Spil om Luther
Denne aktivitet kan bruges som afslutning på og evaluering af et undervisningsforløb om Martin Luther, eller som en ekstra opgave i undervisningen. Aktiviteten henvender sig til mellemtrinnet under kompetencemålet ”Kristendom” og tager ca. en lektion. Omdan til dit eget brætspil, passende til dit forløb.
Peters verden
På Peters Verden kan eleverne lære 12-årige Peter og hans gode ven Oskar at kende.
Grundtanken er, at Peter har spurgt sine forældre: Hvorfor er jeg protestant? Da de ikke helt har kunnet forklare det, har Peter sat sig ind i en tidsmaskine og er rejst tilbage til middelalderen og renæssancen for at få nogle svar.
Peter skal nu af sted på sin rejse. Her vil han møde forskellige årsager, der hjælper ham med at svare på sit spørgsmål: hvorfor er jeg protestant?
Læs mere på linket til EMU.
Grevens fejde
Det tværfaglige undervisningsmateriale (en wix) om Greven Fejde og reformationen i Danmark er udarbejdet af den folkekirkelige skoletjeneste i Silkeborg: "Spillet om Grevens Fejde". Kræver Flash Player.
Materialet er målrettet 6. klassetrin, og er tilgængeligt for alle.
Alt, hvad der skal bruges til at gennemføre undervisningen, findes på denne hjemmeside.
Alle elevmaterialer er lagt op som PDF-filer, der enten kan downloades og udskrives - eller som kan læses direkte på computeren.
Quizzer: