Lekcja 2-31.03.2020

Witam.

Dzisiaj również będzie potrzebny podręcznik lub e- podręcznik. Str.120-122

Przypominam, że wiadomości o sposobie rejestracji do e- podręczników znajdziesz na stronie głównej Przedmioty- Muzyka.

Dziękuję Wam, że sumiennie wysyłacie zadania i karty pracy.

Dzisiaj dowiecie się dlaczego w ludziach jest taka chęć do wykonywania, słuchania, zabawy z muzyką. Jakie były najstarsze instrumenty. Skąd możemy się dowiedzieć jak mogła brzmieć muzyka sprzed wielu tysięcy lat.

Temat lekcji: Muzyka źródeł. Jak muzykowali nasi przodkowie.

Na początek coś na rozweselenie. Posłuchajcie tego bardzo popularnego i świetnego utworu. Myślę, że dobrze go znacie z filmu „Król lew”.

Możecie spróbować powtarzać ruchy, które wykonują zwierzęta- może być zabawnie, a i trochę aktywności wam nie zaszkodzi. Ja już próbowałem ;)

Zaproście do wspólnego tańca rodzeństwo, a może i rodziców. W tym trudnym czasie wszyscy potrzebujemy trochę rozrywki.

Czy zdajecie sobie sprawę od kiedy ludziom towarzyszy muzyka? Pomyślcie chwilę…..

Tak, tak od bardzo dawna. W zasadzie od momentu, kiedy pojawił się człowiek i zaczął używać swojego głosu. Początkowo muzyka służyła w do celów religijnych. Ludzie, śpiewając, modlili się na przykład o deszcz w czasie suszy. Nie bez przyczyny mówi się dzisiaj, że kto śpiewa modli się trzy razy bardziej ;) Ale to oczywiście tylko takie powiedzenie.

Cała super zabawa rozpoczęła się gdy ludzie zaczęli budować instrumenty.

O tym jakich instrumentów używali nasi przodkowie dowiadujemy się z wykopalisk archeologicznych.

Jak widzicie stare instrumenty są często wydobywane spod ziemi. Możemy dzięki temu stwierdzić jak one wyglądały i brzmiały.

Wiemy, że jako pierwsze powstały instrumenty perkusyjne, czyli wszelkiego rodzaju bębny, grzechotki itp.

Można było za ich pomocą komunikować się na odległość lub odstraszać dzikie zwierzęta. Dopiero z biegiem czasu zaczęto ich używać do tworzenia rytmu do tańca. Tak jak w poniższym filmie. Zachęcam do powyginania ciała;) Ja już próbowałem ;) Tylko nie zdemolujcie pokojów;)

Teraz popatrzcie na dawne instrumenty.

Były one wykonywane z dostępnych materiałów, takich jak drewno, łupiny owoców, łodygi roślin, czy nawet kości zwierząt. Z ich pomocą można było tworzyć fantastyczną muzykę. Zapraszam Was na wycieczkę do Afryki.

Zwróćcie uwagę jak ważne w tej muzyce jest brzmienie bębnów. Nie wiem jak Wy, ale ja lubię sobie pobębnić. Wielu z Was pewnie też. Mamy to we krwi po naszych praprzodkach.

W Afryce są jeszcze ludzie, którzy tak wykonują muzykę. Dzięki nim możemy zrozumieć jak tworzyły nasze prababcie i pradziadowie. Szkoda, że nie było wtedy narzędzi do jej nagrania. Fajnie byłoby ich dzisiaj posłuchać, prawda?

Współczesna muzyka często nawiązuje do tej najdawniejszej. Popatrzcie.

W głębi duszy widzę jak poruszacie się w rytm. Mnie od razu nóżka chodzi.

Albo ta piosenka- też ma rytm wywodzący się z muzyki naszych przodków- zresztą nosi tytuł „Africa” - przypominam, że z tego kontynentu wywodzi się ludzkość. Wykonuje ją zespół Toto. Polecam- chociaż to muzyka raczej waszych rodziców lub może nawet dziadków, ale warto ją znać:

A teraz trochę śpiewania. Pamiętacie piosenkę Bele mama? Śpiewaliśmy ją na początku roku szkolnego. Jest często wykonywana dla mam na całym świecie.

Spróbujcie ją zaśpiewać z nagraniem klaszcząc w dłonie do rytmu:

I proste zadanie na koniec lekcji. W podręczniku na stronach 120 i 121 są przedstawione na zdjęciach instrumenty. Jest ich 7. Wypiszcie je proszę na kartkach i wyślijcie na mail: rzdzien501@gmail.com

Pamiętajcie o wpisaniu klasy i numeru z dziennika, ale to już przecież doskonale wiecie.

A na koniec coś ku pokrzepieniu serc. Trzymajcie się ;) Rafał Z.


ps. Jak wrócimy do szkoły to zaczniemy od tej piosenki;)