для теперішнього часу наукових дослідженнях, Волков Є.П. створив на кафедрі спортивних ігор перший науковий напрямок, який надалі переріс у наукову школу: «Особливості прояву різних типів вищої нервової діяльності у спортивних іграх».

Аналітичний підхід до процесу підготовки спортсменів у поєднанні із глибокою методичною школою кафедри дав свої результати. У 1982 р. стала чемпіоном СРСР студентська футбольна команда (тренер - М.М. Тимошенко).

У ці роки почався розквіт студентської команди зі спортивного орієнтування. Її тренер, Отрешко І.В., будучи майстром спорту та займаючись науковою роботою під керівництвом доктора біологічних наук Друзя В.А., створив у педагогічному інституті унікальну команду зі спортивного орієнтування, спортсмени якої показували високі спортивні результати не лише на регіональному та всесоюзному, а й на міжнародному рівні. З 1981 по 1995 р. Отрешко І.В. підготував 20 майстрів спорту СРСР та України, понад 25 кандидатів у майстри спорту та одного майстра спорту міжнародного класу (Федотов Роман). Усі ці спортсмени показали свої найкращі результати у період навчання у Харківському державному педагогічному інституті імені Г.С. Сковороди. Отрешко І.В. було присвоєно звання заслуженого працівника фізичної культури, а 1996 р. його було нагороджено Почесною грамотою Харківської обласної державної адміністрації.

З 1981 по 1987 р. завідувачем кафедри був кандидат педагогічних наук, доцент Одобецький В.О. Під його керівництвом була створена наукова школа, основний напрямок якої характеризувався як «Основні біомеханічні закономірності рухів при розвитку точності у спортивних іграх», і одним із її представників був викладач кафедри Безмовний Б.І., який захистив кандидатську дисертацію у 1991 році.

У ці роки розпочав роботу над дисертацією Грінченко І.Б., представник двох наукових шкіл — Друзя В.А. та Івойлова А.В. Об'єднавши у своїй роботі закони біомеханіки, теорії ймовірностей та знання волейболу, Грінченко І.Б. продовжив розвиток наукових шкіл Одобецького В.І. та Волкова Є.П., зробивши вагомий внесок у розвиток алгоритму навчання основним елементам техніки волейболу та захистивши кандидатську дисертацію у 1991 р.

З 1990 по 1993 р. кафедрою спортивних ігор завідував доктор педагогічних наук, професор Івойлов А.В. — не лише один із провідних фахівців у галузі спортивних ігор колишнього СРСР, але всесвітньо визнаний науковець. Івойлов А.В. є засновником принципово нового напряму наукових досліджень у галузі спорту: «Вивчення завадостійкості у спорті». До Івойлова А.В. дана проблема вивчалася лише в галузі військового мистецтва та класичної фізики. Автор багатьох книг та унікальних, всесвітньо відомих, перекладених багатьма мовами, підручників з волейболу, Івойлов А.В. дав потужний поштовх розвитку науки не лише на кафедрі спортивних ігор та факультеті фізичного виховання, а й у педагогічному інституті загалом. Так, у 1991 р. за спеціалізованої вченої ради ХДПІ ім. Г.С. Сковороди було відкрито нову спеціальність — «13.00.04 — теорія та методика фізичного виховання, спортивного тренування та оздоровчої фізичної культури», на кафедрі спортивних ігор двоє викладачів захистили дисертації (Безмовний Б.І. та Грінченко І.Б.). Крім того, кафедра отримала вісім аспірантських місць, внаслідок чого багато викладачів та випускників змогли продовжити своє навчання в аспірантурі. У 1993 році було випущено перший підручник кафедри за загальною редакцією Івойлова А.В. "Спортивні ігри". Один із провідних науковців у галузі спортивної науки країни та світу, Івойлов А.В. зумів узагальнити та опублікувати безцінний досвід методичної роботи кафедри за всі її роки існування, що вилилося у створення першого у незалежній Українській державі підручника українською мовою.

Однак розвиток спорту вимагав не тільки вдосконалення методів навчання техніки різних видів ігор, а й методів регуляції навантаження, оскільки обсяг та інтенсивність фізичних навантажень вже досягли своєї межі і не могли підвищуватися далі. Тому в ці ж роки почав активно розвиватися ще один напрямок наукових досліджень у галузі спортивних ігор: «Розробка об'єктивних та суб'єктивних методів індивідуального регулювання інтенсивності фізичних навантажень» (Козина (Ружинська) Ж.Л.). З 2011 року Козіна Ж.Л. – завідувач кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Почала активніше розвиватись і студентська наука. Так, у 1992 р. на кафедрі спортивних ігор були підготовлені перші студенти-дипломники (Лущик І.В., Бохонько (Тихонова) А.А., Кинжалов О.), які успішно захистивши свої роботи під керівництвом  Козіної Ж.Л. та ставши переможцями студентської конференції, були залишені в інституті для подальшої роботи. З 1992 Тихонова А.О. – старший викладач кафедри олімпійського та професійного спорту. спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

З 1993 по 1995 рік завідувачем кафедри спортивних ігор був Грінченко І.Б. Цей період характеризується бурхливим розвитком жіночого волейболу на кафедрі. Так, в основному зі студенток ХДПУ імені Г. С. Сковороди було створено жіночу волейбольну команду «Харків'янка» (тренер Казьмерчук О.П.), яка, поступово підвищуючи свої спортивні результати, у 2003 році стала чемпіоном України серед команд першої ліги. та вийшла у вищу лігу, а студентка ХНПУ Крассовська Анжела отримала нагороду найкращого ліберо серед жіночих волейбольних команд в Україні.

Гринченко І.Б. – завідувач кафедри спортивних ігор у 1993-1995 р.р., декан ФВІС у 2009-2012 р.р   

Жіноча команда ХНПУ імені Г.С. Сковороди з волейболу «Харків’янка» (2003 р.) 

У цей же період набула нового поштовху до розвитку навчально-методична та організаційна робота кафедри у зв'язку з активною роботою старшого викладача Вакслера М.А.

З 1995 року до 2011 року кафедрою спортивних ігор завідував заслужений майстер спорту, дворазовий олімпійський чемпіон Поярков Ю.М. З ім'ям Ю.М. Пояркова асоціюється волейбол СРСР другої половини 20 століття. Це легендарна особистість: радянський волейболіст, гравець збірної СРСР (1960-1968). Дворазовий олімпійський чемпіон (1964 та 1968), дворазовий чемпіон світу (1960 та 1962), володар Кубка світу 1965, дворазовий чемпіон Європи (1967 та 1971), чемпіон СРСР 1967. Сполучний. Заслужений майстер спорту СРСР (1964). Починав займатися волейболом у Харкові. Виступав за команду «Буревісник» (Харків). У складі збірної Української РСР у 1967 році став чемпіоном СРСР та переможцем Спартакіади народів СРСР. У збірній СРСР в офіційних змаганнях виступав у 1960—1972 роках. З 1965 - капітан збірної. У її складі став дворазовим олімпійським чемпіоном (1964 і 1968), бронзовим призером Олімпійських ігор 1972, дворазовим чемпіоном світу (1960 і 1962), бронзовим призером світової першості 1966, переможцем розіграшу Кубка 9 півоном Європи 1967 і 1971 і бронзовим призером європейської першості 1963. Мав сильну бічну подачу, через що отримав прізвисько «людина-катапульта».

З 2011 року по 2017 рік Ю. М. Поярков працював професором кафедри циклічних видів спорту та спортивних ігор (з 2016 року – кафедра олімпійського та професійного спорту та спортивних ігор, з 2019 року – кафедра олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туїзму) Національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. Є членом виконкому федерації волейболу України. Є депутатом міської ради.

У 2007 році Юрій Поярков включений до Книги рекордів Гіннесса (три олімпійські медалі на трьох Олімпіадах, у тому числі дві золоті). Нагороджений орденом «Знак Пошани» (двічі), українськими орденами «За заслуги» ІІІ та ІІ ступенів. Є почесним громадянином Харкова (з 1999) та Харківської області (з 2008). Ю.М. Поярков помер 10 лютого 2017 року, у день свого 80-річчя.

