ПОДІЇ

Проєкт «AMU Summer Schools 2.0» в дії!

Кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України Гончарова Ольга Сергіївна з 12 по 18 травня 2024 р. була учасницею весняної школи «Internationalization and Internationalization at Home through Virtual Exchange: Creating a Motivating Environment for Collaborative Online International Learning (COIL)», що проходила у Республіці Польща в рамках проєкту «AMU Summer Schools 2.0»

Перед учасниками школи виступили: Костянтин Мазур, який презентував роботу Університету Адама Міцкевича у Познані та EPICUR Consortium; Катажина Радке, яка поговорила з учасниками про «COIL Project Design: establishing clear goals, assigning appropriate tasks, and selecting effective tools for intercultural online collaboratio» та «Exploring Various COIL Formats: from single lessons to collaborative courses, understanding the spectrum of opportunities»; Анна Квасьневська, яка розповіла про «Embracing the Opportunities and Challenges of Interdisciplinary COIL Courses: strategies for teachers/students to overcome learning barriers», «Showcasing AMU Projects and Global Best Practices: drawing inspiration for COIL implementation in your university setting» і провела майстер-клас з розробки власних проектів COIL в університеті «Showcasing AMU Projects and Global Best Practices»; Джоанна Домагала, яка познайомила учасників з «Introduction to internationalisation», «Local and global trends in higher education» та «Rankings in HE and internationalisation at home». 

Неймовірно насичені 6 днів з прекрасними спікерами в мальовничому передмісті Познані, де зібралося 27 науковців з України, допомогли їм розвинути свої професійні навички: вони мали можливість поділитися власним досвідом розробки проектів з інтернаціоналізації освітнього процесу і повчитися один у одного, дізнатися про нові підходи та методики.

Дякую ХНПУ імені Г.С.Сковороди за надану можливість участі у такій корисній програмі! 

Гостьова онлайн лекція у Вроцлавському університеті

16.05.2024 у Вроцлавському університеті (Польща) була проведена гостьова лекція на тему: "Педагогічна практика студентів факультету початкового навчання у Метрошколі в місті Харків". 

У лекції було представлено феномен відкриття шкіл у приміщенні метро міста Харків під час війни та розкрито специфіку роботи такої школи. Увагу буде приділено особливостям організації педагогічної практики студентів факультету початкового навчання в Метрошколі.  

Лектор: доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри початкової і професійної освіти, декан факультету початкового навчання Довженко Тетяна.  

ГОСТЬОВІ ЛЕКЦІЇ В УНІВЕРСИТЕТІ ПАЛАЦЬКОГО

З 22.04.2024 по 26.04.2024 д.ф.н., проф., проф. кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця - Радчук Ольга Вячеславівна взяла участь у програмі акадаемічної мобільності (ERASMUS +), яка відбулася в Університеті Палацького в Оломоуці (Чеська Республіка). 

Радчук О.В. прочитала три гостьові лекції на філософському факультеті, присвячені аналізу творів М. Гоголя, О. Іваненко, Е. Золя у перекладі І. Франка. Слухачі (і не лише філологи) були зацікавлені  темами, поставили багато питань та виявили бажання поспілкуватися поза аудиторією. О.В. Радчук розповіла студентам, серед яких були і харків'яни, про навчання в ХНПУ імені Г.С. Сковороди під час війни, про рідне місто, а також запросила студентів взяти участь у студентській науковій онлайн конференції "Філологія 21 століття", яка відбудеться у травні місяці у нашому університеті.

Міжнародна літня школа "Sustainable Development and Social Innovations"

Коваленко Вікторія Євгенівна - доктор пед. наук, доцент, завідувачка кафедри спеціальної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з 21-27.04.2024 р.  взяла участь у  Міжнародній літній школі "Sustainable Development and Social Innovations" в рамках проєкту " AMU Summer Schools 2.0", яку було організовано Університетом імені Адама Міцкевича, м. Познань.

"Від щирого серця хочеться подякувати ХНПУ імені Г.С. Сковороди, Університету ім. Адама Міцкевича у Познані, особисто Kostia Mazur, Kasia Wala, Anna Schmidt Fiedler, Agnieszka Kozłowska за можливість  запозичувати новий європейський досвід, бути дотичною до Міжнародної весняної школи "Sustainable Development and Social Innovations". Дякуємо за змістовні інтерактивні лекції, тренінгові вправи, обмін досвідом з колегами, нові знайомства та ідеї для реалізації проєктів у сфері сталого розвитку!"- пише Коваленко В.Є. у соцмережах. 

Дякуємо партнерськогму закладу у Польщі за можливість участі у корисному міжнародному проєкті!

Знайомство з норвезькою культурою

24 квітня 2024 року  в онлайн форматі відбулася  гостьова лекція проф. Маріанни Андреассен, викладачки історії та дидактики художніх промислів в Університетському коледжі Естфолда (Норвегія) за темою: "Норвезька культура та історія мистецтва в період становлення після 1814 року". Лекція була організована Паньок Т.В., зав.каф. образотворчого мистецтва факультету мистецтва ХНПУ імені Г.С.Сковороди в рамках співпраці кафедр закладів-партнерів. 

Лекція була інформативно насиченою, дозволила слухачам зануритися в норвезьку народну історію, дізнатися про витоки культурної спадщини цієї Скандинавської країни, а саме про архітектуру, живопис, національний одяг і т.д. Усі присутні отримали неймовірне задоволення не лише від лекції, а й від спілкування із захопленим своєю справою фахівцем норвезької культури.

 Окрема подяка за переклад-супровід магістрантці факультету іноземної філології - Анні Кійко та координатору міжнародних проєктів, доц. каф. теорії і практики англійської мови - Олені Гуліч.

“Dr Faustus” by Christopher Marlowe: нова подорож у світ англійського Ренесансу з професором Оксфордського університету Джоном Пітчером

23 квітня 2024 року у форматі онлайн відбулася гостьова лекція почесного наукового співробітника Коледжу Сент-Джонс, Оксфорд (St. John`s College, Oxford), професора Джона Пітчера, організована кафедрою практики англійського усного і писемного мовлення ХНПУ імені Г. С. Сковороди (зав. каф.– канд. філол. наук, доц. О. Зосімова). 

Професор Пітчер уже традиційно співпрацює з нашим університетом і з радістю ділиться своїми знаннями й досвідом з викладачами та здобувачами вищої освіти факультету іноземної філології та інших факультетів нашого університету. Дату проведення заходу було обрано невипадково: 23 квітня – день святого Джорджа (Георгія), покровителя Англії. Попри відключення світла й загалом непросту ситуацію, сковородинівці зробили все можливе, щоб долучитися до зустрічі й поринути у світ англійського літературного Ренесансу. 

Цього разу у своїй лекції професор Пітчер зосередився на постаті драматурга й поета Крістофера Марлоу (1564–1593). Бурхливе життя письменника-вільнодумця, блискучий літературний талант, рання й таємнича смерть – усі ці теми були у фокусі уваги лектора, який поділився зі слухачами своєю точкою зору, маючи оригінальне бачення багатьох дискусійних питань, що ґрунтується навеличезному досвіді у сфері дослідження культури єлизаветинської доби. Особливе зацікавлення аудиторії викликали також міркування професора Пітчера щодо питання «Марлоу і Шекспір», дискусії стосовно якого не вщухають у літературознавстві до сьогодні. Аналізуючи трагедію “Dr Faustus”, лектор також наголосив на ролі К. Марлоу у становленні й еволюції англійської драми. 

Здобувачі вищої освіти поставили професору низку запитань щодо особливостей тлумачення К. Марлоу образу Фауста, впливу драматурга на творчість В. Шекспіра, закономірностей історичного розвитку літератури. Студенти й модератор зустрічі канд. філол. наук, доц. І. Подгурська щиро подякували п. Пітчеру за надзвичайно цікаву лекцію, традиційно відзначили притаманні йому експресивність викладу матеріалу й незабутню манеру цитування художніх текстів, а також висловили сподівання на нові зустрічі в наступному навчальному році.

Літня школа «Міждисциплінарна модель навчання»

 14-20.04.2024 року Тетяна Іващенко, аспірантка 3-го року навчання зі спеціальності 033 Філософія, член ради молодих учених ХНПУ імені Г.С. Сковороди, стала учасницею Літньої школи «Міждисциплінарна модель навчання», яку організував Університет імені Адама Міцкевича у Познані. Програма Літніх Шкіл УАМ фінансується з проєкту Польського національного агентства з питань академічного обміну. 

Метою цієї школи було освітлення переваг та можливостей міждисциплінарної моделі навчання. На заняттях були представлені обидві реалізовані моделі в AMU: модель міждисциплінарних індивідуальних досліджень (MSI) і модель навчання Liberal Arts and Sciences (LAS). Заняття проводили викладачі цих напрямів. В рамках школи були проведені не лише лекції та майстер-класи, а й цікаві заходи на свіжому повітрі. 

На закінчення Літньої Школи УАМ «Interdisciplinary model of studies», учасники відвідали Факультет Польської та Класичної Філології, де зустрілися з др Андрієм Гладієм, автором книги «Ісландія. Північні дні опівночі». Додатком до презентації була дегустація ісландських солодощів та сушеної атлантичної тріски. На кінець зустрічі відбулась жвава дискусія з питаннями та відповідями і конкурс, на якому розіграний був примірник книги. 

Дякуємо науковому опікуну Літньої Школи – проф. Рафалу Димчику та організаційному опікуну – др. Костянтину Мазуру за надану можливість участі у проєкті.

 Робочий візит до Вроцлавського університету

8-12.04.2024 вібдулося стажування в рамках програми ERASMUS+ представників НПП та адміністрації  ХНПУ імені Г.С. Сковороди  у Вроцлавському університеті. Впродовж стажування були організовані зустрічі :

Результатом стажування стали домовленості про розробку програм подвійних дипломів; академічна мобільність здобувачів вищої освіти та науково-педагогічних працівників університету (онлайн/ оффлайн); публікація спільних  монографій; публікації в наукових виданнях університету викладачів та здобувачів вищої освіти та входження до складу редакційних колегій; проведення спільних виставок,  заходів   за участю творчих колективів ЗВО - партнерів; написання спільних грантових проєктів за програмами  ERASMUS+, Жан Моне, Горизонт тощо; проведення спільних міжнародних наукових конференцій; проведення гостьових та візитових лекцій; участь у роботі  розмовних  клубів ЗВО-партнерів; співпраця наукових бібліотек  ЗВО - партнерів.

Відкрийте для себе Швецію для відновлення України!

Шановні студент(к)и та молоді педагогічні працівниці(-ки), ми раді запросити Вас на презентаційну подію комплексного проєкту Компетентнісна Допомога Для України - Competence Aid For Ukraine (CAFU)!

Дата та час: 28.03.2024, 14:00-15:00 за київським часом (13:00-14:00 CET)

Місце: Онлайн - Zoom link (необхідна реєстрація, яка займає одну хвилину)

Мета проєкту CAFU: надати українській студентській та академічній молоді компетенції, які доповнюють їхнє навчання, а також створюють можливість цілісного впливу на післявоєнне відновлення України відповідно до стандартів Європейського Союзу  і Цілей Сталого Розвитку ООН.

