Історія закладу

Школа – це той місток, який єднає між собою цілі покоління  односельців, з’єднує минуле, сьогодення і майбутнє.

Історія Гуляйпільської філії комунального закладу "Опорний заклад загальної середньої освіти "Лідер" Гуляйпільської міської ради  починається з відкриття  в 1935 році семирічної школи. Назва її змінювалася і зміни  у назві закладу  тісно пов’язані із  діяльністю  місцевих господарств.   Спочатку школа  називалася імені  Хатаєвича, згодом – Зернорадгоспівська, а потім – Комсомольська. Спочатку в ній навчалося 102 учні. Школа мала три навчальні і один спальний корпус, бо в ній навчалися діти із сусідніх сіл. Опалення було пічне, груби топили соломою. Найближча дорога з твердим покриттям була за 10 км у селищі  Залізничному. У 1939 році в школі було 3 глобуси, годинник  і патефон. Під час вручення семикласникам документів про освіту на патефоні звучали революційні пісні і вальс.

… Тяжкі воєнні роки, школа працює по домівках. Не вистачало вчителів. Та вже в 1945 році був випуск семикласників.

У період відбудови народного господарства  відремонтували навчальні корпуси. А у 1954 році школа отримала статус середньої.  Навчання розпочали в приміщенні, яке будували всі жителі села  методом народної будови. У школі навчалося 230 учнів. Вони висадили біля школи парк  із декоративних дерев, взяли шефство над іподромом.  На той час радгосп «Гуляйпільський» вирощував елітних коней , мав свій іподром. Учні вчилися верховій їзді на конях. Брали участь у республіканських змаганнях,  Неля і Валентина Ярош,  Валентина Кириленко  ставали призерами Спартакіади народів Радянського Союзу. Сьогодні неподалік  нової будівлі школи  знаходиться могила директора кінзаводу  Мітіна І.І., яку дбайливо доглядають учні.

У післявоєнні роки очолив школу фронтовик Олексій Миколайович Гопка. Учителем фізкультури працював Іван Тихонович Сергєєв, учителем трудового навчання, пізніше  військовим керівником – Олександр Нікандрович  Богомолов. Ці люди стали живими посібниками  розуму і мудрості. Школа жила на межі армійської дисципліни  і великої відданості своїй справі.

На шкільному подвір’ї збудували метеомайданчик, навчальний заклад потопав у квітах.  На географічному майданчику велося спостереження за погодою, ентузіасти любителі змагалися  в передбаченні погоди з радіоповідомленням. Вчителька Марія Стафіївна Чорна  з дітьми заклали новий парк  «Кольори степу»  Це був період, коли вчителі при зарплаті  45-60 карбованців  жили одним життям з учнями.

За досягнення у справі виховання дітей  вчитель Іван Тихонович Сергєєв  став дипломантом Всесоюзної виставки  досягнень народного господарства  у  Москві, вчитель Олександр Нікандрович  Богомолов – призером республіканської Спартакіади  народів Радянського Союзу.

У ці роки  вчителі  і керівники освіти менше говорили  про  методику навчання і виховання, а більше часу проводили з дітьми та їх батьками.  Це була благородна місія дорослих: школа, уроки, гуртки, сільський театр, хор, стадіон (щодня) і всі разом: батьки, діти, вчителі.

У 60-х-70-х роках кількість учнів збільшилася до 360. Комсомольська середня школа стала  однією з найбільших шкіл району. Про «Комсомолку» почали говорити з повагою. Спортивні досягнення на рівні чотирьох міських шкіл. Це роки приходу в школу нових вчителів: фізики – Василь Іванович Колеснік, російської мови – Віктор Дмитрович Куторницький, біології і хімії – Валентин Васильович Божик.  Час показав – це люди віддані роботі з дітьми і не тільки  у навчальному процесі.

Школа стає на шлях туризму.  Директор школи Галина Сільвестрівна Накалюжна  бере активну участь у судійстві   на районних змаганнях з туризму. Радість для всіх: перші походи,  туристичні  намети, альпенштоки, компас, карта.  Без туристичних походів, без організаторів туристичної справи Віктора Дмитровича Куторницького (який працював у школі з 1966 року), Валентина Васильовича Божика «Комсомолка» не відбулася. Перший похід в Карпати. Діти йшли 18 днів за маршрутом: Чернівці – Біженка – Вижнеця – Берегоми – Розтоки – Шепіт – Застава «Русская» на кордоні з Румунією.  А скільки було далі походів! Один із маршрутів після його відкриття іменують маршрутом Куторницького.