Завідування кафедрою Ю.М. Поярковим дало новий поштовх розвитку спорту на кафедрі. Так, 1998 року студент 4 курсу факультету фізичної культури В. Сухомлінов (тренер — Сірий А.В.) став чемпіоном світу з міні-футболу у складі збірної команди України.

І в ці ж роки (починаючи з 1998 р.) став активно розвиватися новий напрямок наукових досліджень у галузі фізичної культури — “Технології інтегрального гармонійного розвитку людей різних вікових груп” (Козина Ж.Л.), що вилилося у видання книги «Народження дитини» (1998 р.) (Козіна Ж.Л. Козін В.Ю.), навчального посібника «Маленькі чарівники» (2000 р., 2005 р., 2009 р.) (Козіна Ж.Л., Козін В.Ю. ), навчального посібника «Чудо природи» (2005 р., 2009 р.) (Козіна Ж.Л., Козін В.Ю.). Розвиток цього напряму продовжився в наукових дослідженнях аспірантів і претендентів, якими керувала Козіна Ж.Л., і пізніше знайшло своє відображення у виданні монографій “System of modernintegral technologies for strengthening people's health at differentstagesof life: monograph” (2023 р., під загальною Ж. Л. Козіной), “Nervous system features of different age groups people with different physical activity levels and patterns” (2023 р. Kozina Zh., Cieślicka M.) та інших видань. Цей напрямок передбачає поєднання різних аспектів розвитку людини в єдиній технології, наприклад, у гімнастиці, яка виконується не за рахунок, а під віршовані рядки про природу. Цей напрямок активно розвивався і продовжує розвиватися. У 2013 році було захищено кандидатську дисертацію Лахно Є.Г. (науковий керівник – Козина Ж.Л.), у якій було запропоновано використовувати як вірші у фізичному вихованні дітей, а й авторські розробки для інтегрального розвитку точності рухів, вміння зіставляти форму, колір, сутність предметів в дітей віком 2-5 років. У 2023 були підготовлені дисертації з інтеграції фізичного виховання та професійних навичок студентів різних педагогічних спец іальностей (науковий керівник – Козіна Ж.Л.). Внаслідок розвитку цього напряму наукових досліджень з 2002 по 2023 р.р. була розроблена теорія гармонійного розвитку людини та було опубліковано понад 60 наукових праць, у тому числі – у виданнях баз Scopus/Web of Science.

У 2000 році було захищено кандидатську дисертацію Козіною Ж.Л. у Росії, а 2003 року — в Україні. І в ці роки стала найбільш успішно розвиватись студентська наука на кафедрі. Так, у 2001 р. посів третє місце на 3-й міжнародній конференції «Фізкультура, спорт, здоров'я» студент 4-го курсу Боровський Сергій (науковий керівник Козіна Ж.Л.), у 2002 році на 4-й міжнародній конференції «Фізкультура , спорт, здоров'я» випускник Марюхніч Андрій посів друге місце (науковий керівник Козіна Ж.Л.), у 2004 році на 6-й міжнародній конференції «Фізкультура, спорт, здоров'я» студент 4-го курсу Перепілкін Роман став переможцем (науковий керівник Козіна Ж.Л.), у 2005 році стали призерами 7-ї міжнародної конференції «Фізкультура, спорт, здоров'я» випускниці Собко (Хруст) Ірина та Щедрива-Гонзага Ганна (науковий керівник Козіна Ж.Л.). У ці роки багато студентів під керівництвом Козиной Ж.Л. неодноразово ставали переможцями та призерами студентських наукових конференцій на факультеті. У 2001-2023 роках. лише серед баскетболістів та волейболістів кафедри було успішно захищено понад 200 дипломних робіт.


Мальцева Ж. - призерка Чемпіонату України (2002р.) з баскетболу та чемпіонкою України зі стрітболу (1998р.). Захист дипломної роботи 

Арзютов Г.М., доктор педагогічних наук, професор, нагороджує переможця міжнародної конференції Н.Коломієць – стажера ХНПУ (нині – канд. наук з фіз. вих. та спорту, доцент) (2008 р.)

Міжнародна конференція «Актуальні проблеми сучасної біомеханіки фізичного виховання та спорту» пам’яті А.М. Лапутіна, випускницю ХНПУ Лахно О. (нині – канд.н.зфіз.вих.спорту, доцент) нагороджує ректор ЧНПУ Носко М.О, м. Чернігів (2010)

З 2001 року на кафедрі спортивних ігор розвивається новий перспективний напрямок наукових досліджень: «Розробка та наукове обґрунтування нетрадиційних методів відновлення працездатності у спортивних іграх» (Козіна Ж.Л., Слюсарєв В.Ф.), в якому беруть участь не лише студенти та викладачі кафедри спортивних ігор, а також кафедри анатомії та фізіології людини, а також — кафедри реабілітації та спортивної медицини та кафедри спортивних та рухливих ігор Харківської державної академії фізичної культури. Внаслідок розвитку цього напряму наукових досліджень з 2002 по 2023 р.р. було опубліковано понад 20 наукових праць, у тому числі – у виданнях баз Scopus/Web of Science.

Проте процес розвитку спорту став дедалі більше вимагати як розробки універсальних методик тренування, а й принципів індивідуального підходи до кожного спортсмену. Тому з 2003 року на кафедрі спортивних ігор з'явився ще один напрямок наукових досліджень: «Науково-методичні засади індивідуалізації навчально-тренувального процесу у спортивних іграх» (Козіна Ж.Л., Слюсарєв В.Ф.), до якого входять дослідження командної та індивідуальної структури підготовленості, математичних закономірностей індивідуальної динаміки ефективності змагань, виявлення фізіологічних основ та розробка універсальних методів індивідуалізації навчально-тренувального процесу.

Усі результати наукових досліджень із цих наукових напрямів впроваджувалися у навчально-тренувальний процес різних команд, у тому числі — жіночої баскетбольної команди першої ліги «Сателіт» (з 2004 року «БК — 21 століття»), у складі якої грали, головним чином студентки ХНПУ ім. Г.С. Сковороди – Хруст Ірина (нині – Собко Ірина, з 2017 року – доцент кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди, заступник декана з виховної роботи), Мальцева Жанна, Щедрива Ганна, Грищенко Марина, Єршова Юлія, Підгірна Катерина та інші. Користуючись даними методами, команда “Сателіт” зуміла у Чемпіонаті України 2001-2002 рр. піднятися з 9-го місця на 4-те, а в сезоні 2004-2005 року вийти на друге місце, чоловіча команда ХДПУ у Чемпіонаті міста 2000-2001 рр. посіла перше місце та вийшла в першу підгрупу. Тренером команди була Щедріва Л.В. – заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України. Гравець команди «Сателіт-ХАІ» Хруст (Собко) Ірина  - з 2015 р. – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, з 2017 р. – доцент кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Б – Щедріва Л.В. –  випускниця ХДПІ імені Г.С. Сковороди, чемпіонка України, призер СНГ 1998 р., заслужений тенер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, тренер збірної команди України з порушенням слуху (2012-2021 р.р.) – срібного призера Дефлімпіади

Щедріва Л.В. –  заслужений тенер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України

Щедріва Л.В. – тренер збірної команди України з порушенням слуху (2012-2021 р.р.) – срібного призера Дефлімпіади

Щедріва Л.В.(стоїть нахилившись) – головний тренер команди вищої ліги України «Сателіт-ХАІ» («БК-ХАІ») - призера чемпіонату України (2002 р.) 

З 2001 року на кафедрі спортивних ігор розвивається новий перспективний напрямок наукових досліджень: «Розробка та наукове обґрунтування нетрадиційних методів відновлення працездатності у спортивних іграх» (Козіна Ж.Л., Слюсарєв В.Ф.), в якому беруть участь не лише студенти та викладачі кафедри спортивних ігор, а також кафедри анатомії та фізіології людини, а також — кафедри реабілітації та спортивної медицини та кафедри спортивних та рухливих ігор Харківської державної академії фізичної культури. Внаслідок розвитку цього напряму наукових досліджень з 2002 по 2023 р.р. було опубліковано понад 20 наукових праць, у тому числі – у виданнях баз Scopus/Web of Science.

Проте процес розвитку спорту став дедалі більше вимагати як розробки універсальних методик тренування, а й принципів індивідуального підходи до кожного спортсмену. Тому з 2003 року на кафедрі спортивних ігор з'явився ще один напрямок наукових досліджень: «Науково-методичні засади індивідуалізації навчально-тренувального процесу у спортивних іграх» (Козіна Ж.Л., Слюсарєв В.Ф.), до якого входять дослідження командної та індивідуальної структури підготовленості, математичних закономірностей індивідуальної динаміки ефективності змагань, виявлення фізіологічних основ та розробка універсальних методів індивідуалізації навчально-тренувального процесу.

Усі результати наукових досліджень із цих наукових напрямів впроваджувалися у навчально-тренувальний процес різних команд, у тому числі — жіночої баскетбольної команди першої ліги «Сателіт» (з 2004 року «БК — 21 століття»), у складі якої грали, головним чином студентки ХНПУ ім. Г.С. Сковороди – Хруст Ірина (нині – Собко Ірина, з 2017 року – доцент кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди, заступник декана з виховної роботи), Мальцева Жанна, Щедрива Ганна, Грищенко Марина, Єршова Юлія, Підгірна Катерина та інші. Користуючись даними методами, команда “Сателіт” зуміла у Чемпіонаті України 2001-2002 рр. піднятися з 9-го місця на 4-те, а в сезоні 2004-2005 року вийти на друге місце, чоловіча команда ХДПУ у Чемпіонаті міста 2000-2001 рр. посіла перше місце та вийшла в першу підгрупу. Тренером команди була Щедріва Л.В. – заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України. Гравець команди «Сателіт-ХАІ» Хруст (Собко) Ірина  - з 2015 р. – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, з 2017 р. – доцент кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Б – Щедріва Л.В. –  випускниця ХДПІ імені Г.С. Сковороди, чемпіонка України, призер СНГ 1998 р., заслужений тенер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, тренер збірної команди України з порушенням слуху (2012-2021 р.р.) – срібного призера Дефлімпіади

Усі результати наукових досліджень регулярно публікуються у спеціалізованих виданнях ВАК (МОН) України, у методичних розробках та навчальних посібниках. Так, за період 2005-2012 років. на кафедрі спортивних ігор було видано понад 300 наукових та науково-методичних праць, серед яких понад 160 робіт, пов'язаних з науковими напрямками індивідуалізації процесу підготовки спортсменів, методів відновлення (Козіна Ж.Л.), монографія «Індивідуалізація підготовки спортсменів у ігрових видах спорту» (Козіна Ж.Л. 2009 р.), монографія «Система індивідуалізації підготовки спортсменів в ігрових видах спорту» (Козіна Ж.Л., 2011р.), навчальний посібник у 2-х томах «Спортивні ігри» (з грифом МОН України) під редакцією Козіною Ж.Л., «Індивідуальна підготовка студентів-баскетболістів: навчальний посібник для студентів, викладачів, тренерів, спортсменів». (Козина Ж.Л., Церковна Є.В., Осипов В.М., Строкач С.Г.), навчальний посібник «Психофізіологічні методи оцінки та індивідуального регулювання інтенсивності фізичних навантажень у спортивних іграх» (2005 р.) (Козина Ж .Л., Слюсарєв В.Ф.), авторська програма «Теорія та методика викладання спортивних ігор» (2005 р) (Козіна Ж.Л., Поярков Ю.М., Грінченко І.Б, Вакслер М.А.), навчальний посібник з грифом МОН «Баскетбол: правила, гра, навчання» (під. редакцією Козіної Ж.Л., 2012), навчальний посібник «Оцінка та корекція психофізіологічних станів у спорті» (Коробейніков Г.В., Коробейнікова Л.Г., Козіна Ж.Л., 2012).

Козіною Ж.Л. завершена праця над підручником «Спортивні ігри»: в центрі (сидить) Ю.М. Поярков, стоять: Г.С. Чесноков, Валерія, Вакслер М.А., Тихонова А.О., Ефіменко Л., Козіна Ж.Л., Гринченко І.Б., Без’язичний Б.І. (2002 р)

Завершення змагань Спартакіади «Здоров’я» серед викладачів ВНЗ м.Харкова. Перший ряд: Опанасенко М., Поярков Ю.М. (завідувач кафедри), Гринченко І.Б., Вакслер М.А.  Другий ряд: Попова А.В., Поліщук С.Б., Без’язичний Б.І., Тихонова А.О., Сірий О.В., Казьмерчук А.П., Козіна Ж.Л., Чорний Ю.П. (2006 р)

Період інтеграції наукових досягнень кафедри до наукової спільноти України та світу (2006 – 2024 р.р.)

 

Розвиток наукового напряму індивідуалізації підготовки спортсменів вилився на захист докторської дисертації Козіна Ж.Л. у 2011 році, кандидатських дисертацій Собко І.М. (2015 р.) (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), Ріпко О.О. (2014 р.) (науковий керівник – Козіна Ж.Л.), Чебану О.І. (2019 р.) (науковий керівник – Козіна Ж.Л.) та інших.

На кафедрі велася та ведеться наукова робота з тем Зведеного плану науково-дослідної роботи Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту на 2006-2010 р., за які відповідала Козіна Ж.Л.: 2.4.1.4.3 п «Психологічні, педагогічні та медико-біологічні засоби відновлення працездатності у спортивних іграх» (No держ. реєстрації 0106U011989); 2.1.9 "Теоретико-методичні основи індивідуалізації навчально-тренувального процесу в окремих групах видів спорту" (№ держ. реєстрації 0108U010862); 2.4 "Теоретико-методичні основи індивідуалізації навчально-тренувального процесу в ігрових видах спорту". У 2012 році наукова тема кафедри «Теоретико-методичні засади індивідуалізації навчально-тренувального процесу у фізичному вихованні та спорті» була зареєстрована в УКРІНТІ та отримала номер державної реєстрації 0112U002001. У 2013 році науковий проект «Теоретико-методичні засади застосування інформаційних, педагогічних, психологічних та медико-біологічних засобів формування здорового способу життя» виграв грант МОН України та отримав держбюджетне фінансування. З 2012 р. до 2019 р. наукові проекти, якими керувала Козіна Ж.Л.. вигравали гранти МОН України 8 разів.

Щороку студенти кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму беруть активну участь у конференціях, конкурсах студентських наукових праць міжнародного та всеукраїнського рівня. Так, за 2006-2017 роки. на кафедрі підготовлено 17 робіт — переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук за напрямом «Фізичне виховання та спорт» (науковий керівник Козіна Ж.Л., Собко І.М., Рєпко О.О. та інші). Студентські наукові роботи — переможці Всеукраїнського конкурсу та міжнародних студентських конференцій готуються не лише студентами кафедри, а й у співавторстві з іншими ВНЗ м. Харкова з Харківською державною академією дизайну та мистецтв, з Харківським національним університетом радіоелектроніки та ін. Так, у 2006 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу студентських робіт стала команда студентів: Лахно Олена (ХНПУ), Мосійчук Юлія (ХДАДІ), Бондаренко Дмитро (ХДАДІ), друге місце посів Перепелкін Роман (ХНПУ); у 2007 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу стала команда студентів: Блудов Олександр (ХНПУ), Григор'єв Артем (ХНПУ), Пушанкіна Дар'я (ХГАДІ), третє місце посіла Хруст (Собко) Ірина (ХНПУ-ХДАФК); у 2008 р. друге місце на Всеукраїнському конкурсі посіла команда студентів: Блудов Олександр (ХНПУ), Ляпота Павло (ХНУРЕ) та команда: Тагіров Марат (ХНПУ), Шишлова Дар'я (ХДАФК), третє місце посіла команда студентів: Почерніна Марія (ХНПУ) , Мурашка Маріанна (ХДАІ), Кривенка Олександра (ХДАФК); у 2009 р. переможцями Всеукраїнського конкурсу стала команда: Григор'єв Артем (ХНПУ), Григор'єва Ганна (ХНПУ), Лазебник Ольга (ХДАДІ); друге місце посіла команда: Антонов Олег (ХНПУ), Старов Олександр (ХНПУ). У 2010 році у фінал Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук знову вийшла наукова робота студентів кафедри (Антонов Олег (ХНПУ), Овсянніков Олег (ХНУРЕ), Меньшиніна Ольга (ХГАДІ)), команда який також посіла перше місце на фінальної конференції у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника У 2011 році перемогу у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових праць з природничих, технічних та гуманітарних наук знову здобула збірна команда студентів на основі кафедри спортивних ігор ХНПУ імені Г.С. Сковороди (Антонов О. (ХНПУ), Рогач К. (ДДІФКС), Вергунова Н. (ХГАДІ), призерами стали студенти ХНАДУ та ХНУРЕ Козін А.В. та інші (наукові керівники – Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С.), Лахно Є.Г. (випускниця ХНПУ імені Г.С. Сковороди 2006 року, баскетболістка, з 2014 року – викладач ДДІФКС).

