ПРО КАФЕДРУ


КАФЕДРА МАТЕМАТИКА

ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

 імені Г.С. СКОВОРОДИ

Науково-дослідна робота викладачів

Основним напрямом науково-дослідної діяльності кафедри математики є реалізація комплексної наукової теми  «Проєктування методичної системи навчання математики в закладах загальної середньої і вищої педагогічної освіти України та Євросоюзу» (0121U107431 від 21.01.21р.)

В межах цієї проблематики викладачі кафедри ведуть активну науково-пошукову діяльність за такими напрямами:

Результати досліджень викладачів представлені монографіями, навчальними посібниками, статтями в фахових наукових виданнях та міжнародних наукових журналах з імпакт-фактором, доповідями на науково-практичних конференціях різного рівня та конгресах, науковими публікаціями викладачів та студентів.

Наукові школи кафедри

Наприкінці 90-х рр. ХХ ст. на кафедрі математики ХНПУ імені Г.С. Сковороди започатковано методичні школи професорів Є.П. Неліна і В.Г. Моторіної.

Моторіна В.Г. (08.02.1938) – доктор педагогічних наук, професор; завідувач кафедри математики ХНПУ імені Г.С. Сковороди (2006-2019).

У колі наукових інтересів Моторіної В.Г. – теорія і методика навчання математики; технології формування творчої особистості майбутнього вчителя математики. Результати досліджень знайшли своє відображення в понад 300 наукових та науково-методичних працях, з яких 3 монографії та більш ніж 100 навчальних посібників, методичних рекомендацій для майбутніх учителів і школярів. Підготовлені проф. Моторіною В.Г. монографії та навчально-методичні посібники для вищої школи суттєво допомагають студентам в оволодінні майстерністю викладання математики, в написанні курсових і магістерських робіт.

Професор В.Г. Моторіна понад десять років була членом двох спеціалізованих учених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій (К 27.053.03 Переяслав-Хмельницького ДПУ імені Григорія Сковороди»; Д 73.053.02 ЧНУ імені Богдана Хмельницького); під її керівництвом підготовлено й захищено 5 кандидатських дисертацій.

Майже чверть століття професор В.Г. Моторіна брала активну участь у конкурсах «Учитель року» різного рівня; наукових робіт школярів у межах МАН; започаткувала на кафедрі щорічні Всеукраїнські шкільні олімпіади та студентські олімпіади з математики.

Нагороджена: Почесною грамотою МО СРСР (1979), знаками «Відмінник народної освіти УРСР» (1988) і «Відмінник народної освіти України» (2005), Почесною відзнакою (медаль Г.С. Сковороди) Переяслав-Хмельницького університету імені Г.С. Сковороди (2013) та ХНПУ імені Г.С. Сковороди (2014), нагрудним знаком «Почесний професор» Переяслав-Хмельницького університету імені Г.С. Сковороди (2018).

Земляки та численні учні В.Г. Моторіної обрали її почесним громадянином с. Таранівка Зміївського району Харківської області.


Нелін Є.П. (28.09.1949) – кандидат педагогічних наук, професор; соросівський доцент Міжнародної соросівської програми підтримки освіти в галузі точних наук в Україні.

Напрямами наукових досліджень ученого є методика навчання математики в загальноосвітній та профільній школі; методика підготовки і перепідготовки вчителів математики загальноосвітніх і профільних шкіл; тестове оцінювання навчальних досягнень учнів і студентів з математики.

Є.П. Нелін є автором понад 300 науково-методичних робіт, з яких понад 100 рекомендовані Міністерством освіти України. Його підручники з алгебри і початків аналізу для 10 і 11 класів посіли перші місця на конкурсі (2010; 2011 рр.) і декілька років поспіль видаються за держзамовленням в Україні (українською, польською, румунською, угорською, кримськотатарською і російською мовами) та за кордоном; посібники «Алгебра в таблицях» і «Геометрія в таблицях», рекомендовані МОН України, перевидаються з 1996 року дотепер. Серед підготовлених ним підручників є також діючі підручники для 10-11 класів: Математика рівня стандарту, Алгебра і початки аналізу та Геометрія профільного рівня.

Має 5 авторських свідоцтв за наукові твори. Під його керівництвом підготовлено 4 кандидати педагогічних наук (два з яких вже захистили і докторські дисертації).

