Interhouse Whānau Competition
A one stop shop to keep up to date with the Horomaka Intehouse Whanau competition results, photos and stories.
Term 3 Events
Week 3 - Volleyball
Week 6 - Korfball
Week 10 - Lip Sync
Cross Country Friday Week 10 Period 4 and Period 5
Lip Sync
Lip Sync
Points
1st Tāwhirimātea 50 points Grease
2nd Mahuika 40 points Tik Tok
3rd Tangaroa 30 points Water and Blue
4th Papatūānuku 20 points Mamma Mia!
Cross Country
Cross Country
Year 7 & 8 Boys
1st - Sheldon Bone - 10.50
2nd - Dane van Barneveld - 10.51
3rd - Brooklyn Newth - 10.59
Year 7 & 8 Girls
1st - Naomi Thomson - 12.15
2nd - Nanami Hof - 12.55
3rd - Cosette Major - 13.01
Year 9&10 Boys
1st - Aidan King - 9.48
2nd - Lachlan Rentoul - 9.51
3rd - Lukas Growcott-Hawthorne - 11.01
Year 9&10 girls
1st - Sophia Parfitt - 12.15
2nd - Tayla Francis - 12.20
3rd - Rubybelle Ferguson - 12.27
Seniors Boys
1st - Liam McKenzie - 9.52
2nd - Husnain Mohd Idris - 10.31
3rd - Taylor Foster - 10.35
Senior Girls
1st - Zoe Thomson - 13.34
2nd - Gina Zonneveld - 13.35
3rd - Mary Zonneveld - 13.50
Points
1st Tāwhirimātea 50 points
2nd Mahuika 40 points
3rd Tangaroa 30 points
4th Papatūānuku 20 points
Korfball
Korfball
1st Tāwhirimātea 50 points
2nd Mahuika 40 points
3rd Tangaroa 30 points
4th Papatūānuku 20 points
Volleyball
Volleyball
1st Papatūānuku 50 points
2nd Tangaroa 40 points
3rd Mahuika 30 points
4th Tāwhirimātea 20 points
Film Festival
The Required Elements
These things must be in the films
An object - 2 minute noodles
A quote - ya like jazz
A theme - throwback
A teacher - any teacher or staff dog
You Belong with Mee - Tāwhirimātea Hannah, Leah, Aleshia
2022 Results
Best Male Actor - Anton Hawes
Best Female Actor - Hannah Hogan + Leah Parfitt
Best Middle School Film - Anton Hawes (Air)
Best Senior School Film - Y13 Air
Hannah Hogan, Leah Parfitt, Aleshia Berry and Y13s
Product Placement Tāwhirimātea - Anton Hawes
Spelling Bee
Spelling Bee
There were three rounds of Spelling Bees this week. The Y7/8, Y9/10 and Senior competitions on the Poutama steps in Aonga Ake. Well done to the participants, leaders and the crowds who were supportive and vocal.
Y7/8 Winners
1st Josie Jamieson - Mahuika
2nd Naomi Thomson - Tāwhirimātea
2nd Joel Hanham - Tāwhirimātea
Y9/10 Winners
1st Alex Sharr - Papatūānuku
2nd Arleana Woo - Papatūānuku
3rd Lucy Craig - Tangaroa
Senior Winners
1st Rima Rajesh - Tāwhirimātea
2nd Jerry Tan - Tāwhirimātea
3rd Sjahn Bourne -Mahuika
1st Tāwhirimātea 50 points
2nd Mahuika 40 points
3rd Papatūānuku 30 points
4th Tangaroa 20 points
Multisport
Multisport Results
1st Mahuika 50 points
2nd Tāwhirimātea 40 points
3rd= Tangaroa and Papatūānuku 25 points
Points Table
Past Events
Obstacle Course
Earlier this term we ran the inaugural Obstacle Course
Students got fully involved and there was a festival atmosphere despite the social distancing and covid mitigation plan.
There were 7 different novelty races in a relay. Winning order went 1st Mahuika, 2nd Tāwhirimātea, 3rd Papatūānuku and 4th Tangaroa.
Interhouse Quiz
Student leaders wrote and ran quizzes for Y7/8 and Y9/10 and Y11/12/13
Total combined results went 1st Tāwhirimātea, 2nd Papatūānuku, 3rd Mahuika and 4th Tangaroa.
Easter Colouring
The annual colouring competition got even bigger and better in 2022 with oodles of entries. There were some very creative and interesting efforts!
Korfball
1st Tāwhirimātea 50 points
2nd Mahuika 40 points
3rd Tangaroa 30 points
4th Papatūānuku 20 points