Переможці Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (фізичне виховання та спорт) з професором Шиян Б.М. (зліва-направо): Козін Олексій (ХНАДУ), Шиян Б.М. (доктор наук, професор, м. Тернопіль, ТНПУ) Катерина (м. Дніпропетрівськ, ПДАФК), Антонов Олег (ХНПУ, факультет фізичного виховання, кафедра спортивних ігор) м. Івано-Франківськ(2011 р).

Виконавці держбюджетної теми 2015-2016 рр.: Гринченко І.Б. (кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор), Кривенцова І.В. (кафедра музично-ритмічного вховання та єдиноборств), Єрмаков С.С. – провідний виконавець, Козіна Ж.Л. - керівник теми (кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор, завідувач кафедри), Рєпко О.О. (кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор), Коробейнік В.А. (декан факультету фізичного виховання і спорту), Поліщук С.Б. (кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор), , Чуприна О.І. (2017 р) 

2012 року збірна команда студентів на основі кафедри спортивних ігор ХНПУ імені Г.С. Сковороди (Антонов О. (ХНПУ), Брижинська К. (ХДАДІ), наукові керівники – Козіна Ж.Л., Єрмаков С.С.) у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових праць з природничих, технічних та гуманітарних наук зайняла друге місце.

У 2013 році призером конкурсу став Ткаченко К., 2014 р., 2016 р. та 2017 р. – Козін С.В., 2020 р. – Канищев О. Одним з наукових керівників усіх робіт — переможців та призерів Всеукраїнського конкурсу та міжнародних студентських конференцій була доцент кафедри Козіна Ж.Л. (з 2 011 року - доктор наук, зав. кафедри, з 2012 року – професор).

У 2010 році доцент кафедри, кандидат педагогічних наук Грінченка Ігор Борисович був обраний за конкурсом деканом факультету фізичного виховання, внісши в управління факультетом живе запал, оптимізм та енергію спортсменів-ігровиків. 2012 року Грінченко І.Б. вступив до докторантури ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Основною подією у житті кафедри у 2011 році став успішний захист 27 січня докторської дисертації Козіною Жаннеттою Леонідівною у Національному університеті фізичного виховання та спорту України. Козіна Жаннета Леонідівна — доктор наук з фізичного виховання та спорту, завідувачка кафедри спортивних ігор, яка 29 серпня 2011 року була об'єднана з кафедрою циклічних видів спорту, професор кафедри, автор понад 550 наукових праць, серед яких монографії, підручники з грифом МОН України, 19 авторських свідоцтв, 20 патентів.

Козіна Ж.Л. – автор концепції індивідуалізації у фізичному вихованні і спорті, яка передбачає точне визначення інтегральної взаємодії різних аспектів підготовленості для кожного спортсмена на основі методів багатовимірного аналізу. Автор концепції – Ж.Л. Козіна (український вчений в галузі спорту, фізичної культури, педагогіки, фізичної терапії). Концепція спочатку була розроблена для командних ігрових видів спорту, потім була застосована в легкій атлетиці, скелелазінні, єдиноборствах та в інших видах спорту, а також – для диференційованого підходу у фізичному вихованні студентів різних спеціальностей.

Концепція індивідуалізації ґрунтується на системному підході та на теорії самоорганізованих систем. Відповідно до теорії самоорганізованих систем і системного підходу, концепція індивідуалізації підготовки спортсменів передбачає визначення структури системи, якою є спортсмен чи команда. Структура підготовленості команди або окремого спортсмена передбачає визначення широкого спектру показників (антропометричних, рівня фізичної підготовленості, функціональних можливостей, психофізіологічного стану та інших). Далі проводиться факторний аналіз інтегральної підготовленості команди та кожного спортсмена окремо. На основі переважання різних факторів в індивідуальній факторній структурі підготовленості розробляються моделі тренувального процесу з урахуванням особливостей кожного спортсмена

Іншими складовими концепції індивідуалізації підготовки спортсменів, згідно з системним підходом та теорією самоорганізованих систем, є аспекти динаміки та цілепокладання. Закономірності динаміки спортивної форми математично визначаються з допомогою регресійного аналізу. Цілепокладання має на увазі свідомий підхід спортсмена до тренувального процесу. Для підвищення свідомого ставлення спортсмена до тренувального процесу  можуть використовуватись сучасні інтерактивні та інформаційні технології.

Застосування системи індивідуалізації сприяє підвищенню ефективності та стабільності змагальної діяльності спортсменів, покращенню їх функціонального стану.

Також Козіна Ж.Л. є автором науково обгрунтованої теорії гармонійного розвитку людини. Ця теорія передбачає поєднання в одній технології різних аспектів розвитку людини: рухового, інтелектуального, емоційного та інших. Прикладом таких технологій можуть бути гімнастика, в якіх вправи виконуються не під рахунок, а під віршовані рядки про природу. Кожний комплкс гімнастики містить від 24 до48вправ, які виконуються всім тілом у всіх площинах рухів людини. Гімнастичні комплекси у віршах створені для людей різних вікових груп: від народження до 1  року, від 1 року до 7 років, для дорослих, зокрема – для дівчат і хлопців, для жінок під час вагітності, тощо. Ця теорія була створена у 2000-2009 роках, і буда доповнена і розширена дослідженнями Лахно О.Г. шляхом доповнення гімнастики у віршах технологій поєднаного розвитку рухових якостей та сприйняття форми, розміру та призначення предметів. Наприклад, в розробці «Розумне кільце» для дітей від 2 до 5 років дитині потрібно обрати м’яч відповідного розміру і кольору і закинути його в кільце відповідного розміру, яке знаходиться на щиті також кольору, як і м’яч, на відповідній висоті.

Всі наукові розробки, концепції та теорії Козіної Ж.Л. були результатом її спортивної діяльності та практики роботи з людьми з відновлення їх функціонального стану. У минулому Козіна Ж.Л. - гравець жіночої баскетбольної команди ЦСКА (1980-1983 р.р.), закінчила з відзнакою Державний центральний інститут фізичної культури (м. Москва), 1987 р. Нагороджена п'ятьма Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України (2006, 2007, 2009, 2010). ) за підготовку переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт (підготувала 36 переможців та призерів Конкурсу, була науковим керівником 17 робіт – призерів Конкурсу). Також нагороджена Почесною грамотою Академії педагогічних наук України та нагрудним знаком МОН України “Відмінник освіти”. Підготувала понад 16 кандидатів наук та докторів філософії, опонент багатьох докторських та кандидатських дисертацій, керівник бюджетної теми Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України. 2012 року отримала звання професора.

У 2011-2012 роках об'єднаною кафедрою спортивних ігор та циклічних видів спорту видано понад 150 наукових та науково-методичних праць, розроблено плани проведення науково-дослідної роботи з перспективних тем для України «Теоретико-методичні засади застосування інформаційних, педагогічних, психологічних та медико-біологічних засобів формування здорового способу життя», «Інформаційне забезпечення навчально-тренувального процесу у фізичній культурі та спорті» та ін.

Козіна Ж.Л. – людина року (2013 р.) 

Козіна Ж.Л. – номінація «краща кафедра з наукової роботи» та «кращий науковець» (2021 р.)

Ж.Л. Козіна допомагає доповідачам на міжнародній науковій конференції Фізичне виховання і спорт в ЗВО, м. Харків (2009 р.)

Зі спортивних подій за 2006-2018 роки найбільш значними є досягнення збірних команд з футболу, футзалу, які є багаторазовими переможцями змагань міжнародного та регіонального рівня, а також жіночої команди з волейболу – переможця студентської ліги у 2009-2011 роках. 

