Math Essentials 10 Desmos Activity Collection - A collection of online student Desmos activities organized by unit.
A1 understand purchasing power
A2 explain the difference between gross pay and net pay, and describe possible payroll deductions
A3 explain indirect and direct forms of taxation
A4 identify and explain the advantages and disadvantages of various plans to make purchases
B1 determine the remuneration for chosen occupations, including salary and benefits, and evaluate it in terms of purchasing power and living standards
B2 solve problems involving various ways that an employee can be paid using calculators or appropriate software
B3 calculate gross pay and net pay for given situations
B4 estimate and calculate the unit prices of comparable items to determine the best buy
B5 solve problems involving the estimation and calculation of provincial and federal sales taxes
B6 estimate and calculate selling price, discounts, and taxes
B7 provide the correct change for an amount offered and minimize the number of coins/bills
B8 select amounts to offer for a given charge to minimize the number of coins/bills received in the change
B9 identify, calculate, and compare the interest costs involved in making purchases under various plans
B10 estimate and calculate the price in Canadian funds of items bought in or ordered from another country
F1 read and apply payroll deduction tables
F2 (optional) identify the information and documents required for filing a personal income tax return, and explain why they are required
F3 describe the effects on personal spending habits of the frequency of pay period
F4 make decisions regarding the purchase of costly items by identifying and ranking criteria for the comparison of possible choices
F5 make decisions regarding the payment options for purchases
F6 identify various incentives to make purchases
Additional Resources and Activities for Unit 1 (earning and purchasing):
Outcomes A3, B1, B2, B10, F1, F2 and F3 were deemed non-Foundational and are no longer included in Math Essentials 10
Course materials from eLearningOntario - These materials have been shared to support students.
Financial Math - A Paycheck Story Desmos Activity - A story about what you should see on a paycheck in Nova Scotia... featuring wages, deductions and taxes.
Carnival Tickets Desmos Activity - This activity is designed to have students engage in a financial literacy context as they explore a situation involving division with remainders.
Money Math e-text - Northwest Territories (NWT) Literacy Council workbooks - Money Math has three sections. Each section has a variety of topics and worksheets and a review page: Personal Finances, Saving Money, and Consumer Math.
How Much Food Can You Buy For $5 Around The World? from BuzzFeedVideo and $5 of Bananas by Nathan Kraft - You can check out a video of how much food you can buy for $5US in countries around the world. How much of each of those items could you buy for $5US in Canada? What is the unit price of bananas ($/lb) in the local currency of each country? Why do you think bananas cost more in some countries than others?
Calvin's Clearance 3 Act Math Task from TapIntoTeenMinds - Students work with percentages to estimate & calculate discounts and totals sale price for several items. Then the estimate then calculate the receipt for buying 4 items on different discounts.
Would You Rather Math - Use a coupon worth $20 off your entire purchase OR 20% off your entire purchase? Whichever option you choose, justify your reasoning with mathematics.
Aaron's Rent to Buy Activity from Dan Anderson - Investigate the costs of purchasing items from rent-to-own/lease-to-own stores such as EasyHome, Aaron's and Rent-a-Centre. What the benefits and costs of these purchases?