Цільова група: студентська молодь вищих навчальних закладів та закладів професійно-технічної освіти та молодь з числа науково-педагогічних працівниць(-ків) України. Для участі у проєкті CAFU вимагається володіння англійською мовою на достатньому для спілкування та розуміння освітнього матеріалу рівні (не нижче B1/B2). Консорціум партнерів проєкту CAFU складається з:

Folkuniversitetet, Stiftelsen Kursverksamheten vid Uppsala Universitetet (Швеція);

Sustainability InnoCenter Ekonomisk förening (Швеція); Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, соціологічний факультет (Україна).

Цей проєкт фінансується Swedish Institute.

Ми з нетерпінням очікуємо на Вашу активну участь!

Стажування у Північно-західному університеті в провінції Шеньсі (КНР) 

Зі вступу до ун-ту у 2020 р. я мріяла вивчити китайську мову та поїхати на навчання до Китаю, щоб пізнати культуру й історію цієї неймовірної країни. На 1 курсі я почала вивчати китайську мову в ун-ті, додатково відвідувала мовні курси і займалася із викладачем PhD, доц. каф. східних мов С. Науменком. Навесні 2023 р. подала документи на навчання до ЗВО Китаю, пройшла всі етапи відбору, зробила візу в Польщі та полетіла до країни своїх мрій. 

У Китаї я навчалася за програмою для іноземних викладачів кит. мови в групі середнього рівня. Навчання проходило виключно китайською, що допомогло мені ще більше зануритись у чарівний світ цієї мови. Стипендію отримувала від Ін-ту Конфуція, безкоштовно проживала в гуртожитку для інозем. студентів. По закінченню навчання отримала підсумкові бали та сертифікат. Упродовж півріччя я знайомилася із багатьма студентами з інших країн, спілкувалася з носіями мови, багато навчалася, відвідувала екскурсії, подорожувала Китаєм. Я встигла побувати на Хуашань, з’їздити до Пекіна, побачити такі відомі визначні пам’ятки, як Теракотова армія, Літній палац, Храм Неба, Великий китайський мур, пізнати місцевий колорит на вуличках столиці. Також з’їздила до міста Ченду, де побувала на базі великих панд Ченду. Подорож до Китаю дала мені багато можливостей і подарувала незабутні враження. Ця чарівна країна надихнула мене працювати далі, навчатися і досягати поставлених цілей.

Марія Шевченко, студентка 4 курсу ф-ту іноземної філології (англійська мова і література й китайська мова)

Досвід навчання в Університеті імені Адама Міцкевича (Познань)

Вже котрий рік поспіль ХНПУ імені Г.С. Сковороди продовжує плідну співпрацю з провідним польським університетом-партнером, який дружньо приймає до навчання наших здобувачів в рамках програми академічної мобільності. Так, завершили зимовий навчальний семестр в УАМу здобувачки першого (бакалаврського) рівня Птушкіна Крістіна (факультет іноземної філології, 34 СО) та Паршакова Катерина (факультет історії і права, 42 гр.).  Дівчата висловили своє позитивне враження від навчання в Європейському закладі вищої освіти.

 Птушкіна Крістіна (факультет іноземної філології, 34 СО)

Ще з першого курсу я хотіла спробувати навчання в іншій країні. Саме тому, коли мені випала можливість взяти участь в академічній мобільності, я одразу ж скористалася цим шансом. І не пошкодувала.

Це був неймовірний досвід – побачити іншу країну, відчути на собі всі її особливості та зануритися в навчання в інших умовах. Окрім того, що я вдосконалила свою англійську, я ще змогла зробити перші кроки у вивчені польської мови. Саме навчання пройшло легко і весело, викладачі пояснювали цікаво та були готові допомагати.

Я однозначно не пошкодувала про своє рішення провести семестр в АМУ! Дякую  рідному універу за корисний та цікавий досвід!

Паршакова Катерина (факультет історії і права, 42 гр.).

Так як це мій другий семестр академічної мобільності у Міцкевича,  то цей універ вже став для мене другим рідним. Всі викладачі - високого рівня, навіть була можливість відвідувати заняття Еви Доманської, яка також викладає в Стенфорді. Викладачі завжди готові допомогти та пояснити теми, з якими виникали труднощі.

Сама академічна мобільність дала мені можливість знайти чудових друзів з усього світу. А ще - познайомитися з польською культурою та дізнатися про структуру європейської освіти зсередини. Досвід чудовий. Усім хто хоче, але боїться – заявляю, не треба боятися. У всьому допоможуть, все покажуть і завжди пояснять!

E-Flyer_Lukaskirche-Gedenk-Anlass_A5-4-seitig_UA (3).pdf

МУЗИЧНЕ ВШАНУВАННЯ 

24 лютого 2024 року минає друга річниця жорстокого нападу росії на Україну. Мільйони людей були переміщені. Від обстрілів і бомбардувань загинули тисячі солдатів і мирних жителів. Тисячі, у тому числі багато дітей, були насильно депортовані, незліченна кількість була піддана тортурам і зґвалтуванням, а цілі міста, такі як Маріуполь, були зрівняні із землею. 

«Ми боремося за наші права, за нашу свободу, за наше життя. А зараз ми боремося за виживання. Кожна площа, як би вона не називалася сьогодні, буде називатися площею Свободи. У кожному місті нашої країни. Нас ніхто не зламає, ми сильні. Ми українці. Доведіть, що ви належите до нас, доведіть, що ви не покидаєте нас, доведіть, що ви справді європейці, тоді життя переможе смерть і світло над темрявою». 

Український культурний центр «Простір» у співпраці з Реформатською та Католицькою церквами міста Люцерна, а також українською православною громадою Люцерна організовує музичну меморіальну акцію. 

Аня Корнфельд, Йоганнес Франк та Олег Мельничук, пастори конфесій, спільно моляться за мир. 

Український хор «Простір» під керівництвом Олексія Яцюка Хор «Lukas-singkreis» під керівництвом João Tiago Santos Валерія Балюк (сопрано), Демид Бузько (альт), Олександр Панченко (фортепіано), Лале Зейнельзаде (фортепіано) 

Збираємо для Українського культурного центру Простір у Люцерні. Понад 900 дорослих, переважно жінок, і близько 400 дітей, які втекли з України, користуються пропозиціями Prostir, такими як студії музики та малювання, балет, спорт, йога, психологічна підтримка, уроки української культури та багато іншого. Центром керують самі українці та є надзвичайно важливим місцем для психологічної та психологічної стійкості. 

СТАЖУВАННЯ У ФІНЛЯНДІЇ

Аспірантка першого року навчання кафедри зоології ХНПУ імені Г.С. Сковороди Валерія Богодіст проходить стажування у Фінляндії.

З січня 2024 року Валерія розпочала стажування та проведення спільних досліджень в Університеті Хельсінкі (University of Helsinki), Фінському природничому музеї (Finnish Museum of Natural History) у групі Др. Томаса Ліллі. Це стажування проходить за підтримки спеціальної стипендіальної програми Фінського національного агентства з питань освіти для аспірантів з України (EDUFI Fellowship for doctoral students from Ukraine).

Богодіст Валерія зі шкільних років долучилась до гуртка юннатів Харківського зоопарку та обрала рукокрилих об’єктом своїх спостережень. У 2023 вона закінчила ветеринарний факультет Білоцерківського національного аграрного університету та вступила до аспірантури, обравши тематикою дисертаційного дослідження «Ектопаразити рукокрилих України як потенційні вектори поширення патогенів у концепції Єдиного Здоров'я» під керівництвом док.біол.наук Влащенка Антона.

Ектопаразитами рукокрилих Валерія займалась вже декілька років до вступу в аспірантуру. Вона є співавтором наукової статті (перший квартіль SJR), присвяченої генетичному аналізу бактеріальних агентів у ектопаразитах рукокрилих: «First data on bacteria associated with bat ectoparasites collected in Kharkiv oblast, Northeastern Ukraine» https://parasitesandvectors.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13071-022-05582-3 Дослідження виконане командою українських та німецьких науковців, де Валерія безпосередньо займалася збором та визначенням паразитів. Це перша публікація присвячена цій темі в Україні, до того ж за результатами генетичного аналізу, було виявлено новий для території Європи вид рикетсій, а саме: Rickettsia parkeri.

Стажування Валерії у Фінляндії - це наступний крок у дослідженні наукової теми, під час якого планується провести детальне визначення ектопаразитів та провести ще генетичні скринінги бактеріальних та вірусних агентів. Також Валерія приймає участь у поточній польовій роботі групи Др. Ліллі, а саме обліки кажанів, що зимують у бункерах на півдні Фінляндії.

Лекція професора Коледжу Сент-Джонс, Оксфорд - Патрика Гейза

13 лютого 2024 року відбулася гостьова лекція професора Коледжу Сент-Джонс, Оксфорд (St. John's College, University of Oxford), Патрика Гейза, організована кафедрою практики англійського усного і писемного мовлення ХНПУ імені Г.С. Сковороди (завідувач кафедри – канд. філол. наук, доц. О.В. Зосімова). Проф. Гейз є фахівцем із сучасної літератури Британії і США, автором монографій “J.M. Coetzee and the Novel” (2010), “Philip Roth: Fiction and Power” (2014), “The Oxford History of Life-Writing: Postwar to Contemporary” (2022) та ін., що висвітлюють важливі питання історії й теорії художньої творчості, зв’язку літератури й філософії, впливу літератури на формування громадської думки, загалом розуміння літератури не лише як віддзеркалення життя, але як потужного чинника впливу на суспільство та його цінності. 

Лекцію було присвячено творчості американського письменника Філіпа Рота (1933–2018) – автора понад 30 романів, лауреата Пулітцерівської премії (1998) та премії Франца Кафки (2001). Завдяки професору Гейзу здобувачі вищої освіти й викладачі нашого університету мали унікальну можливість познайомитися з творчістю одного з найвідоміших письменників США ХХ століття, дізнатися про його українське коріння та неймовірну історію успіху вихідця з родини іммігрантів, що є справжнім втіленням американської мрії. Неординарна особистість Філіпа Рота та його неповторна, яскрава й водночас суперечлива в багатьох аспектах творчість викликали жваве обговорення –  понад годину проф.  Гейз відповідав на запитання аудиторії й висловив готовність до подальшої співпраці.

Щиро дякуємо колегам з Оксфордського університету за серію незабутніх лекцій, які розширюють наші обрії та справді надихають! 

Інф.лист._Ломжа-Харків_Цифрові_трансформації_та_інноваційні_технології_в_економіці__2024 (1).doc

Запрошуємо взяти участь в Міжнародній науково-практичній конференції «Цифрові трансформації та інноваційні технології в економіці» ( онлайн формат)

За ініціативи Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Республіка Польща) і Приватного закладу вищої освіти «Харківський технологічний університет «ШАГ» (Україна) при підтримці МОН України та партнерів, запрошуємо науково-педагогічних, педагогічних працівників, молодих вчених, здобувачів освіти закладів фахової передвищої та вищої освіти взяти безкоштовну участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Цифрові трансформації та інноваційні технології в економіці», яка відбудеться онлайн 14 березня 2024 року о 13.00 за українським часом.

Заявку можна подати за покликанням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCu4QmlRWFb0nam8SkrttFYM4OakFSpjFPxhv78Z-TSTLDXA/viewform 

ВАЖЛИВИЙ НАУКОВИЙ ДОСВІД

Співробітники нашого Університету увійшли до 124 науковців з України дослідницькі проекти яких відібрано для фінансування відповідно до програми Марії Склодовської-Кюрі для науковців з України (MSCA4Ukraine), яка фінансується Європейським Союзом.