2012 року 8 студентів ХНПУ імені Г.С. Сковороди стали чемпіонами світу з футзалу серед студентських команд (тренер – Сірий А.В.), а один із гравців – Сірий О.О. — потрапив до символічної збірної світу.

Старший викладач Чуприна О.І. протягом десяти років відроджує гандбол в м. Харкові, тренує дитячі команди – резерв команд майстрів.

Збірна команда ХНПУ з футболу та футзалу 

Збірна команда ХНПУ з гандболу 

Жіноча волейбольна команда ХНПУ "Харків'янка"  

2009 року дебютувала збірна команда ХНПУ зі спортивного туризму, а 2011 року — збірна команда ХНПУ зі скелелазіння, тренером яких була доктор наук з фізичного виховання та спорту Козіна Ж.Л., капітаном команди — Антонов О.В. У 2012 році на кафедру зарахована викладачем-стажером заслужений майстер спорту зі скелелазіння Рєпко Олена Олександрівна, випускниця ХДПІ імені Г.С. Сковороди, Олена Репко тричі виграла Чемпіонат світу, двічі виграла Чемпіонат Європи, стала переможцем міжнародних змагань X-games, двічі стала володарем Великого Кубка світу, багаторазово вигравала Чемпіонат України. У 2014 році Репко О.О. захистила кандидатську дисертацію під керівництвом Козіної Ж.Л. У 2018 році Репко О.О. отримала звання доцента.

Рєпко О.О. – заслужений майстер спорту зі скелелазіння, доцент кафедри олімпійського і професійного спорт, спортивних ігор та туризму

Рєпко О.О. – канд.пед.наук, заступник завідувача кафедри з навчальної роботи 

Рєпко О.О. – тренер зб. команди України зі скелелазіння

Особливою кафедрою є, окрім спортивних та наукових успіхів, наявність викладачів, які мають урядові нагороди: Поярков Ю.М. був нагороджений орденами «Знак Пошани» другого та третього ступенів, орденами «За заслуги», є почесним громадянином м. Харкова та Харківської області; Спіцин В.В. та Грінченко І.Б. нагороджені орденами та медалями за виконання військового обов'язку в Афганістані; Шепеленко Г.П., Спіцін В.В. є відмінниками освіти України; Козіна Ж.Л. п'ятиразово нагороджено Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, у 2021 році нагороджено Почесною грамотою Академії педагогічних наук України, у 2022 році – нагрудним знаком МОН України “Відмінник освіти”.

У 2015 році деканом факультету фізичного виховання та спорту став кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри циклічних видів спорту Коробейнік В.А, який у 2021 році став членом кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму.

У 2016 році кафедра спортивних ігор була перейменована на кафедру олімпійського та професійного спорту та спортивних ігор. Також у 2016 році на кафедрі було відкрито спеціальність 017 Фізична культура та спорт, і кафедра є випускаючою кафедрою з даної спеціальності як бакалаврів, так і магістрів, а з 2023 року – і аспірантів. У 2018 році кафедра пройшла акредитацію освітньої програми “Фізична культура та спорт” (гарант магістерської програми – Козіна Ж.Л.), та у 2023 році пройшла повторну акредитацію магістерської програми, назва якої була змінена на “Тренерська діяльність у вибраному виді спорту” (гарант програми – Коробейник В.А.). Розвиток спеціальності 017 Фізична культура та спорт має величезне значення для здоров'я населення, для розвитку спорту не лише в Україні, а й у світі.

Спеціальність 017 Фізична культура та спорт є основним напрямом підготовки бакалаврів, магістрів та аспірантів кафедри олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму. Адже сучасне суспільство вимагає високої сили духу та міцного здоров’я для самореалізації, виживання та подолання труднощів. Саме тому збільшується запит на засоби, що розвивають саме ці якості. Найголовнішим і найсильнішим засобом розвитку особистості є самовдосконалення шляхом фізичного і духовного розвитку. І тому фізична культура і спорт виступають однією з найголовніших сфер у сучасному суспільстві. Саме тому запит на фахівців з даної спеціальності у сучасному суспільстві зростає. Це обумовлює перспективність розвитку даної спеціальності в університеті. Спорт – це не тільки краса тіла, сила духу, здатність до подолання труднощів, вміння робити неймовірне, підніматись над уявленнями  суспільства про людські можливості. Це також – престиж країни, університету на міжнародній арені, здатність до конкурентної спроможності в сучасному суспільстві.

Розвиток спеціальності 017 Фізична культура і спорт має наступні напрямки. Перший напрямок – відродження традицій ХНПУ імені Г.С. Сковороди. З початку свого існування в університеті, тобто з 1947 року, підготовка фахівців з фізичного виховання та спорту була фундаментом університету. Період, коли утворився факультет, був не зовсім звичайним в історії. Це був дивовижний час величезного піднесення спортивної діяльності в країні і у всьому світі, а педагогічний інститут був зосередженням більшості провідних спортсменів, тренерів, організаторів, науковців та методистів. І тому не випадково, що більшість провідних фахівців у галузі спорту були студентами педагогічного інституту в кінці 50-х - початку 60-х років. І саме в цей період утворився факультет. Практично всі випускники того часу домоглися високих успіхів у якості спортсменів, тренерів, організаторів, суддів, науковців, масажистів. Назавжди у пам’яті університету залишилися імена Титаря В.А., Пояркова Ю.М., Венгеровського Ю.Н. та багатьох інших спортсменів і тренерів. Імідж університету як центра спорту, що утворився з моменту створення університету, є провідним елементом іміджу університету і в теперішній час. І тому підтримання і розвиток традицій спорту в університеті сприятиме підвищення іміджу університету на всеукраїнському і міжнародному рівні. Це є першою основою для підвищення привабливості університету для абітурієнтів і підвищенням кількості тих, хто бажає навчатись в університеті.

Другий напрямок розвитку спеціальності 017 випливає з першого і відображує механізми підвищення привабливості університету для абітурієнтів.  Це пов’язано із підвищенням запитом у суспільстві на фахівців з фізичної культури і спорту, прагненням людей до самовдосконалення, саморозвитку, підвищення свого іміджу, щоб долати ті труднощі, що надає сучасний світ, та бути конкуретноспроможними у всіх сферах діяльності.

Третій напрямок розвитку спеціальності 017 пов’язаний з поліпшенням навчальної роботи. Взагалі спорт передбачає мету, яку необхідно досягти. Це стосується як спортивної, так і тренерської і організаторської діяльності. Для досягнення цієї мети необхідні знання. Необхідність отримання цих знань надає стимул для навчання.

Для реалізації в спортивній, оздоровчій, тренерській діяльності необхідно знати, як працює організм, за якими фізіологічними, біомеханічними законами будується тренувальний процес, як зробити так, щоб кожна людина змогла реалізувати свій природний потенціал.

З даного напрямку випливає і наступний – вдосконалення наукової роботи. Спортивна діяльність надає широкі можливості для проведення наукових досліджень на високому міжнародному рівні. Спортивна діяльність досліджує людину в екстремальних умовах. Це є сфера прояву людських здібностей на межі функціональних можливостей.

Тому наукові дослідження в сфері фізичної культури і спорту є затребованими не тільки чисто в спортивній науці, але і в біологічній, математичній, біофізичній, філософській, мистецькій, педагогічній, психологічній сферах. Не випадково уже на даний час на кафедрі олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор фахівці мають високі індекси Хірша в базах Scopus і Web of Science, загальна кількість публікацій у провідних міжнародних базах Scopus і Web of Science складає понад 300 статей, а відсок публікацій у міжнародних базах Scopus та Web of Science  фахівців кафедри складає найбільшу частину в університеті.

Наступний напрямок розвитку спеціальності 017 – це розвиток моральних якостей студентів і викладачів. Спорт передбачає чесну боротьбу, і тому розвиває такі якості, як порядність, чесність, працьовитість. Крім того, спорт є основою для розвитку вольових якостей, уміння долати себе, працювати в екстремальних умовах. В сучасному суспільстві бракує кількість сильних людей не тільки фізично, але й духовно, і тому розвиток спеціальності 017 сприятиме розвитку не тільки моральних принципів в університеті, але і в суспільстві. Приклад Ю.М. Пояркова як високо порядної людини, що освітлила наше суспільство, є проявленням даного положення.

