Põhilõike konstrueerimine

Õlale toetuva toote põhilõige

Õlale toetuvateks toodeteks on kleidid, pluusid, vestid, jakid, mantlid ja nende kõikmõeldavad kombinatsioonid. Sellise nime on need tooted saanud toetuskoha järgi, kuhu nad kehal liibuvad. Pluusi põhilõige on keha kujutis õlgadest puusadeni, mille järgi saab õmmelda kõiki rõivaid vastavalt tegumoele. Õlale toetuvate rõivaste suurusnumbri määrab rinnaümbermõõt. Põhilõige tehakse poole keha jaoks selja keskjoonest esikeskjooneni paremale kehapoolele, arvesatdes, et keha on sümmeetriline.

Põhjamaade süsteemis on konstrueerimiseks tabelid antud kahele kasvule lisadeta nn puhaste mõõtudega, võttes arvesse kolme täidlusrühma. Pihaosa põhilõike detailid on seljaosa ja hõlmaosa. Iga detaili puhul on hea teada konstruktiivseid ja tehnoloogilisi termineid. Nii ongi konstrueerimisel kasutatud mõõtude- joonte nimetused.

Näited: 

Hõlmal: esikeskjoon, rinnalaius, kaelakaar, õlajoon, rinnasissevõte, käeaugukaar, küljejoon, vööjoon, rinnakõrgus, esipikkus, kaelakaare laius jne.

Seljaosal: seljakeskjoon, kaelakaar, õlajoon, käeaugukaar, küljejoon, vööjoon, kaelakaare laius, seljapikkus, rinnaümbermõõt jne.

Põhilõike moejoonis eest ja tagant vaates

Tegumoe joonistus on vajalik selleks, et konstruktori jaoks oleks üheselt selge, milline toode tuleb. Toote joonis tehakse eest- ja tagantvaates.

Põhilõige on liibuva siluetiga, pihaosa pikkus ulatub puusadeni.

Põhilõike mõõtude arvestus ja avaruslisad

Lõike ülesehitus põhineb konstruktsioonilistel joontel. Konstrueerimiseks vajalikud mõõdud leiad mõõtude tabelist. Antud tabelid on abimaterjaliks lõigete konstrueerimisel ja mõõtude võrdlemisel. Vali mõõtude tabel kasvu järgi.  Rinnaümbermõõdu järgi määra suurusnumber.

Põhjamaade süsteemis on konstrueerimiseks tabelid antud kahele kasvule lisadeta nn puhaste mõõtudega, võttes arvesse kolme täidlusrühma. Kuna lõiked konstrueeritakse ühele, paremale kehapoolele, kasuta tabelis kõiki laius ja ümbermõõte koos lisaga pooles suuruses. 

 

Neid tabeleid täiendab lisade tabel, milles on ära toodud Rü lisad ja proportsionaalsed lisad teistele mõõtudele.

Konstrueerimisel kasutatavad avaruslisad on vajalikud liikumisvabaduse saavutamiseks. Arvesta laius- ja ümbermõõtudele juurde nn lisad vabaks liikumiseks. Rõivas ei liibu kõikidele kehapinna punktidele. Mida suurem on liibuvusaste, seda väiksemad valitakse avaruslisad ja täpsemad peavad olema figuuri mõõdud lõigete konstrueerimiseks.


Kõige keerukama osa konstruktsioonist on konstruktorid koondanud käeaugukaare tabelisse. Sellest tabelist leiad abipunktid kehaosa käeaugukaare joonestamiseks.

Käeaugukaare tabelist leiad kõik vastavale suurusnumbrile sobivad jaotused õlakalde abijoonte tõmbamiseks, nurgapoolitajad käeaugukaare kujujoone joonestamiseks ja käeaugukaare puutepunktid seljalaiusjoonel ning rinnalaiusjoonel.

Lõigete valmistamisel on oluline mudeli eripära mõistmine. Enne konstrueerima asumist arvutatakse välja kõik konstruktiivsete joonte asukohad.

mootude_arvutamine (online-video-cutter.com).mp4

Pluusi põhilõike konstrueerimine Põhjamaade süsteemis suurusele C19

Lõigete valmistamiseks tuleb tunda praegu moesolevaid lõikeid. Algset lõike ülesehitust võime nimetada põhilõikeks. NB! Põhilõige ei sõltu moest. Õppe-eesmärgil konstrueeritakse täissuuruse asemel vähendatud mõõtkavas. A4 jaoks sobiv mõõtkava on 1 : 4.

Allolevas videos konstrueeritakse lõiked poole esiosa ja poole seljaosa kohta. Konstruktsioon algab selja keskjoonest ning selja laiuse, käeaugukaare laiuse ja rinna laiuse mõõt määrab esikeskjoone asukoha. Lõike laiuseks on pool rinnaümbermõõtu koos vajaliku avaruslisaga (+8 cm).

konstrueerimine.mp4