Так, доктор біологічних наук, завідувач навчально-наукової лабораторії біології рукокрилих ХНПУ імені Г.С.Сковороди Антон Сергійович Влащенко у 2023 розпочав свій науковий проект «Рухаючись у бік фронтиру: біотопічні та кліматичні чинники, що регулюють чисельності популяцій кажанів та їхніх угруповань на теренах Східноєвропейської рівнини» (Moving over the frontier: habitat and climate drivers of bat population abundances and bat assemblages across the East European Plain). Дослідницький проект у межах стипендії має бути реалізований на базі наукового інституту Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung, розташованого в м. Берлін, (Німеччина). Ментором проекту є Доктор Вікторія Радчук, німецька науковиця українського походження, спільні дослідження з якою команда Антона Влащенка проводить з 2018 року.

Проект присвячений аналізу літніх угруповань лісових видів рукокрилих на теренах Східноєвропейської рівнини відповідно до умов ландшафтів, структури та віку лісів. Матеріал який планується обробити був зібраних впродовж багатьох років (2008-2018) та охоплює сотні точок відловів рукокрилих за допомогою павутинних тенет у декількох природних зонах, від степів на півдні до бореальних лісів на півночі.

Попередні результати аналізу угруповань рукокрилих у лісах Харківської області можна подивитись у статті "Bat Assemblages Are Shaped by Land Cover Types and Forest Age: A Case Study from Eastern Ukraine" за посиланням: https://www.mdpi.com/1999-4907/13/10/1732

Окрім того, в рамках проекту запланована літня школа для студентів біологів з методів вивчення рукокрилих та онлайн курс з біології рукокрилих.

Пишаємося здобутками нашого колеги та бажаємо плідної роботи!

Повний перелік проектів Марії Склодовської-Кюрі для науковців з України можна передивитись за посиланням: https://sareurope.eu/msca4ukraine/fellowship-awards/

“The Tempest” by William Shakespeare: An Introduction: нова зустріч із професором Оксфордського університету Джоном Пітчером

6 лютого 2024 року у форматі онлайн відбулася гостьова лекція почесного наукового співробітника Коледжу Сент-Джонс, Оксфорд (St.John's College, Oxford), професора Джона Пітчера, організована кафедрою практики англійського усного і писемного мовлення ХНПУ імені Г.С.Сковороди (зав. каф - к.ф.н., доц. О.В. Зосімова). Викладачі й здобувачі вищої освіти факультету іноземної філології та інших факультетів нашого університету знову мали можливість поринути у світ класичної англійської літератури й водночас замислитися над глобальними питаннями цивілізаційного поступу людства.

Здобувачі вищої освіти щиро подякували п. Пітчеру за незабутній досвід і поставили професору цілу низку питань щодо символізму п’єси, особливостей її інтерпретації з точки зору постколоніальної критики, актуальності питань та акцентів, зроблених В. Шекспіром для сучасного світу. 

Дякуємо проф. Д. Пітчеру за незабутню лекцію й чудову атмосферу спілкування, щирі слова підтримки та захоплення незламністю українського народу.

Запрошуємо на лекцію!

Лекція проф. Марсі Шор,  американської історикині, дослідниці історії Східної Європи, професорки інтелектуальної історії Європи Єльського університету «Правда, постправда та проблема зла в постмодерному світі»  відбудеться онлайн 6 лютого 2024 року о 19:00 за польським часом (13:00 ET) на платформі MS TEAMS (англійською).  Це друга лекція із запланованої серії лекцій під назвою «Студії Східної Європи та пострадянського простору» і проводитиметься в зимовому семестрі 2023/2024 н.р. Посилання на подію:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZTYzMjhkYWQtY2Q5Ni00NThkLTgxYTctZDUyNGRiNjljNjUx%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%220e52fe66-d9b1-4fc5-82bd-ceff66841676%22%7d

Гостьова лекція від Academics UA project:  

"Дошкільна освіта в Англії: минуле та сучасне"

8 січня 2024 року  в рамках співпраці з Університетом Редінга (Великобританія, графство Беркшір), за підтримки проректора з наукової, інноваційної і міжнародної діяльності Бережної С.В. відбулась онлайн-лекція заступника директора PGCert Healthcare Education Джеффа Таггарта. Її проведення стало можливим завдяки Twinning та Cormack Consultancy Group Twinning (twinningukraine.com), які організували Academics UA project – проект волонтерської допомоги Британських академіків закладам вищої освіти України з продовження освітньої діяльності в умовах війни. Модераторами заходу виступили О. Гуліч разом із заступником декана факультету іноземної філології І. Подгурською 

На лекції були присутні керівники факультетів Дошкільної освіти, Початкового навчання, Іноземної філології, викладачі і здобувачі першого і другого рівнів вищої освіти, а також здобувачі третього освітньо-наукового рівня спеціальності 015 Професійна освіта і численні гості.

Лектор розгорнув перед слухачами ретроспективну панораму становлення дошкільної освіти в Англії. Було цікаво прослідкувати його від самих витоків і аж до сьогодення, співставивши із історичними особливостями розвитку дошкільної освіти в Україні. Також було цікаво, так би мовити, «з перших вуст» дізнатися про те, як організовано дошкільну освіту в Британії, як в ній усе влаштовано, які функції і завдання в англійському суспільстві вона виконує, у якій мірі виправдовує очікування батьків і які проблеми хвилюють наших англійських колег-освітян. Лекція проходила у теплій, дружній, товариській атмосфері. За лекцією послідувала жвава дискусія. Студенти, аспіранти і викладачі поставили багато запитань, на які пан Джефф надав відверті і ґрунтовні відповіді. Серед обговорюваних тем – широкий спектр питань починаючи від суспільних запитів і джерел фінансування дошкільної освіти і закінчуючи проблемами її цифровізації та роллю, яку може невдовзі відіграти у ній штучний інтелект.

Отже, лекція була цікавою і змістовною. Хочеться висловити слова вдячності за неї пану Джеффу Таггарту, організаторам, перекладачам і усім причетним до її проведення.

СТАРТУВАВ ПІЛОТНИЙ ПРОЄКТ МОВНИХ КУРСІВ 

8 січня 2024 року 30 здобувачів вищої освіти факультету іноземної філології та українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка відвідали онлайн-заняття в Університетському коледжі Естфолда (Норвегія) Завдяки підписаній угоді про співпрацю між закладами, здобувачі нашого університету отримали унікальну можливість відвідувати онлайн курси з німецької, іспанської, французької та англійської мов, які проводять викладачі Норвезького коледжу, впродовж усього семестру. Окрім мовних дисциплін, курси містять й дисципліни з літератури та культури країн, мову яких вивчатимуть здобувачі. Побажаємо успіхів  у навчанні СКОВОРОДИНІВЦЯМ!

ПРОГРАМА  ERASMUS+ У ДІЇ!

 Впродовж другого семестру  2023/2024 н. р.  у нашому партнерському закладі - Ostfold University College (Norway) буде навчатися ще одна представниця Сковородинівського університету - Данилішина Анна - здобувачка 3 року навчання першого бакалаврського рівня вищої освіти факультету іноземної філології. Нагадуємо, що у цьому закладі вже навчається наша здобувачка 3 року навчання першого бакалаврського рівня вищої освіти факультету початкового навчання - Мерзлякова Ксенія, яка продовжила участь у програмі ще на один семестр.  Участь дівчат у програмі академічної мобільності було реалізовано в рамках  підписаної угоди Erasmus+ між закладами-партнерами: Ostfold University College (Norway) та ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

Анна поділилася своїми першими враженнями від Норвезького коледжу: "Початок моєї навчальної пригоди в Østfold University College, завдяки Erasmus+ програмі, виявився захопливим і неповторним досвідом. Відразу з перших днів мене вразила атмосфера взаємодії та відкритості серед студентської спільноти. Спілкування зі студентами з різних країн розширює горизонти, а обмін думками та ідеями змінює погляди та допомагає набувати новий досвід 

Викладачі університету та куратори вражають своєю високою кваліфікованістю та зацікавленістю у підтримці студентів. Сучасні методи навчання та підходи до практичних завдань дають можливість швидко адаптуватися та зануритись в глибини обраної спеціальності. 

Також, в перші же дні нас зібрали на обов’язкову інформаційну зустріч де ми почули багато корисної інформацію та мали можливість познайомитись з одногрупниками, викладачами та усім персоналом університету і гуртожитку, що взаємодіє саме з іноземними студентами.  

Кампус університету розташований дуже зручно, а сам університет на одній же території з гуртожитком. Є можливість ходити в басейн, спортзал та різні стортивні гуртки. Все дуже сучасне та красиве.  

Окрім того, норвезька природа та культура стали невід'ємною частиною мого щоденного життя. Відкриваючи для себе чарівність скандинавського способу життя, я отримала неймовірні враження, які назавжди залишаться в пам'яті.  

В цілому, початок навчання у Østfold University College виявився надзвичайно насиченим та вражаючим періодом у моєму студентському житті.  Далі більше… "

Візит до партнерського університету

З 27 листопада по 1 грудня 2023 р. відбувся візит за програмою Erasmus+ (teaching mobility) зав.каф. образотворчого мистецтва проф. Паньок Т.В. та координатора міжнародних проєктів доц. Гуліч О.О. до університетського коледжу Естфолда (Норвегія). Метою візиту було проведення гостьових лекцій про Історію української культури та організація спільної виставки художніх робіт студентів факультету мистецтв ХНПУ імені Г.С. Сковороди та Університетського коледжу Естфолда. В межах візиту було окреслено перспективи творчої співпраці університетів-партнерів. 

Дякуємо Ірині Енгенес,  Marianni Andreassen та Ola Goverud Andersson за сприяння співпраці з нашим університетом!

Літня школа "Залучення студентів до життя університету" 

 З 12 по 18 листопада в Університеті імені Адама Міцкевича у м. Познань (Республіка Польща) відбулася Міжнародна літня школа "Залучення студентів до життя університету" .  У літній школі взяли участь 26  здобувачів з різних університетів України.  Представником нашого університету стала здобувачка  першого курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти факультетту початкового навчання, голова Студентської ради цього факультету - Олександра Саккер. 

Зі слів Олександри: "За  весь час перебування в літній школи учасники мали завдання від організаторів - інтегруватися:! Дуже цінно в наш час онлайну живе спілкування. Ми бачили один  одного вперше, але нас усіх обʼєднувало те, що ми були обрані університетами, як студенти активісти, лідери, голови студентський рад, парламентів або профкомів. І звісно мільйони розмов було саме про те, як влаштована позанавчальна діяльність студентів різних університетів України. Це крутий нетворкінг, вважаю це цінним і необхідним для удосконалення внутрішніх систем своїх факультетів, університетів. 

За час перебування в літній школі в нас були зустрічі з представниками Студентської ради та Еразмус.  Це чудові можливості обмінятися досвідом між країнами та знов ж таки удосконалювати себе та свої університети. Ми мали максимально насичену програму, круто  був організований сам процес стажування, створено всі умови для розвитку: крутезні лекції, мотиваційні зустрічі, поради від спікерів та просто розмови у вільній формі.

Літня школа -  це натхнення, підтримка та мотивація; Професійний та особистісний розвиток!