Спорт – це явище міжнародне. І тому розвиток спеціальності 017 разом із розвиток наукових, спортивних досягнень надає можливості для розширення міжнародних зв’язків. Це також є необхідною умовою для підвищення іміджу університету. Прикладом проявлення даного положення є реалізація міжнародних програм ЕРАЗМУС ПЛЮС, навчального та наукового співробітництва на факультеті. Велика частина наукових публікацій є у співавторстві з закордонними фахівцями (Польща, Румунія, тощо).

Як наслідок розвитку даних напрямків в сполученні із зростанням запиту суспільства на фахівців в галузі фізичної культури і спорту надає умови працевлаштування випускників, що також підвищує спроможність даної спеціальності для потреб сучасного суспільства. Сильні та спроможні люди роблять сильним наше суспільство.

Студенти, які отримують дану спеціальність,  можуть працювати в будь-яких галузях фізичної культури і спорту.

Студенти отримують кваліфікацію тренера з обраного виду спорту: бакалаври: баскетбол, волейбол, гандбол, бадмінтон, футбол, футзал, туризм, скелелазіння; магістри: всі види спорту, представлені у спортивних федераціях України.

Кафедра веде навчальну, наукову, спортивну, організаційну роботу з наступних напрямків: розробка, впровадження, викладання теоретичних основ олімпійського і професійного спорту, побудови тренувального процесу, основ відновлення працездатності тощо; розробка, впровадження, викладання теоретико-методичних основ ігрових видів спорту: баскетбол, волейбол, футбол, футзал, гандбол; розробка, впровадження, викладання теоретико-методичних основ спортивного і оздоровчого туризму, краєзнавства, рекреації і реабілітації. На кафедрі діють збірні команди факультету та університету з баскетболу, волейболу, футболу, футзалу, гандболу, туризму, скелелазіння, бадмінтону, тенісу.

На кафедрі понад 20 років ведеться керівництво науковими темами МОН України: з 2012 року кафедра багаторазово вигравала гранти МОН на фінансування держбюджетних тем.

З 2017 року на кафедрі працює Собко Ірина Миколаївна – кандидат наук з фізичного виховання і спорту (2015 р.), доцент (2019 р.). Вона є заступником декана з виховної роботи і фактично, разом з Рєпко Оленою Олександрівною, є головним помічником як завідувача кафедри, так і декана, з усіх видів роботи. Також вона є гарантом освітньої програми бакалаврів «Тренерська діяльність в обраному виді спорту».

Собко І.М. – доцент кафедри олімпійського і професійного спорту, спортивних ігор та туризму 

Собко І.М. - гравець баскетбольної команди вищої ліги України «Сателіт-ХАІ» 

Собко І.М. проводить дослідження з визначення психофізіологічних особливостей баскетболісток з порушенням слуху 

За освітньою програмою «Фізична культура і спорт» 3-го рівня освіти (доктор філософії) було захищено на кафедрі з 2018 по 2024 рік 6 дисертацій. Також аспіранти та наукові керівники за цією освітньою програмою співпрацюють з іншими факультетами та кафедрами університету. Так, у 2021-2022 рр. було захищено 2 дисертації зі спеціальності 015 Професійна освіта за темами, пов’язаними з підготовкою майбутніх фахівців з фізичного виховання і спорту.

З 2015 року на кафедрі видається журнал “Health, sport, rehabilitation”. Головний редактор журналу (з 2023 р. – видавець) – Козіна Ж.Л. Журнал було засновано у 2015 році, спочатку як збірку статей конференції, присвяченої пам'яті професора В.П. Зайцева – фахівця у галузі медицини, реабілітації, фізичної терапії. Проведення цієї конференції після смерті В.П. Зайцева взяла на себе кафедра спортивних ігор ХНПУ імені Г.С. Сковороди (нині – кафедра олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму). У 2016 році журнал отримав свідоцтво про державну реєстрацію, видавець – ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Тоді журнал публікував статті чотирма мовами – українською, російською, англійською, польською.

Журнал розвивається, і це відображається у наступних подіях: у 2018 році, у квітні, він отримав статус спеціалізованого видання в Україні, а в липні того ж року – одне з перших із усіх видань в Україні набув статусу категорії Б у галузі педагогічних наук та в галузі фізичного виховання та спорту. У 2019 році журнал перейшов повністю англійською мовою, і з 2019 року всі статті публікуються лише англійською мовою. У липні 2019 року журнал став спеціалізованим науковим виданням категорії Б в Україні за новими шифрами спеціальностей у галузі педагогіки (спеціальності 011-016) та в галузі фізичної культури та спорту (спеціальність 017).

На даний момент журнал входить до таких наукових баз, як Scopus, ResearchGate, ROAD (Directory of Open Access scholarly Resources); Directory of Open Access Journal (DOAJ); CrossRef; European Reference Index for Humanities and Social Sciences (ERIH PLUS); Index Copernicus, ICV 2020 = 100,00; PBN (Polish Scholarly Bibliography); NBUV (Національна бібліотека імені В. І. Вернадського, електронні фонди); Google Scholar; Open AIRE.

Включення журналу до бази Scopus відбулося 15 червня 2021 року. У середині серпня 2021 року база Scopus проіндексувала перші два номери журналу за 2021 рік, а в березні 2022 року в базі Scopus з'явилася персональна сторінка журналу. У червні 2022 року почали наводитися дані щодо показників цитованості журналу з бази Scopus.

6 червня 2022 року наказом № 530 Міністерства освіти і науки України журнал «Здоров'я, спорт, реабілітація» було включено до категорії А фахових видань України за трьома напрямками: медицина (спеціальність 227 Фізична терапія, ерготерапія), педагогіка (спеціальності 011, 012, 013, 01 016), фізична культура та спорт (спеціальність 017). Також залишилися актуальними старі шифри спеціальностей: педагогіка (13.00.02) та фізичне виховання та спорт (24.00.01, 24.00.02. 24.00.03).

У 2022 році журнал за даними SCImago index увійшов до квартілю Q3 за результатами аналізу цитівань базою Scopus. У 2023 році співвидавцем журналу стало видавництво «Independent Publisher Zhanneta Kozina», і, відповідно у журналі змінився префікс DOI.

Для того, щоб стаття, подана в журнал, була опублікована, вона повинна відповідати темі журналу та сучасним вимогам, прийнятим у всіх наукових фахових виданнях світового рівня: цікава тема, належний рівень наукового обґрунтування, оформлення.

Журнал готовий до співпраці з усіма, для кого наука – це не просто етап кар'єрного зростання, а поклик душі; всіх, хто готовий зануритися з головою у дослідження невідомого та залишити свій слід у світовій системі знань.

У 2023 році було засновано також журнал “Health Technologies” (видавець - «Independent Publisher Zhanneta Kozina»). Основною метою журналу є розвиток медико-біологічних, психолого-педагогічних та інформаційних технологій у фізичному вихованні і спорті. Зміцнення і збереження здоров’я – це найголовніше в житті як кожної людини, та і суспільства в цілому. А спосіб життя є найголовнішою складовою забезпечення стану здоров’я. В способі життя найважливіше місце займає рухова активність людини, і тому фізична культура, спорт, фізична реабілітація грають важливу роль в зміцненні і збереженні здоров’я населення. Саме тому наукове забезпечення розробки технологій зміцнення і збереження здоров’я засобами рухової активності має важливе значення. Для того, щоб вдосконалити організм, фахівцю потрібно знати, як він працює. І тому медико-біологічні основи фізичної культури і спорту є головною складовою розробки технологій зміцнення і збереження здоров’я.

Для того, щоб людина змінила свій спосіб життя, потрібно, щоб вона змінила свою свідомість. А для цього потрібно застосування психолого-педагогічних та інформаційних технологій. Саме тому наукові дослідження з цих напрямків мають першочергове значення для розвитку наукової думки в галузі здоров’я, зокрема – для розвитку технологій зміцнення здоров’я засобами рухової активності, основу яких складають засоби фізичного виховання, спорту та фізичної терапії.

Журнал «Health Technologies» індексується та входить в каталоги в понад 10 наукових баз світу.