Учні Комсомольської школи  вперше пройшли навколо  Каховського водосховища, нанесли на карту код-маркер маршруту і захистили на маршрутно-кваліфікаційній  комісії право відкривачів. Походи в Молдавію, на Байкал, в Бурятію, Крим, Шолохівськими стежками, Удмурдію, Кавказ, Південний Урал, Середню Азію (Кара-Куми),  в Карелію – це біографія дітей, що ходили в походи, це історія школи.  Віктор Дмитрович Куторницький разом зі своїми вихованцями  пройшов  близько 6000 туристичних кілометрів. У походах разом з ним було більше, ніж 600 учнів і дорослих.  Цю історію школи  продовжує беззмінний керівник і організатор походів та туристичних  змагань Анатолій Іванович Васильєв, який працював учителем фізкультури разом з військовим керівником Федором Григоровичем Коваленком. Члени туристичного клубу «Глобус»  двічі були учасниками  республіканських зльотів юних туристів. Очолював туристичний клуб «Глобус» 27 років В.Д. Куторницький.

У 1964 році  до школи прийшов учитель фізики, випускник Запорізького педінституту Колеснік Василь Іванович. 50 років його життя пов’язані з найгуманнішою професією  - виховання і формування людини. Протягом 22 років був незмінним заступником директора  та протягом 9 років – директором цієї  ж школи. Це біографія, яка лягла на сторінки історії школи.

Завдячуючи директору школи Накалюжній  Галині Сільвестрівні, збудували нову школу на 624 місця (1975 рік).

На зміну їй прийшов  директором ветеран Великої Вітчизняної війни  Олексій Миколайович Бірюков. Нарощувати здобутки, вирішувати нові завдання довелося саме йому, палкому патріоту школи  разом з талановитим учительським колективом. Серед них: В.І. Колеснік – заслужений вчитель УРСР;  В.Д. Куторницький – керівник драматичного народного колективу радгоспу, турорганізатор району; Е.В. Бутенко, В.І. Прихідько, К.Д. Бірюкова, В.М. Трофимюк, Ф.Г. Коваленко, І.М. Омесь, Л.К. Поліщак, А.І. Васильєв. Д.О. Домінова, О.П. Сташук, О.Л. Накалюжна.

Історією школи став  дитячий зразковий хор  «Струмочок» (1991 рік), який  був частиною народного самодіяльного хору «Світанок». Керувала ним Оксана Миколаївна Лопухіна. За високий художній рівень  репертуару та майстерність виконання  у 2000 році  Міністерство освіти України  хору «Струмочок» було присвоєно звання «Зразковий дитячий хоровий колектив».

З 2002 по 2007 роки директором школи була Приходько Валентина Іванівна., колишня випускниця цієї школи. Мабуть сам Бог вручив їй ключі від дитячих душ, тому що вона правила світом дитячих мрій  мудро і розсудливо, бо народилася під особливою зіркою – Зіркою Терпіння, Благородства, Любові.

З 2007 року по 2017 рік очолювала Комсомольський НВК колишня випускниця Світлана Володимирівна Загорулько. Професія вчителя стала для неї життям, поглинула її  в гомінкомі вирі дитячого серцебиття, в ритмі якого не байдужа вчительська душа  вловлює весь розмаїтий дитячий  спів.

З жовтня 2017 року директором школи призначено Заїченка Сергія Івановича.                   

Сьогодні школа забезпечує  високий загальнокультурний , освітній рівень підготовки сільської молоді, формує основи інтелектуальної, морально-вихованої і духовно-розвинутої  особистості. Завжди «Комсомолка»  була майданчиком для добрих починань  і злетів кожного її вихованця. Без успішного учня не може бути успішного закладу. Одним із  показників діяльності НВК є результативність участі школярів у районних, обласних, республіканських конкурсах:

Пять років поспіль (з 2012 року)  в навчально-виховному комплексі  протягом червня місяця функціонує пришкільний   оздоровчий екологічний табір «Бджілка» для учнів 1-6 класів .

Мета створення екологічного оздоровчого табору:

Осінь 1975 року  https://drive.google.com/file/d/0B2BGjVdAj5HmYm1xd2x0VUJGclE/view?usp=sharing