Дякую рідному університету за надану можливість відвідати такий захід, познайомитися з цікавими людьми та дізнатися багато нового! А також дякую організаторам проєкту, усім спікерам та людям які створювали чудові умови для нас !

Олександра Саккер

Гостьова лекція із Оксфорду

14.11.23 Відбулася гостьова онлайн лекція почесного наукового співробітника з англійської літератури Сент-Джонс-коледжу (Оксфорд) професора Джона Пітчера за  темою «Загальний аналіз твору В. Шекспіра «Макбет». Нагодою відвідати лекцію досвідченого Оксфордського професора скористалися понад 100 здобувачів та викладачів Сковородинівського університету. Учасники отримали неймовірне задоволення від повного занурення в світ англійської  літератури. Слухачів вразила емоційність Джона Пітчера, його бачення сучасних подій у контексті Шекспірівських п'єс. Професор, у свою чергу, був у захваті від цікавих питань наших здобувачів, зазначив їх високий рівень володіння англійською мовою та обізнаність у творах Шекспіра. Джон Пітчер залишився задоволеним від спілкування з нашою молоддю та пообіцяв знов зустрітися з ними. 

Дякуємо організаторам гостьової онлайн лекції - проф. каф. зарубіжної лiтератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця Радчук О.В., докторанту кафедри Некриловій О.Л. та доц. каф. теорії і практики англійської мови Гуліч О.О,

Британський освітянин завітав до факультету дошкільної освіти

13 листопада відбулась онлайн зустріч з доцентом Університету Редінга (Великобританія, графство Беркшір), заступником директора PGCert Healthcare Education Джеффом Таггартом та представниками факультету дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С. Сковороди, яка організована в межах проєкту волонтерської допомоги Британських академіків закладам вищої освіти України з продовження освітньої діяльності в умовах війни.

На зустрічі були присутні: декан факультету дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Танько Т. П., зав. кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти, доктор педагогічних наук, професор Тарарак Н. Г., зав. кафедри психологічної та педагогічної антропології, доктор філософських наук, професор Дорожко І. І., зав. кафедри технологій дистанційного навчання та цифрової дидактики в дошкільній освіті, доктор педагогічних наук, професор Доценко С. О., заступник декана з навчальної роботи, кандидат педагогічних наук, доцент Донченко О.В., координатор з виховної роботи факультету, кандидат педагогічних наук, доцент Ковтун А.В., координатор з наукової роботи факультету, кандидат психологічних наук, доцент Малихіна О. Є., доцент кафедри теорії, технологій і методик дошкільної освіти Шевченко Н.О.  та в.о. Голови студентської ради факультету Гур'єва В., які окреслили основні напрями освітньої, наукової та виховної роботи факультету дошкільної освіти. Модератором зустрічі виступила кандидат філологічних наук, доцент Гуліч О.О.

У ході зустрічі Джефф Таггарт висловив інтерес до дисциплін, що викладаються на факультеті, зазначив коло своїх наукових інтересів і запропонував провести низку лекцій з проблем дошкільної освіти для здобувачів. У ході зустрічі відбувся обмін думками щодо проблем розвитку дітей дошкільного віку, професійної підготовки вихователів, окреслені перспективи наступних зустрічей. Усі присутні висловили готовність щодо продовження плідної співпраці в освітній та науковій діяльності!

Очікуємо наступних зустрічей!

 Літня школа "Соціальна відповідальність університету"

З 5 по 11 листопада в Університеті імені Адама Міцкевича у м. Познань (Республіка Польща) відбулася Міжнародна літня школа "Соціальна відповідальність університету"

Від Сковородинівського університету в ній взяла участь голова Первинної профспілкової організації, доцентка кафедри теорії і методики викладання природничо-математичних дисциплін у дошкільній, початковій і спеціальній освіті - Білецька Світлана Анатоліївна

До заходу долучилися 28 представників з різних університів України. Програма стажування включала різні напрями роботи університету з соціального захисту студентів та співробітників. 

Під час лекцій та екскурсій учасники ознайомились з: 

Цінним для кожного учасника цієї школи був обмін досвідом у чудовій дружній атмосфері. 

Літня школа залишила по собі неабияке задоволення, драйв та позитивні враження. Всі заходи були надзвичайно пізнавальними, чудова організація, професійні лектори, нові знайомства та нові напрями співробітництва. Завершився захід підбиттям підсумків, обміном яскравими враженнями та пропозиціями щодо подальшої співпраці. Отже, ми впевнилися, що інтернаціоналізація освіти розширює кордони і відкриває нові горизонти!

Дякуємо всім, хто був залучений до реалізації заходів, спрямованих на інтеграцію української освіти і науки в європейський простір! Дякуємо за співпрацю та запрошення до Університету імені Адама Міцкевича! 

Міжнародна літня школа “University Library and Digital Transformation”

29.10-04.11.2023 відбулася Міжнародна літня школа “University Library and Digital Transformation”, яка зібрала провідних фахівців університетських бібліотек України в Познані.

Впродовж тижня польські колеги привітно зустрічали бібліотекарів з України та ділились власним досвідом з цифрової трансформації. Учасниці школи відвідали головну бібліотеку Університету імені Адама Міцкевича: ознайомилися з проєктом "Великопольська цифрова бібліотека"; та польсько-шведською програмою відновлення стародруків єзуїтської колекції, структурою та фондами книгозбірні.

Також в рамках програми познайомилися з досвідом роботи Бібліотеки Товариства Приятелів Науки, Бібліотеки Рачинських, профільних бібліотек факультетів Університету імені Адама Міцкевича.

Тиждень у Познані був надзвичайно насиченим. Дискусії з колегами, лекції, презентації колекцій рідкісних видань, екскурсії фондами бібліотек та ін.

Щиро вдячна організатору проєкту др. Костянтину Мазуру, координатору проєкту Тетяні Григоренко, нашій перекладачці Ілоні Миколаїшин, моїм українським колегам та всім тим, хто працював над втіленням цього чудового проекту за можливість професійного зростання, набуття нових знань і досвіду роботи, які стануть потужним поштовхом для подальшого інноваційного розвитку Наукової бібліотеки ХНПУ імені Г. С. Сковороди.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Pałac w Dębinie Dziękuję bardzo za wsparcie i gościnność !

 Олена Коробкіна

Наукові гостини в Оломоуці

В Університеті Палацького в Оломоуці професор Олена Маленко прочитала лекції для студентів з України, що навчаються в цьому університеті на різних освітніх програмах. Були представлені такі теми: «Лінгвопоетика: сприймання й творення сенсів поетичного тексту / образу (з опорою на теорію словесності Олександра Потебні)»; «Тенденції українського мовного сьогодення: лексичний, граматичний, правописний, стилістичний виміри»; «Концептуалізація культурних реалій в українській лінгвосвідомості (на матеріалі антропонімів)»; «Українська сучасна лінгвопоетика: лінгвістична інтерпретація текстів Сергія Жадана». Лекції відвідали студенти, які обрали україністику як основну спеціалізацію і як додатковий блок дисциплін. Після лекцій було жваве спілкування й обговорення проблем стану української мови й інших європейських мов в епоху глобалізації. Сподіваємося на подальшу співпрацю наших університетів щодо реалізації академічної мобільності у форматі програми Еразмус +.    Жовтень, 2023

Літня школа "Управління освітою та створення нової пропозиції навчання" 

22-28.10.2023 на базі Університету імені Адама Міцкевича (Познань) відбулася Літня школа для керівників підрозділів ВНЗ України за темою "Управління освітою та створення нової пропозиції навчання". У роботі цієї Літньої школи взяла участь декан факультету початкового навчання д.п.н.,  проф. Довженко Т.О.

Учасники стажування обговорювали можливість створення спільних освітніх просторів (спільні заняття, обмін на семестри, повні цикли навчання тощо) з метою зміцнення зв’язків між УАМ та університетами  Україні. Учасниками стажування обговорювалися наступні теми: контроль за процесом створення нової пропозиції навчання, підтримка адміністрації університету в процесі створення нової пропозиції навчання, правові умови для створення нових напрямків навчання між польськими та українськими університетами, також відбулися зустрічі із заступниками деканів факультетів AMU, презентація діяльності студентського офісу факультетів, E-Syllabus та презентація системи обслуговування студентів університету.

Підготовка до гостьових лекцій 

1 листопада 2023 року Сьюзі Татчелл, доцент Університету Редінга (графство Беркшир, Великобританія) провела творчу нараду з представниками кафедри образотворчого мистецтва. На зустрічі були присутніми декан факультету мистецтв д.п.н., проф. Володимир Фомін, завідувачка кафедрою образотворчого мистецтва Тетяна Паньок, к.п.н., доц. кафедри Анна Алтухова та координатор міжнародних проєктів к.ф.н, доц. Олена Гуліч.

 На зустрічі був обговорений план роботи, затверджений розклад і тематика гостьових лекцій. Зустріч відбулася завдяки Twinning та Cormack Consultancy Group, які організували Academics UA project - проєкт  волонтерської допомоги Британських академіків закладам вищої освіти України у продовженні освітньої діяльності під час війни.  Обидві сторони налаштовані на плідну співпрацю.  Так перша лекція почнеться 16 січня 2024 року  11.00 Запрошуємо всіх студентів кафедри образотворчого мистецтва на цю зустріч. 

Початок співпраці

27.10.23 відбулася онлайн зустріч декана факультету мистецтв  ХНПУ імені Г.С.Сковороди д.п.н., професора Фоміна В.В. з Ребеккою Берклі - доцентом кафедри музичної освіти SFHEA Університету Редінга (графство Беркшир, Великобританія). У спілкуванні також взяли участь представники кафедри музичного мистецтва: зав.каф., д.п.н., професор - Соколова А.В., к.п.н., доцент Васильєва О.В. , к.п.н., доцент Донченко Л.І., координатор міжнародних проєктів - к.ф.н, доцент - Гуліч О.О., магістрантка факультету іноземної філології - Ільченко А. Зустріч відбулася завдяки Twinning та Cormack Consultancy Group, які організували Academics UA project - проєкт  волонтерської допомоги Британських академіків закладам вищої освіти України у продовженні освітньої діяльності під час війни.

Ребекка люб'язно погодилася розпочати співпрацю з нашим університетом, а саме - провести низку гостьових лекцій для здобувачів факультету мистецтв. На зустрічі було обговорено форми співпраці, окреслено тематику гостьових лекцій.  Обидві сторони налаштовані на плідну співпрацю. В добру путь! 

Літня школа для адміністративних працівників українських університетів

15-21.10.2023 в Університеті імені Адама Міцкевича (Познань) відбулася Літня школа для адміністративних працівників українських університетів. На стажування були запрошені представники 26 закладів вищої освіти України. Васильєва Маргарита Валентинівна - начальник відділу кадрів нашого закладу - репрезентувала ХНПУ імені Г.С.Сковороди. 

Зустріч була використана як можливість обговорити стандарти адміністративної підтримки університетів. Впродовж тижня були організовані зустрічі та візити за темами: адміністрація університету та окремі питання, головне управління факультету на малому та великому факультеті, гуртожитки. Найціннішим виявилося спілкування з українськими колегами, обмін досвітом з представниками адміністрації Університету імені Адама Міцкевича. 