У 2023 році було засновано також видавництво «Independent Publisher Zhanneta Kozina», яке має свій сайт і префікс DOI від Crossref. Видавництво публікує з присвоєнням DOI журнали, монографії, навчальні посібники.  

Також викладачі, студенти та аспіранти кафедри беруть участь у міжнародних семінарах. Зокрема, Козін Сергій Валентинович (магістр  2018-2019 рр., аспірант 2020-2022 рр., доктор філософії (2022 р.) пройшов курси з фізичної терапії міжнародного рівня:

«Redcord education program. Neurac 1, Norvegia, 2020, 136 годин

“Methods Malligan in Sport”, Нова Зеландія, Данія, Ізраіль, 2020, 140 годин

Топографічна анатомія та функціональна кінезіологія, Норвегія-Україна, 2019, 128 годин

Methods PNF (диплом європейського рівня (Польща, 2020р.), курс 140 годин)

Козін С.В. – випускник магістратури, перший захистив дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії під час війни  

Козін С.В. – фізичний терапевт 

Козін С.В. - спортсмен та тренер зі скелелазіння (чемпіон України зі скелелазіння серед студентських команд) 

Козін С.В. - організовує та проводить семінари на Україні для фізичних терапевтів, тренерів, спортсменів

Викладачі кафедри і факультету пройшли стажування за кордоном у 2016 році (01-13 листопада) в Приватній Вищій школі охорони навколишнього середовища в Радомі (Польща) за темою «Засоби рекреації в спорті» (Козіна Ж.Л., Рєпко О.О., Ільницька Г.С.).

У 2019 році було проведено І Міжнародний семінар «Структури і зв’язки мозку. Практичне застосування в медицині, реабілітації, фізичній терапії, спорті, педагогіці» ХНПУ, зал засідань (07.11.2019, ХНПУ, зал засідань, 19.09.2019). Організатори: Медичний центр Університету в Утріхті, Нідерланди, ХНПУ імені Г.С. Сковоролди (Козіна Ж.Л.). В семінарі взяли участь 56 викладачів та аспірантів, з них 3 з інших країн, 11 ЗВО України, Нідерланд, Аргентини. Відеозвіти з семінару: https://www.facebook.com/photo?fbid=2382813688659577&set=pcb.2382815515326061

У 2023 році викладачі кафедри пройшли міжнародне стажування в Uni-Terra College в Познані (Польща) у 2023 році на тему «Current issue§ and challenges in physical education, children and youth sport and professional sport» з 05.01.2023 по 09.03.2023 (180 годин).

З 2016 року по теперішній час кафедрою проводиться Міжнародна конференція «Технології збереження здоров’я, реабілітація та фізична терапія», організатори якої є ХНПУ імені Г.С. Сковороди, НФУ, Медичний центр Alef clinic, м. Харків, Україна, Клініка Аймед, Ізраїль, Університет Миколая Коперніка, Торунь, Польща, Конференція схвалена лабораторією PROVIDI, Медичний центр Університету в Утріхті, Нідерланди. У конференції щорічно беруть участь понад 130 викладачів, студентів, аспіртантів, з них – понад  30 представаників ЗВО України, Польщі, Ірану, Індонезії та інших країн. За результатами конференції видається журнал «Health-saving technologies, rehabilitation and physical therapy» (видавець - Independent Publisher Zhanneta Kozina). Журнал індексується та входить в каталоги в понад 10 наукових баз світу. З 2023  року конференція проводиться на англійській мові.

Конференція «Health-saving technologies, rehabilitation and physical therapy» 2023 р. – перша конференція, проведена на англійській мові (8 доповідачів з 6-ти різних країн світу: Польща, Германія, Словеччина, Індонезія, Ефіопія, Україна)

Конференція проходила англійською мовою. Переклад питань з української на англійську здійснював викладач кафедри лікувальної фізкультури та здоров’я НФУ Сергій Козін, к.пед.н.  

На кафедрі проводиться великий обсяг роботи з популярізації наукових знань. Для цього створено авторський YouTube канал «Zhanneta Kozina» (https://www.youtube.com/@user-fc6fl7zs7w/featured). Козіна Ж.Л. є організатором семінарів для розповсюдження наукової інформації серед широких верст населення: «5 кроків в Scopus» (2020 р.) (https://www.facebook.com/zhanneta.kozina/videos/2734847076789568);  «Статистика – математика для гуманітаріїв» (2022 р.) (https://www.youtube.com/watch?v=7PaesoB7YAo&list=PLGmOQHhzyrBZSvIDeaRceFfqPLMNxxETv&pp=gAQBiAQB), «Академічна доброчесність – шлях до успіху» (https://www.youtube.com/watch?v=13UzfkY09CQ&list=PLGmOQHhzyrBZSvIDeaRceFfqPLMNxxETv&index=12&pp=gAQBiAQB), серії відео «Реабілітація після інсульту» (https://www.youtube.com/watch?v=pjVIpZ9QGXY&list=PLGmOQHhzyrBZiREc5HwdPCu3P4esU_Khz&pp=gAQBiAQB), серія відео з медико-біологічного забезпечення фізичної культури і спорту, серія відео з технологій гармонійного розвитку людей різних вікових та соціальних груп (https://www.youtube.com/watch?v=2HEF1IhRaIk&list=PLGmOQHhzyrBa8eFQDPkIUlurakzunNR56&pp=gAQBiAQB) та інші. Всі відео представлено на авторському YouTube каналі.

Також, з 2020 р. міжнародні семінари проводять викладачі, студенти та аспіранти кафедри проводять, зокрема:

1. Семінрар для фітнес-тренерів та фізичних терапевтів «Біомеханіка опорно-рухового апарату»: липень 2020 р., Козін С.В.

2. Семінрар для фітнес-тренерів та фізичних терапевтів «Біомеханіка фітнесу»: жовтень 2020 року, Козін С.В.

3. Семінрар для фітнес-тренерів та фізичних терапевтів: «Імпіджмент синдром, його біомеханіка та фізична терапія». листопад 2020 року., Козін С.В.

Кафедра постійно бере участь у всеукраїнському проекті серед ЗВО «Запрошені професори». У грудні 2020 року відбулася лекція у житомирському державному університеті, професор Козіна Ж.Л. (2020 р.):

https://www.instagram.com/p/CIS-8fiD1ke/?fbclid=IwAR3y0RNkaTsjMPDd4Rg0a-f3L2ayq6Sz_47g3A4SUZx9C-RL4TlpkqcKYHc

У грудні 2022 року відбулася лекція у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького на тему: «Академічна доброчесність – шлях до успіху» (https://www.youtube.com/watch?v=13UzfkY09CQ&list=PLGmOQHhzyrBZSvIDeaRceFfqPLMNxxETv&index=12&pp=gAQBiAQB).

Кафедра олімпійського і професійного спорту та спортивних ігор є однією з провідних кафедр університету з наукової роботи. У 2018, 2019, 2021, 2022 роках кафедра була визнана кращою в ХНПУ імені Г.С. Сковороди за науковою роботою. Щорічно на кафедрі видаються монографії, навчальні посібники, з яких більша частина – за кордоном. Середня кількість публікацій кафедри у виданнях Scopus та Web of Sciense  складає 10-15 публікацій щорічно. Середні кількість публікацій кафедри у провідних фахових виданнях – 15-30 публікацій щорічно.

У 2018 році на кафедрі було створено науково-дослідну лабораторію кінезіології (з 2021 року – науково-педагогічна лабораторія біофізики, біомеханіки та кінезіології, підпорядкована факультету фізичного виховання і спорту, завідувач лабораторії – Козін В.Ю., інженер першої категорії, боксер, автор понад  20 наукових і науково-методичних праць в галузі фізичної культури і спорту, зокрема – в базах Scopus).

Лабораторія працює за наступними напрямами:

1.   Реалізація індивідуального підходу у фізичному вихованні, спорті і  фізичній терапії;

2.   Інтегральний розвиток рухової підготовленості та когнітивних здібностей;

3.   Розробка рекомендацій з реабілітації та фізичної терапії

В своїй роботі лабораторія застосовує обладнання європейських виробників у поєднанні з авторськими розробками. Це – авторські комп’ютерні програми «Психодіагностика», «Сприйняття», «Вибір кнопки» для визначення стану нервової системи, швидкості реакції, короткочасної пам’яті. Також це – комп’ютерна програма Кіновеа, версія 0.9.5, розробник Джоан Чармант енд Контріб для визначення особливостей біомеханіки рухів, європейський велотренажер нового покоління Спінбайк ВНК для професійних тренувань з крос-фіту. На дисплеї показується швидкість педалювання, потужність навантаження, дистанція руху, енергозабезпечення, час роботи.