Більш ніж 25 років учений брав участь у наукових проектах на замовлення МОН України. У 1990-1999 рр. був керівником двох держбюджетних науково-дослідних тем, а з 2000 р. по 2016 р. – відповідальним виконавцем ще семи таких тем. Нині є керівником проєктної групи та гарантом освітньої програми «Математика в закладах освіти» другого магістерського рівня вищої освіти зі спеціальності 014 Середня освіта (Математика). Постійно виступає рецензентом і опонентом кандидатських дисертацій, рецензує наукові видання науково-педагогічних працівників вишів.

Неодноразово входив до складу журі  конкурсів «Учитель року»: у 2007 р. та в 2010 р. був головою журі всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «математика», а в 2004 р. та в 2016 р. був членом журі цього конкурсу; в 2021 році був головою фахового журі  другого (регіонального) туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у номінації «математика».

Більше 20 років був членом журі Всеукраїнської олімпіади з математики для школярів, з них 5 років – заступником голови журі.

Євген Петрович є одним із авторів Державного Стандарту (2011 р.) базової і повної загальної середньої освіти і всіх програм з математики для 11-річної школи; програми зовнішнього незалежного оцінювання з математики в Україні; автором понад 10 посібників з підготовки до ЗНО. У 2019 р. за наказом МОН України був головою робочої групи з розробки програми зовнішнього незалежного оцінювання з математики (на 2021 рік).

  Перебуваючи на посаді завідувача кафедри тестових технологій та моніторингу якості освіти (2007-2010 рр.), сприяв впровадженню курсу «Основи педагогічних вимірювань» в програму підготовки майбутніх вчителів математики та інших спеціальностей (програма курсу, розроблена в співавторстві з Раковим С.А., отримала гриф МОН України і була впроваджена в практику роботи багатьох педагогічних ЗВО України).

Євген Петрович активно співпрацює (з 1975 року) з Харківською академією неперервної освіти (до 2001 року обласний ІУВ) з проблем підвищення кваліфікації вчителів математики. Його лекції на курсах і семінарах із перепідготовки вчителів математики завжди присвячені актуальним питанням методики навчання математики, реалізації концепції НУШ, впровадженню вимог нових стандартів освіти у практику роботи вчителів математики.

Бере участь у впровадженні в Україні зовнішнього незалежного оцінювання з математики, активно співпрацюючи з Українським центром оцінювання якості освіти (УЦОЯО), зокрема він є сертифікованим розробником і експертом завдань ЗНО з математики, постійним членом комісії з розробки критеріїв оцінювання відкритих завдань з розгорнутою відповіддю з математики, у 2006-2016 рр., працював за сумісництвом методистом науково-методичного відділу Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти, де був організатором перевірки відкритих завдань з математики з розгорнутою відповіддю.

За розвиток шкільної математичної освіти, багаторічну й сумлінну працю Є.П. Нелін нагороджений знаками «Відмінник народної освіти» (1986), «Василь Сухомлинський» (2006), «За наукові досягнення» (2009), іменним годинником Міністра освіти і науки України (2005), дипломами «Кращий науковець університету» (2002; 2014).



 

За матеріалами статей:

 1. Фізико-математична школа // Наукові школи Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди: колективна монографія / за заг. ред. акад. І.Ф. Прокопенка; авт. колектив: О.А. Андрущенко, Л.І. Білоусова, В.Я. Білоцерківський та ін. – Х.: ХНПУ, 2014. – С. 156-173.

2. Харківщина – математична // Харків – моя мала Батьківщина: навч. посібн. з народознавства / Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С. Сковороди / за ред. І.Ф. Прокопенка – Х.: ОВС, 2003. – С. 208-219.

3. Математична школа // Вища педагогічна освіта і наука України: історія, сьогодення та перспективи розвитку. Харківська область. – К.: Знання України, 2009. – С. 199-209.

4. Дейніченко Т.І. Про історію та сучасність кафедри математики / Т.І. Дейніченко, О.В. Рогова, Н.І. Стяглик // Історія фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди: документи, нариси, спогади / редкол. : Л.І. Білоусова та ін. – Х., 217. – С. 41-79.

Науково-дослідна робота студентів

Науково-дослідна робота студентів

На кафедрі математики розроблено концепцію організації наукової роботи студентів, яка є важливим підґрунтям  професійного становлення майбутнього вчителя. В процесі такої діяльності здобувачі освіти оволодівають методологією наукового пошуку, досліджують ефективні інноваційні  шляхи вирішення актуальних математичних проблем, проводять експериментальні дослідження.

Здобувачі освіти зі спеціальності «Математика в закладах освіти» залучаються до участі у науково-дослідній діяльності в межах діяльності студентського наукового товариства, починаючи з першого року навчання, беручи активну участь в:


Конференції