Велика вдячність організаторам Літніх шкіл Uniwersytet im. Adama Mickiewicza за надану можливість реальної співпраці та допомогу на шляху інтеграції Української системи освіти в Європейський простір. 

Міжнародна академічна мобільність в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані

На зимовий семестр здобувати освіту в Університеті імені Адама Міцкевича (Познань) вирушили четверо здобувачів нашого університету з двох факультетів: Сантурян Таїсія (43 Ф) та Птушкіна Крістіна (34 СО) з факультету іноземної філології, Рябцева Катерина (21 гр.) та Паршакова Катерина (42 гр.) з факультету історії та права. Дівчата вже облаштувались у гуртожитках, познайомилися з кураторами, з однокурсниками, почали відвідувати лекції та семінари. Бажаємо дівчатам цікавого начання, нових знайомств,  яскравих подій!

Міжнародна наукова конференція 

"Наративи про війну" (Університет імені Адама Міцкевича в Познані)

16-18 жовтня 2023 р. делегація Харківського національного педагогічного університету відвідала Університет імені Адама Міцкевича в Познані 

16.10.2023 р. (понеділок). Перший день візиту включав дві важливі зустрічі. Зранку українські гості зустрілися з проректором з питань міжнародної співпраці Університету імені Адама Міцкевича в Познані, професором УАМ, доктором габілітованим  Рафалом Вітковським. По обіді відбулася зустріч представників ХНПУ імені Г.С.Сковороди із заступником декана факультету політичних наук і журналістики проф. УАМ, доктором габілітованим Шимоном Оссовським. Під час обох зустрічей було обговорено важливі питання подальшої співпраці між двома університетами-партнерами (як в цілому, так і на рівні окремих структурних підрозділів).

17.10.2023 р. (вівторок) відбулася міжнародна наукова конференція "Наративи про війну", співорганізаторами якої стали Університет імені Адама Міцкевича в Познані, Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди та Інститут національної пам’яті Польщі, Познанське відділення. Науковці з Харкова і Познані презентували своє бачення різних аспектів феномену війни з перспективи різних сфер наукового знання (історії, філософії, соціології, політології, психології, педагогіки, біології, літературознавства). Проблематика конференції викликала значний інтерес в її учасників і гостей, що підтверджується численними питаннями і цікавими науковими дискусіями. Від ХНПУ імені Г.С. Сковороди з доповідями виступили кандидат соціологічних наук, доцент кафедри політології, соціології і культурології Олена Стрельнікова; кандидат біологічних наук, професор, завідувач кафедри анатомії і фізіології людини імені професора Я.Р. Синельникова Тетяна Комісова; доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри психології Тамара Хомуленко; кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри всесвітньої історії Сергій Сєряков. Дистанційно в конференції взяли також участь доктор філософських наук, доцент, професор кафедри філософії Світлана Пилипенко; доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри філософії Марія Култаєва; кандидат політичних наук, доцент, завідувач кафедри політології, соціології і культурології Олександр Безрук. Важливу роль в підготовці і проведенні конференції відіграло те, що вона перебувала під почесним патронатом ректорів двох університетів, Мера міста Познань Яцека Яськовяка і Харківського міського голови Ігоря Терехова. Під час конференції було відкрито виставку стендів з інформацією про минуле і сьогодення ХНПУ імені Г.С.Сковороди та його співпрацю з Університетом імені Адама Міцкевича в Познані. 

18.10.2023 р. (середа) відбулася зустріч делегації ХНПУ імені Г.С.Сковороди з Івоною Матущак-Шульц, директором Відділу розвитку міста і міжнародної співпраці Познанської міської ради. Було обговорено питання розвитку співробітництва ХНПУ імені Г.С.Сковороди і Університету імені Адама Міцкевича в Познані у контексті співпраці двох міст-партнерів. Другу половину дня українські гості присвятили знайомству з історичними пам'ятками Познані та сучасними тенденціями його повсякденного життя.

Важливу роль в безпосередній підготовці візиту делегації ХНПУ імені Г.С.Сковороди і проведенні конференції "Наративи про війну" відіграли професор УАМ, доктор габілітований Марек Міколайчик; професор УАМ, доктор габілітований Гжегож Струква; професор УАМ, доктор габілітований Конрад Бялецький; доктор габілітований Бартош Хордецький. Щиро дякуємо нашим польським партнерам за гостинність, цікаву програму заходів і плідну співпрацю у розвитку наукових зв'язків між двома університетами-партнерами.

Академічна мобільність у Вроцлавському Університеті

Вроцлавський Університет гостинно запросив до навчання  на зимовий семестр  у рамках програми Erasmus+ наших Сковородинівців. Прокопенко Анна - здобувачка 3 курсу першого  (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету природничої, спеціальної і  здоров’язбережувальної освіти (спеціальність "Спец.освіта"), Юлія Гончар та Софія Осика - здобувачки 1 курсу другого (магістерського) рівня  вищої освіти Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка, Віталій Чиж - здобувач 2 курсу третього освітньо-наукового рівня вищої освіти зі спеціальності «032 – Історія та археологія» - вже адаптувалися у новому місті та приступили до навчання. Перші враження дуже позитивні: живе спілкування, робоча атмосфера, привітність викладвчів, підтримка польських та іноземних студентів. Побажаємо всім успіхів у навчанні!

Cultural and Scientific Promotion of the University

З 8 по 14 жовтня 2023 року Світлана Мажара, провідна бібліотекарка, проходила стажування за програмою академічної мобільності Erasmus+ на базі університету Адама Міцкевича у Познані (Польща), як учасниця Міжнародної літньої школи «Cultural and Scientific Promotion of the University», в рамках проєкту «Uniwersytet Jutra II – powr. 03.05.00-00-z303/18».

Програма Літньої школи для 26 працівників відділів просування та рейтингування вищих навчальних закладів України була зосереджена на можливості обговорення:

· стратегій рейтингу польських та українських університетів (їх важливість та відмінність),

· сфери діяльності соціальних медіа,

· наукової комунікації,

· рейтингового офісу.

Відбулось знайомство з роботою Welcome Center, прес-служби, відділу промоції університету тощо. Лектори розповідали про науку та міжнародну співпрацю (фестиваль «Науки та штуки»), про портал знань (Відкритий університет, Кольоровий університет, Університет ІІІ покоління, Європейський університет), про співпрацю університету Адама Міцкевича з містом та його підтримку (зустріч у Міській Раді).

Незабутньою була екскурсія містом Познань. Це місто яскравих фарб, контрастів та молодості; студентський осередок, тут навчається більше ста тисяч студентів. Місто притягує до себе своєю гостинністю та привітністю.

Щиро дякуємо нашим польським колегам Uniwersytet im. Adama Mickiewicza за отриманий досвід цього незабутнього тижня та довіру рідного ХНПУ імені Г.С. Сковороди!

Світлана Мажара

Сковородинівці розпочали навчання у Лютеранському університеті (Нюрнберг, Німеччина)  за програмою академічної мобільності ( Erasmus+)

Ксенія Русанова - здобувачка першого бакалаврського рівня освіти, 2 року навчання за спеціальністю Логопедія буде навчатися в очному форматі, а Силиверст Юлія, здобувачка першого бакалаврського рівня освіти, 3 року навчання за спеціальністю Соціальна робота та Чернушенко Аліса, здобувачка першого бакалаврського рівня освіти, 4 року навчання за спеціальністю Соціальна робота, будуть вивчати дисципліни дистанційно. Побажаємо дівчатам успіхів у навчанні!

Міжнародна літня школа 

“Від Умані до Познані: кордон не перешкода, спільне єднає…” 

на базі Університету імені Адама Міцкевича (Познань)

З 1 по 7 жовтня 2023 року Софія Назаренко - здобувачка першого бакалаврського рівня, 4 року навчання за спеціальністю  014 Середня освіта (Мова і література (англійська)) та Анна Ладоня - здобувачка другого магістерського рівня, 2 року навчання за спеціальністю 231 «Соціальна робота» брали участь у міжнародній літній школі “Від Умані до Познанані: кордон не перешкода, спільне єднає…”, яка відбулася на базі університету імені Адама Міцкевича (у Познані).

Міжнародна літня школа - це час, який буде проведено з неймовірною користю. 

По-перше, знайомство з культурою та історію іншого народу, а також можливість обміну досвіду з іншими. По-друге, знайомство з багатогранними особистостями обох культур. Учасники школи не лише навчалися, а й відпочивали, знайомили поляків з українською кухнею. Такі літні школи також дають можливість покращити англійську мову, а також познайомитися з польською. 

Дякуємо нашому університету за надану можливість офлайн спілкування з польськими освітянами, студентами з інших українських університетів! 

Назаренко С., Ладоня А. 

Фізична культура і спорт у системі вищої освіти

24-30 вересня 2023 р. Фокіна Наталя, співробітниця кафедри спортивно-педагогічних дисциплін і фітнесу ХНПУ імені Г.С. Сковороди, стала учасницею Міжнародної літньої школи "Physical Culture and Sport in the higher education system", яку проводив для українських колег університет імені Адама Міцкевича @uam.poznan в місті Познань (Польща). Було зібрано здобувачів, тренерів, співробітників та викладачів напрямку фізичного виховання і спорту з 26 українських закладів вищої освіти. Впродовж тижня учасників школи знайомили з теоретичними та практичними аспектами, повʼязаними з організацією системи фізичної культури і спорту в польських університетах. 

"Ми відвідали спортивні споруди і корпуси Університету, прослухали лекції і поспілкувалися з познанськими колегами, провели чудовий польсько-український турнір з пляжного волейболу, влаштували вечір української кухні, camp fire та багато іншого. Майже весь свій час ми провели в неймовірному палаці @palacwdebinie, затишок і спокій якого надовго залишиться в нашій памʼяті. Дякуємо власникам і персоналу за гостинність, смачні сніданки та вечері. Дуже вразила зона пляжного волейболу на трансформованій території старої споруди, яку звели для нашого візиту. Це саме та подорож, до якої ми будемо постійно повертатися в наших думках! Дякую @uam.poznan та моєму @hnpu_university за можливість відвідати цю школу, розширити та налагодити нові звʼязки, насичене цікаве навчання і дозвілля. Особлива подяка: prof. Rafał Dymczyk, Mgr Damian Lisiecki та mgr Łukasz Stypa, власникам Debina Palace, і найособливіша подяка dr Kostiantyn Mazur. Велика вдячність Польщі за підтримку!!!"

Наталя Фокіна 

Міжнародна академічна мобільність аспірантів у Польщі та Німеччині

З 4 по 9 вересня 2023 року аспірантка зі спеціальності 052 Політологія Катерина УШКАЛО брала участь у літній школі «Start-ups, transfer and digital studies», яка відбувалася на базі European University Viadrina Frankfurt (Germany, Oder) за фінансової підтримки Університету імені Адама Міцкевича в Познані. Разом із представниками інших 22 ЗВО України, здобувачі вищої освіти відвідували мовні курси, займалися стартапами, цифровізацією, а після занять прогулювались гостинними вуличками міст. Загалом всі учасники отримали неймовірний розвиток, адже мали змогу перейняти європейський досвід у науковців та педагогів столиці Німеччини - Берліна. Щиро дякуємо за отримані знання! 