Для контролю аеробних навантажень застосовується фітнес-годинник POLAR UNIT з GPS для вимірювання рівня навантаження та якості відновлення організму за рахунок безперервної реєстрації частоти серцевих скорочень, навантаження і енерговитрат. Годинник передбачає взаємодію з безкоштовним додатком Polar flow на комп’ютері та на телефоні.

Серед обладнання лабораторії також є масажний стіл для вимірювання ЧСС в стані спокою, тонометр PARAMED EXPERT-X дозволяє вимірювати систолічний та діастолічний артеріальний тиск та частоту серцевих скорочень,  стрибалки для забезпечення навантажень на опорно-руховий апарат та серцево-судинну систему.

З 2022 року в стані війни дослідження із застосуванням комп’ютерних програмам проводяться в умовах онлайн на персональних комп’ютерах. Студентам надається доступ до диску з необхідною програмою, кожен її скачує і на своєму комп’ютері проходить тестування (https://youtu.be/pbmDG8GF-Qo?si=_6WRViAEt5n6MITD).

Масові дослідження із застосуванням інших приладів проводились до воєнного стану в Україні. Під час воєнного стану вимірювання із застосуванням приладів проводяться тільки в індивідуальному режимі.

В результаті проведених досліджень отримано наступні результати:

1.     Розроблено технологію профілактики травматизму в скелелазінні на основі біомеханічного аналізу техніки рухів за програмою Кіновія. Дослідження проведено магістром – випускником 2019 року Сергієм Козіним, який у 2022 році захистив дисертацію (PhD). Ним опубліковано 17 статей в базах Scopus та Web of Science категорій Q2-Q3. Також опубліковано  23 статті в інших міжнародних виданнях.

2.     Визначено біомеханічні та психофізіологічні особливості різних стилів  ведення поєдинку в єдиноборствах. За результатами отриманих досліджень опубліковано 3 статті у виданнях бази Scopus та 2 статті у збірнику міжнародної конференції

3. Визначено особливості роботи нервової системи студентів різних факультетів. За цим напрямком досліджень підготовано до захисту 3 дисертації.  Опубліковано 11 статей  у виданнях баз Scopus та Web of Science категорій Q2-Q3. Також опубліковано 18 статей в інших міжнародних виданнях.


Проведення досліджень в лабораторії біофізики, біомеханіки та кінезіології

Лабораторія проводить різні заходи для популярізації наукових знань, а також – для ознайомлення студентів, аспірантів, викладачів з науковою складовою освітнього процесу сучасного рівня

У березні та у червні 2023 року було проведено семінар на тему «Танець життя. Як зняти стрес за допомогою фізичних вправ?» (https://youtu.be/pLpsRrsxDYE?si=IT5QCk8LvcBZGkWz). Семінар було проведено двічі – у відкритій формі для всіх, хто бажає, та в рамках освітнього ХАБу ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Щорічно здійснюється підготовка та проведення Міжнародної конференції, присвячої пам’яті В.П. Зайцева “Технології збереження здоров’я, реабілітація і фізична терапія» (https://youtu.be/lj8ZWxiL61k?si=79U5r6828m_Pc0TG) з участю магістрів Також здійснюється допомога викладачам і студентам готувати виступи на міжнародних конференціях в інших країнах. Наприклад, у 2022 році Козіна Ж.Л. виступила на Міжнародному конгресі “Quality of Life” з участю магістрів.

Одним із заходів лабораторії є допомога в проведенні заняття на англійській мові для магістрів та аспірантів. Також лабораторія допомагала в проведенні семінару на тему «Як науковому журналу потрапити до бази Scopus?» (https://youtu.be/T8hayqsq6gw?si=ItyU54M1qSAkRkji).

Також лабораторія проводить відеозйомку та допомагаємо у створення навчальних відео з реабілітації після інсульту, що  грунтуються виключно на власному досвіді (https://www.youtube.com/watch?v=pjVIpZ9QGXY&list=PLGmOQHhzyrBZiREc5HwdPCu3P4esU_Khz&pp=gAQBiAQB).

До заходів, проведених лабораторією, належить також створення навчальних відео та проведення серії семінарів на тему “Статистика - математика для гуманітаріїв” (https://www.youtube.com/watch?v=7PaesoB7YAo&list=PLGmOQHhzyrBZSvIDeaRceFfqPLMNxxETv&pp=gAQBiAQB).

Однією із найважливіших складових роботи лабораторії є видавнича діяльність. До видавничої діяльності лабораторії належить идання журналу бази Scopus категорії Q3 «Health, sport, rehabilitation». В журналі публікуються також магістри і аспаранти кафедри. Зокрема, у 2019-2020 роках було понад 15 статей магістрів, які Scopus проіндексував в 2023 році. Також видаються журнали «Health Technologies» і «Технології збереження здоров’я, реабілітація і фізична терапія» (збірник міжнародної конференції). Вони входять до 10-ти провідних наукових баз та каталогів світу.

Лабораторія співпрацює з іншими організаціями світу і України. У січні 2023 року було укладено угоду між ХНПУ та Центром «Кінезус» про співпрацю. Протягом понад 5-ти років здійснюється співпраця з 9-ма організаціями з інших країн в проведенні міжнародної конференції. Серед організацій з інших країн особливо виділяється співпраця з лабораторією ПРОВІДІ медичного центру Нідерландського університету.  Також проводяться сумісні дослідження з викладачами з інших університетів України та публікація їх результатів у виданнях баз Scopus та Web of Science.

Станом на 2024 рік на кафедрі працюють 1 доктор наук, професор, 4 кандидати наук, доцента, 6 старших викладачів, 1 заслужений майстер спорту, 8 кандидатів в майстри спорту. На кафедрі є власне видавництво, видається 3 журнали, один з яких включено до наукометричної бази Scopus.

Кафедра є одним із лідерів в Україні з підготовки наукових кадрів: понад 30 студентів стали переможцями і призерами Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт; магістри мають публікації у фахових виданнях МОН України. Студенти також мають публікації  у виданнях Scopus та Web of Science.  На кафедрі підготовано понад 16 кандидатів наук, захищено 3 докторських дисертації. Кафедра входить в 30 кращих кафедр України за показниками наукової роботи за результатами аналізу бібліометрики Української науки, викладачі кафедри, за результатами бібліометрики Української науки, займають з першого по 20 місця серед працівників ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Таким чином, кафедра олімпійського та професійного спорту, спортивних ігор та туризму Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, ґрунтуючись на науково-методичних розробках та спортивних успіхах минулого, готова до мандрування у майбутнє.

 

Література:

 

1.     Єрмаков С. С. Волейбол Харкова: 1925-2000 гг. факти та коментарі. — Харків, ХГАДІ. — 2004. — 372 с.

2.     Козіна Ж.Л. До 65-річного ювілею кафедри історія кафедри спортивних ігор Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди // Проблеми та перспективи розвитку спортивних ігор та єдиноборств у вищих навчальних закладах // Збірник статей ІХ міжнародної конференції, ХНПУ, 2013. – С. 3-16

3.     Олійник Н.А. Історія фізичної культури та спорту на Харківщині (люди, роки, факти) [Текст] / Н. О. Олійник, Ю. І. Грот. - Х. : ХДАФК, 2002. Т. 3 : 1975-1992. - Харьков: Прапор, 2009. – Т.3. – 448с.

4.     Олійник Н.А. Історія фізичної культури та спорту на Харківщині (люди, роки, факти) [Текст] / Н. О. Олійник, Ю. І. Грот. - Х. : ХДАФК, 2002. Т. 2 : 1951 - 1974. - Х. : Прапор, 2005. - 447 с.: фотоил. - ISBN 966-8690-11-7. 

5.     Сайт «Спорт- страна»: http://sport-strana.ru/titar-vasilij-andreevich/

 

 

Автор: Козіна Жаннета Леонідівна