Японська мова з Охіра Іорі 

При вивченні будь-якої мови ефективним є долучення носіїв мови до процесу навчання. На кафедрі східних мов у цьому навчальному році з'явилася можливість вивчати японську мову з носієм. Студентам дуже пощастило, що з вересня поряд з українським викладачем заняття проводить Охіра Іорі із Токіо, який на волонтерських засадах люб'язно запропонував свою допомогу нашим студентам в оволодінні японської мови. Особливо цінна така співпраця в період війни, коли здебільшого виникають різноманітні вимушені обмеження у навчальному процесі. Охіра Іорі вже викладав на кафедрі східних мов декілька років тому, і в нього залишилася дуже теплі враження. Студенти із задоволенням відвідують його заняття, оскільки такі зустрічі допомагають їм удосконалювати знання з японської мови та культури.

Environment and civilization. 

GEOGRPAHY for sustainable development 

Літня школа була присвячена географічним питанням, наукам про Землю та довкілля, особливо відносинам людина-довкілля. Головна тема: «Навколишнє середовище та цивілізація. ГЕОГРАФІЯ для сталого розвитку». Нам було запропоновано відвідати заняття присвячені проблемам сталого розвитку, туризму, сучасним змінам довкілля, зокрема кліматичним змінам, а також географічним інформаційним системам (GIS). Зустрічі та заняття проводилися у Dębina Palace і на факультеті географічних і геологічних наук у Познані у формі лекцій, презентацій та дискусій. Загалом, ця подорож принесла мені неймовірний досвід, знайомства з цікавими людьми та надихнула на подальші досягнення. Вся атмосфера школи була пронизана духом невпинного вивчення, обміну ідеями та прагнення до активної діяльності. Я отримала значний заряд натхнення, зрозуміла важливість своєї майбутньої професії та подальшої діяльності в цьому напрямі, а також знайшла нових друзів, з якими спільно можемо будувати світле майбутнє нашої країни.

Валерія Хижняк, здобувачка 4 року навчання факультету історії і права, спеціальність 014.07 Географія 

Програма академічної мобільності ERASMUS+ у Норвегії

  Здобувачка 3 року навчання першого бакалаврського рівня вищої освіти факультету початкового навчання Ксенія Мерзлякова  приступила до навчання (зимовий семестр) в  Ostfold University College ( Norway). 

"Навчання почалося цікаво. 14 серпня була проведена офіційна церемонія початку навчання, на якій ректор коледжу та декілька уповноважених осіб та студентів виголошували свої промови. Жива музика та гучні оплески створювали неймовірно теплу атмосферу урочистого заходу. 

Заняття розпочалися 21 серпня. Емоції не передати словами, це щось зовсім інше: нові друзі, викладачі, цікаві предмети, інша мова. Наразі, маю купу емоцій, вражень і натхнення вчитися та дізнаватися більше у майбутній професії.

Я дуже вдячна, що в мене з'явилася така можливість вчитися у Норвегіїі, спілкуватися з однолітками,  набувати досвіду".

Ксенія Мерзлякова

Магнетизм, взаємодії та складність: інноваційні ідеї щодо динаміки спінової хвилі та транспортних властивостей у низькорозмірних матеріалах 

(Magnetism, Interactions and Complexity: innovative ideas on spin wave dynamics and transport properties in low-dimensional materials)

Завідувачка кафедри математики Оксана Жерновникова взяла участь  у конференції “Magnetism, Interactions and Complexity”,  яку організував Adam Mickiewicz University, Poznań у  Będlewo Palace, 23-29.07.2023. 

Конференція об'єднала фізиків та математиків зі всього світу, надала можливівсть офлайн спілкування у науковому середовищі. 

Велика вдячність організаторам за надану можливість  взяти участь у конференції та познайомитися не лише з провідними фахівцями, а й  провести час з чудовими людьми, відвідати унівеситет імені Адама Міцкевича, познайомитися з архітектурою міста Познань.

Оксана Жерновникова

Інспірація та маніпулювання громадською думкою як алгоритми здобуття та утримання політичної влади в Європі

З 2 по 8 липня 2023 року магістрантка факультету соціальних і поведінкових наук Чепеленко Юлія  взяла участь у літній школі "Інспірація та маніпулювання громадською думкою як алгоритми здобуття та утримання політичної влади в Європі" яка відбулася на базі університету імені Адама Міцкевича ( у Познані) .

Міжнародна літня школа - це час, проведений неймовірно корисно. Поперше, знайомство з культурою та історію іншого народу, а також можливість перейняти досвід інших. По-друге, знайомство з багатогранними особистостями (з деякими до сих пір спілкуємося), тренувалися (сальса, скандинавська ходьба). Та не лише навчалися, а й відпочивали, знайомили поляків з українською кухнею. А найголовніше- нові знання, які я отримала. Ми розглядали емоції та міміку в політиків, їх стилі управління; як вливати на свідомість інших; створення фейків тощо. Стажування дало можливі покращити англійську мову, а також познайомитися з польською

Літня школа україністики «Україна і світ. Кризи, міграції, ідентичності в сучасній культурі» в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані

26–30 червня 2023 року студенти українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ’яненка Васильєва Аліна (3 курс), Давидова Катерина (3 курс), Печериця Софія (5 курс) та Локайчук Анастасія (1 курс), разом з доцентом кафедри українознавства і лінгводидактики Марцин Світланою Олександрівною відвідали Літню школу в Познані.

Програму школи реалізували професор Ярослав Поліщук, доктор Ришард Купідура, професор Ганна Горнятко-Шумілович та запрошені професори з України Тетяна Гребенюк та Софія Філоненко.

До літньої школи були запрошені студенти 5 закладів вищої освіти України: Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Чорноморського національного університету імені Петра Могили, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Одеського національного університету імені І.І. Мечникова.

Програма літньої школи передбачала лекційні заняття, майстер-класи, оглядову екскурсію містом Познань, візит на факультет сучасних мов і літератур, зустріч з польськими студентами, які вивчають українську мову в Познанському університеті.

За темою літньої школи україністики «Україна і світ. Кризи, міграції, ідентичності в сучасній культурі» студенти мали змогу прослухати лекції як польських професорів, так і запрошених з України. Перший день перебування в школі розпочався з презентації університету Адама Міцкевича та консорціуму EPICUR, а також доповіді д-р Костянтина Мазура на тему «Міждисциплінарність на власному прикладі».

Весь тиждень студенти мали змогу слухати лекції проф. Ярослава Поліщука (Від Центрально-Східної Європи до Східної Європи: концептуалізація регіональної ідентичності на пострадянському просторі; Україна в геополітичному та геокультурному контексті сучасності), проф. Софії Філоненко (Популярна культура як універсальний код у сучасному світі; Маркери популярної культури в повсякденному вжитку; Криза ідентичності на прикладі сучасного роману) та проф. Тетяни Гребенюк (Криза наративу в контексті російсько-української війни; Доба «нової чесності» в літературі; Категорія «нової щирості» в літературі та документалістиці). Студенти не тільки слухали лекції, а й брали активну участь в обговореннях.

У середу, 28 червня, до Дня Конституції України було приурочено український день, а саме викладачі та студенти варили борщ та ліпили вареники, якими потім пригощалися учасники літньої школи та господарі й персонал Палацу Дембіна.

У четвер учасники літньої школи відвідали Університет імені Адама Міцкевича, зокрема корпус ректорату та факультет сучасних мов і літератур. Студенти прослухали доповіді д-р Ришарда Купідури та проф. Ганни Горнятко-Шумілович. Також учасники мали змогу презентувати книги для бібліотеки університету. Представники нашого закладу подарували збірку творів Григорія Сковороди, укладачем якої був проф. Леонід Ушкалов, та книги авторства Сергія Жадана. Завершився день багаттям, смаженням ковбасок та українськими піснями й танцями.

У п’ятницю Палац Дембіна відвідали польські студенти, які підготували танці та українські пісні, за вечерею студенти активно спілкувалися й обмінювалися враженнями. Кожного дня, після вечері, для учасників школи проводилися майстер-класи з малювання, ліплення, йоги, танців, а д-р Ришард Купідура знайомив студентів з польськими піснями, які були знаковими в культурі й історії Польщі.

Перебування в літній школі подарувало студентам багато яскравих вражень, вони познайомилися зі студентами інших вишів України та Польщі, поповнили свій багаж знань, навчилися працювати та взаємодіяти в колективі, а найголовніше, отримані знання тепер можуть втілювати в Україні, адже після Перемоги саме молодь буде розбудовувати країну та втілювати європейські стандарти в освіті.

Літня школа «Освіта до громади»

Прокопенко Анна здобувачка факультету природничої, спеціальної і здоров’язбережувальної освіти  пройшла літню школу «Освіта до громади» на базі університету імені Адама Міцкевича ( у Познані) з 18.06.23 по 24.06.23.

У цій літній школі відбулось знайомство з багатьма цікавими людьми, з різних університетів України та із запрошеними професорами/гостями з університету імені Адама Міцкевича (у Познані). Окрім історії створення університету, учасники літньої школи прослухали лекції та взяли участь у семінарах за темами: важливість комунікації з природою у вихованні дитини, позитивні сторони проведення уроків на природі, реальність та віртуальність; мобільні та комп'ютерні ігри у процесі навчання, користь та приклади ігр; методики навчання у групах; методики подолання стресу; важливість отримання достовірної інформації; методики подолання своїх страхів; історія музикальних інструментів Польщі, методика занять з використанням музики. 

Для учасників програми відбулася традиційна святкова вечеря, де українські дівчата готували для пана ректора з викладачами українські страви. Також було традиційне вогнище, де учасники школи разом співали українські пісні, смажили сосиски та зефір. 

 П'ятниця - екскурсія до педагогічного факультету університету імені Адама Міцкевича, де відбулось вручення сертифікатів та сувенірів учасникам школи. Після цього учасники були запрошені на екскурсію  містом Познань. 

Це була неймовірна поїздка, де я дізналась безліч нового та познайомилась з цікавими людьми. Вдячна всім організаторам цього проєкту.

 Анна Прокопенко

«Science Communication» 

Adam Mickiewicz University, Poznań з 11 до 17 червня 2023 р. провела літню школу для українських науковців, фокус роботи школи - Science Communication. Школа обʼєднала представників 24 ЗВО України.

Перший день навчання було присвячено знайомству з історією, структурою, традиціями університету. Також учасники ознайомилися із ключовим поняттям «Science Communication», зʼясували основні принципи такої комунікації, її завдання і шляхи реалізації. Щоб віддячити організаторам, учасники школи подарували українськи книги для бібліотеки університету.

День другий: учасники школи дізналися як можна популяризувати наукові знання серед різних категорій населення, як зробити науку цікавою для всіх, організовувати масштабні наукові фестивалі та пропагувати наукову діяльність. Ми попрацювали в групах, розробили і презентували міні проєкти, які покликані зробити науку відкритою, зрозумілою і доступною для всіх. День завершився скандинавською ходою, іграми і змаганнями! 

Третій день школи був присвячений створенню наукових подкастів, їх розміщення на різних платформах та просування в мережі . Цікавою була інформація про документальне кіно і досвід зйомок, його роль у науковій комунікації. День завершився зустріччю біля вогнища, смаженими сосисками і цікавим спілкуванням!

День четвертий: розглянули проблему білінгвізму у вихованні та навчанні дітей. Польські викладачі поділилися досвідом організації та проведення цікавих івентів, зокрема, ночі лінгвістів, квізів, квестів.

День пʼятий: відвідали кілька навчальних корпусів університету Адама Міцкевича, побували у студії звукозапису і відеостудіі університету, записали короткі відеоролики та подкасти! День завершився екскурсією Познанню, новими відкриттями, яскравими емоціями, смачною кавою!

Літня школа дала нові знання, цікавий досвід і приємні знайомста! Дяка університету Адама Міцкевича за навчання! Дяка рідному ХНПУ імені Г.С. Сковороди за можливість відвідати школу.

Анна Боярська-Хоменко

Літня школа "Нові міждисциплінарні методи в археологічній практиці"

28.05 - 04.06 2023 року здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня першого року навчання факультету історії і права за ОП "Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни" Черкашина Аліна взяла участь у програмі академічної мобільності в рамках міжнародної літньої школи "Нові міждисциплінарні методи в археологічній практиці"

Програма академічної мобільності поєднувала цікаві лекції, дискусії та дослідження, роботу в аудиторіях, а також екскурс кампусом Мораско на історичному факультеті та у бібліотеці університету.

Окрім навчання тиждень також супроводжувався культурною програмою, яка включала у себе: екскурсію містом Познань, знайомство з польськими студентами, збори біля вогнища, традиційний вечір української кухні, катання на катамаранах тощо.

Дякую усім організаторам літніх шкіл за можливість доєднатися до програми та отримати чудовий досвід міжнародного спілкування.

Також дякую лектору Яну Романішину та Віталію Рудю за надзвичайно корисні поради для майбутньої професійної археологічної діяльності.

Міжнародна літня школа для істориків

21-27 травня здобувачка вищої освіти першого (бакалаврського) рівня другого року навчання факультету історії і права за ОП "Історія, правознавство та суспільствознавчі дисципліни" Цицхвая Валерія взяла участь у програмі академічної мобільності в рамках міжнародної літньої школи "Важке сусідство: поляки та українці у 20 столітті». 

Програма академічної мобільності поєднувала цікаві лекції, воркшопи, дискусії та дебати, а також візит до кампуса Мораско на історичний факультет та у бібліотеку університету.

️Окрім навчання тиждень також супроводжувався культурною програмою, яка включала у себе: екскурсію містом Познань, знайомство з польськими студентами, збори біля вогнища, традиційний вечір української кухні, скандивську ходьбу, катання на катамаранах, гру у більярд та надзвичайно атмосферні вечори.

Дякуємо усім організаторам літніх шкіл за можливість доєднатися до програми та отримати чудовий досвід міжнародного спілкування. Сподіваємося на подальшу співпрацю з Adam Mickiewicz University, Poznań.

Також дякую лектору та організатору доктору Костянтину Мазуру за атмосферне та комфортне перебування у палаці Дембіна.

Стажування на базі
Університету Адама Міцкевича

Ольга Башкір, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки, голова ради молодих учених ХНПУ імені Г.С. Сковороди ХНПУ імені Г.С. Сковороди пройшла стажування на базі Університету Адама Міцкевича (Польща) https://www.facebook.com/amupoznan/  https://www.instagram.com/uam.poznan/ на тему «Отримання нових проєктів та управління».

Заняття проводили кращі лектори центру проєктної роботи Університету Адама Міцкевича з методики командотворення, розроблення та впровадження ідеї проєкту як способу досягнення передових ідей науки.

Перебування учасників з України було затишним та натхненним на території палацу Дембіна (Dębina Palace: https://goo.gl/maps/2nnLDvTnSMh6mr4F8 _ Dębina Palace: https://www.facebook.com/palacwdebinie/) , господарі якого гостинно приймали гостей та організовували дозвілля й активності після лекцій, занять та воркшопів.

Учасники отримали гарний досвід міжнародного спілкування, колаборації українських дослідників та їхніх прогресивних ідей долання наукових викликів української науки в умовах війни.

Міжнародна школа "Міждисциплінарні студії в гуманітарних науках" 

Упродовж 2-8 квітня 2023 року я, здобувачка першого року навчання другого (магістерського) рівня факультету дошкільної освіти ХНПУ імені Г.С.Сковороди, Шепельова Людмила, мала можливість взяти участь у міжнародній школі "Міждисциплінарні студії в гуманітарних науках", яка проводилась у рамках  програми міжнародних літніх шкіл в палацовому комплексі Дембіна за сприянням Національної Агенцієї Академічних Обмінів NAWA.

Хочеться відзначити змістовне навантаження та доречність організованих заходів та зустрічей в рамках стажування, подякувати неймовірно цікавим спікерам Prof. Jakub D. Rybka , Prof. Lukasz Rozycki,  Prof. Konrad Dominas, Prof. Alexander Mikolajczak, Prof. Rafał Dymczyk , проф. Ігор Кривошея  та dr Kostia Mazur за чудовий проєкт, цінну інформацію стосовно інтердисциплінарності в гуманітарних науках. І, звичайно, не варто забувати про створену організаторами дружню атмосферу та особливі методи організації лекцій та воркшопів.

Під час засвоєння знань, умінь, навичок та набуття неоціненного міжнародного досвіту інтердисциплінарності було вдало розподілено час між навчанням, поїздками і відпочинком. Була організована пішоходна екскурсія по визначних місцях м. Познань, також нас ознайомили із матеріально-технічною базою кампуса Мораско Університету імені Адама Міцкевича (факультет політичних наук і журналістики, центр перспективних технологій, факультет історії), незабутнім став атмосферний вечір української кухні та цікаве пізнавально-культурне дозвілля.

Ми отримали масу неймовірних вражень,  я впевнена, що зможу в майбутньому використати отриману інформацію у своєму професійному становленні. Щиро вдячна за сприяння розвитку академічної та наукової мобільності молодих науковців та освітян України.  Сподіваюся на подальшу співпрацю, обмін досвідом й плідне спілкування.

МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ СТУДІЇ В ГУМАНІТАРНИХ НАУКАХ

Луценко Марія Володимирівна – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України факультету історії та права Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди з 2 по 8 квітня 2023 року приймала участь в  міжнародній школі «Міждисциплінарні студії в гуманітарних науках», яку проводив Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu в рамках програми міжнародних літніх шкіл.

Програма передбачала поєднання лекцій та воркшопів з інтердисциплінарності. Лекції проводили спікери школи проф. Jakub D. Rybka, prof. Łukasz Różycki, prof. Konrad Dominas, prof. Aleksandr Mikolajczak, prof. Rafał Dymczyk, проф. Ігор Кривошея.

А також екскурсії до кампуса Мораско (факультет політичних наук і журналістики, центр перспективних технологій, факультет історії) бібліотеки університету та Познань.

Проєкт фінансується Національною Агенцією Академічних Обмінів NAWA.

Дуже вдячна за можливість живого спілкування з колегами та надбання цінного досвіду! 

ШОСТА МІЖНАРОДНА ШКОЛА В ПАЛАЦІ ДЕМБІНА  

З 26 березня по 01 квітня 2023 року в палаці Дембіна відбулася шоста міжнародна школа, яку організаував Університет Адама Міцкевича в Познані для своїх українських партнерів. Проєкт міжнародних шкіл фінансується Національною Агенцією Академічних обмінів. 

В міжнародній школі брали участь представниці 18 українських вишів,  у тому числі магістранка 1 року навчання  фізико-математичного факультету Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди - Людмила Пічка. Спрямованість даної школи - точні науки.

27 березня - один з координаторів програми, Костянтин Мазур, провів презентацію даної програми, ознайомив аудиторію з перспективами  співпраці консорціуму “Epicur”,  охарактеризував міждисциплінарний вектор розвитку Університету Адама Міцкевича.

28 березня був проведений блок занять за темою: “Чи потрібні оптометристи в наш час. Оптичні дослідженння та вимірювання з використанням передового обладнання”.

29 березня професор Кароль Кацпшак ознайомив учасниць з новими тенденціями в сучасній науці, зокрема розповів про клік-хімію та фізику, а також про докторську школу точних наук.

30 березня  було проведено блок занять під загальною назвою “Навички становлення молодих науковців: прийняття рішень, написання наукових статей та інші вміння, про які вам хотілося б, щоб Вам сказали раніше”- провів професор Артур Цєсєлький.

31 березня учасниці школи відвідали факультет хімії, фізики та біології Університету імені Адама Міцкевича. Саме там було урочисте вручення сертифікатів про проходження  наукового стажування.

Закордонне наукове стажування в Університеті імені Адама Міцкевича – прекрасна можливість для українських молодих науковців ознайомитися із досвідом  українських та польських колег в офлайн форматі, побачити і порівняти студентське середовище,  взяти участь в інтерактивних заходах професорів провідного Європейського вишу,  що є унікальним та цінним досвідом. 

Хочеться висловити слова щирої подяки польським партнерам-організаторам даного проєкту за таку корисну, насичену програму міжнародної школи та рідному альма-матер за надану можливість стати учасницею наукового стажування. 

МІЖНАРОДНЕ СТАЖУВАННЯ В МІЖДИСЦИПЛІНАРНІЙ ШКОЛІ УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ АДАМА МІЦКЕВИЧА В ПОЗНАНІ

З 19.02.2023 по 25.02.2023 в рамках програми академічної мобільності кандидат філологічних наук,  доцент кафедри теорії і практики англійської мови Олена Гуліч та здобувачка третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти 4 року навчання зі спеціальності 011 Освітні, педагогічні науки Вікторія Носова пройшли міжнародне стажування в міждисциплінарній школі Університету Адама Міцкевича в Познані «Across Disciplines: How to Study in an Interdisciplinary Framework» в рамках програми міжнародних літніх шкіл.

Університет Адама Міцкевича в Познані – є одним з провідних вищих навчальних закладів у Польщі  та одним з найбільших та найбільш розвинених дослідницьких центрів, з різноманітними науковими проєктами та програмами, спрямованими на розвиток нових технологій та знань. Програма школи була змістовною та насиченою. Учасниці та учасники прослухали лекції, підготовлені професорсько-викладацьким колективом університету (Ms. Joanna Barszcz, Prof. Rafal Dymczyk, dr Kostiantyn Mazur, Prof. Jakub Rybka, Prof. Lukasz Rozycki, Prof. Igor Kryvosheia, Prof. Wojciech Mikolajczak), ознайомилися з практичними аспектами міждисциплінарних досліджень,  відвідали Університет Адама Міцкевича в Познані, зокрема факультет польської та класичної філології та потрапили на відкриття виставки, присвяченої річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Міждисциплінарність в освіті є підходом до навчання, який застосовується від школи (STEM-проєкти) до вищих навчальних закладів (наукові дослідження), використовуючи знання з різних галузей. І в учасників та учасниць стажування була унікальна можливість співпраці, обміну досвідом не лише з іноземними колегами, а з викладачами навчальних закладів Києва, Херсона, Умані, Харкова, Слов'янська, Луцька, Вінниці, які входили до складу делегації.

Окрім того, неймовірний Дембінський палац з його гостинними господарями; весняна природа, що починає оживати; розмови про історію та традиційні польські частування; заняття зі скандинавської ходи та загадкова атмосфера польського селища -дозволили учасникам та учасницям розвантажитись психологічно, на мить згадати, яким є мирне життя без повітряних тривог та військових дій, щоб з більшим ентузіазмом наближати таку жадану Перемогу, виховуючи гідне майбутнє нашої Батьківщини.

Вікторія Носова

Анастасія Шмулич, здобувачка 3 року навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти  Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка.  

З лютого 2023 року  навчаюсь у Вроцлавському університеті за програмою Erasmus + на факультеті іноземної філології. Стосовно вражень, то можу сказати, що вони мене переповнюють. Останні роки навчання не було змоги навчатися в режимі offline, у зв'язку з численними подіями. Проте, коли я отримала можливість навчатися за кордоном, не могла в це повірити до останнього моменту. Мене така можливість підбадьорила, для себе зрозуміла - це шанс проявити себе. Важко було прийняти реальність та звикнути до змін. 

Однак я зрозуміла, що нарешті маю можливість бути звичайною студенткою, відвідувати пари, брати участь у різних цікавих заходах, спілкуватися зі студентами різних національностей. Цікавим досвідом стала можливість обирати дисципліни, які ти вивчатимеш не важливо на якому навчальному році ти навчаєшся.  Заняття в аудиторіях, спілкуввання, нові знайомства - прокидається бажання рухатися далі. Якщо була б можливість продовжити навчання на наступний семестр, я б навіть не вагалась, а погодилась одразу. Дякую усім, хто допоміг мені долучитися до цієї програми.

Журавель Валерія,  здобувачка 3 року навчання першого (бакалаврського) рівня вищої освіти   спеціальності філологія 035 українська мова та література, польська мова Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка. З лютого 2022 року вчуся за програмою академічної мобільності Erasmus + на денній формі в Поморському університеті  (м. Слупськ) за спеціальністю польська філологія.

Навчання йде не легко, але подобається. Викладачі сприяють кращому засвоєнню матеріалів й пояснюють додатково, якщо це потрібно. Університет проводить багато інтерактивів, до яких намагаюсь долучатись. Ми відзначаємо як польські свята, так й українські. Беремо участь у наукових конференціях, їздимо до народних осередків культури та бібліотек для вивчення першоджерел літератури та історії. Нещодавно закінчила першу педагогічну практику в польській школі.

Вдячна адміністрації ХНПУ імені Г.С.Сковороди та декануту Українського мовно-літературного факультету імені Г.Ф. Квітки-Основ'яненка за надану мождивість взяти участь у програмі академісчної мобільності  та продовжити навчання в офлайн форматі. 

Чернишова Орина, здобувачка першого року навчання другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 014. Середня освіта (Математика) фізико-математичного факультету ХНПУ імені Г.С. Сковороди.

У лютому 2023 року скористалася можливістю навчатися в рамках програми  академічної мобільності Erasmus +  в одному з провідних вишів Польщі   - Uniwersytet Wrocławski  на факультеті математики і комп'ютерних наук. 

Дуже рада можливості навчатися, спілкуватися з молоддю, набувати досвіду, розширювати професійні горизонти. Маю можливість порівнювати методи та методику навчання, вдосконалювати набуті навички. Дуже вдячна викладачам рідної кафедри математики ХНПУ імені Г.С. Сковороди, що дали мені той рівень знань, який є необхідним для продовження мого професійного зростання.

ПРОГРАМА ОБМІНУ СТУДЕНТАМИ
(CARDIFF METROPOLITAN UNIVERSITY)

Здобувачі факультету фізичного виховання і спорту та аспірантки ХНПУ імені Г.С.Сковороди (Толубенко Є., Бережна Я., Ярославцева А., Дев'ятко Д., Титаренко В., Філон К.), які входять до складу збірних команд з художньої гімнастики та чирлідингу,  під керівництвом завідувача кафедри спортивно-педагогічних дисциплін і фітнесу, доцента Голенкової Ю.,  з 12 листопада по 20 грудня 2022р. перебували у Cardiff Metropolitan University за програмою обміну студентами з метою підвищення спортивної кваліфікації та встановлення професійних зв'язків з викладачами та студентами Cardiff Metropolitan University.

За період перебування команда взяла участь у наступних заходах:

Між проведенням тренувань дівчата мали змогу відвідати красиві місця Кардиффу (парки, набережні Кардиффського заливу, центр міста, різдвяні ярмарки), історичні пам’ятки Уельсу (музеї, замки та ін.) 

Сподіваємось на продовження спільного проєкту між нашим університетом та Cardiff Metropolitan University.


Програма обміну студентами ESOP

Гложик Карина, студентка 4 курсу факультету іноземної філології кафедри східних мов ХНПУ імені Г.С. Сковороди. З 1 жовтня 2022 року до вересня 2024 року навчається в Higashi Nippon International University, за програмою обміну студентами ESOP, вивчає програму «Інтенсивний курс японської для іноземних студентів». Студенти часто відвідують різноманітні заходи після занять, на вихідних і навіть під час канікул. Це чудова нагода познайомитися з новими людьми та обмінятися досвідом. Нещодавно до Японії приїзжав Український балет і студенти з викладачем відвідували його, щоб підтримати друзів! 

Зараз Карина вивчає японської мову та культуру. В рамках програми ESOP вона має можливість заглибитися у вивчення етикету, традицій та звичаїв Японії. Відкриття, які вона робить щодня, неймовірно захоплюють її. Студентка не лише вивчає предмети, пов'язані з її спеціалізацією, а й має можливість культурного обміну. Навчання в Університеті Higashi Nippon Kokusai Daigaku дали Карині не тільки знання, а й цінний досвід. Вона пишається своїми досягненнями у вивченні мов та культур, і впевнена, що ці знання допоможуть їй у майбутньому. Карина вдячна за можливість отримати такий унікальний досвід навчання за кордоном.

Грант від Уряду КНР 

Антонюк Катерина, студентка 4 курсу факультету іноземної філології кафедри східних мов ХНПУ імені Г.С. Сковороди. Отримала грант від Уряду КНР та з вересня 2022 року навчається в Тяньцзінському Університеті (Tianjin University), Китай, отримує стипендію від уряду Китаю. Студентка вивчає китайську мову. Заняття відбуваються англійською та китайською мовами.

Живе у гуртожитку в кімнати на дві людини, в кімнатах є телевізор, кондиціонер, ванна, балкон, також на кожному поверсі є кухня. Університет має 5 їдальнь, в яких подають страви китайської та європейської кухень, також є їдальня для мусульман. Також на базі університету є банк, лікарня, бібліотека, кав’ярні, перукарня, крамнички. Щодо навчання, крім основних занять, університет пропонує додаткові курси, таки чином можна обрати як додаткове заняття підготовку до іспитів HSK 5, HSK 6, HSKK курс з каліграфії, фонетику. В кінці навчання надсилають лист з оцінками. Якщо оцінки високі, то можна отримати сертифікат про успішне завершення курсу. Наприкінці курсу університет дарує подарунки, наприклад, палички для їжі з іменами студентів китайською. Також студенти мають можливість брати участь у різноманітних конкурсах від університету, переможці отримують призи, наприклад, записники, значки або ручки з назвою університету. Раз на рік (навесні) проводиться свято культури 文化节, в якому можна прийняти участь і представити свою країну (поставити танок, заспівати пісню або просто поставити стенд з палаткою і приготувати національну їжу). Університет інколи організовує екскурсії, тож студенти мали нагоду відвідати Великий китайський мур.

Програма обміну студентами ESOP

Хоміддінова Нігіна, студентка 4 курсу факультету іноземної філології кафедри східних мов ХНПУ імені Г.С. Сковороди. З вересня 2022 року навчається в Університеті Хосей (Hosei University), Японія, за програмою обміну студентами ESOP. 

Студентка вивчає японську та китайську мови, міжнародні відносини таорганізації, а також маркетинг та менеджмент. Університет має гуртожитки, де годують сніданком та вечерею. На сніданок студенти можуть обирати їжу японської або європейської кухні. Також в університеті є такі лаунджі, де можна практикувати мову - англійську, китайську чи японську. У таких місцях студенти збираються всі разом та просто спілкуються або навчаються разом. Предмети в університеті можна вибирати самому, в яких студент найбільше зацікавлений. В кінці навчання надсилають лист з оцінками. 

За час навчання Нігіна не тільки дізналася багато нового, змогла підвищити рівень китайської, японської та англійської, а також сподівається, що цей досвід допоможе знайти гарну роботу, бо тепер вона не тільки знає китайську та японську, але також отримала знання про маркетинг, бізнес та міжнародні відносини, які стануть в нагоді у майбутньому, щоб покращити відносини та бізнес України з іншими, в особливості з Азіатськими країнами.

Грант від інституту Конфуція

Сорокіна Марія, випускниця-бакалавр факультету іноземної філології ХНПУ імені Г.С. Сковороди. У 2021 році отримала грант від інституту Конфуція та вступила до Столичного педагогічного університету в Пекіні. Навчається на бакалавратурі за програмою «Навчання китайської іноземних студентів». Після закінчення навчання у 2025 році отримає диплом викладача китайської мови. За програмою вивчає такі обов’язкові предмети, як практична китайська, усне мовлення, письмова китайська. Мала можливість обрати додаткові предмети, тому обрала культуру Китаю, історію, давньокитайську мову, поезію, етімологію ієрогліфів, аналіз помилок, аудіювання, читання, економіку Китаю, логіку. Проживає у гуртожитку в кімнаті на двох. Кімната зручна та обладнана всім необхідним. Має час подорожувати та знайомитися з визначними пам’ятками та культурою Китаю. Великою перевагою свого перебування у Китаї бачить можливість спілкування зі студентами з різних країн світу, обміну культурним досвідом.

Стажування за програмою Erasmus+ в Оломоуці

З 30.05.2022 по 10.06.2022 року професор кафедри зарубіжної літератури та слов’янських мов імені професора Михайла Гетманця Ольга Вячеславівна Радчук та доцент кафедри української мови ім. проф. Л.А.Лисиченко Юлія Миколаївна Лебеденко проходили стажування на кафедрі славістики (секція україністики) Університету ім. Ф. Палацького в Оломоуці (Чехія).

Тема проєкту «Дистанційна освіта в кризових умовах: інноваційні методи та технології підвищення якості застосування е-лірингових програм» виявилась актуальною і для освітян Чехії, і для українських науково- педагогічних працівників з різних регіонів нашої країни. Академічна мобільність викладачів під час війни в України – це можливість набути нового досвіду, обмінятися думками, розповісти чеським колегам та студентам про те, що дійсно відбувається в нашій країні, як український народ мужньо протистоїть російській агресії, і разом із тим тримає освітній фронт, набуваючи нових навичок у дистанційній освіті. Тема війни була постійною, не лише поза аудиторіями, але й на заняттях, офіційних заходах. Ми ознайомились зі структурою університету, особливостями викладання української та інших слов’янських мов, поспілкувалися зі студентством. На окрему увагу заслуговують університетська бібліотека, друкарня та книжкова крамниця. Бібліотека має інноваційне обладнання, бо сьогодні більший запит становлять електронні джерела. Та незважаючи на це, на кафедрі славістики в шафах стоять зачитані томи української класики: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського та інших письменників. Важливим нам видалось те, що при університеті є власна друкарня й книжковий магазин, де професорсько-викладацький склад може видавати й поширювати результати своєї праці. І, відповідно, кожен студент може придбати для навчання науково-методичну літературу, словники, цінні видання.

Щиро дякуємо керівництву та колегам з Університету ім.Ф. Палацького, зокрема професору Аллі Мстиславівні Архангельській, що завідує секцією україністики, за змістовні лекції, наукове та людське спілкування.